Bo Henriksen fyret – dansker fortsætter i Mainz

Michael Silberbauer beholder sit job i Mainz, selv om hans tidligere chef Bo Henriksen er blevet fyret.



Michael Silberbauer fortsætter som assisterende træner i den tyske fodboldklub Mainz, selv om klubben i sidste uge fyrede hans hidtidige chef, Bo Henriksen.

Det fortæller Henriksens afløser, Urs Fischer, i et interview på Bundesliga-klubbens hjemmeside. Her oplyser han også, at han selv har taget to assistenter, Markus Hoffmann og Sebastian Podsiadly, med til klubben.

– De forstår begge, hvordan jeg fungerer, og ikke mindst hvilke principper, der er vigtige for mig i analyserne. Derfor er det vigtigt at tage personale med.

– Michael Silberbauer er også stadig hos os som assistenttræner. Teamet vil fungere godt sammen, det er jeg ikke bekymret for, siger Urs Fischer.

44-årige Silberbauer spillede som aktiv 25 landskampe for Danmark og har efter sit karrierestop skabt sig en trænerkarriere.

Han har blandt andet været cheftræner i hollandske Utrecht og haft assistentjob i flere forskellige klubber.

Bo Henriksen hentede nordjyden til Mainz i februar 2024. De to arbejdede tidligere sammen i FC Midtjylland.

Mens Silberbauer altså fortsætter i jobbet hos Bundesligaens bundprop, er det slut for Mikkel Jespersen, en anden af Bo Henriksens danske assistenter.

Mainz oplyser til Bold, at Jespersen forlader klubben.

Fyringen af Bo Henriksen fik i øvrigt ikke den håbede lyneffekt. I den første kamp uden den danske cheftræner tabte Mainz 0-1 hjemme til Mönchengladbach.

/ritzau/





LIVE

LIVE: Kæmpe nedtur – Hjulmands sæson slut?

Morten Wieghorst stopper på landsholdet

‘Hvis han ringer, siger jeg ikke nej’

Fyret træner havde hånligt øgenavn i Chelsea

Glæd jer, Brøndby: ‘Han har hele pakken’

Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub

Kæmpekøb retur til FC København?



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Kompany kommer Hjulmand til undsætning

Tog særlig snak: ‘De bedste udefans i Superligaen’

100 millioner for Ambæk? Nu bliver det meget mere

Ståle Solbakken forsøgte FCK-bombe i sommer



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Kalder tronskifte i Danmark

Superliga-retur? Danske stjerner kan hentes gratis

Tillykke med fødselsdagen! Han skal købes nu

Arsenal skal til Danmark

Her er 7 bud på Chelseas næste træner

Skal til FC Midtjylland – 570.000 kroners forskel



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Bombe på vej i Real Madrid?

– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!

Afsløring: Nigeria vil stjæle Osula fra Danmark

FCK-stjerne ude i kulden: – Det er ingen vendetta

Hård Cooper-besked: Troede han var færdig i BIF

Transfersvipser – ligner en færdig mand i Brøndby

Bombe i Tyskland: Dansker kan gå gratis

Hvad har du sagt til ham, Bo Svensson!?

Supercomputer: De vinder Superligaen 

Dansk rekordholder med invitation til Gift Links

Måbende Chelsea-træner kritiserer sine spillere

FC Nordsjælland – AGF



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

FC Midtjylland er tilbage på førstepladsen

Stor dramatik: AGF smider det igen til sidst