Bo Henriksen-hemmelighed afsløret: Er du bindegal?

Den danske cheftræner Bo Henriksen var ikke et sekund i tvivl om, at han ville få Mainz ud af nedrykningsdynget, og det gjorde han soleklart for sin chef på et fortroligt møde. Han fik ret - med længder.



Bo Henriksen er miraklernes mand i Mainz 05.

Da den danske cheftræner satte sig i førersædet i Bundesliga-klubben, var alt sort. Bælgravende.

Mainz 05 havde kun fået 12 point i 21 kampe og kun én sejr, så Bo Henriksen fik 13 kampe til at rette op på den synkende skude. Heraf var fire af disse opgør møder med de fire kanoner Bayern München, Dortmund, de ubesejrede mestre fra Bayer Leverkusen og RB Leipzig.

Alligevel lykkedes det at skabe den vilde sensation for Bo Henriksen.

Som åbenbart ikke selv var det mindste i tvivl. I weekenden kom det frem i Bild, at danskeren inden sin ansættelse havde en hemmelig samtale med sin sportsdirektør, Christian Heidel, og den løftede tyskeren noget af sløret for ved en generalforsamling for klubbens mange medlemmer.

– Han holdt alt, hvad han lovede mig på Favorite Park Hotel. Han sagde sågar: 'Jeg formår at undgå nedrykning, så vi undgår play off-pladserne og bliver direkte i ligaen', sagde Bo Henriksen ifølge Christian Heidel dagen før sin præsentation i det nye job.

2Y58NYH

Bo Henriksen har skabt mirakler med Mainz. Foto: Alamy

Med Bo Henriksen i spidsen sluttede Mainz 05 endda tre pladser over play off-pladsen om nedrykning.

Med andre ord – Bo Henriksen ikke bare holdt sit ord, han overgik det med længder.

– Jeg sagde sådan til Heidel, fordi jeg for det første havde fulgt Mainz på grund af Bo Svensson (tidligere dansk træner i klubben, red.). Jeg følger naturligvis med i, hvordan det går mine danske kolleger. Så havde jeg også set på statistikerne og undersøgt, hvad der skulle til, og jeg kunne se, at der var potentiale til mere, og med skader i truppen til spillere, der var på vej tilbage, var jeg ikke i tvivl om, at vi kunne gøre det, siger Bo Henriksen og tilføjer:

– På forhånd havde vi forhandlet hele weekenden, og min aftale var sådan set på plads, da jeg tager til mødet med Heidel, og han tilkendegiver, at han egentlig vil være tilfreds, hvis vi kan komme op på playoff-pladsen. Der var jeg slet ikke i mit mindset. Så jeg svarede ham, at jeg ikke kunne undgå playoff-pladsen, men den skulle vi altså nok også passere, da den er fyldt med stress og er tough, så den gad jeg ærligt talt ikke ud i. Desuden er jeg aldrig rykket ned, så jeg fortalte ham over et glas hvidvin, at han bare skulle sætte sig op på sit kontor og slappe af.

– Han må have troet, at jeg var bindegal. Det er der nu mange, der spørger mig, om jeg er, siger Bo Henriksen med et velkendt grin.

Men bag latteren gemmer sig også en seriøsitet og afslappet tilgang, som løsriver en masse energi til hans fodboldspillere. Som man altid kender det fra Bo Henriksen, der til hver en tid slår et slag for, at fodbold skal være sjovt at spille.

2Y58NYH

Christian Heidel fik sig et chok af Bo Henriksen. Foto: Alamy

Om det er på et lavere niveau i Brønshøj, eller det handler om mange, mange millioner euro i Bundesligaen. 

– I sidste ende er vi alle mennesker. Det er jo en del af det at være fodboldtræner, men også som menneske, at du er nødt til at sætte det på spidsen, hvor det kan gå galt. Nu har jeg prøvet den situation mange gange i Brønshøj, Horsens og også i Zürich, og så er det sgu lige meget, hvad du tjener, og om du er dansker eller tysker.

– Penge har intet at gøre med instinktet og de følelser, vi har, og Heidel blev da en smule overrasket over min ambition, men han grinte ad det, bemærker Bo Henriksen og slår fast, at han selv aldrig var i tvivl om udfaldet, om end det på forhånd lød lettere overmodigt at sige, når Mainz 05 var i så dårlig en forfatning.

– Hvis du ikke tør tro og drømme, så var det aldrig sket. Det var det samme, jeg sagde til spillerne. Jeg ville tage ansvaret, hvis det gik galt. Du skal nogle gange derud, hvor det gør ondt, for at det skal kunne lade sig gøre, og når du så opnår store resultater, så bliver den slags aftener, hvor min chef fortæller om denne fortrolige samtale foran alle vores medlemmer, også endnu sjovere, lyder det fra Bo Henriksen, der altså var Mainz’ tredje cheftræner i sidste sæson.

Først forlod Bo Svensson jobbet i klubben for at få ny energi ind, men da hans afløser Jan Siewert heller ikke kunne løse de massive problemer, kom redningsmanden Bo Henriksen altså ind.

Siden er det gået langt over forventning, og med den 49-årige cheftræner har Mainz 05 været det ottendebedste mandskab i Tyskland i dette kalenderår.

Senest slog holdet storklubben Dortmund i forrige weekend. Det var såmænd bare to ud af to gange for Bo Henriksen som Mainz-træner.



Ståle blander sig i FCK-debat: ‘Helt idiotisk’

Tadej Pogacar i stor hyldest af Jonas Vingegaard

‘Hold øje med ham’: Kæmpe Man Utd-transfer på vej?

– Jeg vil være den bedste

Her er Kamil Wilczek i dag

I svime over German Onugkha

– Den her sidder dybt i sjælen

Vækker opsigt: ‘Det er sgu go’ stil, Højlund!’

Markante ændringer – skidt nyt for Eriksen? 

Stjæler overskrifterne: I svime over dansk stjerne

Ydmygelse: Sidste møde med Nordmakedonien

Derfor har Lerager takket nej til FC København

Transfer på vej? AGF sværmer om Superliga-stopper

Cooper før FCK: ‘Træffer afgørelse i sidste minut’

Sportsdirektør med Mathias Kvistgaarden-erkendelse

Afsløring: Braga lurer på rekorddyr Viborg-stjerne

AGF tilbage på førstepladsen

‘Han har tryllebundet halvdelen af Europa’

Meldinger om landsholdsbombe inden Danmark-brag

Brian Sandberg langer ud efter kendt FCK-fan

OB-stjerne straffet: ‘Jeg fortryder’

Nikolaj Ehlers straffer sin tidligere klub

Køber FCK en afløser? Det siger Sune Smith-Nielsen

Thomas Gravesen stjæler overskrifter i udlandet

Vingegaard afviser: ‘Det er ikke sandt!’

Superstjerne er tilbage for Barcelona

Ekspert med klar besked til FCK efter Lerager-exit

Starter foran Max Verstappen i Las Vegas

– Korthuset er væltet

Afsløring: Per Frandsen henter dansker

Lyngby går alene i front

– Agger og Kahlenberg var specielt

Bo Henriksens spiller sætter særlig rekord

Her er listen: De bruger mest tid på dødbolde

Kritiserer Brian Riemers valg: Hvorfor er han med?

Forlag giver penge til dansk klub for Frank-bog

Hjulmand advarer: ‘Man skal passe på!’

Gravesen: Jeg havde fyret både Riemer og Møller

Bedste i 10 år – imponerende Superliga-udvikling

Eintracht tæmmer Gedebukke

AGF-målscorer ømmede sig: Den ramte de ædlere dele

Nej, nej, nej: Er det her sæsonens afbrænder?

Thomas Frank taler inden derby

Nu blander borgmesteren sig

Drama i Parken: Brøndby-keeper ville gøre det igen

Rosenborg-ledelse til topmøde i Danmark

– Jeg får næsten gåsehud af at tænke på det

Kæmpe slag for Danmark – stjerner misser VM

DBU går på jagt efter fans bag banner

Tre landsholdsstjerner nomineret til stor pris