Bo Henriksen i kæmpe drama: Det var så voldsomt

Bo Henriksen trak sig sejrrigt ud af fredagens danskerduel i Bundesligaen, da Mainz slog Augsburg med 3-2 i en kamp, der bød på tonsvis af underholdning.



Der var drama for alle pengene i Bundesligaen fredag aften, da Bo Henriksen og Jess Thorup stod overfor hinanden. 

Hele fem mål og to røde kort blev det til i kampen, hvor Mainz endte med at vinde 3-2 over Augsburg, og efterfølgende har Bo Henriksen i et interview med Viaplay sat nogle ord på den højdramatiske kamp. 

– Det var en fodboldkamp, der havde alle følelser og alt, som tilskuerne kunne ønske. Der var spænding, glæde og faktisk også rigtig god fodbold ind imellem. Og så var der vildt drama hele tiden. Det var jo magisk altså, specielt bagefter.

– Det var ikke så sjovt at være i hele vejen igennem, for vi må også erkende, at Ausgburg var bedre end os i stort set alle facetter af kampen. Men det er jo ikke altid, at det er retfærdigt, sådan er livet jo, lyder det fra Bo Henriksen.  

Hjemmeholdet Augsburg fik i anden halvleg underkendt et straffespark efter et VAR-tjek, mens Augsburg-angriberen Samuel Essende senere fik et direkte rødt kort efter et nyt VAR-tjek. Og Bo Henriksen vil da heller ikke lægge skjul på, at fredagens dyst var en intens affære. 

– Det er jo voldsomt. Du kan jo også se Jess ligge ned. Det har jeg aldrig set før, det er faktisk meget smukt. Men når det så er sagt, så er det jo bare, som det er. Det var jo en voldsom kamp på alle mulige forskellige niveauer, og dommeren og VAR har jo sin indvirkning i fodboldkampe, og det har de også i Tyskland.

– Det kan man jo i den grad se. Jeg tror, at det var i det 55. eller 59. minut, at de får et straffespark, og heldigvis og retfærdigt er der så ikke straffespark, og det bliver så lavet om. Men det var så voldsomt hele vejen igennem, lyder det fra Bo Henriksen. 

Med sejren ligger Mainz nummer 10 i Bundesligaen efter fire spillerunder, mens Augsburg ligger nummer 12. 

Du kan se hele interviewet med Bo Henriksen i afspilleren over artiklen. 





Hylder Hermansen: Her skiller han sig ud


Gigantisk røverkøb – så meget burde Højlund koste

Havde frikøbsklausul – vender hjem til FCM

Danske klubber efter Thomas Delaney

Vildt skifte i Superligaen?

Forhandler med Pione Sisto

Sergio Ramos i chokskifte?

Revser FCM-fans: ‘Charmeforladt og ondskabsfuldt’

Færdig i Superligaen – skifter for småpenge

Christian Eriksen assisterer i ny Wolfsburg-sejr

Avis: Det er sandsynligvis FCK-profils næste klub

FC København-boss med klar melding om Neestrup

Danskerklub vil IKKE byde på Robert

Anbefaler FC Midtjylland til alle

– Jeg tror, han har spillet sin sidste kamp

Kæmpeklub vil købe Gustav Isaksen

Afsløring: Silkeborg i dialog om Tobias Slotsager

Kæk Højbjerg: Køb disse danske stjerner, Marseille

Martin Jørgensen jubler over stor nyhed

OB-boss med spændende transferbesked

Brøndby-stjerne prøver sig af som tv-kommentator 

Transferjournalist slår fast: Sker IKKE!

Kæmpe Superliga-salg i januar: Nu er han i modvind

Napoli jagter Superliga-profil

Superliga-boss: Ja, han er en kandidat

‘Vi må nok erkende at Tonni Adamsen er på vej væk’

Stort Brøndby-talent stråler i Holland

Brøndbys ejer køber Dax Palmer

Diant Ramaj-bombe? Helt vildt rygte

Jacob Neestrup spøger i denne klub

Sammenligner med Vingegaard: ‘Gør det heller ikke’

LIVE: FCK sikkert videre i pokalen

Klar opfordring: Køb disse spillere, Sønderjyske!

Afsløring: Hollandsk klub spørger på Amin Chiakha

Ryger i ‘sort bog’: ‘Jeg er helt målløs’

På vej til FCK? ‘Kongen af afslutninger!’

Aflyser møde med pressen

Zorniger kommer med klar besked

FC København interesseret i denne angriber

Thomas Delaney i stor hyldest

Syv i træk for Barcelona

Tadej Pogačar træffer stor beslutning

FCK lukker hektisk efterår med sikret semifinale

Det var MEGET specielt – alle talte om det!

Lynmål grundlægger tiltrængt Liverpool-optur

Viborg er klar til pokalsemifinale

Forudsiger værdieksplosion hos Superliga-stjerner

Neestrups næste klub? ‘Ikke for stor en mundfuld’

Fans går amok under Messi-besøg

Vanvittige FCM: Smadrer flere europæiske nationer

Thomas Frank vil handle i transfervinduet