Bo Henriksen i kæmpe drama: Det var så voldsomt

Bo Henriksen trak sig sejrrigt ud af fredagens danskerduel i Bundesligaen, da Mainz slog Augsburg med 3-2 i en kamp, der bød på tonsvis af underholdning.



Der var drama for alle pengene i Bundesligaen fredag aften, da Bo Henriksen og Jess Thorup stod overfor hinanden. 

Hele fem mål og to røde kort blev det til i kampen, hvor Mainz endte med at vinde 3-2 over Augsburg, og efterfølgende har Bo Henriksen i et interview med Viaplay sat nogle ord på den højdramatiske kamp. 

– Det var en fodboldkamp, der havde alle følelser og alt, som tilskuerne kunne ønske. Der var spænding, glæde og faktisk også rigtig god fodbold ind imellem. Og så var der vildt drama hele tiden. Det var jo magisk altså, specielt bagefter.

– Det var ikke så sjovt at være i hele vejen igennem, for vi må også erkende, at Ausgburg var bedre end os i stort set alle facetter af kampen. Men det er jo ikke altid, at det er retfærdigt, sådan er livet jo, lyder det fra Bo Henriksen.  

Hjemmeholdet Augsburg fik i anden halvleg underkendt et straffespark efter et VAR-tjek, mens Augsburg-angriberen Samuel Essende senere fik et direkte rødt kort efter et nyt VAR-tjek. Og Bo Henriksen vil da heller ikke lægge skjul på, at fredagens dyst var en intens affære. 

– Det er jo voldsomt. Du kan jo også se Jess ligge ned. Det har jeg aldrig set før, det er faktisk meget smukt. Men når det så er sagt, så er det jo bare, som det er. Det var jo en voldsom kamp på alle mulige forskellige niveauer, og dommeren og VAR har jo sin indvirkning i fodboldkampe, og det har de også i Tyskland.

– Det kan man jo i den grad se. Jeg tror, at det var i det 55. eller 59. minut, at de får et straffespark, og heldigvis og retfærdigt er der så ikke straffespark, og det bliver så lavet om. Men det var så voldsomt hele vejen igennem, lyder det fra Bo Henriksen. 

Med sejren ligger Mainz nummer 10 i Bundesligaen efter fire spillerunder, mens Augsburg ligger nummer 12. 

Du kan se hele interviewet med Bo Henriksen i afspilleren over artiklen. 





LIVE

LIVE: Amini vinker farvel

Rasmus Højlund-transfer kan ske mandag

Mølby om Eriksen: ‘Er du sindssyg?’

Kæmpe klapsalver og utilfredshed i Parken

Ekspert peger på choktransfer for Dolberg

‘Jeg tror, Thomas Frank får dette job’

Tullberg afslører: FCM-stjerne opereret i udlandet



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Braithwaite del af stor transferplan

Jamie Carragher: Ingen tvivl – de hyrer ham!

Supercomputer: De rykker med Lyngby i Superligaen

De er sommerens dyreste SL-salg – ingen Franculino

Manchester United-stjerne kommenterer OB-opslag



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Zorniger: ‘Det pisser mig dybt af!’

Delaney: ‘Nu ringer min agent nok og brokker sig’

Bo Svensson skriver Superliga-historie

KEP revser Tullberg: ‘Han svækker holdet’

FC København nærmer sig ny sportsdirektør



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Bertelsen: ‘Ville være århundredets bedrag’

Mathias Jensen drøner forgæves i Man. Utd.-sejr

– Cooper aner ikke, hvad der foregår i Brøndby!

Snydt for straffe? Dommerekspert melder klart ud

Vildt skifte? Han vil have Jose Mourinho

Svær tid: “Nu presser Randers mig ud”

Ud af det blå – OB henter udlandsdansker

Stjerne alvorligt skadet – misser VM

FCK afslører rekordbeløb i dansk fodbold

Disse 13 United-spillere meldes på vej væk

Langer ud efter Hjulmand: Peger på fyring

Uvis fremtid for FCK-spiller – agenten deler nyt



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Melder klart ud: Han har IKKE udløb

Drømmer om stor Rasmus Højlund-kovending