Bo Henriksen i kæmpe drama: Det var så voldsomt

Bo Henriksen trak sig sejrrigt ud af fredagens danskerduel i Bundesligaen, da Mainz slog Augsburg med 3-2 i en kamp, der bød på tonsvis af underholdning.



Der var drama for alle pengene i Bundesligaen fredag aften, da Bo Henriksen og Jess Thorup stod overfor hinanden. 

Hele fem mål og to røde kort blev det til i kampen, hvor Mainz endte med at vinde 3-2 over Augsburg, og efterfølgende har Bo Henriksen i et interview med Viaplay sat nogle ord på den højdramatiske kamp. 

– Det var en fodboldkamp, der havde alle følelser og alt, som tilskuerne kunne ønske. Der var spænding, glæde og faktisk også rigtig god fodbold ind imellem. Og så var der vildt drama hele tiden. Det var jo magisk altså, specielt bagefter.

– Det var ikke så sjovt at være i hele vejen igennem, for vi må også erkende, at Ausgburg var bedre end os i stort set alle facetter af kampen. Men det er jo ikke altid, at det er retfærdigt, sådan er livet jo, lyder det fra Bo Henriksen.  

Hjemmeholdet Augsburg fik i anden halvleg underkendt et straffespark efter et VAR-tjek, mens Augsburg-angriberen Samuel Essende senere fik et direkte rødt kort efter et nyt VAR-tjek. Og Bo Henriksen vil da heller ikke lægge skjul på, at fredagens dyst var en intens affære. 

– Det er jo voldsomt. Du kan jo også se Jess ligge ned. Det har jeg aldrig set før, det er faktisk meget smukt. Men når det så er sagt, så er det jo bare, som det er. Det var jo en voldsom kamp på alle mulige forskellige niveauer, og dommeren og VAR har jo sin indvirkning i fodboldkampe, og det har de også i Tyskland.

– Det kan man jo i den grad se. Jeg tror, at det var i det 55. eller 59. minut, at de får et straffespark, og heldigvis og retfærdigt er der så ikke straffespark, og det bliver så lavet om. Men det var så voldsomt hele vejen igennem, lyder det fra Bo Henriksen. 

Med sejren ligger Mainz nummer 10 i Bundesligaen efter fire spillerunder, mens Augsburg ligger nummer 12. 

Du kan se hele interviewet med Bo Henriksen i afspilleren over artiklen. 







LIVE

TransferLIVE: Stjerne på plads i Real Madrid

Afsløring: Trabzonspor byder 112,5 mio. på Simsir

Værsgo, Brøndby: Det får I med Max Ejdum 

“Du er en fucking maskine!”

FC Midtjylland ‘meget tæt’ på kæmpe transfer

Morten Bruun stjal pludselig showet til pressemøde

Scorer vanvittig løn i Premier League



EKSKLUSIVT

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Transfer på vej – dansker ikke med på træningslejr

På vej til Danmark – koster 880.000 kroner

Medie: Stort bud på AGF-stjerne

Portugal – Spanien

Brasilien – Norge



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Ny FC Midtjylland-angriber scorer igen-igen

Grotesk – godt det ikke var en Superliga-kamp

Spår transfer: ‘Jeg har ondt af Nørgaard’

Brasiliansk boost før Norge

‘Nogle tilsvininger, jeg godt kunne have undværet’



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Storklub forhørte sig på FCK-boss

Afsløring: Feyenoord lurer på Sabil Hansen

Dansker på blokken i ny storklub

Afsløring: Sønderjyske henter Eliteserien-spiller

Kontroversielt skifte: Der kommer formentlig flere

Derfor var flere Brøndby-stjerner fraværende

Guf for Superligaen – disse danskere er nu gratis

Mexico – England

Efter VM-exit: Vil have dansk succestræner

‘Den mest magtfulde nogensinde’

Stort FCK-talent er blevet solgt

Ikke i tvivl: De kommer i VM-semifinalen



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Dansk U17-bomber skal besøge Besiktas

Skyder stor FCM-historie ned