Bo Henriksen i kæmpe drama: Det var så voldsomt

Bo Henriksen trak sig sejrrigt ud af fredagens danskerduel i Bundesligaen, da Mainz slog Augsburg med 3-2 i en kamp, der bød på tonsvis af underholdning.



Der var drama for alle pengene i Bundesligaen fredag aften, da Bo Henriksen og Jess Thorup stod overfor hinanden. 

Hele fem mål og to røde kort blev det til i kampen, hvor Mainz endte med at vinde 3-2 over Augsburg, og efterfølgende har Bo Henriksen i et interview med Viaplay sat nogle ord på den højdramatiske kamp. 

– Det var en fodboldkamp, der havde alle følelser og alt, som tilskuerne kunne ønske. Der var spænding, glæde og faktisk også rigtig god fodbold ind imellem. Og så var der vildt drama hele tiden. Det var jo magisk altså, specielt bagefter.

– Det var ikke så sjovt at være i hele vejen igennem, for vi må også erkende, at Ausgburg var bedre end os i stort set alle facetter af kampen. Men det er jo ikke altid, at det er retfærdigt, sådan er livet jo, lyder det fra Bo Henriksen.  

Hjemmeholdet Augsburg fik i anden halvleg underkendt et straffespark efter et VAR-tjek, mens Augsburg-angriberen Samuel Essende senere fik et direkte rødt kort efter et nyt VAR-tjek. Og Bo Henriksen vil da heller ikke lægge skjul på, at fredagens dyst var en intens affære. 

– Det er jo voldsomt. Du kan jo også se Jess ligge ned. Det har jeg aldrig set før, det er faktisk meget smukt. Men når det så er sagt, så er det jo bare, som det er. Det var jo en voldsom kamp på alle mulige forskellige niveauer, og dommeren og VAR har jo sin indvirkning i fodboldkampe, og det har de også i Tyskland.

– Det kan man jo i den grad se. Jeg tror, at det var i det 55. eller 59. minut, at de får et straffespark, og heldigvis og retfærdigt er der så ikke straffespark, og det bliver så lavet om. Men det var så voldsomt hele vejen igennem, lyder det fra Bo Henriksen. 

Med sejren ligger Mainz nummer 10 i Bundesligaen efter fire spillerunder, mens Augsburg ligger nummer 12. 

Du kan se hele interviewet med Bo Henriksen i afspilleren over artiklen. 







LIVE

LIVE: Nicolai Larsen præsenteret i ny klub

FCK og FCM vil have AGF-stjerne

Dansk klub vil ‘rigtig gerne’ beholde AGF’er

Guardiola stopper – han skal erstatte ham

Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’

Alonso renser ud – dødsstød for dansker?

Hold nu op – han er en kæmpe chef!

Afsløring: FCK i dialog med Boldt og Jensen



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Vil hente FC Midtjylland-profil

Munashe Garananga på vej tilbage til FCK

FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop

Opfordrer FCK: Hent disse Superliga-stjerner nu!



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Neestrup jagtes af storklub

Jakob Poulsen med drømmemelding til AGF-fans

Fortryder FC Barcelona-transfer

Nicolai Poulsen: Han ender et langt større sted!

Her er FCK’s modstander i Europa Playoff



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Han var en ‘gulddreng’: Nu er der ridser i lakken

Færdig: Nu er han rejst til København

AGF jagter hollandsk talent

Sådan stemte trænerne til Forårets Profil

Bischoff-comeback? Nu er han fyret

Sindssygt: Brug ham dog noget mere, Cooper!

Færdig i Brøndby: Det overrasker mig lidt

Ny stjerne: En guldspiller for AGF

Neymar er tilbage

Chelsea – Tottenham

Dansk stortalents værdi eksploderer

Opfordrer FCK: Hent tidligere Brøndby-spiller!



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Derfor har Manchester United IKKE bekræftet

Freiburg – Aston Villa