Bo Henriksen i kæmpe drama: Det var så voldsomt

Bo Henriksen trak sig sejrrigt ud af fredagens danskerduel i Bundesligaen, da Mainz slog Augsburg med 3-2 i en kamp, der bød på tonsvis af underholdning.



Der var drama for alle pengene i Bundesligaen fredag aften, da Bo Henriksen og Jess Thorup stod overfor hinanden. 

Hele fem mål og to røde kort blev det til i kampen, hvor Mainz endte med at vinde 3-2 over Augsburg, og efterfølgende har Bo Henriksen i et interview med Viaplay sat nogle ord på den højdramatiske kamp. 

– Det var en fodboldkamp, der havde alle følelser og alt, som tilskuerne kunne ønske. Der var spænding, glæde og faktisk også rigtig god fodbold ind imellem. Og så var der vildt drama hele tiden. Det var jo magisk altså, specielt bagefter.

– Det var ikke så sjovt at være i hele vejen igennem, for vi må også erkende, at Ausgburg var bedre end os i stort set alle facetter af kampen. Men det er jo ikke altid, at det er retfærdigt, sådan er livet jo, lyder det fra Bo Henriksen.  

Hjemmeholdet Augsburg fik i anden halvleg underkendt et straffespark efter et VAR-tjek, mens Augsburg-angriberen Samuel Essende senere fik et direkte rødt kort efter et nyt VAR-tjek. Og Bo Henriksen vil da heller ikke lægge skjul på, at fredagens dyst var en intens affære. 

– Det er jo voldsomt. Du kan jo også se Jess ligge ned. Det har jeg aldrig set før, det er faktisk meget smukt. Men når det så er sagt, så er det jo bare, som det er. Det var jo en voldsom kamp på alle mulige forskellige niveauer, og dommeren og VAR har jo sin indvirkning i fodboldkampe, og det har de også i Tyskland.

– Det kan man jo i den grad se. Jeg tror, at det var i det 55. eller 59. minut, at de får et straffespark, og heldigvis og retfærdigt er der så ikke straffespark, og det bliver så lavet om. Men det var så voldsomt hele vejen igennem, lyder det fra Bo Henriksen. 

Med sejren ligger Mainz nummer 10 i Bundesligaen efter fire spillerunder, mens Augsburg ligger nummer 12. 

Du kan se hele interviewet med Bo Henriksen i afspilleren over artiklen. 





Han gjorde Brøndby Stadion til sin legeplads!




LIVE

LIVE: Voldsom kritik

Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’

FCK lurer på landsholdsspiller

‘FCK-profil er den store vinder under Bo Svensson’

Laudrup og Elkjær tordner: ‘Tag dog ansvar!’

Gravesen rystet: ‘En katastrofe du har skabt!’

Et markant problem for Silkeborg



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Tyrkisk storklub jagter Anders Dreyer

Færdig i Brøndby? ‘Han er frustreret’

Den nye Daniel Agger? ‘Det er ikke fair’

Afslører: Angriber vender retur til Brøndby

Brøndby tager et heldigt point mod Nordsjælland



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Morten Bruun: Man tænker bare ‘wauw’

Arteta rasede: Nu reagerer UEFA

Brøndby-transfersaga: Nu kan han blive rekorddyr

– En af Superligaens bedste angribere nogensinde

Melder Lindstrøm helt færdig



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Emre Mor færdig

Spekulerer i stort skifte for Niels Frederiksen

Vildt forslag: Spil Harry Maguire som angriber

Manchester United – Liverpool

Bekræfter farvel – angriber rygtes til Superligaen

Arsenal – Fulham

Manchester United jagter Patrick Dorgu-konkurrent

Det ser sort ud for B.93

Rasmus Højlund-transfer kan ske mandag

Kæmpe klub er i ‘pole position’ for Hjulmand

– John Faxe er den eneste hund, der har snydt!

Braithwaite lukker døren til stjernes klub: ‘Nej!’



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Billing: ‘Vil smadre vores guldchancer!’

Ny regel: Det kan koste direkte rødt kort