Mainz har fået en nogenlunde start på sæsonen, hvor klubben efter de første fem runder står med fem point og dermed har en afstand til nedrykningsstregen på fire point.
Sæsonstarten har dog ikke været uden bump på vejen. I sidste weekend tabte man noget overraskende til Heidenheim, og det er endnu ikke lykkedes Bo Henriksens mandskab at vinde på hjemmebane i den nye sæson.
– I fodbold og livet generelt er det vigtigt, at man ikke tænker for meget. I sidste kamp var vi virkelig dårlige, fordi vi tænkte for meget, udtaler Bo Henriksen på en pressekonference inden lørdagens kamp mod FC St. Pauli.
– Vi tænkte for meget over konsekvenserne, fordi vi endnu ikke havde vundet en hjemmekamp i sæsonen.
Bo Henriksen er kendt for sin store vilje og entusiasme fra trænerbænken, men måske er netop dette i denne sæson smittet for meget af på Mainz-spillerne, der indtil videre har haft problemer med disciplinen.
I de to seneste opgør i Bundesligaen har Mainz nemlig fået udvist en spiller ved begge lejligheder, hvilket ikke hjælper med at skabe resultater for den vesttyske klub.
– Vi er nødt til at gøre det bedre, vi kan ikke spille hver kamp i undertal.
Udover udvisningerne til Andreas Hanche-Olsen og Nadiem Amiri har Bo Henriksen også et problem med sin erfarne midtbanespiller Dominik Kohr, der i sæsonens første fem kampe allerede har trukket fire gule kort.
– Selvfølgelig har jeg talt med ham om det. Han skal være klogere i disse situationer. Det er vigtigt for os, men det ved han også godt.
Bo Henriksen og Mainz møder lørdag oprykkerne fra FC St. Pauli. En kamp, hvor Bo Henriksen muligvis kommer til at møde sin landsmand Andreas Albers, hvis danskeren kommer i aktion for kultklubben.
LIVE
LIVE: Det er 22 år siden, Brøndby
MEDIE
Engelsk klub går all-in på Thomas Frank
TOPNYHED
Ajax-træner reagerer på Dolberg-bombe
MEDIE
Drømmer om stor Rasmus Højlund-kovending
NYHEDER
Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen
STORT INTERVIEW
Vild udvikling – dansk sensation scorer på stribe
MEDIE
Højbjerg trækker overskrifter: ‘Var rent selvmord’
Kæmpekøb retur til FC København?
TOPNYHED
Sender stikpille til FC København-flop
NYHEDER
Ekspert: ‘Drabelig kamp’ er farlig for Arsenal
TIPSBLADETS DOM
Et regulært mareridt for Steve Cooper!
MEDIE
Disse 13 United-spillere meldes på vej væk
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
MEDIE
Stort flop i England – hent Elias Jelert
NYHEDER
– Jeg har tænkt: ‘Hvad fanden laver du?’
OPTAKT
FC København – Vejle Boldklub
TIPSBLADETS DOM
Det var vanvittigt brutalt
MEDIE
Amir Richardson scorer kassen i FC København
NYHEDER
Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
NYHEDER
Chelsea spiller sig i FA Cup-finalen
TOPNYHED
Særligt møde i Brøndby: Maxsø smed trænerne ud
NYHEDER
Intens deler mellem AGF og Midtjylland
NYHEDER
Helt vildt, Ramaj – ikke sket siden FCK
Fulham driller Aston Villa i Champions League-jagt
NYHEDER
Stort pres på Spurs: Sunderland får tæsk
NYHEDER
Gravesen: Dét afgør hvem der vinder Premier League
AVIS
Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub
Anbefaler dem at stjæle dansk landsholdsspiller
EKSKLUSIVT
Han er færdig i Brøndby
TOPNYHED
Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
NYHEDER
Inter skuffer stort mod Torino
AVIS
Kasper Dolberg-bombe meldes på vej
TOPNYHED