Bo Henriksen: Det skal vi stoppe med

Mainz har haft store problemer med disciplinen i starten af sæsonen, hvilket cheftræner Bo Henriksen nu vil rette op på.



Mainz har fået en nogenlunde start på sæsonen, hvor klubben efter de første fem runder står med fem point og dermed har en afstand til nedrykningsstregen på fire point.

Sæsonstarten har dog ikke været uden bump på vejen. I sidste weekend tabte man noget overraskende til Heidenheim, og det er endnu ikke lykkedes Bo Henriksens mandskab at vinde på hjemmebane i den nye sæson.

–  I fodbold og livet generelt er det vigtigt, at man ikke tænker for meget. I sidste kamp var vi virkelig dårlige, fordi vi tænkte for meget, udtaler Bo Henriksen på en pressekonference inden lørdagens kamp mod FC St. Pauli.

– Vi tænkte for meget over konsekvenserne, fordi vi endnu ikke havde vundet en hjemmekamp i sæsonen.

Bo Henriksen er kendt for sin store vilje og entusiasme fra trænerbænken, men måske er netop dette i denne sæson smittet for meget af på Mainz-spillerne, der indtil videre har haft problemer med disciplinen.

I de to seneste opgør i Bundesligaen har Mainz nemlig fået udvist en spiller ved begge lejligheder, hvilket ikke hjælper med at skabe resultater for den vesttyske klub.

– Vi er nødt til at gøre det bedre, vi kan ikke spille hver kamp i undertal.

Udover udvisningerne til Andreas Hanche-Olsen og Nadiem Amiri har Bo Henriksen også et problem med sin erfarne midtbanespiller Dominik Kohr, der i sæsonens første fem kampe allerede har trukket fire gule kort.

– Selvfølgelig har jeg talt med ham om det. Han skal være klogere i disse situationer. Det er vigtigt for os, men det ved han også godt.

Bo Henriksen og Mainz møder lørdag oprykkerne fra FC St. Pauli. En kamp, hvor Bo Henriksen muligvis kommer til at møde sin landsmand Andreas Albers, hvis danskeren kommer i aktion for kultklubben.







Optakt til fredagens Ligue 1-kamp mellem Auxerre og Paris SG LIVE

LIVE: Han kunne have ændret Man Utds plan

Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund

Supercomputer: De vinder Superligaen 

Afslører samtale med Roony Bardghji

Ekspert blæst bagover – sender besked til Cooper

Klinsmanns søn brækker ryggen kort før VM

Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er

Junker: ‘Mere bange for AGF taber den kamp’



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’

Mulig Kasper Schmeichel-kovending

Bekræfter: Spændende besøg i FC Midtjylland

FC København – OB



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Stage-salg til sommer? Her er Werders svar

Offentliggøres i dag

Stjernetræner spøger i Real Madrid

Ekspert: Brøndby kan tjene kassen på ham!

Vanvittig debut! Horsens smadrer Esbjerg



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Junker: ‘Jeg tror, de bliver danske mestre!’

Mareridt en realitet: Leicester rykker ned

Premier League-bombe? ‘Jeg kan ikke se ham blive’

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Gravesen dødsdømmer Superliga-klub

Chelseas Champions League-håb ligger i ruiner

FC Midtjylland-spiller stukket ned

Mike Tullberg: ‘Jeg er jo ikke dum’

Leverkusen – Bayern

Afsløring: Succesfuld Trott åben for FCK-retur

Andreas Christensen afviser tilbud

Ekspert jubler over Brøndby-indkøb



INTERVIEW

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Premier League-klub præsenterer ny cheftræner

Kender FCK-træner: ‘Han får et stort job en dag’