Mainz har fået en nogenlunde start på sæsonen, hvor klubben efter de første fem runder står med fem point og dermed har en afstand til nedrykningsstregen på fire point.
Sæsonstarten har dog ikke været uden bump på vejen. I sidste weekend tabte man noget overraskende til Heidenheim, og det er endnu ikke lykkedes Bo Henriksens mandskab at vinde på hjemmebane i den nye sæson.
– I fodbold og livet generelt er det vigtigt, at man ikke tænker for meget. I sidste kamp var vi virkelig dårlige, fordi vi tænkte for meget, udtaler Bo Henriksen på en pressekonference inden lørdagens kamp mod FC St. Pauli.
– Vi tænkte for meget over konsekvenserne, fordi vi endnu ikke havde vundet en hjemmekamp i sæsonen.
Bo Henriksen er kendt for sin store vilje og entusiasme fra trænerbænken, men måske er netop dette i denne sæson smittet for meget af på Mainz-spillerne, der indtil videre har haft problemer med disciplinen.
I de to seneste opgør i Bundesligaen har Mainz nemlig fået udvist en spiller ved begge lejligheder, hvilket ikke hjælper med at skabe resultater for den vesttyske klub.
– Vi er nødt til at gøre det bedre, vi kan ikke spille hver kamp i undertal.
Udover udvisningerne til Andreas Hanche-Olsen og Nadiem Amiri har Bo Henriksen også et problem med sin erfarne midtbanespiller Dominik Kohr, der i sæsonens første fem kampe allerede har trukket fire gule kort.
– Selvfølgelig har jeg talt med ham om det. Han skal være klogere i disse situationer. Det er vigtigt for os, men det ved han også godt.
Bo Henriksen og Mainz møder lørdag oprykkerne fra FC St. Pauli. En kamp, hvor Bo Henriksen muligvis kommer til at møde sin landsmand Andreas Albers, hvis danskeren kommer i aktion for kultklubben.
LIVE
LIVE: Nu bekræfter han – ‘jeg siger farvel’
OB slutter sæsonen med et nederlag
NYHEDER
FC København slagter Randers
Knuser Silkeborg i afskedskamp
MEDIE
Jakob Poulsen på blokken i Bundesliga-klub
NYHEDER
Efter to måneders tørke: Højlund lyner
MEDIE
Blev advaret mod Jon Dahl: ‘Han er iskold!’
AVIS
Tullberg blandt favoritterne til kæmpe job
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
AVIS
Tæt på aftale med Andreas Christensen
Fortid i Brøndby? ‘Klubben ved, hvad jeg vil’
MEDIE
I dialog – stor klub vil have denne dansker
EKSKLUSIVT
Smutter AGF-stjerne? ‘Vi har haft god dialog’
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
Så er det officielt
NYHEDER
Ikke kun Zanka – FCK melder disse spillere færdige
Bruno Fernandes tangerede rekord i United-sejr
– Niels Frederiksen er en legende!
Lewandowski forlader FC Barcelona
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
Drømmer om én klub – men holder fast i farens råd
OPTAKT
Sønderjyske – FC Nordsjælland
OPTAKT
AGF – Viborg FF
Salah sender særlig besked
OPTAKT
FC Midtjylland – Brøndby IF
MEDIE
Hele Europa holder vejret: Vil Real Madrid sælge?
AVIS
AGF forhører sig om legendes nevø – men…
NYHEDER
Nu har Manchester United tilbudt ham en kontrakt
MEDIE
Transferbombe i Real Madrid?
Kryptisk Moukoko vækker opsigt
– AGF er en langt større klub, end jeg regnede med
TOPNYHED
Pokalmestre: Her er FC Midtjyllands vej i Europa
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
EKSKLUSIVT
Vildt syn mødte AGF kl. 01.45: ‘Helt sindssygt!’