Mainz har fået en nogenlunde start på sæsonen, hvor klubben efter de første fem runder står med fem point og dermed har en afstand til nedrykningsstregen på fire point.
Sæsonstarten har dog ikke været uden bump på vejen. I sidste weekend tabte man noget overraskende til Heidenheim, og det er endnu ikke lykkedes Bo Henriksens mandskab at vinde på hjemmebane i den nye sæson.
– I fodbold og livet generelt er det vigtigt, at man ikke tænker for meget. I sidste kamp var vi virkelig dårlige, fordi vi tænkte for meget, udtaler Bo Henriksen på en pressekonference inden lørdagens kamp mod FC St. Pauli.
– Vi tænkte for meget over konsekvenserne, fordi vi endnu ikke havde vundet en hjemmekamp i sæsonen.
Bo Henriksen er kendt for sin store vilje og entusiasme fra trænerbænken, men måske er netop dette i denne sæson smittet for meget af på Mainz-spillerne, der indtil videre har haft problemer med disciplinen.
I de to seneste opgør i Bundesligaen har Mainz nemlig fået udvist en spiller ved begge lejligheder, hvilket ikke hjælper med at skabe resultater for den vesttyske klub.
– Vi er nødt til at gøre det bedre, vi kan ikke spille hver kamp i undertal.
Udover udvisningerne til Andreas Hanche-Olsen og Nadiem Amiri har Bo Henriksen også et problem med sin erfarne midtbanespiller Dominik Kohr, der i sæsonens første fem kampe allerede har trukket fire gule kort.
– Selvfølgelig har jeg talt med ham om det. Han skal være klogere i disse situationer. Det er vigtigt for os, men det ved han også godt.
Bo Henriksen og Mainz møder lørdag oprykkerne fra FC St. Pauli. En kamp, hvor Bo Henriksen muligvis kommer til at møde sin landsmand Andreas Albers, hvis danskeren kommer i aktion for kultklubben.
LIVE
VM-LIVE: Hæslig statistik
OPTAKT
Brasilien – Haiti
TOPNYHED
Viaplay med stor AGF-nyhed
Brøndby ansætter Mathias Zangenberg
Zanka ville spille gratis for FC København
Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg
TOPNYHED
Udpeger dansk stjerne: Kan ramme et nyt niveau
TOPNYHED
Jonas Lössl stopper karrieren
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
Dårlig Conference League-lodtrækning for FCK
NYHEDER
Afviste muligt cheftrænerjob i Superligaen
NYHEDER
Fremhæver Bodø/Glimt
NYHEDER
‘CV’: Her er AGF’s transferplaner
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
MEDIE
Solgt i vinter – nu vil FCM købe ham tilbage
TRANSFER
FCK-boss roser varm bomber
NYHEDER
Landstræner affejer Ronaldo-kritik
I kæmpe shitstorm – nu undskylder Van der Vaart
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sønderjyske forhandler om Abdirahman
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
TRANSFER
Teaser for transfer: ‘Vi har en god dialog’
NYHEDER
Her er FCK’s modstander i Conference League
EKSKLUSIVT
Tæt på FCK: ‘Han er meget tæt med superstjerne’
TRANSFER
Jagter FC Barcelona-stjerne
TRANSFER
Køber Mads Bidstrup til spotpris
NYHEDER
Rekordstort tilbud afvist: Nu siger Man. Utd. ‘Ja’
Nu skal FCK-stjerne redde dem fra kæmpe krise
Tæt på FCK: Rekordsalg og flere kæmpe scoops
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby sender angriber til Japan
TRANSFER
Officielt: Real Madrid henter Premier League-ikon
TOPNYHED
Her er AGF’s Champions League-modstander
AVIS
Møde med agenten – de vil have Højbjerg
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
TOPNYHED
– Derfor bliver det en svær opgave for Nørgaard