Efter fyringen i FC Midtjylland for knap tre år siden har Bo Henriksens trænerkarriere taget en decideret sensationel drejning.
Efter et succesfuldt ophold i schweiziske FC Zürich blev Bo Henriksen i februar sidste år hentet ind som brandslukker i FC Mainz, der på daværende tidspunkt lå under nedrykningsstregen i Bundesligaen.
Her et år senere er der dog ingen i Mainz, der skænker nedrykningsstregen en tanke længere. Nu drømmer man i stedet om Champions League-fodbold, og det er en ganske realistisk drøm, for Bo Henriksens tropper ligger i øjeblikket på tredjepladsen i Bundesligaen efter en fænomenal sæson, hvor Mainz undervejs har slået storklubber som Bayern München, Dortmund og Leipzig.
I Tyskland er Bo Henriksen selvsagt også blevet en person, der trækker en del opmærksomhed, og i podcasten ‘Spielmacher’ er den danske succestræner nu blevet spurgt om, hvem der er hans store idoler.
– Som barn i Danmark så vi tysk tv og vi så Bundesligaen. Som spiller var Franz Beckenbauer min rollemodel, og senere, som træner, var det Richard Møller Nielsen, der vandt EM med Danmark i 1992, lyder svaret her, ifølge Bild, fra Bo Henriksen.
I podcasten har Bo Henriksen også udpeget sit største eventyr i karrieren, hvilket var da han som spiller tørnede ud for klubben Victory i Maldiverne i omtrent seks måneder.
– Det var sjovt. Jeg scorede mange mål, og som angriber var jeg en høj angriber i forhold til gennemsnittet der.
– Jeg spillede i Island, og der sluttede sæsonen i september. Opstartsperioden i Island til den nye sæson er tre-fire måneder, og det er kedeligt og koldt, så en ven og jeg fik idéen om en hurtig tur til Maldiverne. Vi blev ikke betalt dernede, der blev kun betalt for hotellet og måltiderne, lyder det fra Bo Henriksen om opholdet i Maldiverne.
Søndag er Bundesliga-fodbold på programmet for Bo Henriksen, når Mainz møder Dortmund på udebane.
LIVE
VM-LIVE: Senegal tager første stik
NYHEDER
‘Han kan blive en af historiens mest legendariske’
Klar tale: Han kommer til at spille i Real Madrid!
Forstår intet af Bisseck-beslutning
LIGE NU
Tullberg hiver anførerbindet af Mads Bech Sørensen
TRANSFER
AGF-scoop: Hijackede transfer
MEDIE
Steve Cooper med stor beslutning
TOPNYHED
Tullberg teaser for transfer
LIVE
TransferLIVE: Spurs betaler 804 millioner kroner
MEDIE
Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?
NYHEDER
Brøndby bekræfter: Køber stortalent
TOPNYHED
AGF-boss skyder mod FCM: Det var en svinestreg
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF forhandler om Mikael Anderson
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
OPTAKT
Portugal – Kroatien
AVIS
Dialog med Brøndby – er dette prisen?
TRANSFER
De køber ham for 740 mio.
EKSKLUSIVT
‘I har et hold til VM – I kalder det Norddanmark’
TOPNYHED
KÆMPE nedgang – så meget går AC ned i løn
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
USA – Bosnien-Hercegovina
NYHEDER
Bo Henriksen: ‘Den regel er en katastrofe!’
TOPNYHED
Dario Dumic fyret – sagsøger spansk klub
NYHEDER
Dårligt nyt for Isaksen
MEDIE
Nu er Brøndby IF konkret på banen
TRANSFER
De tager ikke med FC København på træningslejr
TRANSFER
Til lægetjek i Danmark: FCM betaler ‘pænt beløb’
Belgien – Senegal
Giver FCK-emne transferråd: ‘De betaler også mere’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jens Jønsson skifter til AGF
MEDIE
Kæmpe FCK-flop: De jagter Amir Richardson
På vej til Brøndby? Her er hans millionløn
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
MEDIE
Brøndby IF og Feyenoord er i dialog
EKSKLUSIVT