Efter fyringen i FC Midtjylland for knap tre år siden har Bo Henriksens trænerkarriere taget en decideret sensationel drejning.
Efter et succesfuldt ophold i schweiziske FC Zürich blev Bo Henriksen i februar sidste år hentet ind som brandslukker i FC Mainz, der på daværende tidspunkt lå under nedrykningsstregen i Bundesligaen.
Her et år senere er der dog ingen i Mainz, der skænker nedrykningsstregen en tanke længere. Nu drømmer man i stedet om Champions League-fodbold, og det er en ganske realistisk drøm, for Bo Henriksens tropper ligger i øjeblikket på tredjepladsen i Bundesligaen efter en fænomenal sæson, hvor Mainz undervejs har slået storklubber som Bayern München, Dortmund og Leipzig.
I Tyskland er Bo Henriksen selvsagt også blevet en person, der trækker en del opmærksomhed, og i podcasten ‘Spielmacher’ er den danske succestræner nu blevet spurgt om, hvem der er hans store idoler.
– Som barn i Danmark så vi tysk tv og vi så Bundesligaen. Som spiller var Franz Beckenbauer min rollemodel, og senere, som træner, var det Richard Møller Nielsen, der vandt EM med Danmark i 1992, lyder svaret her, ifølge Bild, fra Bo Henriksen.
I podcasten har Bo Henriksen også udpeget sit største eventyr i karrieren, hvilket var da han som spiller tørnede ud for klubben Victory i Maldiverne i omtrent seks måneder.
– Det var sjovt. Jeg scorede mange mål, og som angriber var jeg en høj angriber i forhold til gennemsnittet der.
– Jeg spillede i Island, og der sluttede sæsonen i september. Opstartsperioden i Island til den nye sæson er tre-fire måneder, og det er kedeligt og koldt, så en ven og jeg fik idéen om en hurtig tur til Maldiverne. Vi blev ikke betalt dernede, der blev kun betalt for hotellet og måltiderne, lyder det fra Bo Henriksen om opholdet i Maldiverne.
Søndag er Bundesliga-fodbold på programmet for Bo Henriksen, når Mainz møder Dortmund på udebane.
LIVE
TransferLIVE: Tæt på at hente Man Utd-spiller
MEDIE
Henter Mads Junker
FANKLUBBEN
En sort plet på hans eftermæle
MEDIE
FCM meldes enige med SL-profil – så dyr er han
NYHEDER
Legende til Bayern: Hent tidl. SL-stjerne
MEDIE
Vildt Brøndby-transferrygte aflivet
NYHEDER
Kenneth Emil Petersen revser Superliga-træner
LIVE
Superliga-LIVE: Dårligt nyt for FCK-transfer?
NYHEDER
Forsvarer SL-profil: ‘Han har fandme leveret’
EKSKLUSIVT
Færdig i dansk klub efter 2 dage
AVIS
Vil sprænge banken for Marcus Rashford
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København afviser millionbud
NYHEDER
Infantino indkalder FIFA-toppen til krisemøde
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
MEDIE
Kæmpe økonomiske problemer hos Larsson-bejler
MEDIE
‘CV’ gør det igen: Køber profil til spotpris
NYHEDER
Fodboldforbund anklager Infantino for afpresning
TIPSBLADETS DOM
Stor intern Superliga-transfer? Sig nej!
TOPNYHED
Ked af hemmeligt FCK-skifte
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
EKSKLUSIVT
Trist Jesper Lindstrøm-nyhed bekræftet
TIPSBLADET SPECIAL
Dommerekspert: Her manglede der to straffespark!
NYHEDER
FCK-boss teaser for ‘mange’ nye transfers
NYHEDER
Siger op: Superliga-ekspert stopper
LIVE: AGF får benhård CL-lodtrækning!
LIVE: Drømmelodtrækning for FC København!
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens Hold i Superligaen – 2. runde
Varmt Brøndby-emne fraværende til træning
EKSKLUSIVT
Der knokles i kulissen: Det koster Clem lige nu
NYHEDER
Transfer-spådom: Denne SL-klub jagtede også Hyseni
LIVE: Skrækkelig lodtrækning for AGF i EL!
MEDIE
Anton Gaaei-handel meldes død
EKSKLUSIVT
Chido Obi kan være på vej væk fra Man Utd
INTERVIEW