– Jeg vil stå derude og gå amok

På et pressemøde tirsdag eftermiddag har Bo Henriksen svaret på spørgsmål fra den tyske presse. Her slog den danske cheftræner fast, at han er klar til at gå rigtig langt for at få Mainz tilbage på ret køl.



Efter en skrækkelig sæson har Mainz 05 valgt at sætte deres lid til Bo Henriksen, der tirsdag er blevet præsenteret som ny cheftræner i Bundesliga-klubben. 

På et pressemøde tirsdag eftermiddag svarede den tidligere FC Midtjylland-boss på spørgsmål fra den fremmødte presse, og her blev Bo Henriksen blandt andet spurgt, om han har talt med de to tidligere danske Mainz-cheftrænere Kasper Hjulmand og Bo Svensson. 

– Jeg kender Kasper (Hjulmand, red.) rigtig, rigtig godt. Han har været en af mine gode kollegaer i mange, mange år i Superligaen. Han vil gerne spille en anden slags fodbold end mig.

– Jeg har spillet imod Bo Svensson. Han var en bedre som forsvarsspiller end jeg var som angriber. Den er jeg nødt til at give ham. Jeg kender ham en lille smule, men ikke så meget, og jeg har ikke talt med ham, lød svaret fra Bo Henriksen. 

Hvis jeg ikke går forrest, hvilken leder er jeg så?

Bo Henriksen
Cheftræner, Mainz 05

Bo Henriksen slog samtidig fast, at det er altafgørende for ham at danne sig sine egne indtryk, når han lander i en ny klub. 

– Det er vigtigt for mig, når jeg kommer til et nyt sted, at jeg finder den rette følelse selv, og at jeg finder ud af, hvor folk står. I stedet for at have en masse tanker og høre en masse om, hvad der er sket tidligere. Jeg vil tale med spillerne om, hvad Bo (Svensson, red.) gjorde godt, og om hvorfor de var så succesfulde, som de var.

– Det er virkelig, virkelig vigtigt for mig. For han har leveret et fantastisk stykke arbejde. Det vigtige for mig er, hvad spillerne tænker, og hvad de tror på, lød det fra Bo Henriksen. 


I sin første kamp som Mainz-cheftræner skal Bo Henriksen møde Jess Thorups Augsburg-hold. Foto: Imago

Hader heavy metal
Den 49-årige dansker blev på pressemødet også spurgt, om han ser sig selv som en 'heavy metal-cheftræner', med reference til den tidligere Mainz-cheftræner Jürgen Klopp, der har udtryk forkærlighed for såkaldt 'heavy metal-fodbold'.  

– Jeg hader musikken, men altså, folk kan kategorisere mig lige på den måde, de har lyst til, lød svaret fra Bo Henriksen. 

– Men jeg er mig selv. Og jeg sidder her. Jeg vil være mig selv, og jeg vil være autentisk. Det er derfor, jeg siger, at det vil være bedre for mig at tale på engelsk i begyndelsen, for på den måde kan jeg bedre få mit budskab ud. Men hvis jeg kun er en halv udgave af mig selv, når jeg taler tysk, så mærker folk det ikke. Vi er nødt til at kunne mærke hinanden i begyndelsen. Og derefter bliver jeg forhåbentlig i stand til at være mere autentisk på tysk også.

– Så jeg er mig selv. Jeg synes selv, at jeg er den mest normale person i verden. Hvis du spørger alle de spillere, jeg har trænet, så vil de synes, at jeg er en smule skør på en måde. Men jeg ved det ikke. Jeg synes, at det er virkelig, virkelig vigtigt at være ægte over for sig selv. Og jeg vil altid være mig selv.

På pressemødet gjorde Bo Henriksen det flere gange klart, at hans primære fokus bliver at få selvtilliden tilbage i Mainz-spillerne, så klubben kan komme væk fra nedrykningszonen. 

– Jeg vil stå derude foran mine spillere og gå amok og gøre alt, jeg kan, for at støtte dem. Og hvis det betyder, at jeg skal råbe i halvanden time, så gør jeg det. For det handler ikke om mig. Det handler om spillerne og om holdet omkring os. Alle skal forstå, at vi skal gøre vores bedste. Og hvis jeg ikke går forrest, hvilken leder er jeg så?

– Jeg er nødt til at være lederen, og jeg er nødt til at gå forrest og vise, at jeg faktisk ønsker at gøre alt, hvad jeg kan, for dem. Det er det vigtigste. Hvad alle andre så kalder mig, det er jeg ligeglad med, for at være ærlig. Jeg vil bare vinde, lød det fra Bo Henriksen. 

Bo Henriksens første kamp som cheftræner for Mainz bliver på lørdag, hvor den tidligere FC Midtjylland skal op imod Jess Thorups Augsburg-hold. 







KOMMENTAR

Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet

Gravesen: Han er færdig på landsholdet!

Christian Eriksen melder klart ud om fremtiden

Bo Henriksen: ‘Kæmpe Riemer-fejl var helt håbløs’

Henter FC København-spiller

Riemer-detalje ryster: Huset brænder for helvede!

Tøfting: Glem det – så kan DBU lukke hele lortet!

Morten Bruun: Dansk stjernes ‘dårligste landskamp’



LIVE

LIVE: Brøndby-profil i skammekrogen?

AGF’s Europa-kampe skal spilles i Randers

Afsløring: Kongehandel af FCM – her er prisen

Superliga-klub bekræfter dialog med investor

Tjekkiske medier fokuserer på én ting ved Riemer



EKSKLUSIVT

Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub

Skal han med Bo Svensson til FC København?

Joakim Mæhle åbner op

Bo Henriksen udpeger dansk stjerne

Zorniger fatter det ikke: Hvorfor starter FCK’er?

– Trænerspørgsmål må du tage med Peter Møller



MEDIE

Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han

Rystet Gravesen: Han er ikke dygtig nok!

På vej til DK? Står bag transferkup og rekordsalg

Bo Henriksen med benhård dom over Danmark

Kæk Wass: Han filmede!

Tottenham præsenterer ny træner

Ny Brøndby-spiller scorede i testkamp

Daniel Wass i opsigtsvækkende interview

Chelsea med historiens største PL-underskud

Udenlandske medier med ens kritik af Danmark

88 kampe i FCK – i dag laver han noget helt andet

Efter kæmpefiasko: Kræver at han trækker sig!

Bombe i FCK: ‘Det er et fantastisk valg!’



EKSKLUSIVT

Voldsomme forskelle – her er Table of Justice

Katastrofen lurer – nu reagerer Adam Daghim

Tullberg revser medier og roser Neestrup

Kryptisk tjekkisk landstræner: Det nævner jeg ikke

En historisk katastrofe for Danmark

Oscar Højlund sætter ord på lidt turbulent tid

Dansk profil i tvivl om sin landsholdsfremtid

Engelsk sportschef rygtes til ‘topklub i Danmark’

Stjerner smidt af holdet: Cooper deler nyt

Møllers job i fare? ‘Må trykke på knappen, hvis..’

Åbner op om hård tid efter racismekontrovers

Orient kan vinde i Vest

Steve Cooper svarer nu på voldsomme anklager

DBU har ikke budgetteret med en kvalifikation

Undskylder efter italiensk fiasko

‘Det er sort – konsekvenserne er enorme’

Christian Eriksen: Jeg synes, det er en skandale

Freder Brian Riemer: Vi tror på kontinuitet

Dansk fiasko – nu reagerer Riemer

Scoringer på Stamford Bridge

Christian Eriksen: ‘Undskyld til danskerne’

Kæmpe VM-skuffelse: Så mange millioner misser DK

Sverige skal til VM