Efter en skrækkelig sæson har Mainz 05 valgt at sætte deres lid til Bo Henriksen, der tirsdag er blevet præsenteret som ny cheftræner i Bundesliga-klubben.
På et pressemøde tirsdag eftermiddag svarede den tidligere FC Midtjylland-boss på spørgsmål fra den fremmødte presse, og her blev Bo Henriksen blandt andet spurgt, om han har talt med de to tidligere danske Mainz-cheftrænere Kasper Hjulmand og Bo Svensson.
– Jeg kender Kasper (Hjulmand, red.) rigtig, rigtig godt. Han har været en af mine gode kollegaer i mange, mange år i Superligaen. Han vil gerne spille en anden slags fodbold end mig.
– Jeg har spillet imod Bo Svensson. Han var en bedre som forsvarsspiller end jeg var som angriber. Den er jeg nødt til at give ham. Jeg kender ham en lille smule, men ikke så meget, og jeg har ikke talt med ham, lød svaret fra Bo Henriksen.
Hvis jeg ikke går forrest, hvilken leder er jeg så?
Bo HenriksenCheftræner, Mainz 05
Bo Henriksen slog samtidig fast, at det er altafgørende for ham at danne sig sine egne indtryk, når han lander i en ny klub.
– Det er vigtigt for mig, når jeg kommer til et nyt sted, at jeg finder den rette følelse selv, og at jeg finder ud af, hvor folk står. I stedet for at have en masse tanker og høre en masse om, hvad der er sket tidligere. Jeg vil tale med spillerne om, hvad Bo (Svensson, red.) gjorde godt, og om hvorfor de var så succesfulde, som de var.
– Det er virkelig, virkelig vigtigt for mig. For han har leveret et fantastisk stykke arbejde. Det vigtige for mig er, hvad spillerne tænker, og hvad de tror på, lød det fra Bo Henriksen.
I sin første kamp som Mainz-cheftræner skal Bo Henriksen møde Jess Thorups Augsburg-hold. Foto: Imago
Hader heavy metal
Den 49-årige dansker blev på pressemødet også spurgt, om han ser sig selv som en 'heavy metal-cheftræner', med reference til den tidligere Mainz-cheftræner Jürgen Klopp, der har udtryk forkærlighed for såkaldt 'heavy metal-fodbold'.
– Jeg hader musikken, men altså, folk kan kategorisere mig lige på den måde, de har lyst til, lød svaret fra Bo Henriksen.
– Men jeg er mig selv. Og jeg sidder her. Jeg vil være mig selv, og jeg vil være autentisk. Det er derfor, jeg siger, at det vil være bedre for mig at tale på engelsk i begyndelsen, for på den måde kan jeg bedre få mit budskab ud. Men hvis jeg kun er en halv udgave af mig selv, når jeg taler tysk, så mærker folk det ikke. Vi er nødt til at kunne mærke hinanden i begyndelsen. Og derefter bliver jeg forhåbentlig i stand til at være mere autentisk på tysk også.
– Så jeg er mig selv. Jeg synes selv, at jeg er den mest normale person i verden. Hvis du spørger alle de spillere, jeg har trænet, så vil de synes, at jeg er en smule skør på en måde. Men jeg ved det ikke. Jeg synes, at det er virkelig, virkelig vigtigt at være ægte over for sig selv. Og jeg vil altid være mig selv.
På pressemødet gjorde Bo Henriksen det flere gange klart, at hans primære fokus bliver at få selvtilliden tilbage i Mainz-spillerne, så klubben kan komme væk fra nedrykningszonen.
– Jeg vil stå derude foran mine spillere og gå amok og gøre alt, jeg kan, for at støtte dem. Og hvis det betyder, at jeg skal råbe i halvanden time, så gør jeg det. For det handler ikke om mig. Det handler om spillerne og om holdet omkring os. Alle skal forstå, at vi skal gøre vores bedste. Og hvis jeg ikke går forrest, hvilken leder er jeg så?
– Jeg er nødt til at være lederen, og jeg er nødt til at gå forrest og vise, at jeg faktisk ønsker at gøre alt, hvad jeg kan, for dem. Det er det vigtigste. Hvad alle andre så kalder mig, det er jeg ligeglad med, for at være ærlig. Jeg vil bare vinde, lød det fra Bo Henriksen.
Bo Henriksens første kamp som cheftræner for Mainz bliver på lørdag, hvor den tidligere FC Midtjylland skal op imod Jess Thorups Augsburg-hold.
TOPNYHED
Riemer sender dansker på tribunen mod Skotland
NYHEDER
Medier: Han bliver ny træner for Norwich
HELT VILDT
Kalder dansk-amerikaner for “en bragende succes”
TOPNYHED
Tordner over særlig episode: ‘Amatøragtigt’
HELT VILDT
Danmark trækker overskrifter: Nævner tv-ekspert
INTERVIEW
Dansk gyser: ‘De spiller simpelthen så dårligt!’
TOPNYHED
Storroser Brøndby: ‘Fremragende ansættelse’
HELT VILDT
Pione Sisto kollapsede på hotelværelse
Drømmeskifte er gået helt galt for FCK-flop
TOPNYHED
Riemer svarer på Tøftings kritik
NYHEDER
Klar besked til Vingegaard: ‘Det er nu!’
TOPNYHED
Isaksen-udtalelse trækker overskrifter i Skotland
NYHEDER
Riemer: ‘Jeg har været heldig’
NYHEDER
Mulig VM-playoff: Dét kan ske for Danmark
NYHEDER
Kan blive historisk: Den mindste nogensinde
Kommer med kæmpe opfordring inden brag mod Danmark
MEDIE
Afslører forsøg på at gå på rov i AGF
TOPNYHED
Ronaldo-katastrofe: Nu klager de til FIFA
TOPNYHED
Steve Coopers højre hånd afviser
TOPNYHED
Dommervalg til dansk gyser skaber overskrifter
TOPNYHED
Øv! Nedtur for Aral Simsir
NYHEDER
Slagter dansk stjerne: ‘Hvor er du henne?’
Tidligere Brøndby-stjerne kan hentes kvit og frit
NYHEDER
– Havde måske brug for slag i ansigtet
MEDIE
Rygtet til FCK – koster nu 170 mio.
TOPNYHED
Premier League-spiller kommenterer FCK-rygte
TOPNYHED
– De skal ikke med på landsholdet længere, Riemer!
TOPNYHED
Bendtner udpeger kæmpe dansk problem
TOPNYHED
Jon Dahl Tomasson afviser danskerklub
NYHEDER
Bevæget Pukki scorer i afskedskamp for Finland
EKSKLUSIVT
Overvældet Damsgaard: ‘Det er enestående’
NYHEDER
Riemers plan: Skal udnytte stort problem
MEDIE
Ny kæmpeklub er interesseret
NYHEDER
Barcelona vender tilbage til ikonisk hjemmebane
TOPNYHED
Hylder ny United-spiller
EKSKLUSIVT
Peter Løvenkrands scorer flot aftale
MEDIE
Kæmpe overraskelse i Parken – fyres han nu?
– Alle ønskede at sende et signal
DAGENS SPILFORSLAG
Hviderussisk hævn mod Grækenland
NYHEDER
34 af 48 deltagere til fodbold-VM er fundet
NYHEDER
Trump vil give VM-gæster fortrinsret i visumkøen
NYHEDER
Tyskland leger sig til VM mod chanceløse slovakker
NYHEDER
Suveræn sejr sender Holland stensikkert til VM
TOPNYHED
Forventer bænkplads til dansk stjernespiller
NYHEDER
Kiks mod Belarus øger Højbjergs motivation
TOPNYHED
Riemer: Usikkert om Højlund starter inde
TOPNYHED
‘Don Ø’ euforisk: Varmer mit hjerte utroligt meget
Udskiftning på landsholdet – han er ude med sygdom
Forventer friske danskere efter fiasko
NYHEDER