– Jeg vil stå derude og gå amok

På et pressemøde tirsdag eftermiddag har Bo Henriksen svaret på spørgsmål fra den tyske presse. Her slog den danske cheftræner fast, at han er klar til at gå rigtig langt for at få Mainz tilbage på ret køl.



Efter en skrækkelig sæson har Mainz 05 valgt at sætte deres lid til Bo Henriksen, der tirsdag er blevet præsenteret som ny cheftræner i Bundesliga-klubben. 

På et pressemøde tirsdag eftermiddag svarede den tidligere FC Midtjylland-boss på spørgsmål fra den fremmødte presse, og her blev Bo Henriksen blandt andet spurgt, om han har talt med de to tidligere danske Mainz-cheftrænere Kasper Hjulmand og Bo Svensson. 

– Jeg kender Kasper (Hjulmand, red.) rigtig, rigtig godt. Han har været en af mine gode kollegaer i mange, mange år i Superligaen. Han vil gerne spille en anden slags fodbold end mig.

– Jeg har spillet imod Bo Svensson. Han var en bedre som forsvarsspiller end jeg var som angriber. Den er jeg nødt til at give ham. Jeg kender ham en lille smule, men ikke så meget, og jeg har ikke talt med ham, lød svaret fra Bo Henriksen. 

Hvis jeg ikke går forrest, hvilken leder er jeg så?

Bo Henriksen
Cheftræner, Mainz 05

Bo Henriksen slog samtidig fast, at det er altafgørende for ham at danne sig sine egne indtryk, når han lander i en ny klub. 

– Det er vigtigt for mig, når jeg kommer til et nyt sted, at jeg finder den rette følelse selv, og at jeg finder ud af, hvor folk står. I stedet for at have en masse tanker og høre en masse om, hvad der er sket tidligere. Jeg vil tale med spillerne om, hvad Bo (Svensson, red.) gjorde godt, og om hvorfor de var så succesfulde, som de var.

– Det er virkelig, virkelig vigtigt for mig. For han har leveret et fantastisk stykke arbejde. Det vigtige for mig er, hvad spillerne tænker, og hvad de tror på, lød det fra Bo Henriksen. 


I sin første kamp som Mainz-cheftræner skal Bo Henriksen møde Jess Thorups Augsburg-hold. Foto: Imago

Hader heavy metal
Den 49-årige dansker blev på pressemødet også spurgt, om han ser sig selv som en 'heavy metal-cheftræner', med reference til den tidligere Mainz-cheftræner Jürgen Klopp, der har udtryk forkærlighed for såkaldt 'heavy metal-fodbold'.  

– Jeg hader musikken, men altså, folk kan kategorisere mig lige på den måde, de har lyst til, lød svaret fra Bo Henriksen. 

– Men jeg er mig selv. Og jeg sidder her. Jeg vil være mig selv, og jeg vil være autentisk. Det er derfor, jeg siger, at det vil være bedre for mig at tale på engelsk i begyndelsen, for på den måde kan jeg bedre få mit budskab ud. Men hvis jeg kun er en halv udgave af mig selv, når jeg taler tysk, så mærker folk det ikke. Vi er nødt til at kunne mærke hinanden i begyndelsen. Og derefter bliver jeg forhåbentlig i stand til at være mere autentisk på tysk også.

– Så jeg er mig selv. Jeg synes selv, at jeg er den mest normale person i verden. Hvis du spørger alle de spillere, jeg har trænet, så vil de synes, at jeg er en smule skør på en måde. Men jeg ved det ikke. Jeg synes, at det er virkelig, virkelig vigtigt at være ægte over for sig selv. Og jeg vil altid være mig selv.

På pressemødet gjorde Bo Henriksen det flere gange klart, at hans primære fokus bliver at få selvtilliden tilbage i Mainz-spillerne, så klubben kan komme væk fra nedrykningszonen. 

– Jeg vil stå derude foran mine spillere og gå amok og gøre alt, jeg kan, for at støtte dem. Og hvis det betyder, at jeg skal råbe i halvanden time, så gør jeg det. For det handler ikke om mig. Det handler om spillerne og om holdet omkring os. Alle skal forstå, at vi skal gøre vores bedste. Og hvis jeg ikke går forrest, hvilken leder er jeg så?

– Jeg er nødt til at være lederen, og jeg er nødt til at gå forrest og vise, at jeg faktisk ønsker at gøre alt, hvad jeg kan, for dem. Det er det vigtigste. Hvad alle andre så kalder mig, det er jeg ligeglad med, for at være ærlig. Jeg vil bare vinde, lød det fra Bo Henriksen. 

Bo Henriksens første kamp som cheftræner for Mainz bliver på lørdag, hvor den tidligere FC Midtjylland skal op imod Jess Thorups Augsburg-hold. 



Xabi Alonso med iskold besked til Real Madrid

Michael Carrick foretager kæmpe ændring i Man Utd

Superliga-jubel: ‘Virkelig en stor signing’

‘Det er kæmpe – en kæmpe nyhed’

Ny FCK-stjerne? Så dyr er Damir Redzic

På vej til FCK? ‘I Sverige var han et kæmpe scoop’

Afblæst: German Onugkha ødelægger fodboldkamp

Bevæger sig videre fra Andreas Maxsø

Vil have FCK-stjerne: ‘Vi gør alt, hvad vi kan’

Skamroser dansker: ‘Han skal sælges’

‘Med al respekt – FCK er mest interessant’

FC København viser interesse for Udinese-spiller

FC København-emne har ‘en virkelig god kontrakt’

FCK og FCM interesseret – ny klub på banen

Transfer på vej? AaB spørger på profil

Afsløring: FC København køber Kenay Myrie

Brøndby i dialog med profil: Han bliver dyr

Klubboss bekræfter: ‘Handlen med FCK er på plads’

Transferdrama: Afslører nye detaljer om millionbud

Stort FCK-bud – nu kæmper ærkerivaler om dansker

Delaney sætter ord på kontraktsituation

Thomas Frank langer ud efter sin tidligere stjerne

Afsløring: FC Helsingør får dansk cheftræner

Klar besked til FCK: ‘Vi har ikke råd til ham’

Kalder transfervarm dansker Steven Gerrard-klon

Pione Sisto giver ikke en krone i rabat

Ny Brøndby-spiller har allerede imponeret Cooper

Bekræfter FC København-historie

Her kan du se lodtrækningen til FA Cup

Real Madrid-chok: ‘Derfra vender det simpelthen’

Han er ny cheftræner for Real Madrid

Stjerne på vej? ‘Har virkelig gjort ondt på dem’

Afsløring: Udenlandske klubber lurer på Daramy

Kæmpetransfer i fare: Reddet af sekretæren

På vej til Superligaen? Har vild målnæse

Ros til Christian Nørgaard efter sjælden chance

Rådførte sig hos Kamil Grabara

Se her, Brøndby: ‘Den største overraskelse’

Liverpool vinder trods gigantisk brøler

Mavepuster – stor nedtur for Brøndby-spiller

Bundesliga-kamp aflyst med meget kort varsel

Dansk målsluger færdig

Malmö FF tester dansk midtbanespiller

Juventus kørte Cremonese over

Sociedad snupper pokalsejr i baskerderby

Frendrup scorer for første gang i et år

Tæt på dyr dansk stjerne: ‘Et statement’

FCK meldes varm på målfarlig kantspiller

Alonso-bombe: ‘Har helt sikkert haft betydning’

Afsløring: Jagter dansk angriber – koster kassen