Efter en skrækkelig sæson har Mainz 05 valgt at sætte deres lid til Bo Henriksen, der tirsdag er blevet præsenteret som ny cheftræner i Bundesliga-klubben.
På et pressemøde tirsdag eftermiddag svarede den tidligere FC Midtjylland-boss på spørgsmål fra den fremmødte presse, og her blev Bo Henriksen blandt andet spurgt, om han har talt med de to tidligere danske Mainz-cheftrænere Kasper Hjulmand og Bo Svensson.
– Jeg kender Kasper (Hjulmand, red.) rigtig, rigtig godt. Han har været en af mine gode kollegaer i mange, mange år i Superligaen. Han vil gerne spille en anden slags fodbold end mig.
– Jeg har spillet imod Bo Svensson. Han var en bedre som forsvarsspiller end jeg var som angriber. Den er jeg nødt til at give ham. Jeg kender ham en lille smule, men ikke så meget, og jeg har ikke talt med ham, lød svaret fra Bo Henriksen.
Hvis jeg ikke går forrest, hvilken leder er jeg så?
Bo HenriksenCheftræner, Mainz 05
Bo Henriksen slog samtidig fast, at det er altafgørende for ham at danne sig sine egne indtryk, når han lander i en ny klub.
– Det er vigtigt for mig, når jeg kommer til et nyt sted, at jeg finder den rette følelse selv, og at jeg finder ud af, hvor folk står. I stedet for at have en masse tanker og høre en masse om, hvad der er sket tidligere. Jeg vil tale med spillerne om, hvad Bo (Svensson, red.) gjorde godt, og om hvorfor de var så succesfulde, som de var.
– Det er virkelig, virkelig vigtigt for mig. For han har leveret et fantastisk stykke arbejde. Det vigtige for mig er, hvad spillerne tænker, og hvad de tror på, lød det fra Bo Henriksen.
I sin første kamp som Mainz-cheftræner skal Bo Henriksen møde Jess Thorups Augsburg-hold. Foto: Imago
Hader heavy metal
Den 49-årige dansker blev på pressemødet også spurgt, om han ser sig selv som en 'heavy metal-cheftræner', med reference til den tidligere Mainz-cheftræner Jürgen Klopp, der har udtryk forkærlighed for såkaldt 'heavy metal-fodbold'.
– Jeg hader musikken, men altså, folk kan kategorisere mig lige på den måde, de har lyst til, lød svaret fra Bo Henriksen.
– Men jeg er mig selv. Og jeg sidder her. Jeg vil være mig selv, og jeg vil være autentisk. Det er derfor, jeg siger, at det vil være bedre for mig at tale på engelsk i begyndelsen, for på den måde kan jeg bedre få mit budskab ud. Men hvis jeg kun er en halv udgave af mig selv, når jeg taler tysk, så mærker folk det ikke. Vi er nødt til at kunne mærke hinanden i begyndelsen. Og derefter bliver jeg forhåbentlig i stand til at være mere autentisk på tysk også.
– Så jeg er mig selv. Jeg synes selv, at jeg er den mest normale person i verden. Hvis du spørger alle de spillere, jeg har trænet, så vil de synes, at jeg er en smule skør på en måde. Men jeg ved det ikke. Jeg synes, at det er virkelig, virkelig vigtigt at være ægte over for sig selv. Og jeg vil altid være mig selv.
På pressemødet gjorde Bo Henriksen det flere gange klart, at hans primære fokus bliver at få selvtilliden tilbage i Mainz-spillerne, så klubben kan komme væk fra nedrykningszonen.
– Jeg vil stå derude foran mine spillere og gå amok og gøre alt, jeg kan, for at støtte dem. Og hvis det betyder, at jeg skal råbe i halvanden time, så gør jeg det. For det handler ikke om mig. Det handler om spillerne og om holdet omkring os. Alle skal forstå, at vi skal gøre vores bedste. Og hvis jeg ikke går forrest, hvilken leder er jeg så?
– Jeg er nødt til at være lederen, og jeg er nødt til at gå forrest og vise, at jeg faktisk ønsker at gøre alt, hvad jeg kan, for dem. Det er det vigtigste. Hvad alle andre så kalder mig, det er jeg ligeglad med, for at være ærlig. Jeg vil bare vinde, lød det fra Bo Henriksen.
Bo Henriksens første kamp som cheftræner for Mainz bliver på lørdag, hvor den tidligere FC Midtjylland skal op imod Jess Thorups Augsburg-hold.
MEDIE
Brøndby tæt på angriber – har budt 22,5 millioner
NYHEDER
‘Så er Daramy nytteløs for FCK’
MEDIE
Røverkøb? Så billig er AGF-profil
NYHEDER
Afslører: Amorim i skænderi med United-spiller
AVIS
Manchester United sure over Dorgu-kommentarer
Fortid i Brøndby – hjælper FCK på træningslejr
STORT INTERVIEW
TV-kendis er Brøndby-fan – søn skriver med FCK
MEDIE
Vild målsluger – dansk klub vil købe ham fri
Medie med “chok”-melding – det siger Wolfsburg
Milliontransfer – penge på vej til Superliga-klub
AVIS
FCK-retur? Her er Mohamed Daramys løn i Frankrig
HELT VILDT
Manchester United overvejer ham
Vil have Jonas Wind til FC København
Stig Tøfting forbløffet: ‘Måske har han fået nok’
TRANSFER
Koster 120 mio.: ‘Det er svært at forestille sig’
MEDIE
Vavro-skandale – kan få lang karantæne
Sportsøkonom: Det kan gavne Strasbourg
TOPNYHED
– Der kan komme et kanonslag fra FCK
AVIS
Kæmpe lønnedgang for FC Barcelona-skifte
TIPSBLADET SPECIAL
Farvel, Amorim: 7 bud på en ny Man Utd-træner
MEDIE
Henter ham foran FCK – betaler 12,5 millioner
EKSKLUSIVT
Afsløring: Michael Gregoritsch på plads i Augsburg
Thomas Frank reagerer på fyring af Ruben Amorim
MEDIE
Peger på succesfuld danskerklub til Mikael Uhre
TOPNYHED
Rygter om AC Horsens-legende
TRANSFER
Guld i 1. division: 9 oplagte Superliga-emner
TIPSBLADET SPECIAL
Her er Superligaens bedste stadion
MEDIE
Her er Ajax-danskers millionløn
EKSKLUSIVT
‘En kæmpe ære at spille for FC København’
TOPNYHED
AGF binder stortalent på lang kontrakt
Celtic genansætter populær veteran
EKSKLUSIVT
Siger op i Jyske Bank – de henter dansk angriber
EKSKLUSIVT
Afsløring: Zwolle køber stor dansk profil
NYHEDER
Angrebstalent forlænger med Brøndby IF
NYHEDER
Stor interesse: Her er prisen på Denis Vavro
NYHEDER
Superliga-boss afviste Frank og Tottenham
MEDIE
Fyret Ruben Amorim får kæmpe gyldent håndtryk
EKSKLUSIVT
Afsløring: Rezan Corlu ophæver med Kristiansund BK
NYHEDER
Rollen som søsterklub kan være en fordel
FC Nordsjælland på rov i DBU
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby og Jacob Ambæk har forlænget
Bekræfter: Jeg bliver Chelsea-træner
Afviser Thomas Frank-bud på brasiliansk stortalent
Tauson indleder året med double-nederlag
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dansk spiller besøger norsk klub
‘Klubber lurer’: FCM-boss taler om Simsir-fremtid
Nigerias offensiv sprudler i afrikansk opvisning
Ny United-træner? ‘Han har det sorte bælte’
Nye skader i Manchester City