Top-dag for Thorup og Henriksen: Vigtige sejre

Både Bo Henriksen og Jess Thorup hentede vigtige sejre i Bundesligaen for henholdsvis Mainz og Augsburg.



Mainz med danske Bo Henriksen som cheftræner sikrede lørdag tre livsvigtige point i bundstriden med en 2-0-sejr over Bochum, mens Augsburg med Jess Thorup i spidsen også fik tre point ude mod Wolfsburg.

Med sejren til Mainz overhaler holdet FC Köln og rykker væk fra de direkte nedrykningspladser og befinder sig på 16.-pladsen, der giver en playoffkamp om nedrykning mod nummer tre fra 2. Bundesliga.

Det nedrykningstruede Mainz-hold skulle forsøge at give et modsvar mod Bochum efter nedsablingen på 1-8 til Bayern München i den seneste spillerunde.

Efter en jævnbyrdig første halvleg fik Mainz i halvlegens overtid et straffespark, og det var Mainz-angriberen Jonathan Burkardt, der satte det vigtige føringsmål ind.

Herfra var det Bochum, der trykkede mest på, og Mainz kæmpede med alt for at forsvare føringen. I slutfasen var det alligevel Jonathan Burkardt, som blev dobbelt målscorer for Mainz med 2-0-målet, der også blev slutresultatet.

Samtidig var der direkte danskerduel mellem Wolfsburg og Augsburg, hvor sidstnævnte på udebane vandt 3-1.

Wolfsburg havde landsholdsspillerne Jonas Wind og Joakim Mæhle med fra start, og på sidelinjen for Augsburg var det med danske Jess Thorup som cheftræner og Jacob Friis som assistent.

Wolfsburg lagde et tungt pres fra start, og holdets kantspiller Patrick Wimmer satte 1-0-målet ind efter ni minutter. Lige før pausen fik selvsamme Wimmer rødt kort, og på det efterfølgende frispark udlignede Augsburgs Arne Maier på en afrettet afslutning.

Efter en time bragte Jess Thorups mandskab sig på 2-1 efter en scoring helt inde omkring det lille felt af Kristijan Jakic, og Jakic scorede også til 3-1 i slutfasen med et flot langskudsmål.

Augsburg har nu vundet fire kampe i træk og tangerer sin klubrekord fra 2014 for flest sejre i træk i Bundesligaen.

Holdet er nu på syvendepladsen i Bundesligaen, men kan blive overhalet af Hoffenheim og Freiburg senere i spillerunden. Wolfsburg er på 14.-pladsen med 25 point.

I den helt modsatte ende af tabellen vandt Bayern München 5-2 ude over bundproppen Darmstadt.

Darmstadt bragte sig foran efter en lille halv time, men få minutter senere bragte Bayerns Jamal Musiala balance i regnskabet.

Kort før pausen fik Harry Kane vendt opgøret endnu mere, da englænderen pandede Bayern på 2-1 med et hovedstød. Det var Kanes 31. sæsonmål, hvilket samtidig er ny rekord for flest scorede mål i en spillers debutsæson i Bundesligaen.

Bayern dominerede videre efter pausen, hvor det endte i målfest. Holdet har nu syv point op til Leverkusen på førstepladsen. Leverkusen har dog en kamp i hånden mod Freiburg søndag, så afstanden igen kan blive ti point ned til de forsvarende mestre fra Bayern.

/ritzau/





TransferLIVE: Real Madrid-profil løsrevet




LIVE

VM-LIVE: Svensk chok

Kontroversiel VM-udskiftning – her er forklaringen

De forbereder et bud på Roony Bardghji

Ny FC København-profil? ‘Alle vil spille med ham!’

FCK-skifte kollapsede – nu er han kontraktløs

Afsløring: Bombe – FCM tæt på Rasmus ‘NK’



Fanklubben
" Tipsbladet's fan panel

Afsløring: Bombe – FCM tæt på Rasmus ‘NK’

Monstertransfer: Her er hans kongeløn

Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!

Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden

Bech: ‘Derfor er porten sparket op’

Åben for skifte: ‘Kan virkelig godt lide Danmark’

FC København jagter Romane Amane



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu

Afsløring: Oprykkere forhandler om svensk profil

Dansker skifter til tysk traditionsklub

Afsløring: Superliga-nedrykker henter topscorer



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

På vej til Danmark: ‘Jeg har ventet længe’

Klar besked til Haaland: Jeg er ligeglad

Av, av! Sverige får monstersvær vej til VM-finalen

Supercomputer: Her er VM-finalen

Medier i chok: ‘Er han historiens dårligste?’

FC København-boss i fremskredne forhandlinger

Stjerne opfordrer til mere dommerbrok ved VM

FCK bekræfter salg: ‘Et ønske fra alle parter’

Brager sammen med FCK: Hvilken forskel gør det?

Neestrup og co. henter stjerne

“Kalle” Johnsson hylder dansk kæmpetransfer 



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Afsløring: Lyngby henter Mads Emil Larsen

‘Vi har et spændende transfervindue foran os’

Afsløring: Viborg afviser kæmpe Bundesliga-bud

Her er Tysklands vej til VM-finalen