Bo Svensson og co. fik klø af Bayern München

Harry Kane scorede to gange, da Bayern München bankede Union Berlin med 3-0 på hjemmebane.



Danskerklubben Union Berlin fik lørdag ørerne i Bayern Münchens maskine.

På to mål af topscorer Harry Kane og et af Kingsley Coman vandt det tyske førerhold 3-0 på hjemmebane.

Unions danske cheftræner, Bo Svensson, vandt tre af sine syv møder med Bayern, da han var chef i Mainz, men første møde som Union-træner gik langt fra som håbet.

Vincent Kompanys udvalgte dominerede stort, og der var aldrig reel spænding om pointfordelingen.

Bayern er med sejren nummer et med 23 point for ni kampe. Leipzig er toer med 20 point for otte kampe inden lørdag aftens møde med Dortmund.

Manuel Neuer måtte lørdag hive en stor redning frem for at forhindre Union i at komme på tavlen i første halvleg, men ellers skabte værterne langt det meste.

Efter et kvarter udløste et skarpt træk af den franske offensivspiller Michael Olise et straffespark, som Kane sikkert hamrede ind bag Frederik Rønnow.

Og kort før pausen blev det 2-0, da Kane med en fremragende assist sendte Coman i en direkte duel med Rønnow, der ikke havde meget at stille op over for franskmanden.

Sidste rest af spænding blev udslettet i starten af anden halvleg, da Coman betalte tilbage ved at heade et indlæg ned for fødderne af Kane, så englænderen nemt scorede sit 11. mål i 9 ligakampe i den nye sæson.

I Hoffenheim scorede 34-årige Andreas Albers for første gang i Bundesligaen. Den danske angriber kom ind efter 88 minutter og bragte i den dybe overtid efter en kontra St. Pauli på slutresultatet 2-0.

Andetsteds spillede Jess Thorups Augsburg 1-1 hos Wolfsburg, som gav henholdsvis 90 og 57 minutter til Joakim Mæhle og Jonas Wind.

Uden skadede Rasmus Nissen og Oscar Højlund gennempryglede Eintracht Frankfurt hjemme bundholdet Bochum med 7-2 og spillede sig op på en foreløbig tredjeplads.

/ritzau/






VM-LIVE: ‘Fuldstændig hjernedødt’




LIVE

TransferLIVE: Afviste FCM – koster 52 mio.

Høj klasse – det var vidunderligt lavet!

Sur Zorniger med opsang til Ejdum

‘Kæmpe cadeau til AGF’

Mathias Zanka i svime: På et helt andet niveau

Afsløring: Lægetjek i dag – henter Patrick Olsen



LIVE

VM-LIVE: ‘Fuldstændig hjernedødt’

Choktransfer: Liverpool-stjerne til Man Utd?

Historisk transfer – FC København tjener kassen

Afsløring: Viktor Fischer træner med i dansk klub

Dansk raseri: Kastede støvle efter modspiller

Forhandler med Jannik Vestergaard

Stort millionbeløb: Her er prisen på FCM-transfer



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Verdensstjerne afslører opkald fra Jakob Poulsen

Norge – England

Afslører dialog: ‘Målet er Superligaen’

Jubler over transfer: Tak, Brøndby!

‘Et kæmpestort skifte’



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

PSG meldes enig med Barca-profil

På vej til FC Midtjylland – her er prisen

Tæt på aftale med Jürgen Klopp

Eriksen trækker overskrifter i Europa: ‘Mirakel’

Pressede på for FC København-exit

Delaney om FCK-fremtid: Slutter det her?

Det bliver afgørende for Dolberg-transfer

Diant Ramaj forhandler om et skifte

Afsløring: ‘VK’ til lægetjek i Panathinaikos

Drama: Kæmpe Manchester United-transfer kollapset



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Toptræner hylder FCK: ‘Måske kan jeg tage dertil’

Nedslag i prisen: Det koster ombejlet dansker

Argentina – Schweiz

Meldt enig med Brøndby – laver stort millionskifte