Bo Svensson og co. fik klø af Bayern München

Harry Kane scorede to gange, da Bayern München bankede Union Berlin med 3-0 på hjemmebane.



Danskerklubben Union Berlin fik lørdag ørerne i Bayern Münchens maskine.

På to mål af topscorer Harry Kane og et af Kingsley Coman vandt det tyske førerhold 3-0 på hjemmebane.

Unions danske cheftræner, Bo Svensson, vandt tre af sine syv møder med Bayern, da han var chef i Mainz, men første møde som Union-træner gik langt fra som håbet.

Vincent Kompanys udvalgte dominerede stort, og der var aldrig reel spænding om pointfordelingen.

Bayern er med sejren nummer et med 23 point for ni kampe. Leipzig er toer med 20 point for otte kampe inden lørdag aftens møde med Dortmund.

Manuel Neuer måtte lørdag hive en stor redning frem for at forhindre Union i at komme på tavlen i første halvleg, men ellers skabte værterne langt det meste.

Efter et kvarter udløste et skarpt træk af den franske offensivspiller Michael Olise et straffespark, som Kane sikkert hamrede ind bag Frederik Rønnow.

Og kort før pausen blev det 2-0, da Kane med en fremragende assist sendte Coman i en direkte duel med Rønnow, der ikke havde meget at stille op over for franskmanden.

Sidste rest af spænding blev udslettet i starten af anden halvleg, da Coman betalte tilbage ved at heade et indlæg ned for fødderne af Kane, så englænderen nemt scorede sit 11. mål i 9 ligakampe i den nye sæson.

I Hoffenheim scorede 34-årige Andreas Albers for første gang i Bundesligaen. Den danske angriber kom ind efter 88 minutter og bragte i den dybe overtid efter en kontra St. Pauli på slutresultatet 2-0.

Andetsteds spillede Jess Thorups Augsburg 1-1 hos Wolfsburg, som gav henholdsvis 90 og 57 minutter til Joakim Mæhle og Jonas Wind.

Uden skadede Rasmus Nissen og Oscar Højlund gennempryglede Eintracht Frankfurt hjemme bundholdet Bochum med 7-2 og spillede sig op på en foreløbig tredjeplads.

/ritzau/







LIVE

TransferLIVE: AGF forlænger med profil

Vil købe Brøndby: Lover 7 ud af 10 mesterskaber

‘Meget konkrete henvendelser’ på FCK-emne

Her er Aral Simsirs kongeløn i Tyrkiet

Afsløring: Aarhus Fremad tæt på millionsalg

Toptræner hylder Danmark og FC København



LIVE

VM-LIVE: Argentina i vanvittigt comeback!

På vej til FCK: En kæmpe overpræstation

Tager kontakt om Kamil Grabara 

Knuser transferrekord

Efter fyring: Her er Johnny Mølbys nye job

Afsløring: Mathias Zanka træner med i dansk klub

Dommervalg til VM-brag vækker opsigt – fans raser



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

FCK-spiller vil væk – missede lægetjek i januar

Supercomputer: De vinder VM

Her er danskers millionløn i Lazio

Stort FCK-indkøb? ‘Han er en kopi af Dembélé’

Afsløring: Viborg sælger forsvarsspiller 



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Afslører detaljer om Brøndby-skifte

Medier: Thomasberg kædet sammen med landstrænerjob

USA’s landstræner er frustreret: Hvad var pointen?

Eriksen ringede lørdag – klubboss giver status

Stor profil til FCK? ‘En virkelig god afslutter’

De meldes interesseret i Orri Oskarsson

Frankrig – Marokko

‘Nogle vil spille 12 kampe og blive solgt’

FCK-spiller imponerer: ‘Har været vanvittig god’

Norges kronprins rejser til USA



EKSKLUSIVT

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Afsløring: Horsens laver rekordtransfer

Dyrt FCM-indkøb droppet til træningslejr

‘Ender fuldstændig vanvittigt kontroversielt!’

Forventer klubskifte