Imponerende Lindstrøm: Blæser dem alle bagover

Jesper Lindstrøm har på imponerende vis sat sit markante præg på Bundesligaen i sin første sæson hos Eintracht Frankfurt siden skiftet fra Brøndby i sommer.



Jesper Lindstrøm var en kæmpe spiller i forhold til, at Brøndby i sommer hentede det første danske mesterskab i mange-mange år.

Det unge stjernefrø, der i februar fylder 22 år, leverede intet mindre end 10 scoringer og 10 assist i mesterskabssæsonen, hvilket ikke underligt medførte markant interesse fra større og udenlandske klubber.

Jesper Lindstrøm endte med at blive solgt til tyske Eintracht Frankfurt, der med en femårig kontrakt havde luret, at den unge danske kom med et stort potentiale. 

Det potentiale er Jesper Lindstrøm for alvor ved at folde ude i den tyske Bundesliga. Jesper Lindstrøm er nemlig godt i gang med en særdeles fremragende sæson, der aktuelt placerer ham blandt de allerbedste nyindkøbte spillere under 23 år eller yngre.

Opgørelser, som tb.dk her bringer i samarbejde med SpilXperten.com, viser nemlig, hvorfor Jesper Lindstrøm allerede har udviklet sig til en sand fanfavorit.

Lindstrøm har med fire scoringer og to assist leveret godt til klubbens fremgang i sæsonen, og danskeren har efterhånden bidt sig godt fast i startopstillingen hos Frankfurt-holdet.

Jesper Lindstrøm har nemlig scoret flest mål pr 90. minutter, skabt flest chancer, sendt næst flest afslutninger afsted og har den højeste konvertingsrate af de nyindkøbte spillere U23-spillere i Bundesligaen. Læg dertil, at han med sine i alt seks mål-involveringer også topper alle andre spillere i kategorien.

Tjek selv den unge danskers tal her:





Stjerner i ordkrig: ‘Æslet tror, han er en løve’




Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Stjerner i ordkrig: ‘Æslet tror, han er en løve’

Var en kæmpe SL-profil: I dag har jeg ikke en bil

Superliga-bombe? Nu svarer han på Dolberg-rygte

Tager afsked – varsler dialog med Brøndby

Kæmpe brølere sender Horsens mod Superligaen

Storklub jagter to danskere



STORT INTERVIEW

Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner

Kan få store konsekvenser for Eriksen

Kontrakten udløber – nu flytter han til Danmark 

Kæmpe hyldest af Dorgu: ‘Utroligt at tænke på’

Laudrup kritiserer: Kan kalde dem FC Hollywood

Tottenham enig med stjerne – en anden på vej



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

Dansk talent: ‘Jeg har ikke haft ferie i to år’

Usikker fremtid – det afgør Isaksens skæbne

Afslører: Vi vil have Victor Nelsson

Hårdt angreb på DBU-boss

Superliga-boss: ‘Jeg elsker Henrik Tønder’



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Højlund slutter sæsonen med bravour

Brøndby-rygte: Jeg håber, det bliver en dansker

Superliga-klub scorer millioner efter nedrykning

Storkamp af Patrick Dorgu

Afsløring: FCN forlænger med ombejlet stortalent

Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!

‘En mulighed for at lokke en af de dygtige til’

Topboss sviner Barça til



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Forstår ikke FCK: Det er et stort mysterie

Forklarer – derfor gik det galt for Hoff Thorup

Spansk chok: Hvor er Real Madrid-spillerne?

Conte stopper i Napoli

FCM-emne koster kæmpe millionbeløb

Thomas Mikkelsen med udløb: Vil blive i Brøndby