Imponerende Lindstrøm: Blæser dem alle bagover

Jesper Lindstrøm har på imponerende vis sat sit markante præg på Bundesligaen i sin første sæson hos Eintracht Frankfurt siden skiftet fra Brøndby i sommer.



Jesper Lindstrøm var en kæmpe spiller i forhold til, at Brøndby i sommer hentede det første danske mesterskab i mange-mange år.

Det unge stjernefrø, der i februar fylder 22 år, leverede intet mindre end 10 scoringer og 10 assist i mesterskabssæsonen, hvilket ikke underligt medførte markant interesse fra større og udenlandske klubber.

Jesper Lindstrøm endte med at blive solgt til tyske Eintracht Frankfurt, der med en femårig kontrakt havde luret, at den unge danske kom med et stort potentiale. 

Det potentiale er Jesper Lindstrøm for alvor ved at folde ude i den tyske Bundesliga. Jesper Lindstrøm er nemlig godt i gang med en særdeles fremragende sæson, der aktuelt placerer ham blandt de allerbedste nyindkøbte spillere under 23 år eller yngre.

Opgørelser, som tb.dk her bringer i samarbejde med SpilXperten.com, viser nemlig, hvorfor Jesper Lindstrøm allerede har udviklet sig til en sand fanfavorit.

Lindstrøm har med fire scoringer og to assist leveret godt til klubbens fremgang i sæsonen, og danskeren har efterhånden bidt sig godt fast i startopstillingen hos Frankfurt-holdet.

Jesper Lindstrøm har nemlig scoret flest mål pr 90. minutter, skabt flest chancer, sendt næst flest afslutninger afsted og har den højeste konvertingsrate af de nyindkøbte spillere U23-spillere i Bundesligaen. Læg dertil, at han med sine i alt seks mål-involveringer også topper alle andre spillere i kategorien.

Tjek selv den unge danskers tal her:







LIVE

LIVE: Brøndby-profil kørt på hospitalet

Trænerskifte: Steve Cooper meldes i spil

Jagter Brøndbys drømmetransfer fra i sommer

Dommerekspert i kovending: Skal give rødt kort

Afsløring: DBU-boss stopper

Jagtet af Brøndby og FCK – kan købes til spotpris

Klar transferbesked til Christian Eriksen



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

Færdig i Brøndby – nu er de i dialog

Tv-vært stopper på Viaplay

Står klar med 675 mio. for Barca-stjerne

Markant transfermelding: ‘Det har Ove P. lovet’

Dansker jagtes af Aston Villa: Her er prisen



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Rundens hold i Superligaen – 30. runde

I chok: ‘Jeg håber, han siger op i dag!’

Frygteligt nyt for Yuito Suzuki

Respekt for AGF’er: Må ikke sig det på tv, men…

Gave til Poulsen – det kostede et mesterskab!



EKSKLUSIVT

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

Højlund-bekymring: Et kæmpe problem for Napoli

Dansk sensation: Der er interesse for ham

‘Mesterskabet er ude af vores hænder’

Wayne Rooney vild med dansk angriber

Spillede for FCM og AGF: Dem peger han på

Klar til at bruge millioner på Superliga-profil

Serie A-klub afviste tilbud på milliondyr dansker

I dialog om Albert Grønbæk

– Det er grimt at sige til et Superliga-mandskab..

FCM-skurk: ‘Jeg kostede os den her kamp’

Ny Tottenham-træner: Dét har løst mentalt problem

Kan blive første gang: Real-træner vil stoppe det



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

HSV-boss: ‘Transferen i vinter var et absolut kup’

Thomas Gravesen: FCK skal af med 10 mand!