Imponerende Lindstrøm: Blæser dem alle bagover

Jesper Lindstrøm har på imponerende vis sat sit markante præg på Bundesligaen i sin første sæson hos Eintracht Frankfurt siden skiftet fra Brøndby i sommer.



Jesper Lindstrøm var en kæmpe spiller i forhold til, at Brøndby i sommer hentede det første danske mesterskab i mange-mange år.

Det unge stjernefrø, der i februar fylder 22 år, leverede intet mindre end 10 scoringer og 10 assist i mesterskabssæsonen, hvilket ikke underligt medførte markant interesse fra større og udenlandske klubber.

Jesper Lindstrøm endte med at blive solgt til tyske Eintracht Frankfurt, der med en femårig kontrakt havde luret, at den unge danske kom med et stort potentiale. 

Det potentiale er Jesper Lindstrøm for alvor ved at folde ude i den tyske Bundesliga. Jesper Lindstrøm er nemlig godt i gang med en særdeles fremragende sæson, der aktuelt placerer ham blandt de allerbedste nyindkøbte spillere under 23 år eller yngre.

Opgørelser, som tb.dk her bringer i samarbejde med SpilXperten.com, viser nemlig, hvorfor Jesper Lindstrøm allerede har udviklet sig til en sand fanfavorit.

Lindstrøm har med fire scoringer og to assist leveret godt til klubbens fremgang i sæsonen, og danskeren har efterhånden bidt sig godt fast i startopstillingen hos Frankfurt-holdet.

Jesper Lindstrøm har nemlig scoret flest mål pr 90. minutter, skabt flest chancer, sendt næst flest afslutninger afsted og har den højeste konvertingsrate af de nyindkøbte spillere U23-spillere i Bundesligaen. Læg dertil, at han med sine i alt seks mål-involveringer også topper alle andre spillere i kategorien.

Tjek selv den unge danskers tal her:





Jesper Lindstrøm spøger i Brøndby




LIVE

TransferLIVE: Skriver treårig aftale i AGF

Farzam: Disse AGF-profiler kan forlænge

Victor Froholdts værdi sætter alle til vægs

Bookmaker: Her er Eriksens næste klub

Afsløring: FCN køber rekorddyrt kæmpetalent

Afsløring: Har fået løbepas af Brøndby

Forlader AGF – her er hans nye klub

Dansker scorer ny kontrakt med PL-klub



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Afsløring: Dansker jagtes af Barça, City og Ajax

Nu afgøres Jordan Larssons fremtid i FCK

Roony vil væk

Varmt Brøndby-emne åben for klubskifte



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Tidl. Viborg-stjerne kan vende tilbage til Danmark

Brøndby-salg på vej – forventer det sker inden VM

Mæhle kan hentes for spotpris

AGF-fan drømmer: Køb Silkeborg-stjerne!

United nærmer sig stjernespiller – her er prisen



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Stort medie: Hjulmand får sparket – han afløser

Husker du FCM-stjernen Sparv? Scorer nyt stort job

Slut med Slot? Han er favorit til at overtage

Bekræfter: Vender tilbage til FC København

Midt i katastrofen hyldes Christian Eriksen

Her er FCKs mulige modstandere i Conference League

Thomas Mikkelsen skuffet: Her er hans reaktion

Dansker vil sælges – storklub står klar i kulissen

– Ja, der var dialog med Brøndby

Forhandler om Albert Grønbæk

FCN bør hente disse to tidl. landsholdsspillere

PSG – Arsenal



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Højlund får ny stjernetræner i Napoli

Bombe: Hjulmand-afløser siger ja til anden klub