Jesper Lindstrøm var en kæmpe spiller i forhold til, at Brøndby i sommer hentede det første danske mesterskab i mange-mange år.
Det unge stjernefrø, der i februar fylder 22 år, leverede intet mindre end 10 scoringer og 10 assist i mesterskabssæsonen, hvilket ikke underligt medførte markant interesse fra større og udenlandske klubber.
Jesper Lindstrøm endte med at blive solgt til tyske Eintracht Frankfurt, der med en femårig kontrakt havde luret, at den unge danske kom med et stort potentiale.
Det potentiale er Jesper Lindstrøm for alvor ved at folde ude i den tyske Bundesliga. Jesper Lindstrøm er nemlig godt i gang med en særdeles fremragende sæson, der aktuelt placerer ham blandt de allerbedste nyindkøbte spillere under 23 år eller yngre.
Opgørelser, som tb.dk her bringer i samarbejde med SpilXperten.com, viser nemlig, hvorfor Jesper Lindstrøm allerede har udviklet sig til en sand fanfavorit.
Lindstrøm har med fire scoringer og to assist leveret godt til klubbens fremgang i sæsonen, og danskeren har efterhånden bidt sig godt fast i startopstillingen hos Frankfurt-holdet.
Jesper Lindstrøm har nemlig scoret flest mål pr 90. minutter, skabt flest chancer, sendt næst flest afslutninger afsted og har den højeste konvertingsrate af de nyindkøbte spillere U23-spillere i Bundesligaen. Læg dertil, at han med sine i alt seks mål-involveringer også topper alle andre spillere i kategorien.
Tjek selv den unge danskers tal her:
LIVE
LIVE: Brøndby-fans protesterer mod GFH
TRANSFER
FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop
Færdig: Nu er han rejst til København
TOPNYHED
Ny stjerne: En guldspiller for AGF
TRANSFER
Opfordrer FCK: Hent tidligere Brøndby-spiller!
TRANSFER
160 millioner kroner skiller Bayern og Newcastle
TIPSBLADETS DOM
Vanvittigt guldshow – han bliver en stjerne, AGF!
INTERVIEW
Svensson afslører: Vil finde en rolle til ‘Zanka’
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
TOPNYHED
“Brøndby er skræddersyet til ham”
TIPSBLADETS DOM
Hold nu kæft, hvor er han god!
MEDIE
Blev advaret mod Jon Dahl: ‘Han er iskold!’
TRANSFER
Dansk stortalents værdi eksploderer
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
NYHEDER
Efter to måneders tørke: Højlund lyner
Lewandowski forlader FC Barcelona
INTERVIEW
‘Skal jeg være ærlig, så var jeg overrasket’
Osula sender West Ham tæt på nedrykning
LIGE NU
Teaser for ny AGF-aftale
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
Drømmer om én klub – men holder fast i farens råd
AVIS
Tæt på aftale med Andreas Christensen
MEDIE
I dialog – stor klub vil have denne dansker
Fortid i Brøndby? ‘Klubben ved, hvad jeg vil’
MEDIE
Jakob Poulsen på blokken i Bundesliga-klub
Så er det officielt
TOPNYHED
Her er FC Nordsjællands vej i Europa
Brøndby slår FCM efter dramatisk comeback
AVIS
AGF forhører sig om legendes nevø – men…
Salah sender særlig besked
EKSKLUSIVT
Kæmpetransfer? ‘Det ligger i kortene, at…’
AVIS
Tullberg blandt favoritterne til kæmpe job
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
EKSKLUSIVT
Smutter AGF-stjerne? ‘Vi har haft god dialog’
