Bundesliga-dansker: Et chokerende niveau

Jacob Barrett Laursen spiller fast i Bundesligaen, og det høje niveau i Tysklands bedste række har været en stor udfordring for den tidligere OB-back, der dog føler, at han sagtens kan begå sig.



Arminia Bielefeld er for anden sæson i træk repræsenteret i Tysklands bedste fodboldrække, og det er med en dansker i en absolut nøglerolle på holdet.

Den tidligere OB-spiller Jacob Barrett Laursen er startet inde i samtlige kampe i indeværende sæson, og i pokalkampen mod SpVgg Bayreuth i starten af august scorede han sin første mål.

Den 26-årige venstre back byttede OB ud med Arminia Bielefeld i sommeren 2020, og den første sæson i Bundesligaen bød kun på sporadisk spilletid. Nu er Barrett fast mand, og han føler, han kan begå sig blandt de mange stjerner i Tyskland.

– Det er jo det, jeg er kommet hertil for. Jeg fandt ud af, at det kun kunne lykkes gennem hårdt arbejde. Det har det bestemt krævet, og det gør det stadigvæk, selvom jeg har været her i snart halvandet år. Jeg kan stadig blive chokeret over, hvor hurtigt det går hernede, og hvor meget man skal være på. Der er intet tidspunkt i løbet af kampene, hvor man føler, at man kan trække vejret i to minutter. Det har også været en af de ting, man skulle vænne sig til. Når kampen er færdig, og man kommer hjem, er man virkelig træt, siger Jacob Barrett Laursen til Tipsbladet og fortsætter:

– Man skal oppe sig på en helt anden måde. Jeg har arbejdet rigtig meget med min fart, og det har ellers ikke været noget, jeg skulle lægge så meget vægt på. Men det har været et punkt, hvor jeg skulle optimere, for der har stort set ikke været en kamp, hvor der ikke har været en kantspiller, som er sindssygt hurtig og sindssygt dygtig teknisk. Styrkemæssigt har jeg skulle bygge på for at kunne bare at kunne følge med.

– Jeg har endnu ikke mødt en kantspiller, som jeg har kunnet måle mig med hurtighedsmæssigt. Det gør også, at man skal tænke lidt anderledes i forhold til, hvordan man stopper dem. Holdene er så dygtige på bolden, at man skal positionere sig anderledes, og på den måde skal man hele tiden blive klogere på nogle ting.

Du kan læse hele interviewet med Jacob Barrett Laursen i Tipsbladet, som er på gaden i dag. I avisen får du også et stort interview med FC Nordsjælland-træner Flemming Pedersen, et kig på fremtiden for danske hold i Europa, et interview med Kim Daugaard, der som Brøndby-spiller scorede to gange mod Lyon tilbage i 1997 – og meget mere. Du køber Tipsbladet sammen med Ekstra Bladet.

Du kan også tegne abonnement på fredagsavisen – læs mere her.

Tipsbladet_forside_21





– Jeg frygter ikke at blive fyret


Sejr til Vitoria i lokalderby

Kæmpe optur for Yussuf Poulsen

– Hader er et stort ord, men jeg kan ikke lide AGF

Fyring på vej? ‘Han har kniven for struben’

FCM-stjerne udgik i tårer: Tullberg giver status

Mourinho raser: Dansk stjerne er ‘urørlig’

Kæmpe ros: – Han var fuldstændigt forrygende

Nu drømmer de stort i AGF

Revser Mohamed Salah efter utroligt interview

Har hevet fat i Cooper: Ikke det jeg købte ind på

Tysk medie fælder hård Eriksen-dom

– De skal skille sig af med ham!

Spanske medier i ekstase

Solbakken slagter VM-lodtrækning: Et freak show

Dumper FCK-indkøb: ‘Tankevækkende’

Her er Efterårets Hold i Superligaen

‘Brøndby kan ramme denne pris på Nartey i januar’

Frustreret FCM-lejr: Det irriterer mig grænseløst

Sådan stemte trænerne til Efterårets Profil

Mainz har fundet Bo Henriksens afløser

Derby-drama: ‘Noget af det er meget alvorligt’

Trækker overskrifter i Sydkorea

Voldsom Franculino-spådom

Farzam Abolhosseini med vild transfer-forudsigelse

Her sætter Vingegaard grænsen

Vanvittigt drama: Det gjorde ondt at se på!

Brutal besked til Thomas Frank inden skæbnekamp

Thomas Delaney storroser Superliga-modstander

Kæmpe FCK-chok – man er fuldstændig lamslået!

Kæmpe triumf for Frank

Tjek selv: Det ligner en dybt uretfærdig fyring

‘Jeg er ked af det, men jeg kan ikke forklare det’

FCM melder ud: Han skal sælges til sommer

Flere danske klubber ville have Nathan Trott

– Der er nogle ting, der stadig nager mig

Eriksen med elegant assist i vigtig Wolfsburg-sejr

Voldsomt imponeret af Superliga-træner

Conrad Harder roses til skyerne efter forløsning

FCN ydmyger Silkeborg

Rystet Delaney: ‘Det er et stormvejr!’

Krisen kradser: FCK ydmyget af Sønderjyske

AGF kriger sejren hjem

Han kommer til at have mareridt i nat

FCM smed point i kæmpe drama

‘Han virker sjov – de griner tit af ham’

Tullberg skifter fire mand

Tidligere FCK-profils bror kan få Superliga-debut

FC København – Sønderjyske

Viborg FF – FC Midtjylland

Superliga-fans foretrækker dette kamptidspunkt