Arminia Bielefeld er for anden sæson i træk repræsenteret i Tysklands bedste fodboldrække, og det er med en dansker i en absolut nøglerolle på holdet.
Den tidligere OB-spiller Jacob Barrett Laursen er startet inde i samtlige kampe i indeværende sæson, og i pokalkampen mod SpVgg Bayreuth i starten af august scorede han sin første mål.
Den 26-årige venstre back byttede OB ud med Arminia Bielefeld i sommeren 2020, og den første sæson i Bundesligaen bød kun på sporadisk spilletid. Nu er Barrett fast mand, og han føler, han kan begå sig blandt de mange stjerner i Tyskland.
– Det er jo det, jeg er kommet hertil for. Jeg fandt ud af, at det kun kunne lykkes gennem hårdt arbejde. Det har det bestemt krævet, og det gør det stadigvæk, selvom jeg har været her i snart halvandet år. Jeg kan stadig blive chokeret over, hvor hurtigt det går hernede, og hvor meget man skal være på. Der er intet tidspunkt i løbet af kampene, hvor man føler, at man kan trække vejret i to minutter. Det har også været en af de ting, man skulle vænne sig til. Når kampen er færdig, og man kommer hjem, er man virkelig træt, siger Jacob Barrett Laursen til Tipsbladet og fortsætter:
– Man skal oppe sig på en helt anden måde. Jeg har arbejdet rigtig meget med min fart, og det har ellers ikke været noget, jeg skulle lægge så meget vægt på. Men det har været et punkt, hvor jeg skulle optimere, for der har stort set ikke været en kamp, hvor der ikke har været en kantspiller, som er sindssygt hurtig og sindssygt dygtig teknisk. Styrkemæssigt har jeg skulle bygge på for at kunne bare at kunne følge med.
– Jeg har endnu ikke mødt en kantspiller, som jeg har kunnet måle mig med hurtighedsmæssigt. Det gør også, at man skal tænke lidt anderledes i forhold til, hvordan man stopper dem. Holdene er så dygtige på bolden, at man skal positionere sig anderledes, og på den måde skal man hele tiden blive klogere på nogle ting.
Du kan læse hele interviewet med Jacob Barrett Laursen i Tipsbladet, som er på gaden i dag. I avisen får du også et stort interview med FC Nordsjælland-træner Flemming Pedersen, et kig på fremtiden for danske hold i Europa, et interview med Kim Daugaard, der som Brøndby-spiller scorede to gange mod Lyon tilbage i 1997 – og meget mere. Du køber Tipsbladet sammen med Ekstra Bladet.
Du kan også tegne abonnement på fredagsavisen – læs mere her.

LIVE
LIVE: Kæmpe guldfeber i Aarhus!
PSG er i Champions League-finalen efter drama
NYHEDER
Medie: Køber Højlund for 330 millioner
NYHEDER
Peter Schmeichel lander stort job
NYHEDER
‘Ansæt denne træner, Brøndby – og få stjerne med!’
NYHEDER
Stort medie: Bo Henriksen kandidat til dette job
NYHEDER
‘Sæsonens dårligste kendelse’ – nu svarer dommer
EKSKLUSIVT Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’
HELT VILDT
Trækker overskrifter – i svime over Braithwaite
NYHEDER
Ekspert: Hvis det sker, bliver Tullberg fyret!
MEDIE
United nærmer sig vanvittig sponsoraftale
MEDIE
AGF køber dansk profil
NYHEDER
Kristiansen om FCK: ‘Jeg har en livline derinde’
AVIS Tror på millionkøb af FC København-spiller
Træner fyret: Medie nævner Jacob Neestrup
EKSKLUSIVT
Afsløring: Færdig i Silkeborg
TOPNYHED
Trænerskifte: Steve Cooper meldes i spil
TRANSFER
Peter Schmeichel overrasker: Køb ham, Man Utd!
MEDIE
Thomasberg lokker Superliga-dansker til Polen
EKSKLUSIVT Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM
MEDIE
Jagter Brøndbys drømmetransfer fra i sommer
MEDIE
Stor klub har FCM-profil på blokken, men…..
NYHEDER
Kritiserer SL-dommer: ‘En svinestreg af rang’
NYHEDER
Tidligere Brøndby-assistent til Premier League?
EKSKLUSIVT
‘Vi må se, hvad FC København vil’
NYHEDER
Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag
Dansk træner vinder stor pris
MEDIE
Færdig i Brøndby – nu er de i dialog
NYHEDER
KEP: ‘Tror FCK taber den kamp’
NYHEDER
Morten Bruun: ‘Velkendt at FCM har dette problem’
MEDIE
Jagtet af Brøndby og FCK – kan købes til spotpris
OPTAKT
Aston Villa – Nottingham Forest
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
NYHEDER
Blev svinet til af Mourinho: ‘You f…… bastard’
NYHEDER
