Bundesliga-dansker: Et chokerende niveau

Jacob Barrett Laursen spiller fast i Bundesligaen, og det høje niveau i Tysklands bedste række har været en stor udfordring for den tidligere OB-back, der dog føler, at han sagtens kan begå sig.



Arminia Bielefeld er for anden sæson i træk repræsenteret i Tysklands bedste fodboldrække, og det er med en dansker i en absolut nøglerolle på holdet.

Den tidligere OB-spiller Jacob Barrett Laursen er startet inde i samtlige kampe i indeværende sæson, og i pokalkampen mod SpVgg Bayreuth i starten af august scorede han sin første mål.

Den 26-årige venstre back byttede OB ud med Arminia Bielefeld i sommeren 2020, og den første sæson i Bundesligaen bød kun på sporadisk spilletid. Nu er Barrett fast mand, og han føler, han kan begå sig blandt de mange stjerner i Tyskland.

– Det er jo det, jeg er kommet hertil for. Jeg fandt ud af, at det kun kunne lykkes gennem hårdt arbejde. Det har det bestemt krævet, og det gør det stadigvæk, selvom jeg har været her i snart halvandet år. Jeg kan stadig blive chokeret over, hvor hurtigt det går hernede, og hvor meget man skal være på. Der er intet tidspunkt i løbet af kampene, hvor man føler, at man kan trække vejret i to minutter. Det har også været en af de ting, man skulle vænne sig til. Når kampen er færdig, og man kommer hjem, er man virkelig træt, siger Jacob Barrett Laursen til Tipsbladet og fortsætter:

– Man skal oppe sig på en helt anden måde. Jeg har arbejdet rigtig meget med min fart, og det har ellers ikke været noget, jeg skulle lægge så meget vægt på. Men det har været et punkt, hvor jeg skulle optimere, for der har stort set ikke været en kamp, hvor der ikke har været en kantspiller, som er sindssygt hurtig og sindssygt dygtig teknisk. Styrkemæssigt har jeg skulle bygge på for at kunne bare at kunne følge med.

– Jeg har endnu ikke mødt en kantspiller, som jeg har kunnet måle mig med hurtighedsmæssigt. Det gør også, at man skal tænke lidt anderledes i forhold til, hvordan man stopper dem. Holdene er så dygtige på bolden, at man skal positionere sig anderledes, og på den måde skal man hele tiden blive klogere på nogle ting.

Du kan læse hele interviewet med Jacob Barrett Laursen i Tipsbladet, som er på gaden i dag. I avisen får du også et stort interview med FC Nordsjælland-træner Flemming Pedersen, et kig på fremtiden for danske hold i Europa, et interview med Kim Daugaard, der som Brøndby-spiller scorede to gange mod Lyon tilbage i 1997 – og meget mere. Du køber Tipsbladet sammen med Ekstra Bladet.

Du kan også tegne abonnement på fredagsavisen – læs mere her.

Tipsbladet_forside_21





Dansk dommer får ros stor ros


Noah Nartey bekræfter: De har henvendt sig

Nævner Jacob Neestrup som mulig afløser

Sonne dropper landshold: Vil ikke spille i Rusland

Stor Brøndby-stjerne skadet

Rune deler nyt efter mareridt

SL-sensation på vej? ‘Hvor kunne det være vildt’

Valgte Manchester United over Real Madrid

Fanfavorit på besøg i Brøndby IF

Leder efter ny angriber – vender han hjem til FCK?

Klar Zorniger-besked: ‘Det er ikke mit problem’

Provokerende FCM – snart vil millionerne vælte ind

Dansk bomber forventer sommertransfer

Udpeger tre mulige destinationer for Chido Obi

United-legende jubler over Patrick Dorgu

To direktører færdige i Superliga-klub

Dramatisk triumf for Bo Henriksen

Sen OB-forløsning sørger for point mod Silkeborg

– Cooper skyder på Schmedes

Tak for indsatsen – nu skal han til Superligaen

Stor interesse for AGF-stjerne: Ingen har råd

En kold spand vand direkte i hovedet!

OB ansætter tidligere spiller i chefstilling

Landstræner hylder OB-komet

Dårligt nyt om AGF-stjerne

– Fuldstændig svigtet

Kan ikke kalde FC København-profil tilbage

Verdensstjerne har sendt besked til Billing

AGF henter Ibrahim Traoré

Står han mod Belarus? ‘Noget vi må tænke over’

To trænere færdige i Superliga-klub

Ud med Kamil Grabara og Christian Eriksen!

Efter nederlag til Hjulmand: Det bedste hold tabte

FCK-stjerne kan misse Vejle-kamp

Eriksens agent: ‘Ikke interesseret!’

Niels Frederiksen er stiktosset: ‘Aldrig set før’

Riemers joker: ‘Han er smækfyldt med selvtillid’

Amorim svarer efter Ronaldos udtalelser

Mange islændinge kan slet ikke forstå det

Raser over heksejagt: ‘Det er utilstedeligt’

Benhård besked til Gift Links: ‘Har ikke niveauet’

Thomas Frank beundrer Ruben Amorim for svært år

Ikke slut for FCK-stjerne – forbund anker

Nedtur for OB: Falk ude

Troede ikke på ham: ‘Helt ærligt – nej’

Skidt nyt til Brian Riemer?

AGF-profil til ny klub? ‘Tænker lidt på det’

Dansk verdensmester stopper karrieren til sommer

Super Bowl-vinder tiltalt for drabsforsøg

FCM-dominans overrasker ikke Celtic-profil

Mbabu afviser: ‘Så bliver vi dræbt!’