Chefen om Bo Henriksen: ‘Han er jo gal’

Bo Henriksen hyldes af chefen i Mainz 05.



Hvis han havde været ansat i det almindelige erhvervsliv, havde han været direktør i Mærsk.

Så klart har det lydt fra Bo Henriksen, der ikke lægger fingre imellem, at hans succes som cheftræner har været bemærkelsesværdig.

Det har han da heller ingen grund til.

Man må give den flamboyante fynbo, at han kan sin metier, og det kommer lige nu Mainz 05 til gode. Siden Bo Henriksen blev hyret for knap et år siden, har han ført Bundesliga-klubben fra en plads under nedrykningsstregen til subtoppen af den stærke tyske liga.

Christian Heidel, sportsdirektør i Mainz 05, har da også svært ved at få armene ned, når snakken falder på klubbens danske cheftræner.

– Bo har virkelig hjulpet holdet med at få troen tilbage. Nu går holdet på banen til hver eneste kamp med troen på, at de kan vinde. Jeg var slet ikke i tvivl om, at det var én som Bo, vi havde brug for. Vores spillere var bange for at lave fejl, men Bo har formået at fjerne denne frygt, og han har fået passionen tilbage. Derudover er Bo det, jeg vil betegne som en absolut fodboldekspert, og han har en god gruppe spillere her i Mainz, siger Christian Heidel til Tipsbladet.

Han fastslår, at man aldrig keder sig, når man tilbringer tid sammen med Bo Henriksen.

– Han er jo en smule gal, men det mener jeg kun på det mest positive måde. Hans energi og positive karisma har vækket vores fans og sat ild til atmosfæren på stadion. Han er ikke den stereotype, lidt kedelige træner, der står på sidelinjen i et skræddersyet jakkesæt. Samtidig er det helt forkert, hvis man udelukkende ser på ham som en træner, der kan motivere.

– Bo er meget eftertænksom og kræver meget af sine spillere. Han forventer, at alle er engagerede, og alle, der ikke udviser dette engagement, får med det samme at mærke, at Bo også har en striks side, fastslår Mainz-direktøren.

Ny kontrakt?
Succes i Mainz kan være et springbræt til noget større. Bare spørg Jürgen Klopp. Bare spørg Thomas Tuchel.

Hvis de glade dage fortsætter for Bo Henriksen, bør der ikke være tvivl om, at større udfordringer venter forude, men det er ikke noget, man fokuserer på i Mainz.

– Det er jo altid svært at spå om fremtiden, men jeg kan bare sige, at Bo har alle de ingredienser, en meget, meget dygtig træner skal indeholde. Det er jo også, derfor, vi er så glade for ham i Mainz, siger Heidel, der ikke vil ud med, om klubben er i dialog med Bo Henriksen om at forlænge kontrakten, der udløber i 2026.

– Men vi taler selvfølgelig sammen hele tiden.

Tunge ben i Stuttgart

Søndag tabte Mainz 05 1-2 til Union Berlin, men det var uden Bo Henriksen på sidelinjen. Fynboen afsonede karantæne.

Mainz, der har fire hjemmesejre i træk, tager lørdag i mod Stuttgart på hjemmebane. Stuttgart kommer ligeledes med en solid udebaneform i bagagen, men skal dog en tur til Slovakiet i midtugen, hvor de skal ud i en alt eller intet kamp og slå Slovan Bratislava, hvis de skal overleve i Champions League. Med det in mente, tror vi Mainz har en edge i opgøret på lørdag, hvor Stuttgart kan komme med lidt tunge ben. Se vores spilforslag nedenfor:

Bundesliga 1

Mainz 01 – Stuttgart

Lør 25. jan kl. 15.30

Viaplay

Spilforslag

Mainz dobbelt chance + O 1.5 mål i kampen

Odds 2.02

Spil hos Betano

Odds fra 20.1.2025. Husk at odds kan ændre sig.





LIVE

Superliga-LIVE: Mulig FCK-debutant mod Lyngby

Det tyder på en FCK-ydmygelse

Klar til at sælge Alexander Bah – så dyr er han

Det må være den dummeste beslutning nogensinde!

Kritisk Stig Tøfting: Han kan ikke koste 60 mio.

Rekordtransfer sender millioner til Superliga-klub



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Nørgaard om Binks: Han afdramatiserede på det hele

Supercomputer: De vinder Superligaen

Kæmpe transfer: De er enige om Kasper Høgh

‘Jesper Lindstrøm har ét KÆMPE problem’

Kæmpe transfer under opsejling – afviser vildt bud

Afsløring: FC København udlejer Oscar Buur



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Atletico Madrid henter PSG-spiller for 300 mio

Superliga-chok fik Andreas Christensen til mobilen

‘Kasper Dolberg bliver Superliga-topscorer’

Dommerekspert undrer sig efter FCM-drama

Afslører Brøndbys transferplaner



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

I kødet på Rajovic: Det går over i historien

Flere store Brøndby-navne vraget til AGF-brag

Jagtes af FCK og AGF – kan købes for en slik

Transfer spøger: BIF-stjerne ude af ledergruppe

Afsløring: Rekord – her skal Høgh til lægetjek

Superliga-stjernes værdi er eksploderet endnu mere

‘Jeg går linen ud og peger på FC København’

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

Vejle dummer sig i premieren mod AB

Afsløring: Watford køber Luca Kjerrumgaard



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Ajax-træner med kryptisk Dolberg-melding

Bjelland medgiver: ‘Ikke dumt at møde FCK nu’

Djukic raser: ‘Af helvedes til’

Frygter for Tullbergs fremtid: ‘Det er alvorligt’