Hvis han havde været ansat i det almindelige erhvervsliv, havde han været direktør i Mærsk.
Så klart har det lydt fra Bo Henriksen, der ikke lægger fingre imellem, at hans succes som cheftræner har været bemærkelsesværdig.
Det har han da heller ingen grund til.
Man må give den flamboyante fynbo, at han kan sin metier, og det kommer lige nu Mainz 05 til gode. Siden Bo Henriksen blev hyret for knap et år siden, har han ført Bundesliga-klubben fra en plads under nedrykningsstregen til subtoppen af den stærke tyske liga.
Christian Heidel, sportsdirektør i Mainz 05, har da også svært ved at få armene ned, når snakken falder på klubbens danske cheftræner.
– Bo har virkelig hjulpet holdet med at få troen tilbage. Nu går holdet på banen til hver eneste kamp med troen på, at de kan vinde. Jeg var slet ikke i tvivl om, at det var én som Bo, vi havde brug for. Vores spillere var bange for at lave fejl, men Bo har formået at fjerne denne frygt, og han har fået passionen tilbage. Derudover er Bo det, jeg vil betegne som en absolut fodboldekspert, og han har en god gruppe spillere her i Mainz, siger Christian Heidel til Tipsbladet.
Han fastslår, at man aldrig keder sig, når man tilbringer tid sammen med Bo Henriksen.
– Han er jo en smule gal, men det mener jeg kun på det mest positive måde. Hans energi og positive karisma har vækket vores fans og sat ild til atmosfæren på stadion. Han er ikke den stereotype, lidt kedelige træner, der står på sidelinjen i et skræddersyet jakkesæt. Samtidig er det helt forkert, hvis man udelukkende ser på ham som en træner, der kan motivere.
– Bo er meget eftertænksom og kræver meget af sine spillere. Han forventer, at alle er engagerede, og alle, der ikke udviser dette engagement, får med det samme at mærke, at Bo også har en striks side, fastslår Mainz-direktøren.

Ny kontrakt?
Succes i Mainz kan være et springbræt til noget større. Bare spørg Jürgen Klopp. Bare spørg Thomas Tuchel.
Hvis de glade dage fortsætter for Bo Henriksen, bør der ikke være tvivl om, at større udfordringer venter forude, men det er ikke noget, man fokuserer på i Mainz.
– Det er jo altid svært at spå om fremtiden, men jeg kan bare sige, at Bo har alle de ingredienser, en meget, meget dygtig træner skal indeholde. Det er jo også, derfor, vi er så glade for ham i Mainz, siger Heidel, der ikke vil ud med, om klubben er i dialog med Bo Henriksen om at forlænge kontrakten, der udløber i 2026.
– Men vi taler selvfølgelig sammen hele tiden.
Tunge ben i Stuttgart
Søndag tabte Mainz 05 1-2 til Union Berlin, men det var uden Bo Henriksen på sidelinjen. Fynboen afsonede karantæne.
Mainz, der har fire hjemmesejre i træk, tager lørdag i mod Stuttgart på hjemmebane. Stuttgart kommer ligeledes med en solid udebaneform i bagagen, men skal dog en tur til Slovakiet i midtugen, hvor de skal ud i en alt eller intet kamp og slå Slovan Bratislava, hvis de skal overleve i Champions League. Med det in mente, tror vi Mainz har en edge i opgøret på lørdag, hvor Stuttgart kan komme med lidt tunge ben. Se vores spilforslag nedenfor:
Bundesliga 1
Mainz 01 – Stuttgart
Lør 25. jan kl. 15.30
Viaplay
Spilforslag
Mainz dobbelt chance + O 1.5 mål i kampen
Odds 2.02
Odds fra 20.1.2025. Husk at odds kan ændre sig.
EKSKLUSIVT
Stinkende rig: ‘De betaler rekordbeløb i Polen’
TRANSFER
Afsløring: Præsenterer Brøndby-spiller meget snart
Aldrig set før
TRANSFER
Nu kommenterer han FC København-historie
NYHEDER
Kritik af priser: ‘Nogen synes, vi er grådige’
MEDIE
Skifte tæt på: Her ankommer Lukas Lerager
TOPNYHED
Skadet i DK: Nu fragter han luksusbiler og dildoer
MEDIE
Er det FC Københavns nye midtbanespiller?
MEDIE
Brendan Rodgers i chokskifte
TIPSBLADET SPECIAL
Kæmpe forskelle – her er Table of Justice
NYHEDER
Nævner pludselig Højlund: ‘Et foruroligende sted’
FANKLUBBEN
Har høj status i FC Midtjylland: Forlæng med ham!
Målmand håber på Brøndby-transfer
Medier fælder dom over Kasper Schmeichel
MEDIE
Fyringstruet? Har truffet Thomas Frank-beslutning
Niels Frederiksens højre hånd rejser til Danmark
FANKLUBBEN
Farvel? Han finder det røvsygt at sidde på bænken
NYHEDER
Holger Rune råbte op – nu kommer særlig regel
EKSKLUSIVT
– De prøver at få Matt O’Rileys underskrift
NYHEDER
Tabte til FC Midtjylland – nu får han sparket
FANKLUBBEN
‘Vi må nok erkende at Tonni Adamsen er på vej væk’
NYHEDER
Hænger Chido Obi ud
NYHEDER
Revser danske klubber: ‘Porcelænsliga!’
TRANSFER
Tidligere Superliga-bomber skifter til 4. division
MEDIE
Lukas Lerager tæt på denne klub
NYHEDER
– Det er alvorligt og ret bekymrende
MEDIE
FCK-flop flopper igen – transfer meldes død
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jakob Vadstrup Larsen solgt
NYHEDER
Dialog med AGF: Profiler bønfalder stjerne
NYHEDER
AC Milan med kæmpegave til Højlund og Napoli
NYHEDER
Vanvittig kamp for Manchester United
Dansk landsholdsspiller på klubjagt
HELT VILDT
Kan de blive mestre? ‘Det skræmmer mig’
MEDIE
Har Brøndby-spiller på blokken
NYHEDER
Tullberg slår fast: Det snakker vi IKKE om
MEDIE
Vildt skifte i Superligaen?
TIPSBLADETS DOM
En helt genial transfer, CV – køb ham nu!
NYHEDER
Mads P. langer ud: ‘Burde holde deres kæft!’
DAGENS SPILFORSLAG
Mål i Wales
NYHEDER
– Overdrevet og unuanceret
Julebold? Køb billetter til Premier League
NYHEDER
Konkurrent hylder Vingegaard
HELT VILDT
‘Mareridt’: Medier slagter Tottenham-stjerne
Dybt utilfreds Zorniger: Så er det fucked up!
Chok i NFL
DAGENS SPILFORSLAG
Få mandagsmål i Glasgow
NYHEDER
– Jeg brænder indvendigt
NYHEDER
Froholdt afslører svær tid i FCK
NYHEDER
Pogacar ‘vil ikke ringe til Vingegaard’
TOPNYHED