Chefen om Bo Henriksen: ‘Han er jo gal’

Bo Henriksen hyldes af chefen i Mainz 05.



Hvis han havde været ansat i det almindelige erhvervsliv, havde han været direktør i Mærsk.

Så klart har det lydt fra Bo Henriksen, der ikke lægger fingre imellem, at hans succes som cheftræner har været bemærkelsesværdig.

Det har han da heller ingen grund til.

Man må give den flamboyante fynbo, at han kan sin metier, og det kommer lige nu Mainz 05 til gode. Siden Bo Henriksen blev hyret for knap et år siden, har han ført Bundesliga-klubben fra en plads under nedrykningsstregen til subtoppen af den stærke tyske liga.

Christian Heidel, sportsdirektør i Mainz 05, har da også svært ved at få armene ned, når snakken falder på klubbens danske cheftræner.

– Bo har virkelig hjulpet holdet med at få troen tilbage. Nu går holdet på banen til hver eneste kamp med troen på, at de kan vinde. Jeg var slet ikke i tvivl om, at det var én som Bo, vi havde brug for. Vores spillere var bange for at lave fejl, men Bo har formået at fjerne denne frygt, og han har fået passionen tilbage. Derudover er Bo det, jeg vil betegne som en absolut fodboldekspert, og han har en god gruppe spillere her i Mainz, siger Christian Heidel til Tipsbladet.

Han fastslår, at man aldrig keder sig, når man tilbringer tid sammen med Bo Henriksen.

– Han er jo en smule gal, men det mener jeg kun på det mest positive måde. Hans energi og positive karisma har vækket vores fans og sat ild til atmosfæren på stadion. Han er ikke den stereotype, lidt kedelige træner, der står på sidelinjen i et skræddersyet jakkesæt. Samtidig er det helt forkert, hvis man udelukkende ser på ham som en træner, der kan motivere.

– Bo er meget eftertænksom og kræver meget af sine spillere. Han forventer, at alle er engagerede, og alle, der ikke udviser dette engagement, får med det samme at mærke, at Bo også har en striks side, fastslår Mainz-direktøren.

Ny kontrakt?
Succes i Mainz kan være et springbræt til noget større. Bare spørg Jürgen Klopp. Bare spørg Thomas Tuchel.

Hvis de glade dage fortsætter for Bo Henriksen, bør der ikke være tvivl om, at større udfordringer venter forude, men det er ikke noget, man fokuserer på i Mainz.

– Det er jo altid svært at spå om fremtiden, men jeg kan bare sige, at Bo har alle de ingredienser, en meget, meget dygtig træner skal indeholde. Det er jo også, derfor, vi er så glade for ham i Mainz, siger Heidel, der ikke vil ud med, om klubben er i dialog med Bo Henriksen om at forlænge kontrakten, der udløber i 2026.

– Men vi taler selvfølgelig sammen hele tiden.

Tunge ben i Stuttgart

Søndag tabte Mainz 05 1-2 til Union Berlin, men det var uden Bo Henriksen på sidelinjen. Fynboen afsonede karantæne.

Mainz, der har fire hjemmesejre i træk, tager lørdag i mod Stuttgart på hjemmebane. Stuttgart kommer ligeledes med en solid udebaneform i bagagen, men skal dog en tur til Slovakiet i midtugen, hvor de skal ud i en alt eller intet kamp og slå Slovan Bratislava, hvis de skal overleve i Champions League. Med det in mente, tror vi Mainz har en edge i opgøret på lørdag, hvor Stuttgart kan komme med lidt tunge ben. Se vores spilforslag nedenfor:

Bundesliga 1

Mainz 01 – Stuttgart

Lør 25. jan kl. 15.30

Viaplay

Spilforslag

Mainz dobbelt chance + O 1.5 mål i kampen

Odds 2.02

Spil hos Betano

Odds fra 20.1.2025. Husk at odds kan ændre sig.





LIVE

LIVE: Taget til nåde af Steve Cooper

Stjerne peger på Højlund

Hyrer første kvindelige cheftræner i Bundesligaen

Laver aftale med Frederik Birk

Klar Eriksen-spådom: Det kommer ikke til at ske

Bombe – Clement Bischoff kylet af holdet

Foreslår ny BIF-træner: Ville passe fantastisk ind



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens

Ny dansk landstræner? Nu reagerer han

På besøg i AGF – skifter til Bodø/Glimt

Superliga-debut i går – i dag bankede han Brøndby

Chok i Norge: Ståle er nok ikke imponeret

Brøndby IF – FC Midtjylland



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

– De havde ikke vundet 7-0 med Jacob Neestrup

Bayern slår rekord i ny storsejr

– Han ender i Premier League

Skreget op: Bo Svensson forstår FCK-stjerne

Randers FC – FC København



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Thomas Frank-melding skaber overskrifter

Store transferkup: ‘Godt valg, Brøndby!’

FC Fredericia – Vejle Boldklub

Brøndby jagter succesoplevelse i nye relationer

Silkeborg IF – OB

Højlund forværrede Wolfsburg-krisen

Sønderjyske – Viborg FF

Får statsborgerskab: Det giver Solbakken hovedpine

Ikke i tvivl – Dolberg skal ingen steder

Flere ændringer kan være på vej i FC København

Vilde beskyldninger mod Cristiano Ronaldo

– Der er noget galt når de ikke bruger de spillere



Fanklubben
" Tipsbladet's fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

FCK uden Zanka og Delaney? ‘En proces i gang’

I kæmpe chok: ‘Stop her – jeg beder dig, Peter!’

Afliver AGF-myte: Det er simpelthen ikke rigtigt

Kæmpe million-lønforhøjelse venter Braithwaite

Vildt rygte – han er i spil som Real Madrid-træner

– Det kommer til at gå fuldstændig amok!

På vej tilbage? “Han ser totalt anderledes ud”

Sten Grytebust kontaktet af dansk klub

Arsenal snublede i guldkampen

Sky Blues deprimererer Blues på Broen

Ferran Torres sendte Barcelona på guldkurs

Teenager skyder Liverpool fri af dårlig stime

Mikkel Rygaard chokeret: Det er svært at forstå

Raser efter Slimane-dom: Han snyder!

Gytkjær sikrer Lyngby vital sejr i overtiden

Brøndby-fans sender åbent brev

Sydamerika bakker op om fire år mere til Infantino

‘Jeg er rørt og glad’

Real Madrid med gave til Barcelona

Tottenham under stregen

SMS fra træner – fortid i BIF halvanden uge efter

Mål i Milano