Chefen om Bo Henriksen: ‘Han er jo gal’

Bo Henriksen hyldes af chefen i Mainz 05.



Hvis han havde været ansat i det almindelige erhvervsliv, havde han været direktør i Mærsk.

Så klart har det lydt fra Bo Henriksen, der ikke lægger fingre imellem, at hans succes som cheftræner har været bemærkelsesværdig.

Det har han da heller ingen grund til.

Man må give den flamboyante fynbo, at han kan sin metier, og det kommer lige nu Mainz 05 til gode. Siden Bo Henriksen blev hyret for knap et år siden, har han ført Bundesliga-klubben fra en plads under nedrykningsstregen til subtoppen af den stærke tyske liga.

Christian Heidel, sportsdirektør i Mainz 05, har da også svært ved at få armene ned, når snakken falder på klubbens danske cheftræner.

– Bo har virkelig hjulpet holdet med at få troen tilbage. Nu går holdet på banen til hver eneste kamp med troen på, at de kan vinde. Jeg var slet ikke i tvivl om, at det var én som Bo, vi havde brug for. Vores spillere var bange for at lave fejl, men Bo har formået at fjerne denne frygt, og han har fået passionen tilbage. Derudover er Bo det, jeg vil betegne som en absolut fodboldekspert, og han har en god gruppe spillere her i Mainz, siger Christian Heidel til Tipsbladet.

Han fastslår, at man aldrig keder sig, når man tilbringer tid sammen med Bo Henriksen.

– Han er jo en smule gal, men det mener jeg kun på det mest positive måde. Hans energi og positive karisma har vækket vores fans og sat ild til atmosfæren på stadion. Han er ikke den stereotype, lidt kedelige træner, der står på sidelinjen i et skræddersyet jakkesæt. Samtidig er det helt forkert, hvis man udelukkende ser på ham som en træner, der kan motivere.

– Bo er meget eftertænksom og kræver meget af sine spillere. Han forventer, at alle er engagerede, og alle, der ikke udviser dette engagement, får med det samme at mærke, at Bo også har en striks side, fastslår Mainz-direktøren.

Ny kontrakt?
Succes i Mainz kan være et springbræt til noget større. Bare spørg Jürgen Klopp. Bare spørg Thomas Tuchel.

Hvis de glade dage fortsætter for Bo Henriksen, bør der ikke være tvivl om, at større udfordringer venter forude, men det er ikke noget, man fokuserer på i Mainz.

– Det er jo altid svært at spå om fremtiden, men jeg kan bare sige, at Bo har alle de ingredienser, en meget, meget dygtig træner skal indeholde. Det er jo også, derfor, vi er så glade for ham i Mainz, siger Heidel, der ikke vil ud med, om klubben er i dialog med Bo Henriksen om at forlænge kontrakten, der udløber i 2026.

– Men vi taler selvfølgelig sammen hele tiden.

Tunge ben i Stuttgart

Søndag tabte Mainz 05 1-2 til Union Berlin, men det var uden Bo Henriksen på sidelinjen. Fynboen afsonede karantæne.

Mainz, der har fire hjemmesejre i træk, tager lørdag i mod Stuttgart på hjemmebane. Stuttgart kommer ligeledes med en solid udebaneform i bagagen, men skal dog en tur til Slovakiet i midtugen, hvor de skal ud i en alt eller intet kamp og slå Slovan Bratislava, hvis de skal overleve i Champions League. Med det in mente, tror vi Mainz har en edge i opgøret på lørdag, hvor Stuttgart kan komme med lidt tunge ben. Se vores spilforslag nedenfor:

Bundesliga 1

Mainz 01 – Stuttgart

Lør 25. jan kl. 15.30

Viaplay

Spilforslag

Mainz dobbelt chance + O 1.5 mål i kampen

Odds 2.02

Spil hos Betano

Odds fra 20.1.2025. Husk at odds kan ændre sig.





Optakt til onsdagens Superliga-kamp mellem FC København og OB LIVE

LIVE: FCK afviser bud på angriber ifølge medie

Afsløring: FCK i dialog med Boldt og Jensen

Vil hente FC Midtjylland-profil

Munashe Garananga på vej tilbage til FCK

Opfordrer FCK: Hent disse Superliga-stjerner nu!

FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop

Rasende Wayne Rooney: Smid ham af holdet!

Han var en ‘gulddreng’: Nu er der ridser i lakken



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Bischoff-comeback? Nu er han fyret

I dialog med FCK: Her er hans vilde genistreger

AGF jagter hollandsk talent

Nicolai Poulsen: Han ender et langt større sted!



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Fortryder FC Barcelona-transfer

Færdig: Nu er han rejst til København

Sådan stemte trænerne til Forårets Profil

Opfordrer FCK: Hent tidligere Brøndby-spiller!

Ny stjerne: En guldspiller for AGF



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Jess Thorup indlagt

Gift Links chokeret: ‘Jakob kom og tyssede på os’

Roy Keane slagter dansk stjerne

Jakob Poulsen med drømmemelding til AGF-fans

Østrig og Kroatien udtager Superliga-spillere

“Brøndby er skræddersyet til ham”

Her er FCK’s modstander i Europa Playoff

Blev advaret mod Jon Dahl: ‘Han er iskold!’

160 millioner kroner skiller Bayern og Newcastle

Færdig i Brøndby: Det overrasker mig lidt

Tullberg blandt favoritterne til kæmpe job

Daniel Carvajal færdig i Real Madrid



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Dansk stortalents værdi eksploderer

I dialog – stor klub vil have denne dansker