Peter Christiansen har i denne uge haft sin første arbejdsdag i Wolfsburg, og onsdag er han blevet præsenteret i den tyske Bundesliga-klub. Her kom pressemødet blandt andet til at handle om tiden i FC København, og hvad han tager med derfra.
I den forbindelse lægger han ikke skjul på, at den model, som han vil arbejde med er med FCK som forbillede.
– Med et budget på 30 millioner euro (223 millioner kroner red.) har vi udviklet en utrolig ambitiøs strategi. Den førte os til Champions League, sidste sæson endda blandt de bedste 16, siger Peter Christiansen og fortsætter:
– Det handler om strategi, struktur, en klar spilidé, scouting og rekruttering af spillere. Alle disse parametre skal være på plads. Og hvis de ikke fungerer, har vi ingen chance. Vi vil finde vores egen vej her, lyder det fra den nye Wolfsburg-sportsdirektør.
Når det kommer til afskeden med FCK, så forklarer han, at det var svært ikke at sige nej til udfordringen fra den tyske klub.
– Jeg var absolut ikke færdig med projektet og arbejdet i København, og jeg elskede mit job der. Men da jeg fik opkaldet fra Wolfsburg, vidste jeg, at det var noget, jeg absolut ønskede at gøre, fastslår han.
Christiansen understreger desuden, at Wolfsburg skal være i stand til at præstere bedre end placeringerne som nummer 12, 8 og 12 i de sidste tre sæsoner. Derudover viste han også stor selvsikkerhed om, at de kan lave noget stort.
– Tro ikke, bare fordi det er Bayern München eller Chelsea, at deres afdelinger også fungerer bedre, fortæller 'PC'.
Peter Christiansen nåede at være i FCK i tre år, hvor det blev til to danske mesterskaber og to Champions League-gruppespil. I den seneste gik de videre til ottendedelsfinalen, som han selv omtaler.
LIVE
TransferLIVE: Tidligere BIF-talent i stort skifte
INTERVIEW
Skamroses af Thomas Nørgaard
NYHEDER
Hjulmand vækker opsigt til første træning
NYHEDER
Thomas Frank: De vinder VM
Tuchel forsvarer sin taktik
Messi sætter ord på vildt drama
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
EKSKLUSIVT
Brøndby tæt på ny forstærkning
EKSKLUSIVT
Spændende transfermelding om Maxsø
Lerby rystet: ‘Fik det ene chok efter det andet’
INTERVIEW
Fra FCK til Brøndby – banker på til Superligaen
NYHEDER
Kim Milton: ‘Det har ødelagt fodbold’
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De kommer i VM-finalen
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
EKSKLUSIVT
Afslører Dario Dumic-plan
NYHEDER
Allsvenskan-klub henter dansk topscorer
NYHEDER
Er han løsningen i AGF?
TOPNYHED
Medie: FCM afviser bud på 187 mio.
NYHEDER
Thorup trækker overskrifter: Som en tyv om natten
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
MEDIE
I dialog med FCK: Kræver 52 millioner for profil
INTERVIEW
‘Det var verdens undergang’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dario Dumic træner med i dansk klub
EKSKLUSIVT
Afslører klar strategi: ‘Han skulle spille i FCK!’
STORT INTERVIEW
Forsøgte at hente Vallys – så blev han fyret
MEDIE
Derfor trækker FC København-transfer ud
TOPNYHED
Stortalent skriver under med FC Midtjylland
TRANSFER
Så meget tjener Man Utd på Greenwood-transfer
INTERVIEW
Taler varmt om ny Brøndby-stjerne
MEDIE
Transferbombe i Manchester United
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
Argentina i VM-finalen efter nyt drama
TOPNYHED
Begejstret for Jacob Neestrup
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København sælger Hatzidiakos
INTERVIEW