PC afslører FCK-budget ved Wolfsburg-præsentation

Desuden afslører han budgettet i FC København.



Peter Christiansen har i denne uge haft sin første arbejdsdag i Wolfsburg, og onsdag er han blevet præsenteret i den tyske Bundesliga-klub. Her kom pressemødet blandt andet til at handle om tiden i FC København, og hvad han tager med derfra.

I den forbindelse lægger han ikke skjul på, at den model, som han vil arbejde med er med FCK som forbillede.

– Med et budget på 30 millioner euro (223 millioner kroner red.) har vi udviklet en utrolig ambitiøs strategi. Den førte os til Champions League, sidste sæson endda blandt de bedste 16, siger Peter Christiansen og fortsætter:

– Det handler om strategi, struktur, en klar spilidé, scouting og rekruttering af spillere. Alle disse parametre skal være på plads. Og hvis de ikke fungerer, har vi ingen chance. Vi vil finde vores egen vej her, lyder det fra den nye Wolfsburg-sportsdirektør.

Når det kommer til afskeden med FCK, så forklarer han, at det var svært ikke at sige nej til udfordringen fra den tyske klub.

– Jeg var absolut ikke færdig med projektet og arbejdet i København, og jeg elskede mit job der. Men da jeg fik opkaldet fra Wolfsburg, vidste jeg, at det var noget, jeg absolut ønskede at gøre, fastslår han.

Christiansen understreger desuden, at Wolfsburg skal være i stand til at præstere bedre end placeringerne som nummer 12, 8 og 12 i de sidste tre sæsoner. Derudover viste han også stor selvsikkerhed om, at de kan lave noget stort.

– Tro ikke, bare fordi det er Bayern München eller Chelsea, at deres afdelinger også fungerer bedre, fortæller 'PC'.

Peter Christiansen nåede at være i FCK i tre år, hvor det blev til to danske mesterskaber og to Champions League-gruppespil. I den seneste gik de videre til ottendedelsfinalen, som han selv omtaler.







MEDIE

Thomas Frank i spil hos stor klub – han er favorit

Massiv kritik efter skandaløse scener

Alvorlige konsekvenser efter baneinvasion

‘Sker det, får det store konsekvenser i FCM’

Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner

Sætter ALLE til salg – også to danske stjerner

‘Det er ringe ad helvede til’

Det var mageløst – de er færdige i Superligaen



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Afslører: Tog på Smukfest efter sejr i Parken

Ny klub nævnes i forbindelse med Jacob Neestrup

Magiske Messi slår til igen

De har spurgt Real Madrid om Xabi Alonso



TIPSBLADET SPECIAL

Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis

De bliver monstersalg til sommer

Lewandowski i vildt skifte? Klar med kongeløn

Langskudsperle sender Wolfsburg ned i dybet

En pragtpræstation – han spillede fantastisk

Rygtes til topklubber – nu svarer dansk sportschef



TOPNYHED

– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden

Afslører: ‘Det, der var vigtigt for mig, var…’

Brøndby-flop færdig i danskerklub

Ruben Amorim favorit til dette job

Hjulmand og co. taber stort skridt

De har ingen planer om at sælge dansk juvel

– Voldsom transfersommer i Superligaen!

Iran kommer med krav før VM

Tragiske omstændigheder inden El Clásico

Steve Cooper slår fast: Ingen er i tvivl

Vild rejse fra Serie 2 kan kulminere med Superliga

Voldsom Rasmus Højlund-forudsigelse

Brøndby er uden tre spillere mod AGF



TRANSFER

Peter Schmeichel overrasker: Køb ham, Man Utd!

Tjener kassen: Nu kan dansker ryge ned i 4. div

Gravesen i svime: ‘Han er den afgørende spiller’