PC afslører FCK-budget ved Wolfsburg-præsentation

Desuden afslører han budgettet i FC København.



Peter Christiansen har i denne uge haft sin første arbejdsdag i Wolfsburg, og onsdag er han blevet præsenteret i den tyske Bundesliga-klub. Her kom pressemødet blandt andet til at handle om tiden i FC København, og hvad han tager med derfra.

I den forbindelse lægger han ikke skjul på, at den model, som han vil arbejde med er med FCK som forbillede.

– Med et budget på 30 millioner euro (223 millioner kroner red.) har vi udviklet en utrolig ambitiøs strategi. Den førte os til Champions League, sidste sæson endda blandt de bedste 16, siger Peter Christiansen og fortsætter:

– Det handler om strategi, struktur, en klar spilidé, scouting og rekruttering af spillere. Alle disse parametre skal være på plads. Og hvis de ikke fungerer, har vi ingen chance. Vi vil finde vores egen vej her, lyder det fra den nye Wolfsburg-sportsdirektør.

Når det kommer til afskeden med FCK, så forklarer han, at det var svært ikke at sige nej til udfordringen fra den tyske klub.

– Jeg var absolut ikke færdig med projektet og arbejdet i København, og jeg elskede mit job der. Men da jeg fik opkaldet fra Wolfsburg, vidste jeg, at det var noget, jeg absolut ønskede at gøre, fastslår han.

Christiansen understreger desuden, at Wolfsburg skal være i stand til at præstere bedre end placeringerne som nummer 12, 8 og 12 i de sidste tre sæsoner. Derudover viste han også stor selvsikkerhed om, at de kan lave noget stort.

– Tro ikke, bare fordi det er Bayern München eller Chelsea, at deres afdelinger også fungerer bedre, fortæller 'PC'.

Peter Christiansen nåede at være i FCK i tre år, hvor det blev til to danske mesterskaber og to Champions League-gruppespil. I den seneste gik de videre til ottendedelsfinalen, som han selv omtaler.





‘Nytteløst at diskutere’ Joakim Mæhles røde kort




Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Var en kæmpe SL-profil: I dag har jeg ikke en bil

Tager afsked – varsler dialog med Brøndby

Superliga-bombe? Nu svarer han på Dolberg-rygte

Storklub jagter to danskere

Kæmpe brølere sender Horsens mod Superligaen

Kan få store konsekvenser for Eriksen



STORT INTERVIEW

Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner

Kontrakten udløber – nu flytter han til Danmark 

Kæmpe hyldest af Dorgu: ‘Utroligt at tænke på’

Laudrup kritiserer: Kan kalde dem FC Hollywood

Tottenham enig med stjerne – en anden på vej

Dansk talent: ‘Jeg har ikke haft ferie i to år’



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

Usikker fremtid – det afgør Isaksens skæbne

Afslører: Vi vil have Victor Nelsson

Hårdt angreb på DBU-boss

Højlund slutter sæsonen med bravour

Storkamp af Patrick Dorgu



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Brøndby-rygte: Jeg håber, det bliver en dansker

‘En mulighed for at lokke en af de dygtige til’

Superliga-klub scorer millioner efter nedrykning

Afsløring: FCN forlænger med ombejlet stortalent

Superliga-boss: ‘Jeg elsker Henrik Tønder’

Topboss sviner Barça til

Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!

Forklarer – derfor gik det galt for Hoff Thorup



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

FCM-emne koster kæmpe millionbeløb

Forstår ikke FCK: Det er et stort mysterie

Conte stopper i Napoli

Jacob Neestrup er enig med ny klub

Thomas Mikkelsen med udløb: Vil blive i Brøndby

Spansk chok: Hvor er Real Madrid-spillerne?