Peter Christiansen har i denne uge haft sin første arbejdsdag i Wolfsburg, og onsdag er han blevet præsenteret i den tyske Bundesliga-klub. Her kom pressemødet blandt andet til at handle om tiden i FC København, og hvad han tager med derfra.
I den forbindelse lægger han ikke skjul på, at den model, som han vil arbejde med er med FCK som forbillede.
– Med et budget på 30 millioner euro (223 millioner kroner red.) har vi udviklet en utrolig ambitiøs strategi. Den førte os til Champions League, sidste sæson endda blandt de bedste 16, siger Peter Christiansen og fortsætter:
– Det handler om strategi, struktur, en klar spilidé, scouting og rekruttering af spillere. Alle disse parametre skal være på plads. Og hvis de ikke fungerer, har vi ingen chance. Vi vil finde vores egen vej her, lyder det fra den nye Wolfsburg-sportsdirektør.
Når det kommer til afskeden med FCK, så forklarer han, at det var svært ikke at sige nej til udfordringen fra den tyske klub.
– Jeg var absolut ikke færdig med projektet og arbejdet i København, og jeg elskede mit job der. Men da jeg fik opkaldet fra Wolfsburg, vidste jeg, at det var noget, jeg absolut ønskede at gøre, fastslår han.
Christiansen understreger desuden, at Wolfsburg skal være i stand til at præstere bedre end placeringerne som nummer 12, 8 og 12 i de sidste tre sæsoner. Derudover viste han også stor selvsikkerhed om, at de kan lave noget stort.
– Tro ikke, bare fordi det er Bayern München eller Chelsea, at deres afdelinger også fungerer bedre, fortæller 'PC'.
Peter Christiansen nåede at være i FCK i tre år, hvor det blev til to danske mesterskaber og to Champions League-gruppespil. I den seneste gik de videre til ottendedelsfinalen, som han selv omtaler.
LIVE
TransferLIVE: Dansker får sit store skifte
MEDIE
Sat til salg – så dyr er han
LIGE NU
Nu melder Christian Eriksen ud
TOPNYHED
Klar melding fra Thomas Gravesen
MEDIE
Jonas Wind til danskerklub?
TOPNYHED
Han bliver IKKE Brøndbys nye cheftræner
NYHEDER
Ståle raser over Skotland: ‘Det er skuffende’
NYHEDER
Kommer med kæmpe Agger-nyhed
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
EKSKLUSIVT
Færdig i Brøndby: ‘Vi tager stilling i denne uge’
MEDIE
Udrensning på vej: Vil sælge seks spillere
TOPNYHED
Hold øje med FCK – sker det i denne uge?
Medie vurderer: Danskere kan fås til spotpris
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
INTERVIEW
TV 2-profiler kunne have forladt skærmen
NYHEDER
Fifas guldkalv skal stå på egne ben
NYHEDER
Perez genvalgt som Real Madrid-præsident
Danske klubber scorer millioner på VM
MEDIE
Panathinaikos spøger: Dansk stjerne til Neestrup?
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
TRANSFERPLANEN
De 2 MÅ være aktuelle for store danske klubber
MEDIE
De vil købe Munashe Garananga i FCK
NYHEDER
Foreslår dansk fyrtårn til storklub
Revser Harry Kane: Galskab – tænk dig om!
TOPNYHED
Ståle revser Skotland
MEDIE
I fremskredne forhandlinger med Jens Jønsson
Danskerne har stor tiltro til Norge
TRANSFER
Ademola Ola-Adebomi kan være på vej til Danmark
DBU-direktør: Vi følger op med alle spillere
MEDIE
Alexander Sørloth tæt på storklub – her er lønnen
MEDIE
‘AC’-forlængelse på plads, men…
NYHEDER
Skadesramt VM-nation aflyser test mod Norge
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby Boldklub skriver med Hjulmand
TOPNYHED