Målene har væltet ind om ørerne på Leicester-keeperen Mads Hermansen i Premier League i indeværende sæson.
Lørdag var ingen undtagelse, da Brentford med tre danskere i startopstillingen vendte 0-1 til 4-1 på eget græs og udbyggede Leicesters negative stime.
Med en enkelt assist gjorde særligt Brentfords Mikkel Damsgaard sig bemærket blandt de i alt seks danskere, som var i aktion.
Leicesters midlertidige træner, Ben Dawson, havde efter seneste weekends trænerfyring af Steve Cooper rystet posen og skiftet til en trebackkæde.
Der var hverken fundet plads til Jannik Vestergaard eller Victor Kristiansen i startopstillingen.
Særligt sidstnævnte har ellers haft for vane at være en fast bestanddel af Leicester-holdet.
Lige lidt hjalp det for Leicester-defensiven, der manglede kvalitet i stort set hele opgøret.
Hermansen leverede en fornem redning efter få minutter, inden Facundo Buonanotte bragte Leicester foran midtvejs i første halvleg.
Det lugtede ellers ingenlunde af en scoring til gæsterne, men angrebsveteranen Jamie Vardy, som nærmest havde været usynlig, brød igennem i venstresiden og lagde bolden på tværs til den umarkerede argentiner.
Gæsterne fik imidlertid smidt en spand koldt vand i hovedet, da Brentford få minutter senere leverede en nærmest tro kopi af Leicesters føringsmål.
Opspillet startede hos Damsgaard, inden Yoane Wissa bragte balance i regnskabet.
Det var alt for nemt for Thomas Franks tropper at drive bolden fremad i banen, og efter 29 minutter vendte Kevin Schade opgøret på hovedet.
Leicester-stopperen Caleb Okoli blev med en skade skiftet ud til fordel for Vestergaard, inden Schade i første halvlegs tillægstid blev dobbelt målscorer.
Damsgaard, der i situationen var helt umarkeret, stod for assisten med en stikning.
Forinden blev også Brentfords Mathias Jensen tvunget til at forlade banen med en skade. Danskeren tog sig til baglåret.
Ondt blev værre for Leicester efter omkring en times spil, hvor Schade scorede sit tredje mål i opgøret. Værternes Mads Roerslev blev skiftet ind mod slutningen, hvor Brentford mest af alt cruisede sejren hjem.
Med sejren rykker Brentford op på en foreløbig syvendeplads. London-klubben har 20 point for 13 kampe.
Værre ser det ud for Leicester, der er uden sejr i de seneste fem ligakampe og blot et point foran Ipswich og Wolverhampton under nedrykningsstregen.
Angrebslegenden Ruud van Nistelrooy blev fredag præsenteret som ny træner i Leicester med en kontrakt frem til sommeren 2027.
Hollænderen så med fra lægterne, inden han overtager ansvaret søndag.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: TIdligere FCK-angriber nu klubløs
TOPNYHED
Melder ud om fremtiden efter nedrykning
TOPNYHED
Stjernetræner til Brøndby? ‘Vil være spektakulært’
STORT INTERVIEW
Arsenal-dansker vender hjem
TIPSBLADET SPECIAL
Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
INTERVIEW
Kæmpe Lønstrup-hyldest: Jeg bliver lidt følsom nu
MEDIE
Afslører: Dolberg sat til salg
Afslører dansk toptræners millionløn
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
MEDIE
Monsterbud på vej
TOPNYHED
Medier sender ham hjem til AGF
TOPNYHED
Millionindkøb vender tilbage til FC Midtjylland
NYHEDER
Nyt TV 2-program: Bliver ‘genforenet’ med Frimann
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
MEDIE
Kæmper om det samme trænerjob
MEDIE
Overraskende transfer-melding om Kvistgaarden
MEDIE
Bekymrende transfermelding for Superliga-klub
EKSKLUSIVT
Thelander holder døren åben efter stærk sæson
NYHEDER
Højlund trækker overskrifter – del af stor plan
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve
EKSKLUSIVT
Morten Hjulmand roser Brøndbys træneremne
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kent N. i spil som assistent for Riemer
TOPNYHED
‘Brøndby-stjerne er solgt inden VM’
MEDIE
De jagter Henrik Meister
EKSKLUSIVT
Afsløring: Hobro henter historisk AaB-talent
NYHEDER
Frank med opsigtsvækkende nyt om fremtiden
MEDIE
De lurer på Vejle-profil
TRANSFER
Rygtet til FCK: ‘Der er interesse, men…’
NYHEDER
Klar besked fra Møller: ‘Det er mit valg!’
TRANSFER
Færdig i Brøndby? Træner med i denne klub
NYHEDER
Tottenham henter Liverpool-profil
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
NYHEDER
Bookmaker: Thomas Frank er blandt topfavoritterne
NYHEDER