Han var på vej til Brøndby IF, men ifølge Sebastian Andersson selv dumpede han et lægetjek i klubben fra den københavnske Vestegn.
Og det var dråben, der fik bægeret til at flyde over for angriberen, der i mere end to år har haft store problemer med sit knæ. Nu har han valgt at lade sig operere i menisken i det ene knæ, og han er dermed ude i nogle uger – muligvis måneder.
Operationen er foretaget i Danmark og kommer, efter han tidligere er blevet rådet til, at det ikke var det rigtige at lade sig operere.
At han så sent i transfervinduet har været under kniven og ikke har valgt at skifte væk fra FC Köln, har bragt kritik med sig. Selv om Sebastian Andersson selv har forklaret, hvordan det hænger sammen – det gjorde han i et stort interview med Fotbollskanalen.
Nu forklarer hans agent, danske Casper Grønn, at det har været en svær balance.
– Det var et dilemma. Var han skiftet, havde alle i den nye klub spurgt, hvorfor han ikke blev opereret før transferen. Hvis han var blevet i Köln uden operationen, havde folk sagt, at han bare ville hæve sin løn. Alle i Köln undrer sig over, hvorfor han har fået foretaget operationen nu i stedet for at skifte. Uanset hvad ville beslutningen for den ene side have været uforståelig, siger Casper Grønn til det store tyske medie Bild og fortsætter:
– Sebastian har valgt sit helbred for at forlænge sin karriere. Det virker måske lidt egoistisk, men sådan er han ikke. Sebastian vil gøre alt for at komme i form hurtigt og vil ikke skabe dårlig stemning.
Sebastian Andersson, 31 år, er i gang med det sidste år af sin kontrakt i FC Köln. Han har tidligere scoret 12 gange i en sæson i Bundesligaen.
I stedet for Sebastian Andersson endte Brøndby IF med at købe den norske angriber Ohi Omoijuanfo.
Bliver angriberen klar igen i løbet af efteråret, er det ventet, at han kan bruge januar-transfervinduet på at forlade Bundesliga-klubben FC Köln.
LIVE
TransferLIVE: Han afviser Tottenham
LIGE NU
Nu melder Christian Eriksen ud
INTERVIEW
Brøndby-direktør melder ham færdig i klubben
INTERVIEW
Stortalent gratis til FC København: ‘Han er unik’
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
AVIS
‘Det er slut’
EKSKLUSIVT
Her er BIF’s ukendte træner: AaB-fan og skolelærer
NYHEDER
Hamburger SV afviser at møde Superliga-klub
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
TOPNYHED
Fatter intet af Barcas AC-beslutning: Hensynsløst!
FANKLUBBEN
En af de bedste i Superligaen: Tak Thomas Nørgaard
TRANSFER
Salah i uventet skifte? Kræver voldsom løn
EKSKLUSIVT
Tæt på vild Superliga-handel – får option
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
MEDIE
Han er topfavorit til at erstatte Kent Nielsen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kæmpeskifte – millioner til dansk klub
EKSKLUSIVT
Bekræfter ny drejning for Clement Bischoff
AVIS
OB jagter tidligere Superliga-profil
TRANSFER
Afslører: Storklub missede Højlund
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
NYHEDER
Storklub har kontaktet Brøndby
Supercomputer: De vinder VM
MEDIE
Meldes færdig – de er ‘besat’ af Ter Stegen
TRANSFER
Dansk stortalent meldes færdig – bejlere står i kø
MEDIE
Han bliver cheftræner i Brøndby
TOPNYHED
Tragisk: Tidl. Esbjerg-spiller er død – blev 27 år
MEDIE
Mathias Jensen kan få kæmpe hyre i Panathinaikos
TOPNYHED
Thomas Nørgaard: Derfor tager jeg til Brøndby
Avis: Derfor afviser Ian Subiabre skifte til FCM
EKSKLUSIVT
Afsløring: Nørgaard får tre år som Brøndby-træner
TOPNYHED
Bud på 1,12 milliard afvist
TOPNYHED
Klubpræsident udtaler sig om Simsir
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
NYHEDER
Bayern meldes på Rashford-jagt, men der et problem
MEDIE
