Dansk agent tager BIF-emne i forsvar efter kritik

Den svenske angriber Sebastian Andersson er blevet kritiseret i Tyskland, efter han har ladet sig operere. Dansk agent forsvarer spilleren.



Han var på vej til Brøndby IF, men ifølge Sebastian Andersson selv dumpede han et lægetjek i klubben fra den københavnske Vestegn.

Og det var dråben, der fik bægeret til at flyde over for angriberen, der i mere end to år har haft store problemer med sit knæ. Nu har han valgt at lade sig operere i menisken i det ene knæ, og han er dermed ude i nogle uger – muligvis måneder.

Operationen er foretaget i Danmark og kommer, efter han tidligere er blevet rådet til, at det ikke var det rigtige at lade sig operere.

At han så sent i transfervinduet har været under kniven og ikke har valgt at skifte væk fra FC Köln, har bragt kritik med sig. Selv om Sebastian Andersson selv har forklaret, hvordan det hænger sammen – det gjorde han i et stort interview med Fotbollskanalen.

Nu forklarer hans agent, danske Casper Grønn, at det har været en svær balance.

– Det var et dilemma. Var han skiftet, havde alle i den nye klub spurgt, hvorfor han ikke blev opereret før transferen. Hvis han var blevet i Köln uden operationen, havde folk sagt, at han bare ville hæve sin løn. Alle i Köln undrer sig over, hvorfor han har fået foretaget operationen nu i stedet for at skifte. Uanset hvad ville beslutningen for den ene side have været uforståelig, siger Casper Grønn til det store tyske medie Bild og fortsætter:

– Sebastian har valgt sit helbred for at forlænge sin karriere. Det virker måske lidt egoistisk, men sådan er han ikke. Sebastian vil gøre alt for at komme i form hurtigt og vil ikke skabe dårlig stemning.

Sebastian Andersson, 31 år, er i gang med det sidste år af sin kontrakt i FC Köln. Han har tidligere scoret 12 gange i en sæson i Bundesligaen.

I stedet for Sebastian Andersson endte Brøndby IF med at købe den norske angriber Ohi Omoijuanfo.

Bliver angriberen klar igen i løbet af efteråret, er det ventet, at han kan bruge januar-transfervinduet på at forlade Bundesliga-klubben FC Köln.





LIVE

LIVE: Kent Nielsen overrasker

Farvel til Cooper? ‘Control, Alt, Delete’

FCK lurer på landsholdsspiller

Afsløring: Brøndby forlænger med Daniel Wass

Dansk træner: ‘De bruger milliarder!’

Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’

Storklub i dialog med Mohamed Salah



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

‘FCK-profil er den store vinder under Bo Svensson’

Wass: ‘Han går en stor fremtid i møde’

Emre Mor færdig

Miraklernes tid er ikke forbi

Her er kandidaterne til trænerjobbet i Real Madrid



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Braithwaite lukker døren til stjernes klub: ‘Nej!’

Gravesen rystet: ‘En katastrofe du har skabt!’

Et markant problem for Silkeborg

To Brøndby-profiler er ude resten af sæsonen

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Manchester United – Liverpool

Melder Lindstrøm helt færdig

Dårligt nyt – Schmeichel melder ud

Billing: ‘Vil smadre vores guldchancer!’

Kæmpe klub er i ‘pole position’ for Hjulmand

Afslører: Angriber vender retur til Brøndby

Tyrkisk storklub jagter Anders Dreyer

Martin Jørgensen lander nyt job

– John Faxe er den eneste hund, der har snydt!

Brøndby-transfersaga: Nu kan han blive rekorddyr

Det ser sort ud for B.93

Han gjorde Brøndby Stadion til sin legeplads!



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Gravesen dømte dem svagest: ‘Interessant drejning’

Ny regel: Det kan koste direkte rødt kort