Han var på vej til Brøndby IF, men ifølge Sebastian Andersson selv dumpede han et lægetjek i klubben fra den københavnske Vestegn.
Og det var dråben, der fik bægeret til at flyde over for angriberen, der i mere end to år har haft store problemer med sit knæ. Nu har han valgt at lade sig operere i menisken i det ene knæ, og han er dermed ude i nogle uger – muligvis måneder.
Operationen er foretaget i Danmark og kommer, efter han tidligere er blevet rådet til, at det ikke var det rigtige at lade sig operere.
At han så sent i transfervinduet har været under kniven og ikke har valgt at skifte væk fra FC Köln, har bragt kritik med sig. Selv om Sebastian Andersson selv har forklaret, hvordan det hænger sammen – det gjorde han i et stort interview med Fotbollskanalen.
Nu forklarer hans agent, danske Casper Grønn, at det har været en svær balance.
– Det var et dilemma. Var han skiftet, havde alle i den nye klub spurgt, hvorfor han ikke blev opereret før transferen. Hvis han var blevet i Köln uden operationen, havde folk sagt, at han bare ville hæve sin løn. Alle i Köln undrer sig over, hvorfor han har fået foretaget operationen nu i stedet for at skifte. Uanset hvad ville beslutningen for den ene side have været uforståelig, siger Casper Grønn til det store tyske medie Bild og fortsætter:
– Sebastian har valgt sit helbred for at forlænge sin karriere. Det virker måske lidt egoistisk, men sådan er han ikke. Sebastian vil gøre alt for at komme i form hurtigt og vil ikke skabe dårlig stemning.
Sebastian Andersson, 31 år, er i gang med det sidste år af sin kontrakt i FC Köln. Han har tidligere scoret 12 gange i en sæson i Bundesligaen.
I stedet for Sebastian Andersson endte Brøndby IF med at købe den norske angriber Ohi Omoijuanfo.
Bliver angriberen klar igen i løbet af efteråret, er det ventet, at han kan bruge januar-transfervinduet på at forlade Bundesliga-klubben FC Köln.
Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!
EKSKLUSIVT
Her lander Superliga-kampprogrammet
AVIS
Kasper Schmeichel færdig i Celtic
TOPNYHED
Efter fiasko: Tidligere FCK-stjerne vil væk
EKSKLUSIVT
Afsløring: Froholdt laver lang aftale med Lyngby
HELT VILDT
Var en kæmpe SL-profil: I dag har jeg ikke en bil
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jacob Neestrup enig med Panathinaikos
STORT INTERVIEW Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner
TRANSFERPLANEN
Superliga-klub bør jagte Robert Skov
AVIS
Kontrakten udløber – nu flytter han til Danmark
TRANSFER
Tager afsked – varsler dialog med Brøndby
Kæmpe hyldest af Dorgu: ‘Utroligt at tænke på’
Superliga-bombe? Nu svarer han på Dolberg-rygte
STORT INTERVIEW Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid
TOPNYHED
Laudrup kritiserer: Kan kalde dem FC Hollywood
MEDIE
Storklub jagter to danskere
NYHEDER
Kæmpe brølere sender Horsens mod Superligaen
OPTAKT
Crystal Palace – Rayo Vallecano
‘Nytteløst at diskutere’ Joakim Mæhles røde kort
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
MEDIE
Klar til at gå shopamok
MEDIE
Kan få store konsekvenser for Eriksen
NYHEDER
Han er ny fodbolddirektør i Brøndby
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud på Brøndbys nye træner
MEDIE
Tottenham enig med stjerne – en anden på vej
NYHEDER
Højlund slutter sæsonen med bravour
NYHEDER
Dansk talent: ‘Jeg har ikke haft ferie i to år’
TRANSFER
Afslører: Vi vil have Victor Nelsson
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCN forlænger med ombejlet stortalent
INTERVIEW
Superliga-boss: ‘Jeg elsker Henrik Tønder’
HELT VILDT
Stjerner i ordkrig: ‘Æslet tror, han er en løve’
NYHEDER
Storkamp af Patrick Dorgu
MEDIE
Stjerne til Panathinaikos med Neestrup?
NYHEDER
