Han var på vej til Brøndby IF, men ifølge Sebastian Andersson selv dumpede han et lægetjek i klubben fra den københavnske Vestegn.
Og det var dråben, der fik bægeret til at flyde over for angriberen, der i mere end to år har haft store problemer med sit knæ. Nu har han valgt at lade sig operere i menisken i det ene knæ, og han er dermed ude i nogle uger – muligvis måneder.
Operationen er foretaget i Danmark og kommer, efter han tidligere er blevet rådet til, at det ikke var det rigtige at lade sig operere.
At han så sent i transfervinduet har været under kniven og ikke har valgt at skifte væk fra FC Köln, har bragt kritik med sig. Selv om Sebastian Andersson selv har forklaret, hvordan det hænger sammen – det gjorde han i et stort interview med Fotbollskanalen.
Nu forklarer hans agent, danske Casper Grønn, at det har været en svær balance.
– Det var et dilemma. Var han skiftet, havde alle i den nye klub spurgt, hvorfor han ikke blev opereret før transferen. Hvis han var blevet i Köln uden operationen, havde folk sagt, at han bare ville hæve sin løn. Alle i Köln undrer sig over, hvorfor han har fået foretaget operationen nu i stedet for at skifte. Uanset hvad ville beslutningen for den ene side have været uforståelig, siger Casper Grønn til det store tyske medie Bild og fortsætter:
– Sebastian har valgt sit helbred for at forlænge sin karriere. Det virker måske lidt egoistisk, men sådan er han ikke. Sebastian vil gøre alt for at komme i form hurtigt og vil ikke skabe dårlig stemning.
Sebastian Andersson, 31 år, er i gang med det sidste år af sin kontrakt i FC Köln. Han har tidligere scoret 12 gange i en sæson i Bundesligaen.
I stedet for Sebastian Andersson endte Brøndby IF med at købe den norske angriber Ohi Omoijuanfo.
Bliver angriberen klar igen i løbet af efteråret, er det ventet, at han kan bruge januar-transfervinduet på at forlade Bundesliga-klubben FC Köln.
LIVE
TransferLIVE: Lurer på ekstremt dyr Spurs-stjerne
MEDIE
FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen
TOPNYHED
Tordner mod VM-træner
EKSKLUSIVT
Forlænger med Brøndby trods interesse fra Salzburg
TRANSFER
Interessant melding om VM-profil
NYHEDER
Dame N’Doye scorer nyt job
NYHEDER
Superliga-transfer? Prisen stiger med 50 millioner
Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Stort Superliga-salg – lægetjek søndag
MEDIE
Superliga-klub i dialog om FCK-spiller
NYHEDER
Stor dansk transfer på vej – udeblev fra træning
MEDIE
Vil smadre transferrekord
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
TOPNYHED
Udpeger dansk stjerne: Kan ramme et nyt niveau
NYHEDER
Landstræner affejer Ronaldo-kritik
TRANSFER
Arsenal jagter Spurs-talent – den nye Campbell?
EKSKLUSIVT
Superliga-boss med spændende transfermelding
TOPNYHED
‘Det største tilbageslag i min karriere’
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
TOPNYHED
Bo Henriksen om stjerne: ‘Han er pisseirriterende’
MEDIE
Overvejer stor ændring for Patrick Dorgu
OPTAKT
Holland – Sverige
NYHEDER
Poulsen er Årets Træner – her er top 3
OPTAKT
Tyrkiet – Paraguay
Thomas Frank med interessant Danmark-melding
TOPNYHED
Jonas Lössl stopper karrieren
OPTAKT
USA – Australien
OPTAKT
Tyskland – Elfenbenskysten
TOPNYHED
Viaplay med stor AGF-nyhed
NYHEDER
Flere Superliga-kamp rykkes
TOPNYHED
Vigtigt nyt for ‘AC’
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
EKSKLUSIVT
På jagt: ‘Har haft de første samtaler’
EKSKLUSIVT
