Dansk stortalent er inde i en hård tid i Tyskland

Det danske back-talent Gustav Grubbe, der blev solgt fra OB til Leipzig for et par år siden, fortæller om tiden i det tyske.



Han var bare 16 år, da han forlod de trygge hjemlige rammer for at prøve sig af i en stor udenlandsk klub, og nu fortæller back-talentet Gustav Grubbe, 18 år, hvordan det går ham i tyske RasenBallsport Leipzig. Det gør den tidligere OB’er i et interview med Sport Fyn.

Efter halvandet år i tysk fodbold har Gustav Grubbe allerede fået masser af hår på brystet. Han er gået fra U17 til U19, og han har også oplevet at være i udlandet under en pandemi.

Men selv om danskeren nyder tiden i Tyskland under på et moderne fodboldhold med aggressivt presspil, er der også mange svære weekender, hvor skolevenner er i byen, mens Grubbe må blive hjemme. Tilmed uden at spille, da ligaen ligger stille grundet coronasituationen.

– For mig er der mange weekender, hvor jeg godt kan kede mig en del. Jeg får tømt streamingtjenesterne rimelig godt, også i denne tid hvor vores liga ikke er i gang. Det er en hård tid, men den må vi komme igennem. Forhåbentligt kommer vi snart i gang med at spille igen, siger danskeren til Sport Fyn.

Gustav Grubbe har kampe på U16-, U17- og U18-landsholdet, og han fortæller, at han i Leipzig lærer lidt af det hele. Blandt andet at spille flere positioner.

Danskeren har kontrakt med klubben frem til sommeren 2023.

Gustav Grubbe fik debut i Superligaen som 16-årig, og du kan klikke her og læse mere om de yngste debutanter i Superligaens historie.







Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Her er FCM’s mulige modstandere i Europa League

Her lander Superliga-kampprogrammet

Afsløring: Froholdt laver lang aftale med Lyngby

Var en kæmpe SL-profil: I dag har jeg ikke en bil

Superliga-klub bør jagte Robert Skov

Afsløring: Jacob Neestrup enig med Panathinaikos



STORT INTERVIEW

Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner

Tager afsked – varsler dialog med Brøndby

Kontrakten udløber – nu flytter han til Danmark 

Crystal Palace – Rayo Vallecano

Laudrup kritiserer: Kan kalde dem FC Hollywood

Superliga-bombe? Nu svarer han på Dolberg-rygte



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

Kæmpe hyldest af Dorgu: ‘Utroligt at tænke på’

Storklub jagter to danskere

‘Nytteløst at diskutere’ Joakim Mæhles røde kort

Klar til at gå shopamok

Afslører: Vi vil have Victor Nelsson



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Han er ny fodbolddirektør i Brøndby

Kan få store konsekvenser for Eriksen

Kæmpe brølere sender Horsens mod Superligaen

Højlund slutter sæsonen med bravour

Tottenham enig med stjerne – en anden på vej

Stjerner i ordkrig: ‘Æslet tror, han er en løve’

FCM-emne koster kæmpe millionbeløb

Fem bud på Brøndbys nye træner



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Usikker fremtid – det afgør Isaksens skæbne

Storkamp af Patrick Dorgu

Dansk talent: ‘Jeg har ikke haft ferie i to år’

Hårdt angreb på DBU-boss

Sammenligner Brøndby med Manchester United

Brøndby-rygte: Jeg håber, det bliver en dansker