Dansk stortalent er inde i en hård tid i Tyskland

Det danske back-talent Gustav Grubbe, der blev solgt fra OB til Leipzig for et par år siden, fortæller om tiden i det tyske.



Han var bare 16 år, da han forlod de trygge hjemlige rammer for at prøve sig af i en stor udenlandsk klub, og nu fortæller back-talentet Gustav Grubbe, 18 år, hvordan det går ham i tyske RasenBallsport Leipzig. Det gør den tidligere OB’er i et interview med Sport Fyn.

Efter halvandet år i tysk fodbold har Gustav Grubbe allerede fået masser af hår på brystet. Han er gået fra U17 til U19, og han har også oplevet at være i udlandet under en pandemi.

Men selv om danskeren nyder tiden i Tyskland under på et moderne fodboldhold med aggressivt presspil, er der også mange svære weekender, hvor skolevenner er i byen, mens Grubbe må blive hjemme. Tilmed uden at spille, da ligaen ligger stille grundet coronasituationen.

– For mig er der mange weekender, hvor jeg godt kan kede mig en del. Jeg får tømt streamingtjenesterne rimelig godt, også i denne tid hvor vores liga ikke er i gang. Det er en hård tid, men den må vi komme igennem. Forhåbentligt kommer vi snart i gang med at spille igen, siger danskeren til Sport Fyn.

Gustav Grubbe har kampe på U16-, U17- og U18-landsholdet, og han fortæller, at han i Leipzig lærer lidt af det hele. Blandt andet at spille flere positioner.

Danskeren har kontrakt med klubben frem til sommeren 2023.

Gustav Grubbe fik debut i Superligaen som 16-årig, og du kan klikke her og læse mere om de yngste debutanter i Superligaens historie.





LIVE

VM-LIVE: Præsident slagter landstræner

Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!

Hård dom over Kvistgaarden

Brøndby gik målamok i Nørgaards første kamp

Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’

Usikker på Chido Obi-transfer

Ekspert: Mest attraktivt at vende hjem til FCM

Storroser profil efter målfest: ‘Betyder alverden’



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

De jagter Pantelis Hadzidiakos – her er prisen

Zlatan Ibrahimovic revser Norge

Storroser 18-årig FCK-spiller

Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker

Zorniger fremhæver transfervindue

Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen

De vil have Gaaei – her er prisen



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine

Her er 16.-delsfinalerne til VM

Meldt tæt på Brøndby – nærmer sig Bundesliga-klub

“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”

Spændende melding

Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!

Træner i Danmark: Storklub har store danske planer

Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’

Ny FC København-profil? ‘Alle vil spille med ham!’

Tyskland – Paraguay

FCK-skifte kollapsede – nu er han kontraktløs



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Afsløring: Oprykkere forhandler om svensk profil

Sen canadisk scoring sender Sydafrika ud af VM

Bech: ‘Derfor er porten sparket op’

På vej til storklub?