Dansk stortalent er inde i en hård tid i Tyskland

Det danske back-talent Gustav Grubbe, der blev solgt fra OB til Leipzig for et par år siden, fortæller om tiden i det tyske.



Han var bare 16 år, da han forlod de trygge hjemlige rammer for at prøve sig af i en stor udenlandsk klub, og nu fortæller back-talentet Gustav Grubbe, 18 år, hvordan det går ham i tyske RasenBallsport Leipzig. Det gør den tidligere OB’er i et interview med Sport Fyn.

Efter halvandet år i tysk fodbold har Gustav Grubbe allerede fået masser af hår på brystet. Han er gået fra U17 til U19, og han har også oplevet at være i udlandet under en pandemi.

Men selv om danskeren nyder tiden i Tyskland under på et moderne fodboldhold med aggressivt presspil, er der også mange svære weekender, hvor skolevenner er i byen, mens Grubbe må blive hjemme. Tilmed uden at spille, da ligaen ligger stille grundet coronasituationen.

– For mig er der mange weekender, hvor jeg godt kan kede mig en del. Jeg får tømt streamingtjenesterne rimelig godt, også i denne tid hvor vores liga ikke er i gang. Det er en hård tid, men den må vi komme igennem. Forhåbentligt kommer vi snart i gang med at spille igen, siger danskeren til Sport Fyn.

Gustav Grubbe har kampe på U16-, U17- og U18-landsholdet, og han fortæller, at han i Leipzig lærer lidt af det hele. Blandt andet at spille flere positioner.

Danskeren har kontrakt med klubben frem til sommeren 2023.

Gustav Grubbe fik debut i Superligaen som 16-årig, og du kan klikke her og læse mere om de yngste debutanter i Superligaens historie.





Sender stikpille til FC København-flop




LIVE

LIVE: AC Horsens nedlægger protest

FCM knuser hjerter i Aarhus

Ajax-træner reagerer på Dolberg-bombe

Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen

Werge: Han kan erstatte Kent Nielsen

Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’

Amir Richardson scorer kassen i FC København



Kæmpekøb retur til FC København?

Sønderjyske – Brøndby IF

FC Fredericia – OB

Vild udvikling – dansk sensation scorer på stribe

Et problem for Højlund? Han vender hjem til Napoli



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Stort flop i England – hent Elias Jelert

Husker FCK-tid: Grabara hjalp mig utrolig meget

Oddset styrtdykker

City i FA Cup-finalen efter dramatisk afslutning

Ekstrem spiller kan skifte til FC København

Kasper Dolberg-bombe meldes på vej



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Ekspert: Så mange penge kan Ajax få for Dolberg

Tog særlig snak: ‘De bedste udefans i Superligaen’

Superliga-boss: Vi skal sælge spillere til sommer

FCK-stjerne ude – ville ophæve aftale før tid

Dufter af Superliga – Lyngby banker Esbjerg

Bayern München laver vildt comeback

Helt vildt, Ramaj – ikke sket siden FCK

Stig Inge Bjørnebye med mulig transferbombe?

Han er færdig i Brøndby

Billing pludselig tilbage: ‘Smertefuld behandling’

Silkeborg IF – Randers FC



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Svær tid: “Nu presser Randers mig ud”

Bendtner med FCK-bombe: Afslører tilbud

Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller