Dansk stortalent er inde i en hård tid i Tyskland

Det danske back-talent Gustav Grubbe, der blev solgt fra OB til Leipzig for et par år siden, fortæller om tiden i det tyske.



Han var bare 16 år, da han forlod de trygge hjemlige rammer for at prøve sig af i en stor udenlandsk klub, og nu fortæller back-talentet Gustav Grubbe, 18 år, hvordan det går ham i tyske RasenBallsport Leipzig. Det gør den tidligere OB’er i et interview med Sport Fyn.

Efter halvandet år i tysk fodbold har Gustav Grubbe allerede fået masser af hår på brystet. Han er gået fra U17 til U19, og han har også oplevet at være i udlandet under en pandemi.

Men selv om danskeren nyder tiden i Tyskland under på et moderne fodboldhold med aggressivt presspil, er der også mange svære weekender, hvor skolevenner er i byen, mens Grubbe må blive hjemme. Tilmed uden at spille, da ligaen ligger stille grundet coronasituationen.

– For mig er der mange weekender, hvor jeg godt kan kede mig en del. Jeg får tømt streamingtjenesterne rimelig godt, også i denne tid hvor vores liga ikke er i gang. Det er en hård tid, men den må vi komme igennem. Forhåbentligt kommer vi snart i gang med at spille igen, siger danskeren til Sport Fyn.

Gustav Grubbe har kampe på U16-, U17- og U18-landsholdet, og han fortæller, at han i Leipzig lærer lidt af det hele. Blandt andet at spille flere positioner.

Danskeren har kontrakt med klubben frem til sommeren 2023.

Gustav Grubbe fik debut i Superligaen som 16-årig, og du kan klikke her og læse mere om de yngste debutanter i Superligaens historie.







LIVE

TransferLIVE: Afviste FCM – koster 52 mio.

‘Kæmpe cadeau til AGF’

Høj klasse – det var vidunderligt lavet!

Sur Zorniger med opsang til Ejdum

Afsløring: Lægetjek i dag – henter Patrick Olsen

Mathias Zanka i svime: På et helt andet niveau



LIVE

VM-LIVE: Stjerne sendt på bænken

Afsløring: Hvidovre tæt på Filip Djukic

Choktransfer: Liverpool-stjerne til Man Utd?

Afsløring: Viktor Fischer træner med i dansk klub

Forhandler med Jannik Vestergaard

Historisk transfer – FC København tjener kassen

Åbner for flere Brøndby-salg



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

PSG meldes enig med Barca-profil

Norge – England

Verdensstjerne afslører opkald fra Jakob Poulsen

‘Et kæmpestort skifte’

Stort millionbeløb: Her er prisen på FCM-transfer



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Jubler over transfer: Tak, Brøndby!

Eriksen trækker overskrifter i Europa: ‘Mirakel’

Drama: Kæmpe Manchester United-transfer kollapset

Tæt på aftale med Jürgen Klopp

Afslører dialog: ‘Målet er Superligaen’

Meldt enig med Brøndby – laver stort millionskifte

Dialog – Morten Frendrup i stor byttehandel?

Afsløring: Morten Hjulmand på plads i drømmeskifte

Dansk raseri: Kastede støvle efter modspiller

Diant Ramaj forhandler om et skifte



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Pressede på for FC København-exit

Delaney om FCK-fremtid: Slutter det her?

Afsløring: OB køber Topi Keskinen

‘Jeg kan spille for de fleste i Superligaen’