Jess Thorup får endnu en dansk assistent

Lars Knudsen fortsætter i tyske Augsburg, hvor han i den kommende sæson skal være assistenttræner under Jess Thorup.



Lars Knudsen har siden januar været tilknyttet Jess Thorups trænerstab i Augsburg, og det bliver han ved med at være, selv om den oprindelige kontrakt udløb i udgangen af juni. 

Kontrakten er blevet forlænget, så Knudsen tager en sæson mere for Bundesliga-klubben – denne gang som assistenttræner.

Det skriver Lars Knudsen til Tipsbladet over en SMS. 

Augsburg sagde tidligere på sommeren farvel til Jonas Scheuermann, der også var assistenttræner for Jess Thorup, og det har altså efterladt et hul i staben.

Dermed fortsætter Augsburg med at være præget af en masse dansk islæt i trænerstaben, der udover Jess Thorup og Lars Knudsen også tæller Jacob Friis som assistenttræner. 

I foråret var Lars Knudsen dødboldstræner for Augsburg, men i og med han nu er assistenttræner, så kan man forestille sig, at han får lidt andre arbejdsopgaver udover standardsituationerne. 

Det er ikke første gang, at han skal være Jess Thorups højre hånd. Lars Knudsen var i en periode også assistenttræner for Thorup, dengang de begge var i FC Midtjylland.

Lars Knudsen var i sommer afsted med det danske landshold til EM som dødboldstræner, og her talte han også med pressen om netop rollen i Augsburg, hvor han kom ind på samarbejdet med Jess Thorup.

– Jeg har et rigtig godt samarbejde med Jess og Jacob og den øvrige stab dernede. Det er en mindre klub i Bundesligaen, som har gjort det rigtig godt i den forgangne sæson. Der er noget spændende i gang og noget godt, der er ved at blive bygget op, sagde han i den forbindelse. 

262793

Lars Knudsen er i forvejen godt kendt i Augsburg. Foto: Alamy

Nu er han selv med ombord omkring det, der skal ske i Augsburg fremover – i hvert fald i denne sæson. 

Lige nu er Lars Knudsen i Sydafrika, hvor Augsburg i disse dage er på træningslejr for at gøre sig klar til den kommende sæson.





Thomas Nørgaard fremlægger sin Brøndby-plan




LIVE

TransferLIVE: Byder 1,048 milliarder

Hjulmand enig med storklub – her er millionlønnen

Han bliver ny cheftræner i Silkeborg

Nu melder Christian Eriksen ud

Brøndby-chef reagerer på Christian Nørgaard

Fatter intet af Barcas AC-beslutning: Hensynsløst!

Brøndby-direktør melder ham færdig i klubben

Stortalent gratis til FC København: ‘Han er unik’



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Peger på ham som ny Superliga-træner

‘Det er slut’

Kostede 640 millioner – nu er han færdig i United

Infantino i stort forsvar af billetpriser



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Hamburger SV afviser at møde Superliga-klub

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Afsløring: Kæmpeskifte – millioner til dansk klub

Salah i uventet skifte? Kræver voldsom løn

En af de bedste i Superligaen: Tak Thomas Nørgaard



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Bekræfter ny drejning for Clement Bischoff

OB jagter tidligere Superliga-profil

Han er topfavorit til at erstatte Kent Nielsen

Mathias Jensen kan få kæmpe hyre i Panathinaikos

Succestræner forlader Premier League-klub

Her er BIF’s ukendte træner: AaB-fan og skolelærer

Afslører: Storklub missede Højlund

Tæt på vild Superliga-handel – får option

Meldes færdig – de er ‘besat’ af Ter Stegen

Avis: Derfor afviser Ian Subiabre skifte til FCM

Klubpræsident udtaler sig om Simsir

Storklub har kontaktet Brøndby



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Optakt: Mexico – Sydafrika

Dansk stortalent meldes færdig – bejlere står i kø