Lars Knudsen har siden januar været tilknyttet Jess Thorups trænerstab i Augsburg, og det bliver han ved med at være, selv om den oprindelige kontrakt udløb i udgangen af juni.
Kontrakten er blevet forlænget, så Knudsen tager en sæson mere for Bundesliga-klubben – denne gang som assistenttræner.
Det skriver Lars Knudsen til Tipsbladet over en SMS.
Augsburg sagde tidligere på sommeren farvel til Jonas Scheuermann, der også var assistenttræner for Jess Thorup, og det har altså efterladt et hul i staben.
Dermed fortsætter Augsburg med at være præget af en masse dansk islæt i trænerstaben, der udover Jess Thorup og Lars Knudsen også tæller Jacob Friis som assistenttræner.
I foråret var Lars Knudsen dødboldstræner for Augsburg, men i og med han nu er assistenttræner, så kan man forestille sig, at han får lidt andre arbejdsopgaver udover standardsituationerne.
Det er ikke første gang, at han skal være Jess Thorups højre hånd. Lars Knudsen var i en periode også assistenttræner for Thorup, dengang de begge var i FC Midtjylland.
Lars Knudsen var i sommer afsted med det danske landshold til EM som dødboldstræner, og her talte han også med pressen om netop rollen i Augsburg, hvor han kom ind på samarbejdet med Jess Thorup.
– Jeg har et rigtig godt samarbejde med Jess og Jacob og den øvrige stab dernede. Det er en mindre klub i Bundesligaen, som har gjort det rigtig godt i den forgangne sæson. Der er noget spændende i gang og noget godt, der er ved at blive bygget op, sagde han i den forbindelse.

Nu er han selv med ombord omkring det, der skal ske i Augsburg fremover – i hvert fald i denne sæson.
Lige nu er Lars Knudsen i Sydafrika, hvor Augsburg i disse dage er på træningslejr for at gøre sig klar til den kommende sæson.
LIVE
LIVE: FCK tager to mesterskaber
MEDIE
Jacob Neestrup er enig med ny klub
INTERVIEW
‘Det siger alt om, hvor stor Eriksen er’
BIZART
Forstår ikke FCK: Det er et stort mysterie
NYHEDER
Vilde Kane sikrede Bayern München endnu en pokal
MEDIE
Hjulmand i Real Madrid-transfer? Det er naturligt
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud på Brøndbys nye træner
STORT INTERVIEW Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner
INTERVIEW
Superliga-oprykker varsler flere transfers
MEDIE
39-årig skotte kan blive ny Brøndby-træner
NYHEDER
Superliga-klub scorer millioner efter nedrykning
NYHEDER
De er tilbage i Premier League
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dansk profil færdig – kan hentes gratis
STORT INTERVIEW Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid
FANKLUBBEN
‘Vi skal helst ikke ende som AaB’
MEDIE
Forhandler med storklub
TOPNYHED
I kødet på Brøndby: Taget direkte fra Serie 3
TIPSBLADET SPECIAL
Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
Reagerer på Superliga-bombe: ‘Genialt køb!’
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
INTERVIEW
– Ved ikke hvor meget man kan bruge deres lort til
TRANSFERPLANEN
Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!
NYHEDER
Harry Maguire i chok
NYHEDER
Han udfordrer Perez som præsident i Real Madrid
EKSKLUSIVT
Afsløring: Silas Andersen nærmer sig kæmpe skifte
INTERVIEW
Brian Riemer: ‘Jeg blev forelsket i ham’
NYHEDER
Beijmo: Derfor skifter jeg til FCK
FANKLUBBEN
Skuffende! Og ham der har været en katastrofe
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
MEDIE
Stor melding om Andreas Christensens fremtid
TOPNYHED
FC København kan få Jens Stage-millioner
NYHEDER
Stor klub bekræfter interesse for dansker
Cristiano Ronaldo i optur
HELT VILDT
Tuchel overrasker – vrager store stjerner til VM
TIPSBLADET SPECIAL