Jess Thorup får endnu en dansk assistent

Lars Knudsen fortsætter i tyske Augsburg, hvor han i den kommende sæson skal være assistenttræner under Jess Thorup.



Lars Knudsen har siden januar været tilknyttet Jess Thorups trænerstab i Augsburg, og det bliver han ved med at være, selv om den oprindelige kontrakt udløb i udgangen af juni. 

Kontrakten er blevet forlænget, så Knudsen tager en sæson mere for Bundesliga-klubben – denne gang som assistenttræner.

Det skriver Lars Knudsen til Tipsbladet over en SMS. 

Augsburg sagde tidligere på sommeren farvel til Jonas Scheuermann, der også var assistenttræner for Jess Thorup, og det har altså efterladt et hul i staben.

Dermed fortsætter Augsburg med at være præget af en masse dansk islæt i trænerstaben, der udover Jess Thorup og Lars Knudsen også tæller Jacob Friis som assistenttræner. 

I foråret var Lars Knudsen dødboldstræner for Augsburg, men i og med han nu er assistenttræner, så kan man forestille sig, at han får lidt andre arbejdsopgaver udover standardsituationerne. 

Det er ikke første gang, at han skal være Jess Thorups højre hånd. Lars Knudsen var i en periode også assistenttræner for Thorup, dengang de begge var i FC Midtjylland.

Lars Knudsen var i sommer afsted med det danske landshold til EM som dødboldstræner, og her talte han også med pressen om netop rollen i Augsburg, hvor han kom ind på samarbejdet med Jess Thorup.

– Jeg har et rigtig godt samarbejde med Jess og Jacob og den øvrige stab dernede. Det er en mindre klub i Bundesligaen, som har gjort det rigtig godt i den forgangne sæson. Der er noget spændende i gang og noget godt, der er ved at blive bygget op, sagde han i den forbindelse. 

262793

Lars Knudsen er i forvejen godt kendt i Augsburg. Foto: Alamy

Nu er han selv med ombord omkring det, der skal ske i Augsburg fremover – i hvert fald i denne sæson. 

Lige nu er Lars Knudsen i Sydafrika, hvor Augsburg i disse dage er på træningslejr for at gøre sig klar til den kommende sæson.





LIVE

TransferLIVE: Ny cheftræner på plads

Fem bud – de kan erstatte Kent Nielsen

Drømmer om Brøndby: Vælter sig i henvendelser

Jagter dansk stjerne – koster 300 mio.

Færdig i Brøndby – træner med i denne klub

Klar opfordring: Gå efter Steve Cooper! 

Afsløring: Randers henter stortalent på Østerbro

Kostede 170 mio. i sommer – nu rygtes han til OB



TOPNYHED

Nye VM-regler: Nu giver det direkte rødt kort

Trænede i Manchester City – FCK meldt interesseret

Bookmaker: Thomas Frank er blandt topfavoritterne

Medie: FC København jagter Michael Parker

Vildt transferrygte skydes ned



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Henrik Dalsgaard stopper karrieren

Rekordtransfer vil slutte karrieren i Danmark

Vildt! FC Barcelona-spiller rygtes til Superligaen

Chok: Han bliver Eriksens nye cheftræner

– Højlund kan ikke holde det ud mere!



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

De 10 største stjerner, der misser VM

Danskerklub meldes på banen i kampen om Simsir

Medie: Han er Premier League-klubs drømmetransfer

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

AGF ansætter fyret AC Horsens-træner

Spansk borgmester aflyser DR Congo-kamp

Kan sende 39 millioner til Superliga-klub

Udskiftning: Comeback på landsholdet efter to år

Medie: Grønbæk er millimeter fra drømmeskifte

FCK-spiller åben for Panathinaikos-skifte

Gravesen overrasker: Vælg ham, Liverpool!

BIF og AGF brager sammen i 1. runde af Superligaen



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Meldes færdig – Jens Stryger på vej til Danmark?

Ny Brøndby-boss: Her er vores transferplaner