Lars Knudsen har siden januar været tilknyttet Jess Thorups trænerstab i Augsburg, og det bliver han ved med at være, selv om den oprindelige kontrakt udløb i udgangen af juni.
Kontrakten er blevet forlænget, så Knudsen tager en sæson mere for Bundesliga-klubben – denne gang som assistenttræner.
Det skriver Lars Knudsen til Tipsbladet over en SMS.
Augsburg sagde tidligere på sommeren farvel til Jonas Scheuermann, der også var assistenttræner for Jess Thorup, og det har altså efterladt et hul i staben.
Dermed fortsætter Augsburg med at være præget af en masse dansk islæt i trænerstaben, der udover Jess Thorup og Lars Knudsen også tæller Jacob Friis som assistenttræner.
I foråret var Lars Knudsen dødboldstræner for Augsburg, men i og med han nu er assistenttræner, så kan man forestille sig, at han får lidt andre arbejdsopgaver udover standardsituationerne.
Det er ikke første gang, at han skal være Jess Thorups højre hånd. Lars Knudsen var i en periode også assistenttræner for Thorup, dengang de begge var i FC Midtjylland.
Lars Knudsen var i sommer afsted med det danske landshold til EM som dødboldstræner, og her talte han også med pressen om netop rollen i Augsburg, hvor han kom ind på samarbejdet med Jess Thorup.
– Jeg har et rigtig godt samarbejde med Jess og Jacob og den øvrige stab dernede. Det er en mindre klub i Bundesligaen, som har gjort det rigtig godt i den forgangne sæson. Der er noget spændende i gang og noget godt, der er ved at blive bygget op, sagde han i den forbindelse.

Nu er han selv med ombord omkring det, der skal ske i Augsburg fremover – i hvert fald i denne sæson.
Lige nu er Lars Knudsen i Sydafrika, hvor Augsburg i disse dage er på træningslejr for at gøre sig klar til den kommende sæson.
LIVE
VM-LIVE: Senegal tager første stik
NYHEDER
‘Han kan blive en af historiens mest legendariske’
Forstår intet af Bisseck-beslutning
TRANSFER
AGF-scoop: Hijackede transfer
TOPNYHED
AGF-boss skyder mod FCM: Det var en svinestreg
OPTAKT
Portugal – Kroatien
MEDIE
Steve Cooper med stor beslutning
MEDIE
Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?
LIVE
TransferLIVE: Spurs betaler 804 millioner kroner
TOPNYHED
Tullberg teaser for transfer
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF forhandler om Mikael Anderson
TOPNYHED
Dario Dumic fyret – sagsøger spansk klub
TOPNYHED
KÆMPE nedgang – så meget går AC ned i løn
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
Klar tale: Han kommer til at spille i Real Madrid!
AVIS
Dialog med Brøndby – er dette prisen?
LIGE NU
Tullberg hiver anførerbindet af Mads Bech Sørensen
TRANSFER
De tager ikke med FC København på træningslejr
MEDIE
Brøndby IF og Feyenoord er i dialog
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
MEDIE
Kæmpe FCK-flop: De jagter Amir Richardson
NYHEDER
Brøndby bekræfter: Køber stortalent
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kolding køber stor profil
TRANSFER
Til lægetjek i Danmark: FCM betaler ‘pænt beløb’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jens Jønsson skifter til AGF
TRANSFER
Chelsea henter back til 375 mio.
Giver FCK-emne transferråd: ‘De betaler også mere’
AVIS
Usikker på Chido Obi-transfer
OPTAKT
Schweiz – Algeriet
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mohamed Sankoh tæt på Superliga-klub
Vilde Norge! Her er deres vej til VM-finalen
TRANSFER
Her er Jonas Winds nye klub
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCM køber Nordin Bakker
NYHEDER