Lars Knudsen har siden januar været tilknyttet Jess Thorups trænerstab i Augsburg, og det bliver han ved med at være, selv om den oprindelige kontrakt udløb i udgangen af juni.
Kontrakten er blevet forlænget, så Knudsen tager en sæson mere for Bundesliga-klubben – denne gang som assistenttræner.
Det skriver Lars Knudsen til Tipsbladet over en SMS.
Augsburg sagde tidligere på sommeren farvel til Jonas Scheuermann, der også var assistenttræner for Jess Thorup, og det har altså efterladt et hul i staben.
Dermed fortsætter Augsburg med at være præget af en masse dansk islæt i trænerstaben, der udover Jess Thorup og Lars Knudsen også tæller Jacob Friis som assistenttræner.
I foråret var Lars Knudsen dødboldstræner for Augsburg, men i og med han nu er assistenttræner, så kan man forestille sig, at han får lidt andre arbejdsopgaver udover standardsituationerne.
Det er ikke første gang, at han skal være Jess Thorups højre hånd. Lars Knudsen var i en periode også assistenttræner for Thorup, dengang de begge var i FC Midtjylland.
Lars Knudsen var i sommer afsted med det danske landshold til EM som dødboldstræner, og her talte han også med pressen om netop rollen i Augsburg, hvor han kom ind på samarbejdet med Jess Thorup.
– Jeg har et rigtig godt samarbejde med Jess og Jacob og den øvrige stab dernede. Det er en mindre klub i Bundesligaen, som har gjort det rigtig godt i den forgangne sæson. Der er noget spændende i gang og noget godt, der er ved at blive bygget op, sagde han i den forbindelse.

Nu er han selv med ombord omkring det, der skal ske i Augsburg fremover – i hvert fald i denne sæson.
Lige nu er Lars Knudsen i Sydafrika, hvor Augsburg i disse dage er på træningslejr for at gøre sig klar til den kommende sæson.
LIVE
LIVE: Kong Frederik overrasker – på plads i Århus
EKSKLUSIVT
Afsløring: Hjalte Fabrin får chancen i Sampdoria
TRANSFER
Opfordrer FCK: Hent tidligere Brøndby-spiller!
NYHEDER
Efter to måneders tørke: Højlund lyner
TOPNYHED
“Brøndby er skræddersyet til ham”
LIGE NU
Teaser for ny AGF-aftale
TRANSFER
Dansk stortalents værdi eksploderer
MEDIE
Jakob Poulsen på blokken i Bundesliga-klub
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
MEDIE
Blev advaret mod Jon Dahl: ‘Han er iskold!’
Mike Tullberg reagerer på Frankfurt-historie
AVIS
Tæt på aftale med Andreas Christensen
Fortid i Brøndby? ‘Klubben ved, hvad jeg vil’
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
MEDIE
I dialog – stor klub vil have denne dansker
Bruno Fernandes tangerede rekord i United-sejr
AVIS
Tullberg blandt favoritterne til kæmpe job
OPTAKT
AGF – Viborg FF
EKSKLUSIVT
Kæmpetransfer? ‘Det ligger i kortene, at…’
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
Så er det officielt
Knuser Silkeborg i afskedskamp
MEDIE
Transferbombe i Real Madrid?
EKSKLUSIVT
Smutter AGF-stjerne? ‘Vi har haft god dialog’
Drømmer om én klub – men holder fast i farens råd
OB slutter sæsonen med et nederlag
NYHEDER
Ikke kun Zanka – FCK melder disse spillere færdige
Salah sender særlig besked
– Niels Frederiksen er en legende!
OPTAKT
FC Midtjylland – Brøndby IF
AVIS
AGF forhører sig om legendes nevø – men…
MEDIE
Hele Europa holder vejret: Vil Real Madrid sælge?
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
Lewandowski forlader FC Barcelona