,

Dansker scorede for Bayern München i storsejr

18-årige Jonathan Asp-Jensen scorede i dag for Bayern München, der slog RB Salzburg med 6-0 i en testkamp.



Han er et af de mest lovende danske talenter, der findes, og mandag fik 18-årige Jonathan Asp-Jensen igen vist sig rigtigt godt frem.

Den danske midtbanespiller, der i 2022 skiftede fra FC Midtjylland til Bayern München, kom nemlig på tavlen, da det tyske storhold mødte RB Salzburg i en testkamp i Østrig.

Jonathan Asp-Jensen kom ind i stedet for franske Michael Olise i det 63. minut, da Bayern München allerede var foran med 5-0, og et kvarters tid senere sendte den danske teenager så bolden i nettet til 6-0, da han reagerede hurtigt på en aflevering fra Raphael Guerreiro og fik drejet bolden i mål.

Eric Dier, Thomas Müller, Michael Olise og Joshua Kimmich scorede de øvrige mål for Bayern München i opgøret, hvor Vincent Kompany i pausen valgte at udskifte flere stjerner, herunder Harry Kane, Thomas Müller og Alphonso Davies.

Hos hjemmeholdet startede både Mads Bidstrup og Adam Daghim på banen, men de to danskere blev udskiftet i pausen.

Jonathan Asp-Jensen, der normalt spiller på Bayern Münchens andethold i den fjerdebedste række, er indtil videre noteret for en enkelt officiel optræden for Bayern Münchens førstehold. Tilbage i maj sidste år fik Jonathan Asp-Jensen således et minuts tid på banen, da danskeren blev indskiftet i en 2-0-sejr mod Wolfsburg i Bundesligaen.

I denne sæson er Jonathan Asp-Jensen noteret for fire mål og syv assister i 10 ligakampe for Bayern Münchens andethold. Det er også blevet til to Youth League-kampe for danskeren.





VM-LIVE: Canada sikrer et point i åbningskamp




Brøndby-IF FCM BIF FC-Midtjylland Broendby-IF Han-beom-lee LIVE

TransferLIVE: Liverpool scouter FCM-profil

Rasende stjerne vil flå kontrakten over

Her er seks bud på Robert Skovs næste klub

AGF køber ham

Transfer-bombe? ‘Vi gør alt, hvad vi kan’

Ny Brøndby-stjerne? Stjæler overskrifterne

Han tager hjem fra VM



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Stolt over dansk transfer

‘Christian Eriksen havde advaret os’

Dansk komet tæt på flot skifte: Her er prisen

Rasmus Højlund: De må gerne ryge tidligt ud af VM

Hjulmand enig med storklub – her er millionlønnen



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Robert Skov meldes færdig – SL-transfer undervejs?

På vej til Danmark: Stort medie døber ham “juvel”

Han elsker Brøndby – vil gerne tilbage til Danmark

Thomas Frank overrasker: De vinder VM

Afsløring: Jonathan Agyekum skifter til Sarajevo



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

FC Barcelona køber VM-angriber – her er prisen

Brøndby-chef reagerer på Christian Nørgaard

Overraskende melding om Oliver Christensen

Denne Superliga-klub lurer på Kalipha Jawla

Afsløring: Panathinaikos henter Casper Ankergren

Lothar Matthäus med chokerende bud på VM-vinder

Elias Jelert færdig

Alt vendt på hovedet for Werge: Rykker på hotel

Stortalent gratis til FC København: ‘Han er unik’

Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’

Jordan Larsson meldes enig med denne klub

Efter skandaløse scener: Brøndby-fan sigtet



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Brasilien – Marokko

Jubler over dansk transfer: ‘Vi kan se et boom’