,

Dansker scorede for Bayern München i storsejr

18-årige Jonathan Asp-Jensen scorede i dag for Bayern München, der slog RB Salzburg med 6-0 i en testkamp.



Han er et af de mest lovende danske talenter, der findes, og mandag fik 18-årige Jonathan Asp-Jensen igen vist sig rigtigt godt frem.

Den danske midtbanespiller, der i 2022 skiftede fra FC Midtjylland til Bayern München, kom nemlig på tavlen, da det tyske storhold mødte RB Salzburg i en testkamp i Østrig.

Jonathan Asp-Jensen kom ind i stedet for franske Michael Olise i det 63. minut, da Bayern München allerede var foran med 5-0, og et kvarters tid senere sendte den danske teenager så bolden i nettet til 6-0, da han reagerede hurtigt på en aflevering fra Raphael Guerreiro og fik drejet bolden i mål.

Eric Dier, Thomas Müller, Michael Olise og Joshua Kimmich scorede de øvrige mål for Bayern München i opgøret, hvor Vincent Kompany i pausen valgte at udskifte flere stjerner, herunder Harry Kane, Thomas Müller og Alphonso Davies.

Hos hjemmeholdet startede både Mads Bidstrup og Adam Daghim på banen, men de to danskere blev udskiftet i pausen.

Jonathan Asp-Jensen, der normalt spiller på Bayern Münchens andethold i den fjerdebedste række, er indtil videre noteret for en enkelt officiel optræden for Bayern Münchens førstehold. Tilbage i maj sidste år fik Jonathan Asp-Jensen således et minuts tid på banen, da danskeren blev indskiftet i en 2-0-sejr mod Wolfsburg i Bundesligaen.

I denne sæson er Jonathan Asp-Jensen noteret for fire mål og syv assister i 10 ligakampe for Bayern Münchens andethold. Det er også blevet til to Youth League-kampe for danskeren.





LIVE

Superliga-LIVE: Reagerer på transferspekulationer

Det tyder på en FCK-ydmygelse

Afsløring: Bodø/Glimt accepterer bud på Klynge

Rekordtransfer sender millioner til Superliga-klub

Kritisk Stig Tøfting: Han kan ikke koste 60 mio.

Her kan du se AGF mod Brøndby IF



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Kæmpe transfer under opsejling – afviser vildt bud

Jagtes af FCK og AGF – kan købes for en slik

Transfer spøger: BIF-stjerne ude af ledergruppe

Atletico Madrid henter PSG-spiller for 300 mio

‘Kasper Dolberg bliver Superliga-topscorer’

Rigtig dårligt nyt for FC Barcelona



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

FCK-bombe: ‘Det er et chok – et kæmpe chok!’

Ajax-træner med kryptisk Dolberg-melding

Superliga-stjernes værdi er eksploderet endnu mere

Kontant besked: BIF-trio skal finde noget andet

Supercomputer: De vinder Superligaen



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Drømmen er FCK – nu skal han rejse sig i Lyngby

‘Det vil være en stor ting i FCK’

Norsk stjerne til Manchester United? Så dyr er han

Dommerekspert undrer sig efter FCM-drama

Officielt: FC København sælger stjerne

Vildt Lindstrøm-comeback? ‘Helt fornuftigt valg’

Vejle dummer sig i premieren mod AB

Ny Brøndby-stjerne? ‘Har været fremragende’

Afsløring: Vejle tæt på stort salg af Lasse Flø

Kontant transfermelding om Filip Jørgensen



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Supercomputer: De rykker op i Superligaen

Superliga-scoop: Henter bomber gratis

Køb, køb, køb!

Afsløring: Watford køber Luca Kjerrumgaard