,

Dansker scorede for Bayern München i storsejr

18-årige Jonathan Asp-Jensen scorede i dag for Bayern München, der slog RB Salzburg med 6-0 i en testkamp.



Han er et af de mest lovende danske talenter, der findes, og mandag fik 18-årige Jonathan Asp-Jensen igen vist sig rigtigt godt frem.

Den danske midtbanespiller, der i 2022 skiftede fra FC Midtjylland til Bayern München, kom nemlig på tavlen, da det tyske storhold mødte RB Salzburg i en testkamp i Østrig.

Jonathan Asp-Jensen kom ind i stedet for franske Michael Olise i det 63. minut, da Bayern München allerede var foran med 5-0, og et kvarters tid senere sendte den danske teenager så bolden i nettet til 6-0, da han reagerede hurtigt på en aflevering fra Raphael Guerreiro og fik drejet bolden i mål.

Eric Dier, Thomas Müller, Michael Olise og Joshua Kimmich scorede de øvrige mål for Bayern München i opgøret, hvor Vincent Kompany i pausen valgte at udskifte flere stjerner, herunder Harry Kane, Thomas Müller og Alphonso Davies.

Hos hjemmeholdet startede både Mads Bidstrup og Adam Daghim på banen, men de to danskere blev udskiftet i pausen.

Jonathan Asp-Jensen, der normalt spiller på Bayern Münchens andethold i den fjerdebedste række, er indtil videre noteret for en enkelt officiel optræden for Bayern Münchens førstehold. Tilbage i maj sidste år fik Jonathan Asp-Jensen således et minuts tid på banen, da danskeren blev indskiftet i en 2-0-sejr mod Wolfsburg i Bundesligaen.

I denne sæson er Jonathan Asp-Jensen noteret for fire mål og syv assister i 10 ligakampe for Bayern Münchens andethold. Det er også blevet til to Youth League-kampe for danskeren.





LIVE

VM-LIVE: Præsident slagter landstræner

Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’

Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!

Træner i Danmark: Storklub har store danske planer

Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’

Sådan starter Brøndby i Nørgaards første kamp

Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen

Storroser 18-årig FCK-spiller



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

De jagter Pantelis Hadzidiakos – her er prisen

Transferbombe på vej

Superliga-bombe trækker overskrifter i udlandet

Meldt tæt på Brøndby – nærmer sig Bundesliga-klub



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”

Meldes tæt på storklub

Her er 16.-delsfinalerne til VM

Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine

Monstertransfer: Her er hans kongeløn

Lægetjek bestået – Ben Godfrey skifter klub

Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker

De vil have Gaaei – her er prisen

Sydafrika – Canada

Spår vild Rasmus Højlund-sæson

Zlatan Ibrahimovic revser Norge

Afsløring: Brøndby vil købe Amin Boudri

De forbereder et bud på Roony Bardghji

Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Markant ændring i Silkeborg

Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!

FCK-skifte kollapsede – nu er han kontraktløs

Bech: ‘Derfor er porten sparket op’