,

Dansker scorede for Bayern München i storsejr

18-årige Jonathan Asp-Jensen scorede i dag for Bayern München, der slog RB Salzburg med 6-0 i en testkamp.



Han er et af de mest lovende danske talenter, der findes, og mandag fik 18-årige Jonathan Asp-Jensen igen vist sig rigtigt godt frem.

Den danske midtbanespiller, der i 2022 skiftede fra FC Midtjylland til Bayern München, kom nemlig på tavlen, da det tyske storhold mødte RB Salzburg i en testkamp i Østrig.

Jonathan Asp-Jensen kom ind i stedet for franske Michael Olise i det 63. minut, da Bayern München allerede var foran med 5-0, og et kvarters tid senere sendte den danske teenager så bolden i nettet til 6-0, da han reagerede hurtigt på en aflevering fra Raphael Guerreiro og fik drejet bolden i mål.

Eric Dier, Thomas Müller, Michael Olise og Joshua Kimmich scorede de øvrige mål for Bayern München i opgøret, hvor Vincent Kompany i pausen valgte at udskifte flere stjerner, herunder Harry Kane, Thomas Müller og Alphonso Davies.

Hos hjemmeholdet startede både Mads Bidstrup og Adam Daghim på banen, men de to danskere blev udskiftet i pausen.

Jonathan Asp-Jensen, der normalt spiller på Bayern Münchens andethold i den fjerdebedste række, er indtil videre noteret for en enkelt officiel optræden for Bayern Münchens førstehold. Tilbage i maj sidste år fik Jonathan Asp-Jensen således et minuts tid på banen, da danskeren blev indskiftet i en 2-0-sejr mod Wolfsburg i Bundesligaen.

I denne sæson er Jonathan Asp-Jensen noteret for fire mål og syv assister i 10 ligakampe for Bayern Münchens andethold. Det er også blevet til to Youth League-kampe for danskeren.





LIVE

TransferLIVE: 105 millioner for dansk stortalent

Her kan du se FC Midtjylland mod Besiktas

AGF-chok: ‘Den største skandale i 20 år’

‘Vi har ikke hørt noget fra FC København’

Tæt på Brøndby-transfer: Nu sprudler han

Tidligere Zorniger-spiller undrer sig over fyring

‘Zorniger har været grænsende til illoyal’



LIVE

Superliga-LIVE: Dét betyder sejren for budgettet

Efter Hyseni-bud: Sønderjyske henter ny spiller

Bombe i England: Eddie Howe færdig i Newcastle

AGF i Europa: De venter i næste runde

Hylder FCK-spiller: ‘Har jeg ikke set mange gange’

UEFA klar til at boykotte VM



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Ny FC København-stjerne imponerer

Afsløring: FC København jagter Henrik Falchener

OB-boss: Derfor fyrer vi Alexander Zorniger

De kan få et kæmpe gennembrud i Lyngby Boldklub

Ny BIF-stjerne? Trækker overskrifter i udlandet



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Åbner for Kasper Dolberg-bombe

Nu er det slut med undskyldninger i FC Midtjylland

Nærmer sig vild FCK-præstation

De vil have Jelert

Hvor er I vilde, AGF!

Tottenham-flop i stor transfer

‘Jeg har et dokument – Brøndby ville have ham’

Stjerne på plads i Chelsea

OB bekræfter: Thomas Thomasberg er ny træner

Afsløring: Bombe! Zorniger fyret – Thomasberg ind



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

FCK-chok i Parken: Ikke set i 247 kampe

Landet i Danmark – lægetjek tirsdag

Afsløring: Lee til lægetjek i kæmpe FCM-salg

Stort nedbrud: Chefredaktør siger undskyld