,

Dansker scorede for Bayern München i storsejr

18-årige Jonathan Asp-Jensen scorede i dag for Bayern München, der slog RB Salzburg med 6-0 i en testkamp.



Han er et af de mest lovende danske talenter, der findes, og mandag fik 18-årige Jonathan Asp-Jensen igen vist sig rigtigt godt frem.

Den danske midtbanespiller, der i 2022 skiftede fra FC Midtjylland til Bayern München, kom nemlig på tavlen, da det tyske storhold mødte RB Salzburg i en testkamp i Østrig.

Jonathan Asp-Jensen kom ind i stedet for franske Michael Olise i det 63. minut, da Bayern München allerede var foran med 5-0, og et kvarters tid senere sendte den danske teenager så bolden i nettet til 6-0, da han reagerede hurtigt på en aflevering fra Raphael Guerreiro og fik drejet bolden i mål.

Eric Dier, Thomas Müller, Michael Olise og Joshua Kimmich scorede de øvrige mål for Bayern München i opgøret, hvor Vincent Kompany i pausen valgte at udskifte flere stjerner, herunder Harry Kane, Thomas Müller og Alphonso Davies.

Hos hjemmeholdet startede både Mads Bidstrup og Adam Daghim på banen, men de to danskere blev udskiftet i pausen.

Jonathan Asp-Jensen, der normalt spiller på Bayern Münchens andethold i den fjerdebedste række, er indtil videre noteret for en enkelt officiel optræden for Bayern Münchens førstehold. Tilbage i maj sidste år fik Jonathan Asp-Jensen således et minuts tid på banen, da danskeren blev indskiftet i en 2-0-sejr mod Wolfsburg i Bundesligaen.

I denne sæson er Jonathan Asp-Jensen noteret for fire mål og syv assister i 10 ligakampe for Bayern Münchens andethold. Det er også blevet til to Youth League-kampe for danskeren.





TransferLIVE: Alexander Lind var aldrig i tvivl




Optakt til mandagens træningskamp mellem Norge og Sverige LIVE

VM-LIVE: Så meget tjener Norge på VM-succes

VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu

Afsløring: Lyngby henter Mads Emil Larsen

Real Madrid køber stjerne – vil sælge ham dyrt

De er enige med Mathias Jensen

Supercomputer: Her er VM-finalen

Brager sammen med FCK: Hvilken forskel gør det?

Delaney: ‘Han har niveauet til FC København’



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Afslører: FCK ringede aldrig

Vildt! Everton-stopper kan ende i Superligaen

I dialog om dansk bomber

Thomas Nørgaard: Han skal væk fra Brøndby



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Forbereder bud på 970 mio.

Irriteret Jürgen Klopp skrider fra interview

Ny bejler til dansk guldfugl

Så mange millioner kræver Sønderjyske for profil

FC København-stjerner ikke klar til sæsonstart



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Kryptisk: Er det der, de kender hinanden fra?

‘Jeg begik en kæmpe fejl med Rasmus Højlund’

Afsløring: OB-profil tæt på sensationsklub

VM-spiller får fem karantænedage

Afsløring: FC København sælger Theo Sander

Her er Brasiliens vej til VM-finalen

Han vil til Tottenham – koster 688 millioner

FC Barcelona køber VM-angriber

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Medie afslører vild AC-klausul i Barcelona

– Det sagde Mortensen til mig, da han skiftede

Nyt job til Cooper? Han kan snart være fortid



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Færdig i Real Madrid – han kan skifte helt gratis

SL-profil til Brøndby? Her er Nørgaards svar