Rasmus Carstensen fik en frygtelig start på sit udlandseventyr i KRC Genk, som han skiftede til i sommeren 2022.
Derfor rykkede han i sommer til FC Köln på en lejeaftale, og det har været givet rigtig godt ud. Højrebacken er startet 14 Bundesliga-kampe og har i det hele taget en stor rolle på holdet.
Det får han også fremadrettet. Tipsbladet kan nemlig fortælle, at FC Köln har erhvervet sig Rasmus Carstensen på en permanent aftale. Hbvl.be har også berettet om transferen.
På den måde fortsætter han i den tyske klub efter sommerferien. Ønsket fra FC Köln har også hele tiden været at fortsætte samarbejdet.
– Der er en købsoption i Carstensens kontrakt, så vi kan gøre brug af den, hvis vi vil. Jeg vil sige, at chancen for, at vi gør det, er 100 procent. Så spilleren kommer også til at være her til sommer, sagde klubbens sportsdirektør, Christian Keller, tilbage i januar.
Siden vi har offentliggjort artiklen er FC Köln vendt tilbage på vores henvendelse. De oplyser dog, at de ikke ønsker at kommentere eller bekræfte historien.
Nu hvor Rasmus Carstensen binder sig permanent til FC Köln, er der dog en risiko for, at han i næste sæson spiller i 2. Bundesliga. FC Köln kæmper nemlig for overlevelse, men danskeren er indstillet på at tage turen ned for at tage den op igen.
– Ja, det er jeg. Som jeg sagde, er jeg glad for at være i Köln, og jeg er glad for den anerkendelse, de giver mig, og den vil jeg gerne give tilbage, lød det fra Rasmus Carstensen i et interview med Tipsbladet tilbage i februar, hvor han stadig havde fuld tiltro til overlevelsesmissionen.
– Jeg synes, at vi træner godt, og jeg synes også, at man kan se på vores spil i de seneste kampe, at vi spiller godt. Der er stor tiltro til holdet og til træneren og den måde, han gør det på. Så jeg synes egentlig, at vi har god grund til at tro på, at vi nok skal klare den, for jeg synes, at vi er gode nok til det.
FC Köln har lige nu seks point op til garanteret overlevelse. Aktuelt indtager FC Köln 16. pladsen, og hvis klubben ender på den, skal man spille en playoff-kamp om overlevelse.
LIVE
VM-LIVE: Surt show
TRANSFER
Her er Jonas Winds nye klub
TOPNYHED
Brøndby med transferscoop?
TRANSFER
Superliga-klub tæt på FCK’er
På vej til Brøndby? Her er hans millionløn
TRANSFER
Medie: FCN betaler 10 mio. for VM-spiller
TRANSFER
De meldes i forhandlinger med Andreas Skov Olsen
NYHEDER
Han er ny assistenttræner i Brøndby
EKSKLUSIVT Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland henter stortalent
TOPNYHED
Rygtet til Superligaen: ‘Jeg vil prøve noget nyt’
MEDIE
Her er Nicolai Vallys’ frikøbsklausul
TRANSFER
Vildt vindue: ‘Bare en forsmag på hvad der kommer’
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
TRANSFER
Kryptisk transfermelding
MEDIE
Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job
MEDIE
Schwartau er et emne i storklub – her er buddet
MEDIE
FC København-farvel rykker nærmere
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
OPTAKT
Frankrig – Sverige
INTERVIEW
Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!
TOPNYHED
Revser Brøndby-stemning: ‘Et fjendtligt miljø’
OPTAKT
Tyskland – Paraguay
NYHEDER
Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’
TRANSFER
Forlader FC Nordsjælland – til lægetjek i dag
INTERVIEW
Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’
MEDIE
Afviste Premier League-klubber
MEDIE
Hård dom over Kvistgaarden
OPTAKT
Holland – Marokko
TOPNYHED
Storroser 18-årig FCK-spiller
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
OPTAKT
Elfenbenskysten – Norge
TOPNYHED
Imponeret Mortensen efter 8-1: ‘Det er vigtigt’
NYHEDER
Stort drama: Brasilien er videre!
TOPNYHED