Derfor har Bundesliga-klubber købt 1. div-danskere

Kolding IF har solgt hele to trænere det seneste stykke tid i form af Kristoffer Wichmann til Union Berlin og Mikkel Jespersen til Mainz. Fodboldchef Niklas Nürnberg giver her en forklaring på, hvorfor Bundesliga-klubberne har kigget mod Kolding.



Det hører til sjældenhederne, at en NordicBet Liga-klub sælger hele to trænere til Bundesligaen. 

Det er dog sket i Kolding IF, da cheftræner Kristoffer Wichmann er blevet solgt til Union Berlin, hvor han er assistent under Bo Svensson. 

Derudover er assistent Mikkel Jespersen også blevet solgt til Mainz, og her skal han være assistent under Bo Henriksen. 

De to salg er noget, som Kolding er glade for, da det anerkender klubbens store arbejde.

– I momentet er vi kede af at miste to medarbejere, som er virkelig beskattet, og det er to medarbejdere, som vi havde troet skulle være en del af endnu. Vi er da stolte over at kunne sende dem videre.

– Det er også en blåstempling af klubbens arbejde på et overordnede plan sportsligt og strategisk, som de også er grundet af med deres egne idéer og tilføjelser. Wichmann har i høj grad været med til at præge retningen, så det er vi stolte af, siger fodboldchef Niklas Nürnberg til Tipsbladet. 

Artiklen fortsætter under billedet.

Design_uden_navn_19

Foto: Kolding IF

Har en speciel stil
Fodboldchefen mener, at Kolding gør tingene på en helt bestemt måde, der kan gøre det attraktivt for klubber i Tyskland, og det er nok grunden til, at de er blevet solgt.

– Der er ingen tvivl om, at vi har en fodboldstil, der er helt klart atypisk for danske standarder. Det er ikke mange danske klubber, for næsten at sige ingen, som definerer sig så meget på presspil, og at vi kan have en så høj fysisk kapacitet igennem vores træningintensitet.

– Hvis man skal kigge på fodboldskoler i Europa, så er det klart mest op af den tyske, så derfor er det ikke unaturligt, at det er Bundesliga-klubber, som de er kommet videre til. Den måde, som de ser fodbold på, er rimelig i tråd med, hvad mange Bundesliga-klubber gør. Var de røget til La Liga, var det nok en lidt mindre naturlig udvikling.

Nu håber Kolding IF, at klubben kan udvikle nogle nye unge trænere, der kan tage næste skridt på sigt.

– Det siger, at vi har nogle rigtig dygtige medarbejdere. Det er sådan, det er. Fodbold er heldigvis en forholdsvist transparant branche især i forhold til spillere. Der kan man se spillere performe uge for uge.

– Med trænere er det lidt sværere at se, så vi har nok været begunstiget af at have nogle rigtig dygtige trænere, som vi har været med til at udvikle. Nu skal vi udvikle det næste kuld trænere, siger Kolding-fodboldchefen til Tipsbladet.

Kolding IF blev nummer tre i NordicBet Ligaen i den seneste sæson med Wichmann og Jespersen i trænerteamet.





TOPNYHED

Denne Superliga-kamp droppet på TV

Giver VM-garanti

Lige efter Thomas Frank-fyring: ‘Jeg skal væk nu’

Vildt rygte om Wolfsburg passer ikke

Bekymring: Hvor er Kasper Dolberg?

Advarer stjerne: ‘Jeg oplevede det selv i Danmark’

Udenlandsk medie forventer AGF-transfer



NYHEDER

Hvem kommer i top-6? Her er alle scenarierne

– Vil være den ringeste præstation i SL-historien

Kæmpe mirakel: 330 millioner kroner!

Alle ved det: Han fik 3,8 millioner kroner

Hvad i alverden foregår der, Brøndby IF?

– Der er ingen, der sover godt i FCK i øjeblikket



TOPNYHED

‘Absolut ingen tvivl’ om Thomas Franks fremtid

Fransk verdensmester saver Real Madrid ned

‘Tæt på et rædselskabinet’

Værsgo, FCK: Her er syv bud på Sune Smiths afløser

Er han Brøndbys nye Michael Laudrup?



Dommer-ekspert i chok: Fuldkommen grotesk! 

Hovedrysten i Brøndby – men profil slipper heldigt

Fremhæver Chido Obi: ‘Vanvittigt!’

Ser Brøndby-kvalitet: ‘Giv dem 25 kampe’

Deler godt Brøndby-nyt

Ekspert: Han kunne være interessant, FCK!

Rundens hold i Superligaen – 21. runde

Ny Superliga-stjerne? ‘Han er fucking god!’

Joel Kabongo lander aftale med Brøndby

Zanka-bombe i FCK: ‘En desperat løsning’ 

Nu kommenterer Sune Smith-Nielsen sin fyring

Farzam: Han er oplagt afløser for Smith-Nielsen

Flere ændringer på vej i FC København  

Det er helt galt, Brøndby!



Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!

Afslører: Afviste gigantisk transferbeløb

PSG-stjerne tiltalt for voldtægt

Slagter FCK-stjerne: ‘Tåbeligt og uansvarligt’

Derfor vises Superliga-kamp kun på streaming

‘AGF gav mig alt – jeg håber, de vinder guld’

Thomas Frank-afløser fik stor øretæve

Nicolai Vallys og Steve Cooper dybt frustrererede

Oprykker henter FCK-emne

Afsløring: FCK henter Mathias ‘Zanka’ Jørgensen

Hvad fan*** foregår der? Har aldrig set magen!

Storklub jagter Jacob Neestrup

Real Madrid – Benfica

Argentinske klubber strejker

United tager kæmpe skridt mod Champions League

Tjekke tryner grækere i Leverkusen

Kæmpe målkrise – ikke sket siden 1998

Brøndbys offensive problemer fortsatte

‘Schmedes er under pres’

Cooper ryster posen mod Sønderjyske

– Det er lort!

Suspenderes efter racisme-anklager

Historisk dårlig runde fra Superliga-dommerne