Derfor har Bundesliga-klubber købt 1. div-danskere

Kolding IF har solgt hele to trænere det seneste stykke tid i form af Kristoffer Wichmann til Union Berlin og Mikkel Jespersen til Mainz. Fodboldchef Niklas Nürnberg giver her en forklaring på, hvorfor Bundesliga-klubberne har kigget mod Kolding.



Det hører til sjældenhederne, at en NordicBet Liga-klub sælger hele to trænere til Bundesligaen. 

Det er dog sket i Kolding IF, da cheftræner Kristoffer Wichmann er blevet solgt til Union Berlin, hvor han er assistent under Bo Svensson. 

Derudover er assistent Mikkel Jespersen også blevet solgt til Mainz, og her skal han være assistent under Bo Henriksen. 

De to salg er noget, som Kolding er glade for, da det anerkender klubbens store arbejde.

– I momentet er vi kede af at miste to medarbejere, som er virkelig beskattet, og det er to medarbejdere, som vi havde troet skulle være en del af endnu. Vi er da stolte over at kunne sende dem videre.

– Det er også en blåstempling af klubbens arbejde på et overordnede plan sportsligt og strategisk, som de også er grundet af med deres egne idéer og tilføjelser. Wichmann har i høj grad været med til at præge retningen, så det er vi stolte af, siger fodboldchef Niklas Nürnberg til Tipsbladet. 

Artiklen fortsætter under billedet.

Design_uden_navn_19

Foto: Kolding IF

Har en speciel stil
Fodboldchefen mener, at Kolding gør tingene på en helt bestemt måde, der kan gøre det attraktivt for klubber i Tyskland, og det er nok grunden til, at de er blevet solgt.

– Der er ingen tvivl om, at vi har en fodboldstil, der er helt klart atypisk for danske standarder. Det er ikke mange danske klubber, for næsten at sige ingen, som definerer sig så meget på presspil, og at vi kan have en så høj fysisk kapacitet igennem vores træningintensitet.

– Hvis man skal kigge på fodboldskoler i Europa, så er det klart mest op af den tyske, så derfor er det ikke unaturligt, at det er Bundesliga-klubber, som de er kommet videre til. Den måde, som de ser fodbold på, er rimelig i tråd med, hvad mange Bundesliga-klubber gør. Var de røget til La Liga, var det nok en lidt mindre naturlig udvikling.

Nu håber Kolding IF, at klubben kan udvikle nogle nye unge trænere, der kan tage næste skridt på sigt.

– Det siger, at vi har nogle rigtig dygtige medarbejdere. Det er sådan, det er. Fodbold er heldigvis en forholdsvist transparant branche især i forhold til spillere. Der kan man se spillere performe uge for uge.

– Med trænere er det lidt sværere at se, så vi har nok været begunstiget af at have nogle rigtig dygtige trænere, som vi har været med til at udvikle. Nu skal vi udvikle det næste kuld trænere, siger Kolding-fodboldchefen til Tipsbladet.

Kolding IF blev nummer tre i NordicBet Ligaen i den seneste sæson med Wichmann og Jespersen i trænerteamet.





På vej til FCK? ‘Kongen af afslutninger!’

AGF henter ‘sensation’ for næsen af Man Utd

Stort spansk medie fremhæver William Clem

Moukoko trækker overskrifter i udlandet

Voldsom Froholdt-spådom: Tæt på transferrekord

Neestrup jubler: ‘Noget af det største’

Cooper åbner op om sit forhold til Daniel Wass

Tæt på dansk kæmpetransfer – her er hans løn

Gidsel skriver historie – den første nogensinde

FC København interesseret i denne angriber

Gravesen jubler over FCK: ‘Det er vanvittigt’

Maxsø melder ud om fremtidsplaner

Vild med ny Eriksen-løsning

Danske kongekasser sikrer Ajax’ sejr

Roser Wass-beslutning: ‘Han er frygtløs’

Fyret i AaB – nu kan han lande helt vildt job 

Kæmpetransfer: ‘Jeg er virkelig imponeret’

FC København tager vild sejr i Champions League

Bliver Slot fyret? Vildt navn bringes i spil

Nu er der nyt – var til møde med FCK mandag

Trist Kvistgaarden-melding

Brøndbys store karantænemareridt

Køber sig ind i dansk klub

De vil hente Andreas Maxsø

Lothar Matthaüs storroser dansker

Fik kun 18 minutter – Pohl færdig i topklub

Peger på mulig gave til FCK

Jacob Neestrup med klokkeklar Delaney-besked

– Ville være godt med en mere pålidelig målmand

Skal Chiakha hjem til FCK? Vejle-boss melder ud

Spørgsmål sværmer om Pytlick – vil koste millioner

Thomas Thomasberg: Det koster Franculino

Revser stjerner: ‘Skidt!’

Medie: Her skal Mikael Uhre sandsynligvis hen

– Noget af det dummeste, jeg nogensinde har set

Rigtig dårlig melding

FCM-stjerne færdig for i år

Roony Bardghji overrasker Michael Laudrup

Bo Henriksen fyret – dansker fortsætter i Mainz

Kæmpe ros: ‘Efterårets træner i Superligaen!’

Storklub ansætter kvinde som sportsdirektør

Pogba investerer i kamelvæddeløb

Udpeger: Her kan FCK straffe os

Her kan du se Villarreal mod FC København

Ikke FCM – Dortmund-talent tæt på ny klub

Dansk stjerne kan vinde stor pris

Bekræfter millionbud på dansker

Frank ser stærke muligheder for CL-avancement

Slot: Internt opgør med Salah påvirker holdet

Afsløring: Ali Almosawe skifter til HIK