Derfor har Bundesliga-klubber købt 1. div-danskere

Kolding IF har solgt hele to trænere det seneste stykke tid i form af Kristoffer Wichmann til Union Berlin og Mikkel Jespersen til Mainz. Fodboldchef Niklas Nürnberg giver her en forklaring på, hvorfor Bundesliga-klubberne har kigget mod Kolding.



Det hører til sjældenhederne, at en NordicBet Liga-klub sælger hele to trænere til Bundesligaen. 

Det er dog sket i Kolding IF, da cheftræner Kristoffer Wichmann er blevet solgt til Union Berlin, hvor han er assistent under Bo Svensson. 

Derudover er assistent Mikkel Jespersen også blevet solgt til Mainz, og her skal han være assistent under Bo Henriksen. 

De to salg er noget, som Kolding er glade for, da det anerkender klubbens store arbejde.

– I momentet er vi kede af at miste to medarbejere, som er virkelig beskattet, og det er to medarbejdere, som vi havde troet skulle være en del af endnu. Vi er da stolte over at kunne sende dem videre.

– Det er også en blåstempling af klubbens arbejde på et overordnede plan sportsligt og strategisk, som de også er grundet af med deres egne idéer og tilføjelser. Wichmann har i høj grad været med til at præge retningen, så det er vi stolte af, siger fodboldchef Niklas Nürnberg til Tipsbladet. 

Artiklen fortsætter under billedet.

Design_uden_navn_19

Foto: Kolding IF

Har en speciel stil
Fodboldchefen mener, at Kolding gør tingene på en helt bestemt måde, der kan gøre det attraktivt for klubber i Tyskland, og det er nok grunden til, at de er blevet solgt.

– Der er ingen tvivl om, at vi har en fodboldstil, der er helt klart atypisk for danske standarder. Det er ikke mange danske klubber, for næsten at sige ingen, som definerer sig så meget på presspil, og at vi kan have en så høj fysisk kapacitet igennem vores træningintensitet.

– Hvis man skal kigge på fodboldskoler i Europa, så er det klart mest op af den tyske, så derfor er det ikke unaturligt, at det er Bundesliga-klubber, som de er kommet videre til. Den måde, som de ser fodbold på, er rimelig i tråd med, hvad mange Bundesliga-klubber gør. Var de røget til La Liga, var det nok en lidt mindre naturlig udvikling.

Nu håber Kolding IF, at klubben kan udvikle nogle nye unge trænere, der kan tage næste skridt på sigt.

– Det siger, at vi har nogle rigtig dygtige medarbejdere. Det er sådan, det er. Fodbold er heldigvis en forholdsvist transparant branche især i forhold til spillere. Der kan man se spillere performe uge for uge.

– Med trænere er det lidt sværere at se, så vi har nok været begunstiget af at have nogle rigtig dygtige trænere, som vi har været med til at udvikle. Nu skal vi udvikle det næste kuld trænere, siger Kolding-fodboldchefen til Tipsbladet.

Kolding IF blev nummer tre i NordicBet Ligaen i den seneste sæson med Wichmann og Jespersen i trænerteamet.





FC København tæt på Eintracht Frankfurt-spiller




LIVE

TransferLIVE: Celtic jagter dansk bomber

Skrækmelding om Patrick Dorgu – Man Utd afviser

FC København er uden Andreas Cornelius

Klar Brøndby-transfermelding: ‘Det passer ikke’

Thomas Gravesen til Brøndby: ‘Køb ham lige nu!’

Vil væk fra Brøndby

Barca-træner om Andreas Christensen: Det gør ondt

Afsløring: Dansk klub tæt på to nye spillere



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – BIF klar med stort bud på Myhre

Kræver fuldstændig vanvittig løn

Vilde Grabara opfordres: Pak dine ting og skift!

Afsløring: Oliver Sonne skifter til Sparta Prag

Dansk klub jubler over ‘historisk’ stjernesalg



EKSKLUSIVT

Voldsom løn: Sådan har Brøndby råd til Ben Godfrey

Deler transfernyt om Andreas Maxsø

Stor dansk profil vender hjem: Mit hjerte bristede

‘Det er virkelig stærkt, hvis Brøndby henter ham!’

Bringer Bo Henriksen i spil til stort job, men…

Youssoufa Moukoko trækker overskrifter i udlandet



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Bundesliga-klub meldes varm på Brøndby-stjerne

Kæmpetransfer – AGF betaler en formue

Mesterhold lurer på dyr FCM-spiller

Så meget kræver Adamsen i Brøndby-løn

Fælder dom over Dorgu: ‘Frækhed!’

Afslører nye detaljer i FC København-transfer

AaB henter målfarlig profil i milliontransfer

Stor AGF-transfer – tysk ekspert rasede over ham

Neestrup “seriøs kandidat” til ledigt trænersæde

Transferudmelding fra Vallys

Brøndbys drømmetransfer får mundkurv på

Brøndby-legendes søn til lægetjek i Danmark



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Henter Kamil Wilczek

Storklub har taget kontakt

Transferrygter svirrer – Nørgaard-‘chok’ i Arsenal

Et job for Nikolaj Jacobsen? ‘Kan jeg ikke afvise’

Utrolig Superliga-transfer? ‘Et angreb på tronen’

AaB-angriber på vej til Serie A

Gidsel: ‘Han har presset mig til grænser’

Flere meldinger: Christian Nørgaard i chok-exit?

– Han er bare ren verdensklasse!

Nu menes Neestrup at være topkandidat i storklub

Brøndby-direktør: ‘Vi skal betale overpris’

Pytlick kom grædende hjem: ‘Forholdsvis svært’

Roony Bardghji skaber stolthed i FCK

Dansk transfer-eksplosion rammer stor klub

PSG gafler talent og hidser Barca-præsident op

Como pokalprygler Fiorentina i Firenze

Ekspert om Neestrup-rygte: ‘Et fantastisk skifte’

Cooper med kontant transfermelding

Brøndby-spiller jagtede skifte: Schmedes sagde nej

Lurer på Neestrup: – Derfor vil de have ham

Afsløring: Sarapata har skrevet under i topklub

Transferdilemma i Brøndby: ‘Ikke ideelt’