Borussia Dortmund kunne mere end dufte det tyske mesterskab, men snublede på målstregen i den forgangne sæson.
Den smertefulde oplevelse fik traditionsklubben først lørdag mulighed for at bearbejde på banen i Bundesligaen, og det endte med en forløsende hjemmesejr på 1-0 over FC Köln.
Med den tidligere Silkeborg-back Rasmus Carstensen på banen i næsten hele kampen havde gæsterne ellers haft chancen for at løbe med det hele, men den manglende skarphed blev dyr.
Første halvlegs nok bedste chance tilfaldt Köln. Angriberen Davie Selke trykkede af efter opspil, hvor Carstensen var en af arkitekterne. Bolden ramte forsvarsklippen Niklas Süle og sprang op på overliggeren.
Værterne var mest på bolden, men søgte ofte forgæves efter løsningerne.
Midtbanespilleren Julian Brandts forsøg efter en halv time var blandt de bedste fra Dortmund, men den tidligere Brøndby-keeper Marvin Schwäbe afværgede med en stærk hånd.
Carstensen lå højere placeret, end han ofte har gjort som højre back. Det gjorde ham ofte synlig i offensiven, og han var flere gange tæt på at lægge op til mål.
Et fladt indlæg fra danskerens fod ti minutter inde i anden halvleg havde fortjent en bedre skæbne. Og igen efter 78 minutter viste han gode evner som assistmager.
Carstensen chippede perfekt bolden ind til Sargis Adamyan, hvis hovedstød blev reddet af Gregor Kobel.
Köln burde nok have taget føringen, men i stedet løb favoritmandskabet med sejren.
Efter et hjørnespark fik Donyell Malen ikke ordentligt ram på bolden, men sparket tog alligevel et lumsk spring og fløj op i hjørnet til 1-0.
Carstensen blev pillet ud i tillægstiden, mens Köln-kollegerne Jacob Steen Christensen og Kristian Pedersen bevidnede opgøret fra bænken.
/ritzau/
LIVE
VM-LIVE: Vanvid – Østrig er videre!
MEDIE
Meldt tæt på Brøndby – nærmer sig Bundesliga-klub
TOPNYHED
Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen
MEDIE
De jagter Pantelis Hadzidiakos – her er prisen
TOPNYHED
Superliga-bombe trækker overskrifter i udlandet
TOPNYHED
Storroser 18-årig FCK-spiller
MEDIE
Lægetjek bestået – Ben Godfrey skifter klub
TOPNYHED
Her er 16.-delsfinalerne til VM
EKSKLUSIVT Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb
TIPSBLADET SPECIAL
Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine
TRANSFER
Meldes tæt på storklub
MEDIE
Transferbombe på vej
TRANSFER
“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’
MEDIE
De vil have Gaaei – her er prisen
TOPNYHED
Zlatan Ibrahimovic revser Norge
MEDIE
Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
TOPNYHED
Spår vild Rasmus Højlund-sæson
TRANSFER
Monstertransfer: Her er hans kongeløn
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby vil købe Amin Boudri
AVIS
De forbereder et bud på Roony Bardghji
TRANSFER
FC København jagter Romane Amane
NYHEDER
Dansk klub henter Jonathan Hutters
NYHEDER
Dansk VM-træner i tvivl om fremtiden
Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!
EKSKLUSIVT
Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden
OPTAKT
Sydafrika – Canada
NYHEDER
Markant ændring i Silkeborg
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
Supercomputer: Her er VM-finalen
EKSKLUSIVT
Werge glemmer det aldrig: ‘Det var første gang…’
MEDIE
Topklub forsøger at overtale Skov Olsen
EKSKLUSIVT