Carstensens Köln blev nedlagt af Dortmund

Rasmus Carstensen markerede sig med flere gode aktioner, men FC Köln fik ikke noget med hjem fra Dortmund.



Borussia Dortmund kunne mere end dufte det tyske mesterskab, men snublede på målstregen i den forgangne sæson.

Den smertefulde oplevelse fik traditionsklubben først lørdag mulighed for at bearbejde på banen i Bundesligaen, og det endte med en forløsende hjemmesejr på 1-0 over FC Köln.

Med den tidligere Silkeborg-back Rasmus Carstensen på banen i næsten hele kampen havde gæsterne ellers haft chancen for at løbe med det hele, men den manglende skarphed blev dyr.

Første halvlegs nok bedste chance tilfaldt Köln. Angriberen Davie Selke trykkede af efter opspil, hvor Carstensen var en af arkitekterne. Bolden ramte forsvarsklippen Niklas Süle og sprang op på overliggeren.

Værterne var mest på bolden, men søgte ofte forgæves efter løsningerne.

Midtbanespilleren Julian Brandts forsøg efter en halv time var blandt de bedste fra Dortmund, men den tidligere Brøndby-keeper Marvin Schwäbe afværgede med en stærk hånd.

Carstensen lå højere placeret, end han ofte har gjort som højre back. Det gjorde ham ofte synlig i offensiven, og han var flere gange tæt på at lægge op til mål.

Et fladt indlæg fra danskerens fod ti minutter inde i anden halvleg havde fortjent en bedre skæbne. Og igen efter 78 minutter viste han gode evner som assistmager.

Carstensen chippede perfekt bolden ind til Sargis Adamyan, hvis hovedstød blev reddet af Gregor Kobel.

Köln burde nok have taget føringen, men i stedet løb favoritmandskabet med sejren.

Efter et hjørnespark fik Donyell Malen ikke ordentligt ram på bolden, men sparket tog alligevel et lumsk spring og fløj op i hjørnet til 1-0.

Carstensen blev pillet ud i tillægstiden, mens Köln-kollegerne Jacob Steen Christensen og Kristian Pedersen bevidnede opgøret fra bænken.

/ritzau/





LIVE

LIVE: Stjernes lillebror skifter til dansk klub

Tv-vært stopper på Viaplay

Klar transferbesked til Christian Eriksen

Færdig i Brøndby – nu er de i dialog

Står klar med 675 mio. for Barca-stjerne

Markant transfermelding: ‘Det har Ove P. lovet’

Dansker jagtes af Aston Villa: Her er prisen



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

Rundens hold i Superligaen – 30. runde

Gave til Poulsen – det kostede et mesterskab!

Frygtede rødt: Måtte skifte stjerne ud

I chok: ‘Jeg håber, han siger op i dag!’

Wayne Rooney vild med dansk angriber



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Frygteligt nyt for Yuito Suzuki

Kan blive første gang: Real-træner vil stoppe det

Højlund-bekymring: Et kæmpe problem for Napoli

‘Mesterskabet er ude af vores hænder’

Dansker blev kaldt “problembarn” – nu hyldes han



EKSKLUSIVT

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

Dansk sensation: Der er interesse for ham

I dialog om Albert Grønbæk

HSV-boss: ‘Transferen i vinter var et absolut kup’

Serie A-klub afviste tilbud på milliondyr dansker

Spillede for FCM og AGF: Dem peger han på

Sker det til sommer? ‘Tror Brøndby skal i gang’

Klar til at bruge millioner på Superliga-profil

Respekt for AGF’er: Må ikke sig det på tv, men…

Tordner: ‘Helt vanvittigt – det er en katastrofe!’

Vil hente gratis Superliga-spiller: Vild x-faktor!

Afsløring: Lyngby-talent til prøvetræning i Verona

Ny Tottenham-træner: Dét har løst mentalt problem



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Skaber overskrifter i hele verden: ‘Helt utroligt’

Dansk træner: ‘De bruger milliarder!’