Borussia Dortmund kunne mere end dufte det tyske mesterskab, men snublede på målstregen i den forgangne sæson.
Den smertefulde oplevelse fik traditionsklubben først lørdag mulighed for at bearbejde på banen i Bundesligaen, og det endte med en forløsende hjemmesejr på 1-0 over FC Köln.
Med den tidligere Silkeborg-back Rasmus Carstensen på banen i næsten hele kampen havde gæsterne ellers haft chancen for at løbe med det hele, men den manglende skarphed blev dyr.
Første halvlegs nok bedste chance tilfaldt Köln. Angriberen Davie Selke trykkede af efter opspil, hvor Carstensen var en af arkitekterne. Bolden ramte forsvarsklippen Niklas Süle og sprang op på overliggeren.
Værterne var mest på bolden, men søgte ofte forgæves efter løsningerne.
Midtbanespilleren Julian Brandts forsøg efter en halv time var blandt de bedste fra Dortmund, men den tidligere Brøndby-keeper Marvin Schwäbe afværgede med en stærk hånd.
Carstensen lå højere placeret, end han ofte har gjort som højre back. Det gjorde ham ofte synlig i offensiven, og han var flere gange tæt på at lægge op til mål.
Et fladt indlæg fra danskerens fod ti minutter inde i anden halvleg havde fortjent en bedre skæbne. Og igen efter 78 minutter viste han gode evner som assistmager.
Carstensen chippede perfekt bolden ind til Sargis Adamyan, hvis hovedstød blev reddet af Gregor Kobel.
Köln burde nok have taget føringen, men i stedet løb favoritmandskabet med sejren.
Efter et hjørnespark fik Donyell Malen ikke ordentligt ram på bolden, men sparket tog alligevel et lumsk spring og fløj op i hjørnet til 1-0.
Carstensen blev pillet ud i tillægstiden, mens Köln-kollegerne Jacob Steen Christensen og Kristian Pedersen bevidnede opgøret fra bænken.
/ritzau/
LIVE
VM-LIVE: DR Congo chokerer Portugal
Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg
MEDIE
Solgt i vinter – nu vil FCM købe ham tilbage
TRANSFER
Køber Mads Bidstrup til spotpris
NYHEDER
Her er FCK’s modstander i Conference League
EKSKLUSIVT
Tæt på FCK: ‘Han er meget tæt med superstjerne’
AVIS
Møde med agenten – de vil have Højbjerg
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bombe – FCK tæt på Kristjaan Speakman
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
Dårlig Conference League-lodtrækning for FCK
TRANSFER
Officielt: Real Madrid henter Premier League-ikon
Tæt på FCK: Rekordsalg og flere kæmpe scoops
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sønderjyske forhandler om Abdirahman
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
TOPNYHED
Her er AGF’s Champions League-modstander
Undskylder til Riemer: ‘Jeg er et kæmpe pikhoved’
NYHEDER
Succestræner død af kræft
Raser over Messi-situation: Skandaløst!
Nu skal FCK-stjerne redde dem fra kæmpe krise
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
NYHEDER
Rekordstort tilbud afvist: Nu siger Man. Utd. ‘Ja’
TOPNYHED
Polske medier ærgrer sig over AGF-trækning
Hylder Superliga-flop: ‘Niveau til Premier League’
TOPNYHED
– Derfor bliver det en svær opgave for Nørgaard
OPTAKT
Usbekistan – Colombia
EKSKLUSIVT
Sådan endte han i Danmark: ‘Fantastisk udvikling’
EKSKLUSIVT
Brøndby-keeper begraver historie: Det passer ikke
OPTAKT
Mexico – Sydkorea
OPTAKT
Canada – Qatar
Portugal skuffede stort mod DR Congo
TOPNYHED
FCK på jagt: ‘Man får nok brug for Google’
Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
TRANSFER
De lurer på Kjærgaard