Borussia Dortmund kunne mere end dufte det tyske mesterskab, men snublede på målstregen i den forgangne sæson.
Den smertefulde oplevelse fik traditionsklubben først lørdag mulighed for at bearbejde på banen i Bundesligaen, og det endte med en forløsende hjemmesejr på 1-0 over FC Köln.
Med den tidligere Silkeborg-back Rasmus Carstensen på banen i næsten hele kampen havde gæsterne ellers haft chancen for at løbe med det hele, men den manglende skarphed blev dyr.
Første halvlegs nok bedste chance tilfaldt Köln. Angriberen Davie Selke trykkede af efter opspil, hvor Carstensen var en af arkitekterne. Bolden ramte forsvarsklippen Niklas Süle og sprang op på overliggeren.
Værterne var mest på bolden, men søgte ofte forgæves efter løsningerne.
Midtbanespilleren Julian Brandts forsøg efter en halv time var blandt de bedste fra Dortmund, men den tidligere Brøndby-keeper Marvin Schwäbe afværgede med en stærk hånd.
Carstensen lå højere placeret, end han ofte har gjort som højre back. Det gjorde ham ofte synlig i offensiven, og han var flere gange tæt på at lægge op til mål.
Et fladt indlæg fra danskerens fod ti minutter inde i anden halvleg havde fortjent en bedre skæbne. Og igen efter 78 minutter viste han gode evner som assistmager.
Carstensen chippede perfekt bolden ind til Sargis Adamyan, hvis hovedstød blev reddet af Gregor Kobel.
Köln burde nok have taget føringen, men i stedet løb favoritmandskabet med sejren.
Efter et hjørnespark fik Donyell Malen ikke ordentligt ram på bolden, men sparket tog alligevel et lumsk spring og fløj op i hjørnet til 1-0.
Carstensen blev pillet ud i tillægstiden, mens Köln-kollegerne Jacob Steen Christensen og Kristian Pedersen bevidnede opgøret fra bænken.
/ritzau/
LIVE
LIVE: Skifter til FC Midtjylland
INTERVIEW
Melder klart ud: ‘Det har altid været Danmark’
EKSKLUSIVT
Kæmpe hyldest: ‘Så findes der ingen bedre træner’
MEDIE
Medie: Frank er bedste bud til disse to PL-klubber
Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De vinder Superligaen
OPTAKT
FC København – OB
NYHEDER
Junker: ‘Mere bange for AGF taber den kamp’
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
Måbende Chelsea-træner kritiserer sine spillere
EKSKLUSIVT
Vil have dansk stjerne til Brøndby
TRANSFER
Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er
Mulig Kasper Schmeichel-kovending
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
NYHEDER
Ekspert blæst bagover – sender besked til Cooper
EKSKLUSIVT
Bekræfter: Spændende besøg i FC Midtjylland
FC Midtjylland-spiller stukket ned
Premier League-bombe? ‘Jeg kan ikke se ham blive’
Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
Klinsmanns søn brækker ryggen kort før VM
MEDIE
Stjernetræner spøger i Real Madrid
INTERVIEW
‘Du er en anelse for hurtigt ude med de ben der’
Stage-salg til sommer? Her er Werders svar
MEDIE
Offentliggøres i dag
NYHEDER
Junker: ‘Jeg tror, de bliver danske mestre!’
OPTAKT
Leverkusen – Bayern
NYHEDER
Gravesen dødsdømmer Superliga-klub
NYHEDER
Afslører samtale med Roony Bardghji
EKSKLUSIVT
Afsløring: Succesfuld Trott åben for FCK-retur
Premier League-klub præsenterer ny cheftræner
NYHEDER
‘Det dårligste sted, de har stået hele sæsonen’
INTERVIEW ‘Min tid i FC København var helt perfekt’
NYHEDER
Vanvittig debut! Horsens smadrer Esbjerg
NYHEDER