Dortmund-boss i svime over dansk træner

Dortmund-boss Lars Ricken ser et stort trænertalent i danske Mike Tullberg.



Siden sommeren 2020 har en dansker imponeret i Borussia Dortmund.

Her tog Mike Tullberg over som cheftræner for storklubbens U19-hold, hvor han har skaffet intet mindre end fantastiske resultater.

Tullberg har netop rundet sin kamp nummer 100 i spidsen for de unge Dortmund-drenge, og heri er det blevet til 78 sejre, 10 uafgjorte og blot 12 nederlag – en nærmest uhørt god statistik.

De flotte præstationer er heller ikke gået ubemærket hen på ledelsesgangene i Dortmund.

I et interview med Tipsbladet fortæller Dortmunds managing sporting director, Lars Ricken, at han er meget imponeret over danskeren.

– Han er en fantastisk træner, og han er god til spillernes individuelle langsigtede udvikling. Hans resultater er også vigtige for en klub som Dortmund.

– Han er en træner med et kæmpe potentiale, og han kan godt lide at være træner i Dortmund. For flere år siden, da han stadig havde to år tilbage af sin kontrakt, bad han mig om en kontraktforlængelse på fire år, hvis vi så ham som Dortmund-træner i lang tid, for så skulle han ikke til at snakke med andre klubber. Han elsker at være her, og hans succes med trofæer, titler og udvikling af spillere er virkelig fantastisk, siger Lars Ricken, der dog ikke har hørt om andre klubbers interesse i danskeren.

– Jeg har ikke fået nogen opkald fra andre klubber, for jeg tror, de ville ringe direkte til Mike, hvis der var noget, siger han med et smil.

Holder øje med det danske marked
Flere danskere har med stor succes været forbi Borussia Dortmund, og derfor er det danske marked også noget, Lars Ricken har et ekstra godt øje på.

Det var nemlig i Lyngby, at Dortmund-bossen fandt Jacob Bruun Larsen i 2015.

– Danmark er tæt på, og jeg hentede Jacob Bruun Larsen, som var en af de bedste talenter, jeg har set, men han har været uheldig med flere skader. Men jeg synes, han bliver bedre og bedre, og han gør det godt i Hoffenheim.

– Der er en masse unge danske spillere, der spiller på nogle af de bedste hold i Europa, så vi har selvfølgelig et øje på det danske marked, siger Lars Ricken.

Jacob Bruun Larsen har kontrakt i Hoffenheim til sommeren 2025.






TransferLIVE: Brøndby henter stort talent




LIVE

VM-LIVE: Kenneth Perez saver VM-hold over

‘Det SKAL give stjernespillere til FCK’

Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!

FCK bekræfter salg: ‘Et ønske fra alle parter’

Afsløring: Superliga-nedrykker henter topscorer

VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu

Her er Tysklands vej til VM-finalen

AaB dæmper superligaforventninger



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Klar besked til Haaland: Jeg er ligeglad

Medier i chok: ‘Er han historiens dårligste?’

Bech: ‘Derfor er porten sparket op’

Afsløring: Viborg afviser kæmpe Bundesliga-bud



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Åben for skifte: ‘Kan virkelig godt lide Danmark’

Stor bet: Norsk profil misser Frankrig-brag

Bo Henriksen: Det er en katastrofe

På vej til Danmark: ‘Jeg har ventet længe’

Pokerspil i gang – de kæmper om Jens Stage



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

AGF-transfer ventes på plads inden 13. juli  

Afslører: FCK ringede aldrig

Supercomputer: Her er VM-finalen

Norge – Frankrig

Så mange millioner kræver Sønderjyske for profil

VM-vækkeuret: Det er sgu en ommer!

Vildt! Everton-stopper kan ende i Superligaen

Delaney: ‘Han har niveauet til FC København’

Brager sammen med FCK: Hvilken forskel gør det?

Afsløring: Lyngby henter Mads Emil Larsen

De er enige med Mathias Jensen

Stjerne sender Sverige videre ved VM



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Her er Brasiliens vej til VM-finalen

Afslører danskers pris – så meget vil OB få