Dortmund-boss i svime over dansk træner

Dortmund-boss Lars Ricken ser et stort trænertalent i danske Mike Tullberg.



Siden sommeren 2020 har en dansker imponeret i Borussia Dortmund.

Her tog Mike Tullberg over som cheftræner for storklubbens U19-hold, hvor han har skaffet intet mindre end fantastiske resultater.

Tullberg har netop rundet sin kamp nummer 100 i spidsen for de unge Dortmund-drenge, og heri er det blevet til 78 sejre, 10 uafgjorte og blot 12 nederlag – en nærmest uhørt god statistik.

De flotte præstationer er heller ikke gået ubemærket hen på ledelsesgangene i Dortmund.

I et interview med Tipsbladet fortæller Dortmunds managing sporting director, Lars Ricken, at han er meget imponeret over danskeren.

– Han er en fantastisk træner, og han er god til spillernes individuelle langsigtede udvikling. Hans resultater er også vigtige for en klub som Dortmund.

– Han er en træner med et kæmpe potentiale, og han kan godt lide at være træner i Dortmund. For flere år siden, da han stadig havde to år tilbage af sin kontrakt, bad han mig om en kontraktforlængelse på fire år, hvis vi så ham som Dortmund-træner i lang tid, for så skulle han ikke til at snakke med andre klubber. Han elsker at være her, og hans succes med trofæer, titler og udvikling af spillere er virkelig fantastisk, siger Lars Ricken, der dog ikke har hørt om andre klubbers interesse i danskeren.

– Jeg har ikke fået nogen opkald fra andre klubber, for jeg tror, de ville ringe direkte til Mike, hvis der var noget, siger han med et smil.

Holder øje med det danske marked
Flere danskere har med stor succes været forbi Borussia Dortmund, og derfor er det danske marked også noget, Lars Ricken har et ekstra godt øje på.

Det var nemlig i Lyngby, at Dortmund-bossen fandt Jacob Bruun Larsen i 2015.

– Danmark er tæt på, og jeg hentede Jacob Bruun Larsen, som var en af de bedste talenter, jeg har set, men han har været uheldig med flere skader. Men jeg synes, han bliver bedre og bedre, og han gør det godt i Hoffenheim.

– Der er en masse unge danske spillere, der spiller på nogle af de bedste hold i Europa, så vi har selvfølgelig et øje på det danske marked, siger Lars Ricken.

Jacob Bruun Larsen har kontrakt i Hoffenheim til sommeren 2025.





LIVE

VM-LIVE: Julian Nagelsmann overrasker

New Zealand – Belgien

VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu

Afsløring: Lyngby henter Mads Emil Larsen

De er enige med Mathias Jensen

Supercomputer: Her er VM-finalen

Delaney: ‘Han har niveauet til FC København’

Afslører: FCK ringede aldrig



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Irriteret Jürgen Klopp skrider fra interview

Så mange millioner kræver Sønderjyske for profil

I dialog om dansk bomber

Her er Brasiliens vej til VM-finalen



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Vildt! Everton-stopper kan ende i Superligaen

VM-spiller får fem karantænedage

Afsløring: FCN giver Lind fire år i rekordkøb

Forbereder bud på 970 mio.

FC København-stjerner ikke klar til sæsonstart



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Kryptisk: Er det der, de kender hinanden fra?

Afsløring: OB-profil tæt på sensationsklub

Færdig i Real Madrid – han kan skifte helt gratis

SL-profil til Brøndby? Her er Nørgaards svar

Afsløring: FC København sælger Theo Sander

‘Jeg begik en kæmpe fejl med Rasmus Højlund’

Medie afslører vild AC-klausul i Barcelona

Han vil til Tottenham – koster 688 millioner

Thomas Nørgaard: Han skal væk fra Brøndby

Ny bejler til dansk guldfugl

Hvor er han? ‘En kæmpe fejl af Tuchel!’

FC Barcelona køber VM-angriber



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

West Ham opfordres til at hente dansk bomber

Ecuador – Tyskland