Dortmund-boss i svime over dansk træner

Dortmund-boss Lars Ricken ser et stort trænertalent i danske Mike Tullberg.



Siden sommeren 2020 har en dansker imponeret i Borussia Dortmund.

Her tog Mike Tullberg over som cheftræner for storklubbens U19-hold, hvor han har skaffet intet mindre end fantastiske resultater.

Tullberg har netop rundet sin kamp nummer 100 i spidsen for de unge Dortmund-drenge, og heri er det blevet til 78 sejre, 10 uafgjorte og blot 12 nederlag – en nærmest uhørt god statistik.

De flotte præstationer er heller ikke gået ubemærket hen på ledelsesgangene i Dortmund.

I et interview med Tipsbladet fortæller Dortmunds managing sporting director, Lars Ricken, at han er meget imponeret over danskeren.

– Han er en fantastisk træner, og han er god til spillernes individuelle langsigtede udvikling. Hans resultater er også vigtige for en klub som Dortmund.

– Han er en træner med et kæmpe potentiale, og han kan godt lide at være træner i Dortmund. For flere år siden, da han stadig havde to år tilbage af sin kontrakt, bad han mig om en kontraktforlængelse på fire år, hvis vi så ham som Dortmund-træner i lang tid, for så skulle han ikke til at snakke med andre klubber. Han elsker at være her, og hans succes med trofæer, titler og udvikling af spillere er virkelig fantastisk, siger Lars Ricken, der dog ikke har hørt om andre klubbers interesse i danskeren.

– Jeg har ikke fået nogen opkald fra andre klubber, for jeg tror, de ville ringe direkte til Mike, hvis der var noget, siger han med et smil.

Holder øje med det danske marked
Flere danskere har med stor succes været forbi Borussia Dortmund, og derfor er det danske marked også noget, Lars Ricken har et ekstra godt øje på.

Det var nemlig i Lyngby, at Dortmund-bossen fandt Jacob Bruun Larsen i 2015.

– Danmark er tæt på, og jeg hentede Jacob Bruun Larsen, som var en af de bedste talenter, jeg har set, men han har været uheldig med flere skader. Men jeg synes, han bliver bedre og bedre, og han gør det godt i Hoffenheim.

– Der er en masse unge danske spillere, der spiller på nogle af de bedste hold i Europa, så vi har selvfølgelig et øje på det danske marked, siger Lars Ricken.

Jacob Bruun Larsen har kontrakt i Hoffenheim til sommeren 2025.





LIVE

TransferLIVE: Schalke henter tysk profil

Hjulmand vækker opsigt til første træning

Er han løsningen i AGF?

Medie: FCM afviser bud på 187 mio.

Supercomputer: De kommer i VM-finalen

Thomas Frank: De vinder VM



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Forsøgte at hente Vallys – så blev han fyret

Afslører: Er ny vært på TV 2 Sport

Afsløring: AC Horsens byder på Alassana Jatta 

Afsløring: Dario Dumic træner med i dansk klub

I dialog med FCK: Kræver 52 millioner for profil

Chokskifte? Har budt på Højbjerg



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

De vil ansætte Guardiola som landstræner

Stortalent skriver under med FC Midtjylland

Transferbombe i Manchester United

Meldes tæt på storklub efter FCK-exit

FC København-transfer bremses af denne årsag



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Kæmpe jubelbrøl: ‘Han er topklasse’

De har spurgt på Gustav Isaksen

Trist over Vallys-exit – vil have erstatning ind

‘Ingen forventer FCK bliver mestre’

Guldregn over Superliga-klub? Han koster en formue

Afsløring: Randers tæt på Kasper Lorentzen

17-årig som starter? ‘Super spændende’

Afsløring: B.93 henter ny profil i Bassel Jradi

Jess Thorup: Afviste engelske klubber

Thomas Kristensen bruger 8-10 timer: ‘Ingen snyd!’



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

TV 2-kommentator: Har aldrig prøvet lignende

England – Argentina

Taler varmt om ny Brøndby-stjerne

Stor handel: Frankfurt meldes enige med dansker