Dortmund-boss i svime over dansk træner

Dortmund-boss Lars Ricken ser et stort trænertalent i danske Mike Tullberg.



Siden sommeren 2020 har en dansker imponeret i Borussia Dortmund.

Her tog Mike Tullberg over som cheftræner for storklubbens U19-hold, hvor han har skaffet intet mindre end fantastiske resultater.

Tullberg har netop rundet sin kamp nummer 100 i spidsen for de unge Dortmund-drenge, og heri er det blevet til 78 sejre, 10 uafgjorte og blot 12 nederlag – en nærmest uhørt god statistik.

De flotte præstationer er heller ikke gået ubemærket hen på ledelsesgangene i Dortmund.

I et interview med Tipsbladet fortæller Dortmunds managing sporting director, Lars Ricken, at han er meget imponeret over danskeren.

– Han er en fantastisk træner, og han er god til spillernes individuelle langsigtede udvikling. Hans resultater er også vigtige for en klub som Dortmund.

– Han er en træner med et kæmpe potentiale, og han kan godt lide at være træner i Dortmund. For flere år siden, da han stadig havde to år tilbage af sin kontrakt, bad han mig om en kontraktforlængelse på fire år, hvis vi så ham som Dortmund-træner i lang tid, for så skulle han ikke til at snakke med andre klubber. Han elsker at være her, og hans succes med trofæer, titler og udvikling af spillere er virkelig fantastisk, siger Lars Ricken, der dog ikke har hørt om andre klubbers interesse i danskeren.

– Jeg har ikke fået nogen opkald fra andre klubber, for jeg tror, de ville ringe direkte til Mike, hvis der var noget, siger han med et smil.

Holder øje med det danske marked
Flere danskere har med stor succes været forbi Borussia Dortmund, og derfor er det danske marked også noget, Lars Ricken har et ekstra godt øje på.

Det var nemlig i Lyngby, at Dortmund-bossen fandt Jacob Bruun Larsen i 2015.

– Danmark er tæt på, og jeg hentede Jacob Bruun Larsen, som var en af de bedste talenter, jeg har set, men han har været uheldig med flere skader. Men jeg synes, han bliver bedre og bedre, og han gør det godt i Hoffenheim.

– Der er en masse unge danske spillere, der spiller på nogle af de bedste hold i Europa, så vi har selvfølgelig et øje på det danske marked, siger Lars Ricken.

Jacob Bruun Larsen har kontrakt i Hoffenheim til sommeren 2025.





LIVE

Superliga-LIVE: Præsenterer første Superliga-trup

Tidligere Brøndby-keeper på vej til Bundesligaen?

Dommerekspert undrer sig efter FCM-drama

Supercomputer: De vinder Superligaen

Vildt Lindstrøm-comeback? ‘Helt fornuftigt valg’

Efterårets Profil? ‘Han ser uhyggelig ud’



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Fjerdeyngste nogensinde: ‘Det var fandme vildt’

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

Køb, køb, køb!

Skyder Brøndby-transfer ned

FC København – Lyngby BK

Frygtelig uge for Danmark: Ikke sket i 12 år



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

‘Kasper Dolberg bliver Superliga-topscorer’

Norsk stjerne til Manchester United? Så dyr er han

Viborg FF – OB

AGF – Brøndby IF

FCK-bombe: ‘Det er et chok – et kæmpe chok!’



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

‘Jeg formoder, at de brager ud af Superligaen’

AC Horsens – FC Nordsjælland

Rigtig dårligt nyt for FC Barcelona

Forrygende besked til Jesper Lindstrøm

Randers FC – Silkeborg IF

LIVE: FCK smider sejren

Sønderjyske – FC Midtjylland

Superliga-scoop: Henter bomber gratis

Afgørende for FCK-transfer – byder 34 millioner

Thomas Nørgaard bekræfter: Han sidder over mod AGF



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Her er 5 Superliga-indkøb vi glæder os til at se

Meldes varm på ung Superliga-profil

Superliga-chok fik Andreas Christensen til mobilen

Puha, Tullberg – hvor skal det komme fra?