Dortmund-boss i svime over dansk træner

Dortmund-boss Lars Ricken ser et stort trænertalent i danske Mike Tullberg.



Siden sommeren 2020 har en dansker imponeret i Borussia Dortmund.

Her tog Mike Tullberg over som cheftræner for storklubbens U19-hold, hvor han har skaffet intet mindre end fantastiske resultater.

Tullberg har netop rundet sin kamp nummer 100 i spidsen for de unge Dortmund-drenge, og heri er det blevet til 78 sejre, 10 uafgjorte og blot 12 nederlag – en nærmest uhørt god statistik.

De flotte præstationer er heller ikke gået ubemærket hen på ledelsesgangene i Dortmund.

I et interview med Tipsbladet fortæller Dortmunds managing sporting director, Lars Ricken, at han er meget imponeret over danskeren.

– Han er en fantastisk træner, og han er god til spillernes individuelle langsigtede udvikling. Hans resultater er også vigtige for en klub som Dortmund.

– Han er en træner med et kæmpe potentiale, og han kan godt lide at være træner i Dortmund. For flere år siden, da han stadig havde to år tilbage af sin kontrakt, bad han mig om en kontraktforlængelse på fire år, hvis vi så ham som Dortmund-træner i lang tid, for så skulle han ikke til at snakke med andre klubber. Han elsker at være her, og hans succes med trofæer, titler og udvikling af spillere er virkelig fantastisk, siger Lars Ricken, der dog ikke har hørt om andre klubbers interesse i danskeren.

– Jeg har ikke fået nogen opkald fra andre klubber, for jeg tror, de ville ringe direkte til Mike, hvis der var noget, siger han med et smil.

Holder øje med det danske marked
Flere danskere har med stor succes været forbi Borussia Dortmund, og derfor er det danske marked også noget, Lars Ricken har et ekstra godt øje på.

Det var nemlig i Lyngby, at Dortmund-bossen fandt Jacob Bruun Larsen i 2015.

– Danmark er tæt på, og jeg hentede Jacob Bruun Larsen, som var en af de bedste talenter, jeg har set, men han har været uheldig med flere skader. Men jeg synes, han bliver bedre og bedre, og han gør det godt i Hoffenheim.

– Der er en masse unge danske spillere, der spiller på nogle af de bedste hold i Europa, så vi har selvfølgelig et øje på det danske marked, siger Lars Ricken.

Jacob Bruun Larsen har kontrakt i Hoffenheim til sommeren 2025.





Han er ved at vokse sig for stor til Superligaen




LIVE

TransferLIVE: Tidl. FCK-stjerne er vendt hjem

Christian Nørgaard tæt på skifte

Stor ændring i AGF?

Varmt transfer-emne: Brøndby bekræfter interesse

FC Midtjylland sælger profil dyrt – her er prisen

Kæmpe transfer under opsejling

Så meget overbød Brøndby rivalerne for Hyseni

Kom i gang, ‘CV’ – AGF mangler tre spillere



LIVE

Superliga-LIVE: Vanvittig afslutning!

Eriksen spottet – nu er der nyt

Transferkaos i FCK: Han må bide sig selv i tungen

Drama efter FCK-skifte: Tager vild drejning

Brøndby IF – Viborg FF



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Tidl. BIF-spiller Bertram Kvist tæt på chokskifte

Afsløring: Målmaskine færdig i AaB

Afsløring: Minnesota byder millioner på McCowatt

Ingen klausul i FC København-aftale

60 år: Her er Troels Bechs mest suveræne citater



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Afsløring: Tidligere FCK-talent hjem til Danmark

Kommer med kryptisk transfermelding om ‘TK’

Lyngby og AGF delte efter dramatisk afslutning

Allsvenskan-klubber i kø for stort dansk talent

Lindstrøm-transfer på trapperne: Vild lønnedgang

Farzam om FCK: Problemet sidder i toppen

SL-profil skifter agent – klargjort til skifte?

‘Det ville være en katastrofe af rang’

FC Midtjylland – AC Horsens

Silkeborg IF – FC København

Thomasberg overrasket ved OB-pressemøde

AGF-chok: ‘Den største skandale i 20 år’



FANKLUBBEN

Nu er det slut med undskyldninger i FC Midtjylland

AGF i kontakt om norsk angriber 

Ordet “bestikkelse” blev brugt