Dortmund vil registrere ungt fænomen i Champions League

Den nu 15-årige angriber kan i efteråret få debut for Dortmund i Champions League.



Han er endnu ikke fyldt 16 år, men Youssoufa Moukoko har trukket overskrifter i de seneste par år for sine præstationer for Dortmunds ungdomshold.

Som 12-årig spillede han nemlig for storklubbens U17-hold, og nu, som 15-årig, spiller han for U19-holdet. Trods han unge alder, er Moukoko også en af de store profiler på holdene med i alt 134 mål på 86 kampe fordelt på U17- og U19-holdene.

Og snart skal han måske gøre sig på den største scene.

Dortmund har nemlig planer om at indlemme Youssoufa Moukoko i deres trup til Champions League, når han i november fylder 16 år. Det bekræfter Michael Zorc, sportsdirektør i Dortmund, over for Bild.

Dortmund har ellers indgivet deres trup til Champions League, hvor Moukoko ikke er med, da han endnu ikke er fyldt 16 år. Men han kan blive registreret via den såkaldte B-liste på et senere tidspunkt, så længe han er født efter den 1. januar 1999 og har været i klubben i mere end to år. Det har Moukoko altså.

Youssoufa Moukoko fylder 16 år den 20. november og kan debutere i Champions League allerede den 24. november, hvor Dortmund møder Club Brügge på hjemmebane.

Hvis den unge tysker med de camerounske rødder får spilletid i den kamp, vil han endda også blive den yngste Champions League-spiller nogensinde. Den titel besidder Céléstine Babayaro i øjeblikket, efter at han debuterede i en alder af 16 år og 87 dage for Anderelecht i turneringen i 1994.

“Aldrig set noget lignende”
Indtil november må Moukoko tage til takke med at spille for U19-holdet i Dortmund, og her trænes han af danske Mike Tullberg.

Og i august var den danske U19-træner fuld af ros over for den unge målmaskine i et interview med Tipsbladet.

– Når vi træner, har han flest sprintmeter, han er flittig, han træner mere end de andre. Han er fuldstændig vanvittig foran mål. Han kan afslutte med begge ben, han har en vanvittig kølighed foran mål, han står altid det rigtige sted, han er bare komplet. Hans afslutninger er på verdensklasseniveau.

– Jeg er ret sikker på, at hvis han spiller Bundesliga om seks måneder, scorer han også mål der. Jeg har aldrig set noget lignende, sagde Mike Tullberg dengang.



Michael Carrick foretager kæmpe ændring i Man Utd

Xabi Alonso med iskold besked til Real Madrid

Superliga-jubel: ‘Virkelig en stor signing’

‘Det er kæmpe – en kæmpe nyhed’

Ny FCK-stjerne? Så dyr er Damir Redzic

Afblæst: German Onugkha ødelægger fodboldkamp

På vej til FCK? ‘I Sverige var han et kæmpe scoop’

Bevæger sig videre fra Andreas Maxsø

Skamroser dansker: ‘Han skal sælges’

FC København viser interesse for Udinese-spiller

Transferdrama: Afslører nye detaljer om millionbud

FC København-emne har ‘en virkelig god kontrakt’

FCK og FCM interesseret – ny klub på banen

Vil have FCK-stjerne: ‘Vi gør alt, hvad vi kan’

Kalder transfervarm dansker Steven Gerrard-klon

‘Med al respekt – FCK er mest interessant’

Delaney sætter ord på kontraktsituation

Han er ny cheftræner for Real Madrid

Pione Sisto giver ikke en krone i rabat

På vej væk? Højbjerg meldes frustreret

Klubboss bekræfter: ‘Handlen med FCK er på plads’

Transfer på vej? AaB spørger på profil

Real Madrid-chok: ‘Derfra vender det simpelthen’

Afsløring: FC København køber Kenay Myrie

Afsløring: Udenlandske klubber lurer på Daramy

Se her, Brøndby: ‘Den største overraskelse’

Tysk avis kalder Superliga-transfer “enestående”

Stort FCK-bud – nu kæmper ærkerivaler om dansker

Peter Schmeichel taget på sengen

Mavepuster – stor nedtur for Brøndby-spiller

Mesterklub viser interesse for AGF-flop

Bekræfter FC København-historie

Her kan du se lodtrækningen til FA Cup

Juventus kørte Cremonese over

Niels Frederiksen med “chok-beslutning”

Ekene Chukwuani imponerer i Monaco

Tæt på dyr dansk stjerne: ‘Et statement’

Frendrup scorer for første gang i et år

Mål i begge ender i Marokko

Bundesliga-kamp aflyst med meget kort varsel

Afsløring: FC Helsingør får dansk cheftræner

Dansk målsluger færdig

Malmö FF tester dansk midtbanespiller

Sociedad snupper pokalsejr i baskerderby

Liverpool vinder trods gigantisk brøler

FCK meldes varm på målfarlig kantspiller

Alonso-bombe: ‘Har helt sikkert haft betydning’

Afsløring: Jagter dansk angriber – koster kassen

Superliga-anfører forlænger – får lang kontrakt

Farzams Fanzone: ‘De kan ryge for gode penge’