Dortmund vil registrere ungt fænomen i Champions League

Den nu 15-årige angriber kan i efteråret få debut for Dortmund i Champions League.



Han er endnu ikke fyldt 16 år, men Youssoufa Moukoko har trukket overskrifter i de seneste par år for sine præstationer for Dortmunds ungdomshold.

Som 12-årig spillede han nemlig for storklubbens U17-hold, og nu, som 15-årig, spiller han for U19-holdet. Trods han unge alder, er Moukoko også en af de store profiler på holdene med i alt 134 mål på 86 kampe fordelt på U17- og U19-holdene.

Og snart skal han måske gøre sig på den største scene.

Dortmund har nemlig planer om at indlemme Youssoufa Moukoko i deres trup til Champions League, når han i november fylder 16 år. Det bekræfter Michael Zorc, sportsdirektør i Dortmund, over for Bild.

Dortmund har ellers indgivet deres trup til Champions League, hvor Moukoko ikke er med, da han endnu ikke er fyldt 16 år. Men han kan blive registreret via den såkaldte B-liste på et senere tidspunkt, så længe han er født efter den 1. januar 1999 og har været i klubben i mere end to år. Det har Moukoko altså.

Youssoufa Moukoko fylder 16 år den 20. november og kan debutere i Champions League allerede den 24. november, hvor Dortmund møder Club Brügge på hjemmebane.

Hvis den unge tysker med de camerounske rødder får spilletid i den kamp, vil han endda også blive den yngste Champions League-spiller nogensinde. Den titel besidder Céléstine Babayaro i øjeblikket, efter at han debuterede i en alder af 16 år og 87 dage for Anderelecht i turneringen i 1994.

“Aldrig set noget lignende”
Indtil november må Moukoko tage til takke med at spille for U19-holdet i Dortmund, og her trænes han af danske Mike Tullberg.

Og i august var den danske U19-træner fuld af ros over for den unge målmaskine i et interview med Tipsbladet.

– Når vi træner, har han flest sprintmeter, han er flittig, han træner mere end de andre. Han er fuldstændig vanvittig foran mål. Han kan afslutte med begge ben, han har en vanvittig kølighed foran mål, han står altid det rigtige sted, han er bare komplet. Hans afslutninger er på verdensklasseniveau.

– Jeg er ret sikker på, at hvis han spiller Bundesliga om seks måneder, scorer han også mål der. Jeg har aldrig set noget lignende, sagde Mike Tullberg dengang.



Missede Eriksen: ‘En kæmpe katastrofe’

Afsløring: Steve Cooper skrotter to profiler

Steinlein teaser: Kan hente en profil som Billing

Alle Superligaklubber gør det – undtagen Silkeborg

Peter Schmeichel taget på sengen

FCK’s udskældte anlæg ramt af skimmelsvamp

Stjerne på vej? ‘Har virkelig gjort ondt på dem’

FCK brokker sig efter testkamp: Aftale blev brudt

Arsenal ansætter dansk toptræner

Mohamed Daramy vender tilbage

Ny Brøndby-spiller har allerede imponeret Cooper

Dansk bomber med vildt mål i England

Klar besked til FCK: ‘Vi har ikke råd til ham’

Her er Brøndbys plan med Emmanuel Dennis

Forventer vanvittigt vindue: ‘Største nogensinde’

Afsløring: Stjernespækket klub bød på Franculino

Afsløring: Jesper Cornelius sælges til Start

Mathias Gidsel: ‘Jeg tror, mine øjne sagde alt’

Bryan Oviedo kontaktet: ‘Han ville høre om FCK’

Andreas Christensen skriver snart under

Brøndby i dialog med profil: Han bliver dyr

Bach Bak i svime over Uhre

Sælger dansker for 35 millioner: Bekræfter aftale

Agent afslører: Det var Brøndbys trumfkort

Går langt ned i løn

Steve Cooper: Hvis jeg skal være helt ærlig, så…

Afsløring: FC Nordsjælland udlejer William Lykke

‘Transferkup’: Så billig er Brøndby-angriber 

Dansk Brann-profil revser FCK-stjerne: Idioti!

Simon Pytlick raser mod ledelsen i sin egen klub

Thomas Frank mærker fuld opbakning

Stort FCK-talent – nu er han et kæmpe hit

Transfers på vej? Brøndby-boss håber og teaser

Afsløring: Gavin Beavers glipper MLS-skifte

Alt for lavt bud på FC Midtjylland-stjerne

Tilbage til Superligaen? Har fået grønt lys

Dyre drenge: FC Midtjylland skriver historie

Mouhamed Dabo tilbudt FC Midtjylland

Rangers rundbarberer Dons igen

FCK’ers næste klub? ‘Nogle gange er timingen god’

– Ikke alle beskeder har været lige søde

Nyt nederlag til Thomas Frank

Stor ydmygelse

Neestrup reagerer på brudt aftale

Dansker med vigtig scoring i Serie A

Manchester City vinder knusende 10-1-sejr

Oliver Sonne: ‘Anderledes end i København’

Kæmpe chok! GIGANTISK sensation i FA Cup

Bekræfter FC Midtjylland-interesse

FCK-stop: Viktor Claesson flytter til Sverige