Dortmund vil registrere ungt fænomen i Champions League

Den nu 15-årige angriber kan i efteråret få debut for Dortmund i Champions League.



Han er endnu ikke fyldt 16 år, men Youssoufa Moukoko har trukket overskrifter i de seneste par år for sine præstationer for Dortmunds ungdomshold.

Som 12-årig spillede han nemlig for storklubbens U17-hold, og nu, som 15-årig, spiller han for U19-holdet. Trods han unge alder, er Moukoko også en af de store profiler på holdene med i alt 134 mål på 86 kampe fordelt på U17- og U19-holdene.

Og snart skal han måske gøre sig på den største scene.

Dortmund har nemlig planer om at indlemme Youssoufa Moukoko i deres trup til Champions League, når han i november fylder 16 år. Det bekræfter Michael Zorc, sportsdirektør i Dortmund, over for Bild.

Dortmund har ellers indgivet deres trup til Champions League, hvor Moukoko ikke er med, da han endnu ikke er fyldt 16 år. Men han kan blive registreret via den såkaldte B-liste på et senere tidspunkt, så længe han er født efter den 1. januar 1999 og har været i klubben i mere end to år. Det har Moukoko altså.

Youssoufa Moukoko fylder 16 år den 20. november og kan debutere i Champions League allerede den 24. november, hvor Dortmund møder Club Brügge på hjemmebane.

Hvis den unge tysker med de camerounske rødder får spilletid i den kamp, vil han endda også blive den yngste Champions League-spiller nogensinde. Den titel besidder Céléstine Babayaro i øjeblikket, efter at han debuterede i en alder af 16 år og 87 dage for Anderelecht i turneringen i 1994.

“Aldrig set noget lignende”
Indtil november må Moukoko tage til takke med at spille for U19-holdet i Dortmund, og her trænes han af danske Mike Tullberg.

Og i august var den danske U19-træner fuld af ros over for den unge målmaskine i et interview med Tipsbladet.

– Når vi træner, har han flest sprintmeter, han er flittig, han træner mere end de andre. Han er fuldstændig vanvittig foran mål. Han kan afslutte med begge ben, han har en vanvittig kølighed foran mål, han står altid det rigtige sted, han er bare komplet. Hans afslutninger er på verdensklasseniveau.

– Jeg er ret sikker på, at hvis han spiller Bundesliga om seks måneder, scorer han også mål der. Jeg har aldrig set noget lignende, sagde Mike Tullberg dengang.



Superliga-fans foretrækker dette kamptidspunkt

Fyring på vej? ‘Han har kniven for struben’

Stjerner sender besked til Froholdt

Kæmpe ros: – Han var fuldstændigt forrygende

Solbakken slagter VM-lodtrækning: Et freak show

Har hevet fat i Cooper: Ikke det jeg købte ind på

Tysk medie fælder hård Eriksen-dom

Frank med opsang: ‘Absolut INGEN skal gøre det!’

Randers FC – AGF

Mourinho raser: Dansk stjerne er ‘urørlig’

Klubben konkurs: Dansk spiller tvunget til skifte

Kæmpe triumf for Frank

Salah i brutalt angreb på Arne Slot og Liverpool

Harder scorer første Bundesliga-mål i ydmygelse

Brutal besked til Thomas Frank inden skæbnekamp

Afsløring: Her er prisen på Franculino Djú

De er klar til at købe Mohamed Salah

Danmark skal spille mulige VM-kampe midt om natten

FC Nordsjælland – Silkeborg IF

Farzam Abolhosseini med vild transfer-forudsigelse

Trækker overskrifter i Sydkorea

Flere danske klubber ville have Nathan Trott

Rekordsalg: ‘Brøndby kan få dette beløb for ham’

Thomas Delaney: ‘Han er Peter Crouch med teknik’

Jesper Sørensen og co. taber til Messi

Tjek selv: Det ligner en dybt uretfærdig fyring

Danskerscoringerne væltede ind

Eriksen med elegant assist i vigtig Wolfsburg-sejr

Vender tilbage til Randers – men skal væk igen

Skidt melding: Brøndby-stjerne syg

Brian Riemer jubler: Vi SKAL med

Drømmekamp for Roony Bardghji i drama

FCK med tilbud – nu vil de have ham

FC København-stjerne spiller kamp 23. december

– Det har man nok aldrig set før

Jimmy Nielsen ansat som cheftræner i USA

FCM-duo sætter vanvittig rekord

Rigmand vild med FC København-aftale

Steve Cooper: ‘Daniel Wass har det fint’

Voldsomt imponeret af Superliga-træner

Ny assistenttræner på vej til AGF?

– Det er Benjamin Schmedes’ allerstørste juleønske

Afsløring: Topklubber i dialog om hurtig dansker

Sløvt Londonderby

Tordner mod Liverpool: ‘Kastet under bussen!’

Ny Liverpool-nedtur

Dansk bomber i tårevædet afsked

Manchester City sejrer og bider Arsenal i halen

Indskiftet argentiner sænker Arsenal i topbrag

‘Vi ville ikke være overgearede jubelidioter’