Ebbe Sand: Derfor vælger de Bo Henriksen

Mandag lukkede Bo Henriksen en aftale med Mainz 05 om at blive deres næste cheftræner. Han er hentet ind med et bestemt formål i denne sæson.



Bo Henriksen har tirsdag landet sit drømmejob som cheftræner i Bundesliga-klubben Mainz 05.

Mandag var hans agent, Ebbe Sand, i Tyskland for at forhandle de sidste detaljer på plads om en aftale frem til sommeren 2026. Tilløbet har været der i et stykke tid, men lige pludselig gik det hurtigt.

– Det er gået stærkt de seneste dage. Det er typisk sådan, at der er et forløb op til, og så går det hurtigt. Det har det også gjort de seneste dage, siger Ebbe Sand til Tipsbladet.

49-årige Bo Henriksen forlader FC Zürich med øjeblikkelig virkning for at tage over i Mainz 05, der mandag skilte sig af med Jan Siewert. Nu er den karismatiske dansker i stedet manden, der skal skaffe Mainz 05 nogle flere sejre.

Og ultimativt endnu en sæson i Bundesligaen.

– Det er derfor, at de har peget på Bo (for at sikre dem overlevelse, red.). Han har senest gjort det i Zürich og er god til at komme ind og få det maksimale ud af sin trup og få noget humør på. Der var ingen, der havde regnet med, at de skulle ligge dernede, hvor de gør, med den kvalitet de har, siger Ebbe Sand.

Bo Henriksen sikrede FC Zürich overlevelse i sin første sæson som cheftræner der, og nu skal han forsøge at gøre det på den allerstørste scene i Bundesligaen.

– Det er en fantastisk mulighed for Bo, som hele tiden har taget større og større skridt i sin karriere, og nu tager han endnu et skridt. Så det har været fedt at hjælpe ham med det. Jeg har gode relationer i Tyskland og kender Heidel (Christian, sportsdirektør i Mainz, red.) fra flere år tilbage. Siden har jeg holdt kontakten, men generelt er mine relationer i Tyskland gode.

Gode kontakter gør som bekendt vejen til kontrakter kortere, og det har naturligvis også hjulpet Bo Henriksen med at lande jobbet i Mainz. Det krævede dog lige, at hans nu tidligere klub FC Zürich også vendte tommelfingeren opad.

– Stor ros til Zürich. Det er klart, at det her er en mulighed, som Bo også rigtig gerne ville gå efter, og han har selv taget snakken med Zürich, så de har vist stor klasse i det her forløb.

Bo Henriksens første opgave som Mainz-træner bliver på lørdag, hvor man møder Augsburg, der ledes af Jess Thorup. Her kan man kickstarte jagten på overlevelse, hvor man lige nu har ni point op.





Nærmer sig vild FCK-præstation




LIVE

TransferLIVE: Superliga-klub køber angriber

Afsløring: FC København jagter Henrik Falchener

FCK-chok i Parken: Ikke set i 247 kampe

LIVE: FC København er videre i Conference League

Vildt Superliga-rygte afvises

Ny BIF-stjerne? Trækker overskrifter i udlandet

De vil have Jelert



LIVE

Superliga-LIVE: Her er AGF-truppen

Færdig i dansk klub efter 55 dage

I Brøndby-dialog – nu melder storklub sig på banen

Åbner for Kasper Dolberg-bombe

Ny FC København-stjerne imponerer

Her kan du se FC København mod FC Polissya



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Ekstremt dyr stjerne meldes enig med Liverpool

Tottenham-flop i stor transfer

Vejle sikrer stortalent foran store hold i Europa

Landet i Danmark – lægetjek tirsdag

‘Jeg har et dokument – Brøndby ville have ham’



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Her er FC Københavns pris på William Clem

Jagtet af FCK og BIF: Nu er der landet stort bud

Afsløring: Brøndby-bud – nærmer sig Olti Hyseni

Jagter dansk landsholdsspiller

Dansker i rekordtransfer

Superliga-klub bød millioner – tager til Portugal

Har budt en milliard

Slår transferrekord for Superliga-angriber

Rekordtransfer sender penge til Danmarksserie-klub

‘Jeg kan se Olti på den højeste hylde’



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Endnu et forbund i kødet på FIFA

Bomber løs – her er prisen på Amin Chiakha

Surt show – dumpet!

Revser FC København: ‘Arrogant’