Ebbe Sand: Derfor vælger de Bo Henriksen

Mandag lukkede Bo Henriksen en aftale med Mainz 05 om at blive deres næste cheftræner. Han er hentet ind med et bestemt formål i denne sæson.



Bo Henriksen har tirsdag landet sit drømmejob som cheftræner i Bundesliga-klubben Mainz 05.

Mandag var hans agent, Ebbe Sand, i Tyskland for at forhandle de sidste detaljer på plads om en aftale frem til sommeren 2026. Tilløbet har været der i et stykke tid, men lige pludselig gik det hurtigt.

– Det er gået stærkt de seneste dage. Det er typisk sådan, at der er et forløb op til, og så går det hurtigt. Det har det også gjort de seneste dage, siger Ebbe Sand til Tipsbladet.

49-årige Bo Henriksen forlader FC Zürich med øjeblikkelig virkning for at tage over i Mainz 05, der mandag skilte sig af med Jan Siewert. Nu er den karismatiske dansker i stedet manden, der skal skaffe Mainz 05 nogle flere sejre.

Og ultimativt endnu en sæson i Bundesligaen.

– Det er derfor, at de har peget på Bo (for at sikre dem overlevelse, red.). Han har senest gjort det i Zürich og er god til at komme ind og få det maksimale ud af sin trup og få noget humør på. Der var ingen, der havde regnet med, at de skulle ligge dernede, hvor de gør, med den kvalitet de har, siger Ebbe Sand.

Bo Henriksen sikrede FC Zürich overlevelse i sin første sæson som cheftræner der, og nu skal han forsøge at gøre det på den allerstørste scene i Bundesligaen.

– Det er en fantastisk mulighed for Bo, som hele tiden har taget større og større skridt i sin karriere, og nu tager han endnu et skridt. Så det har været fedt at hjælpe ham med det. Jeg har gode relationer i Tyskland og kender Heidel (Christian, sportsdirektør i Mainz, red.) fra flere år tilbage. Siden har jeg holdt kontakten, men generelt er mine relationer i Tyskland gode.

Gode kontakter gør som bekendt vejen til kontrakter kortere, og det har naturligvis også hjulpet Bo Henriksen med at lande jobbet i Mainz. Det krævede dog lige, at hans nu tidligere klub FC Zürich også vendte tommelfingeren opad.

– Stor ros til Zürich. Det er klart, at det her er en mulighed, som Bo også rigtig gerne ville gå efter, og han har selv taget snakken med Zürich, så de har vist stor klasse i det her forløb.

Bo Henriksens første opgave som Mainz-træner bliver på lørdag, hvor man møder Augsburg, der ledes af Jess Thorup. Her kan man kickstarte jagten på overlevelse, hvor man lige nu har ni point op.





LIVE

LIVE: Fyring på vej? Aflyser kamp

Krig komplicerer Iraks VM-jagt

Forklarer skifte fra FCK til FC Midtjylland

10 spillere nægtet indrejse til USA

Giver to spillere livstidskarantæne

Internetfænomen vil prøvetræne i Superliga-klub

‘Har det stramt’ med Patrick Mortensens udtalelser



Thomas Delaney FCK FC København Superligaen TOPNYHED

Skifte glæder Thomas Delaney

Smed FC Barcelona-bombe – nu er der nyt

Pinligt: Panenka-forsøg sender Brentford ud

FC København skriver kontrakt med juvel

AGF tager pis på FC Midtjylland

Ekspert enig med Tullberg: Fuldkommen uforklarligt



INTERVIEW

Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’

‘Han har mundtlig aftale på plads med Liverpool’

Brian Riemer giver klar besked

Dansk klub idømt pointstraf efter skatteballade

Blev fundet bevidstløs – kunne være gået helt galt

Betyder det David Nielsen-fyring?



EKSKLUSIVT

Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub

FCM jagtede ham – nu vil tysk topklub købe ham

Monstertransfer? Melder om ‘done deal’

Vil have ham væk fra FC København

Afsløring: Knuder i Brøndby-forhandlinger

‘Det er fint at have en fase, hvor jeg prøver det’

Var direkte fra træningsbanen

Alt er i spil – også Kasper Hjulmands job

To klubber kæmper om tidligere FCM-spiller

Mileta Rajovic i stor optur

Drama i FC Barcelona: ‘Han smider en bombe’

Fyring? Han tilbyder sig selv til Tottenham

Han overtager Peter Christiansens rolle i Wofsburg



NYHEDER

Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’

Milliardær skylder Superliga-klub millioner

– Han har måske været lagt lidt på is

23 røde kort i vanvidskamp

Fjernede AGF-trøje: Nu svarer FC Midtjylland

Kæmpe kærlighedserklæring

I chok: Har aldrig set lignende

Afsløring: AGF-stopper afviste to Superliga-tilbud

Hvidovre tager stort skridt i oprykningskampen

Italiensk Zlatan kan zappe Bayern

Real Madrid – Manchester City

Paris Saint-Germain – Chelsea

Newcastle – Barcelona

Fodboldoplevelse i Newcastle – køb billetter her

Opkald med Riemer i 2025: ‘Så sejlede det for mig’

Kæmpeklubber på cv’et – nu rykker han til Danmark

Tung mandagskamp i Rom

Froholdt på tavlen i storkamp

I svime: Som en ny spiller

FCM er i pokalfinalen efter drømmemål

Wow – det må man ALDRIG gøre!

Shop-amok i Danmark: ‘Vi må være brutale’

Alpha retter hård kritik