Bo Henriksen har tirsdag landet sit drømmejob som cheftræner i Bundesliga-klubben Mainz 05.
Mandag var hans agent, Ebbe Sand, i Tyskland for at forhandle de sidste detaljer på plads om en aftale frem til sommeren 2026. Tilløbet har været der i et stykke tid, men lige pludselig gik det hurtigt.
– Det er gået stærkt de seneste dage. Det er typisk sådan, at der er et forløb op til, og så går det hurtigt. Det har det også gjort de seneste dage, siger Ebbe Sand til Tipsbladet.
49-årige Bo Henriksen forlader FC Zürich med øjeblikkelig virkning for at tage over i Mainz 05, der mandag skilte sig af med Jan Siewert. Nu er den karismatiske dansker i stedet manden, der skal skaffe Mainz 05 nogle flere sejre.
Og ultimativt endnu en sæson i Bundesligaen.
– Det er derfor, at de har peget på Bo (for at sikre dem overlevelse, red.). Han har senest gjort det i Zürich og er god til at komme ind og få det maksimale ud af sin trup og få noget humør på. Der var ingen, der havde regnet med, at de skulle ligge dernede, hvor de gør, med den kvalitet de har, siger Ebbe Sand.
Bo Henriksen sikrede FC Zürich overlevelse i sin første sæson som cheftræner der, og nu skal han forsøge at gøre det på den allerstørste scene i Bundesligaen.
– Det er en fantastisk mulighed for Bo, som hele tiden har taget større og større skridt i sin karriere, og nu tager han endnu et skridt. Så det har været fedt at hjælpe ham med det. Jeg har gode relationer i Tyskland og kender Heidel (Christian, sportsdirektør i Mainz, red.) fra flere år tilbage. Siden har jeg holdt kontakten, men generelt er mine relationer i Tyskland gode.
Gode kontakter gør som bekendt vejen til kontrakter kortere, og det har naturligvis også hjulpet Bo Henriksen med at lande jobbet i Mainz. Det krævede dog lige, at hans nu tidligere klub FC Zürich også vendte tommelfingeren opad.
– Stor ros til Zürich. Det er klart, at det her er en mulighed, som Bo også rigtig gerne ville gå efter, og han har selv taget snakken med Zürich, så de har vist stor klasse i det her forløb.
Bo Henriksens første opgave som Mainz-træner bliver på lørdag, hvor man møder Augsburg, der ledes af Jess Thorup. Her kan man kickstarte jagten på overlevelse, hvor man lige nu har ni point op.
LIVE
VM-LIVE: Chok – VM-stjerne misser brag
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De vinder VM
USA’s landstræner er frustreret: Hvad var pointen?
NYHEDER
Dyrt FCM-indkøb droppet til træningslejr
INTERVIEW
‘Jeg er rigtig dårlig til at holde min kæft’
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCM sælger Aral Simsir i kæmpe transfer
LIVE
TransferLIVE: VM-argentiner skifter for 150 mio.
TOPNYHED
Superliga-profil: Derfor skifter jeg til Brøndby
EKSKLUSIVT
Afsløring: Horsens laver rekordtransfer
MEDIE
Medie: FCK-spiller enig med ny klub
EKSKLUSIVT
– De kom uanmeldt og jagtede mig rundt i Aarhus
Ekspert: ‘Han kan brænde Superligaen af!’
MEDIE
‘Overraskende’ fravær sætter gang i spekulationer
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
Morten Bruun stjal pludselig showet til pressemøde
TOPNYHED
Reagerer på trænerfyring: Kan ikke være anderledes
NYHEDER
Cornelius med klar besked til FCK-ledelse
TOPNYHED
Eriksen ringede lørdag – klubboss giver status
EKSKLUSIVT
Afsløring: Thelander vender tilbage til Danmark
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
MEDIE
Enig med FC Midtjylland-angriber
OPTAKT
Argentina – Egypten
Færdig
Don Ø: Mange rystede på hovedet
HELT VILDT
Vanvittigt – så mange millioner er Froholdt værd
TOPNYHED
Ronaldo i konfrontation: ‘Du kan ikke lide mig’
NYHEDER
Huescas hylder FCK’er: ‘Han er fucking god’
MEDIE
Enige med Hjulmand – her er kontrakten
NYHEDER
Klausul udløst: ‘Vi er blevet fint kompenseret’
AVIS
Scorer vanvittig løn i Premier League
EKSKLUSIVT Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig
EKSKLUSIVT
Transfer på vej – dansker ikke med på træningslejr
NYHEDER
Her er 1/8-finalerne ved VM
Belgien knuser USA
OPTAKT