Ebbe Sand: Derfor vælger de Bo Henriksen

Mandag lukkede Bo Henriksen en aftale med Mainz 05 om at blive deres næste cheftræner. Han er hentet ind med et bestemt formål i denne sæson.



Bo Henriksen har tirsdag landet sit drømmejob som cheftræner i Bundesliga-klubben Mainz 05.

Mandag var hans agent, Ebbe Sand, i Tyskland for at forhandle de sidste detaljer på plads om en aftale frem til sommeren 2026. Tilløbet har været der i et stykke tid, men lige pludselig gik det hurtigt.

– Det er gået stærkt de seneste dage. Det er typisk sådan, at der er et forløb op til, og så går det hurtigt. Det har det også gjort de seneste dage, siger Ebbe Sand til Tipsbladet.

49-årige Bo Henriksen forlader FC Zürich med øjeblikkelig virkning for at tage over i Mainz 05, der mandag skilte sig af med Jan Siewert. Nu er den karismatiske dansker i stedet manden, der skal skaffe Mainz 05 nogle flere sejre.

Og ultimativt endnu en sæson i Bundesligaen.

– Det er derfor, at de har peget på Bo (for at sikre dem overlevelse, red.). Han har senest gjort det i Zürich og er god til at komme ind og få det maksimale ud af sin trup og få noget humør på. Der var ingen, der havde regnet med, at de skulle ligge dernede, hvor de gør, med den kvalitet de har, siger Ebbe Sand.

Bo Henriksen sikrede FC Zürich overlevelse i sin første sæson som cheftræner der, og nu skal han forsøge at gøre det på den allerstørste scene i Bundesligaen.

– Det er en fantastisk mulighed for Bo, som hele tiden har taget større og større skridt i sin karriere, og nu tager han endnu et skridt. Så det har været fedt at hjælpe ham med det. Jeg har gode relationer i Tyskland og kender Heidel (Christian, sportsdirektør i Mainz, red.) fra flere år tilbage. Siden har jeg holdt kontakten, men generelt er mine relationer i Tyskland gode.

Gode kontakter gør som bekendt vejen til kontrakter kortere, og det har naturligvis også hjulpet Bo Henriksen med at lande jobbet i Mainz. Det krævede dog lige, at hans nu tidligere klub FC Zürich også vendte tommelfingeren opad.

– Stor ros til Zürich. Det er klart, at det her er en mulighed, som Bo også rigtig gerne ville gå efter, og han har selv taget snakken med Zürich, så de har vist stor klasse i det her forløb.

Bo Henriksens første opgave som Mainz-træner bliver på lørdag, hvor man møder Augsburg, der ledes af Jess Thorup. Her kan man kickstarte jagten på overlevelse, hvor man lige nu har ni point op.







LIVE

TransferLIVE: Køber stjerne for 410 mio.

‘Det er et angreb på FCK’

Guf for Superligaen – disse danskere er nu gratis

FC Porto-præsident: ‘Froholdt burde ikke være her’

Medie: Stort bud på AGF-stjerne

Brøndby tæt på Superliga-profil

På vej til Brøndby? En klon af stjernespiller



LIVE

VM-LIVE: Grimt vejr truer – bliver brag flyttet?

Her er prisen på Aral Simsir

Otte tunesere testet positive for forbudt stof

‘PC’ afslører: Sådan fik jeg AGF-stjerne

FC København i forhandlinger med svensk klub

Superliga-klub beder om hjælp: Har du en bolig?



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Medie: De lurer på FCM-profil

Officielt: Højlund får ny stjernetræner

Afsløring: Viborg køber Mohamed Iyadh Riahi

Profil presser på for transfer – AGF afviser bud

Superliga-klub jagter Jakob Bonde



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Laudrup stopper på TV 2

Søren Lerby rystet: ‘Det er ulækkert!’

Dansk U17-bomber skal besøge Besiktas

AGF-boss skyder mod FCM: Det var en svinestreg

Canada – Marokko

Nu er der nyt om Robert Skov

Real Madrid afviser køb af stjernespiller

Afsløring: FCM forlænger med stort talent

– Schwartau-handel giver ingen mening

Salah og Egypten sender Australien ud af VM

Afsløring: Brøndby køber Thomas Villadsen

Anderson: Derfor skifter jeg til AGF



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Jürgen Klopp har særlig klausul og tjener kassen

Åbner for sommertransfer