Ebbe Sand: Derfor vælger de Bo Henriksen

Mandag lukkede Bo Henriksen en aftale med Mainz 05 om at blive deres næste cheftræner. Han er hentet ind med et bestemt formål i denne sæson.



Bo Henriksen har tirsdag landet sit drømmejob som cheftræner i Bundesliga-klubben Mainz 05.

Mandag var hans agent, Ebbe Sand, i Tyskland for at forhandle de sidste detaljer på plads om en aftale frem til sommeren 2026. Tilløbet har været der i et stykke tid, men lige pludselig gik det hurtigt.

– Det er gået stærkt de seneste dage. Det er typisk sådan, at der er et forløb op til, og så går det hurtigt. Det har det også gjort de seneste dage, siger Ebbe Sand til Tipsbladet.

49-årige Bo Henriksen forlader FC Zürich med øjeblikkelig virkning for at tage over i Mainz 05, der mandag skilte sig af med Jan Siewert. Nu er den karismatiske dansker i stedet manden, der skal skaffe Mainz 05 nogle flere sejre.

Og ultimativt endnu en sæson i Bundesligaen.

– Det er derfor, at de har peget på Bo (for at sikre dem overlevelse, red.). Han har senest gjort det i Zürich og er god til at komme ind og få det maksimale ud af sin trup og få noget humør på. Der var ingen, der havde regnet med, at de skulle ligge dernede, hvor de gør, med den kvalitet de har, siger Ebbe Sand.

Bo Henriksen sikrede FC Zürich overlevelse i sin første sæson som cheftræner der, og nu skal han forsøge at gøre det på den allerstørste scene i Bundesligaen.

– Det er en fantastisk mulighed for Bo, som hele tiden har taget større og større skridt i sin karriere, og nu tager han endnu et skridt. Så det har været fedt at hjælpe ham med det. Jeg har gode relationer i Tyskland og kender Heidel (Christian, sportsdirektør i Mainz, red.) fra flere år tilbage. Siden har jeg holdt kontakten, men generelt er mine relationer i Tyskland gode.

Gode kontakter gør som bekendt vejen til kontrakter kortere, og det har naturligvis også hjulpet Bo Henriksen med at lande jobbet i Mainz. Det krævede dog lige, at hans nu tidligere klub FC Zürich også vendte tommelfingeren opad.

– Stor ros til Zürich. Det er klart, at det her er en mulighed, som Bo også rigtig gerne ville gå efter, og han har selv taget snakken med Zürich, så de har vist stor klasse i det her forløb.

Bo Henriksens første opgave som Mainz-træner bliver på lørdag, hvor man møder Augsburg, der ledes af Jess Thorup. Her kan man kickstarte jagten på overlevelse, hvor man lige nu har ni point op.





Thomas Delaney teaser




LIVE

LIVE: Overrasket over Roony-beslutning

Thomas Delaney teaser

Pione Sisto færdig efter stor skuffelse

Afsløring: De er færdige i Randers

Fik FC Københavns gruppechat til at eksplodere

Her er skrottet plan om landsholdets elitecenter

Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’

FCK og FCM vil have AGF-stjerne



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Rørende afsked – nu vil han hjem til Danmark

Lyon forhandler med dansk profil

Guardiola stopper – han skal erstatte ham

Salzburg på banen: Her er spillet om Mike Tullberg



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Kovending? Han kan blive i Brøndby

Alonso renser ud – dødsstød for dansker?

Dansker pryder forsiden – jagtes af storklub

Dansk klub vil ‘rigtig gerne’ beholde AGF’er

Vil hente FC Midtjylland-profil



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop

Munashe Garananga på vej tilbage til FCK

Opfordrer FCK: Hent disse Superliga-stjerner nu!

Chelsea – Tottenham

Ny stjerne: En guldspiller for AGF

Nicolai Poulsen: Han ender et langt større sted!

Fortryder FC Barcelona-transfer

Derfor har Manchester United IKKE bekræftet

Han var en ‘gulddreng’: Nu er der ridser i lakken

Afsløring: FCK i dialog med Boldt og Jensen

Sådan stemte trænerne til Forårets Profil

AGF jagter hollandsk talent



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Neestrup jagtes af storklub

Her er FCK’s modstander i Europa Playoff