Eftertragtet dansk træner: Er allerede i drømmejob

Bo Svensson tiltrækker sig interesse fra andre klubber, men danskeren slår fast, at han allerede har sit drømmejob i Mainz 05.



For bare par måneder siden var Bo Svensson med egne ord “en helt uprøvet træner”, men nu tiltrækker han sig interesse fra store klubber. Mainz-træneren slår dog fast over for Ekstra Bladet, at han allerede er ansat i det, han betragter som et drømmejob.

Så sent som i går skrev det store tyske fodboldmagasin Kicker ellers, at RB Leipzig havde Svensson på listen over kandidater til det snart ledige trænerjob. Julian Nagelsmann skifter således til Bayern München til sommer.

Svensson kender da også Red Bulls fodboldimperium, da han fra 2019 til begyndelsen af 2021 var cheftræner i FC Lifering i Østrig, der fungerer som en slags satellitklub for RB Salzburg.

Men den danske Bundesliga-succes lyder ikke som en mand, der er på vej ind i et nyt job.

– Det er naturligt, at den positive udvikling, mens jeg har været i Mainz, bliver bemærket, men jeg har altså kun været træner i 16 kampe. Det er bare 110 dage siden, jeg ankom hertil som en helt uprøvet træner, siger Bo Svensson til Ekstra Bladet.

– Og så har jeg det altså sådan, at det her er mit drømmejob lige nu og her. Jeg har min familie her i byen, det går godt omkring mig, og jeg har mange ideer for fremtiden i klubben og til, hvordan tingene skal udvikle sig på længere sigt.

Allerede i Mainz har Svensson trådt i nogle prominente fodspor. Læs her, hvad han selv siger til sammenligningerne med Jürgen Klopp og Thomas Tuchel.







LIVE

TransferLIVE: SL-duo bejler til landsholdsspiller

Hylder FCK: ‘Et ikonisk skandinavisk hold’

Brøndby har været i dialog med VM-profil

Jacob Neestrup henter tidligere Brøndby-emne

Tullberg bekræfter FCM-skifte

Morten Hjulmand pillet ud af træning



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Flere slagter dansker efter grim aktion

Daniel Wass får ny Brøndby-rolle

Maximilian Ibrahimovic får chancen i Alkmaar

Frankrig – England

Ydmyget af FCK: Glemmer det aldrig

Klar for FC København



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Afsløring: Lyngby i dialog om Musa Jatta

Smadrer transferrekord

Thomas Frank i svime: Jeg får kuldegysninger

Luna Christofi: ‘Lev med det, Hjulmand!’

Stjernetræner observerer Jesper Lindstrøm



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

FCN-boss bekræfter samtaler med Real Madrid

FCK må sænke ambitionerne – kan ende i katastrofe

‘Horsens var et helvede’

Afsløring: Lyngby hapser ung assistkonge fra FCK

Snød FC København for keeper

Falsk Morten Frendrup-historie i omløb

Haaland ignorerede verdensstjerne: ‘Ydmygende’

FCK-boss åben for lejeaftaler

FCK-transfer på vej? ‘Han er en god fyr’

FCM-profiler skadet inden Superliga-start



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Aston Villa slår transferrekord for VM-stjerne

Tidl. SL-profil er vendt hjem: ‘Folk stortudede’

Superliga-boss: ‘Det holder jeg for mig selv’

‘Så er der ingen grund til at eje Brøndby IF’