Eftertragtet dansk træner: Er allerede i drømmejob

Bo Svensson tiltrækker sig interesse fra andre klubber, men danskeren slår fast, at han allerede har sit drømmejob i Mainz 05.



For bare par måneder siden var Bo Svensson med egne ord “en helt uprøvet træner”, men nu tiltrækker han sig interesse fra store klubber. Mainz-træneren slår dog fast over for Ekstra Bladet, at han allerede er ansat i det, han betragter som et drømmejob.

Så sent som i går skrev det store tyske fodboldmagasin Kicker ellers, at RB Leipzig havde Svensson på listen over kandidater til det snart ledige trænerjob. Julian Nagelsmann skifter således til Bayern München til sommer.

Svensson kender da også Red Bulls fodboldimperium, da han fra 2019 til begyndelsen af 2021 var cheftræner i FC Lifering i Østrig, der fungerer som en slags satellitklub for RB Salzburg.

Men den danske Bundesliga-succes lyder ikke som en mand, der er på vej ind i et nyt job.

– Det er naturligt, at den positive udvikling, mens jeg har været i Mainz, bliver bemærket, men jeg har altså kun været træner i 16 kampe. Det er bare 110 dage siden, jeg ankom hertil som en helt uprøvet træner, siger Bo Svensson til Ekstra Bladet.

– Og så har jeg det altså sådan, at det her er mit drømmejob lige nu og her. Jeg har min familie her i byen, det går godt omkring mig, og jeg har mange ideer for fremtiden i klubben og til, hvordan tingene skal udvikle sig på længere sigt.

Allerede i Mainz har Svensson trådt i nogle prominente fodspor. Læs her, hvad han selv siger til sammenligningerne med Jürgen Klopp og Thomas Tuchel.





LIVE

TransferLIVE: Tysk stjerne som Mourinho-assistent?

Nervøse nordmænd & mesopotamisk mur

Denne klub drømmer om Højbjerg

Klar transfermelding

Afsløring: Superliga-klub tæt på FCK-lejesvend

Revser stjerne: ‘Han er rigtig, rigtig dårlig’ 

‘Helt sikkert’: Jesper Lindstrøm færdig



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Bayern München tilbyder ‘megaløn’ til superstjerne

Kendis dropper landsholdet efter Riemer-kontrovers

Kæmpe dansk transfer beskrives som ‘done deal’

Kriseramte Leicester ansætter ny cheftræner

Afsløring: Vålerenga sælger Elias Sørensen



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Chok for FC København-kending: ‘Jeg føler med ham’

VM-chok: Krisemøde – kan fyres efter én kamp

Østrig – Jordan

AGF køber ham

Tidligere Brøndby-træner i spil til kæmpe job



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

– Jeg er dybt chokeret og forundret

Afsløring: Panathinaikos forhandler om ‘VK’

Robert Skov meldes færdig – SL-transfer undervejs?

Afsløring: Morten Karlsen er ny U19-landstræner

Rekordstort bud på Thomas Jørgensen

Australsk keeper lukkede ned for Tyrkiet

Barcelona skal bryde transferrekord for VM-stopper

‘Endelig’: Kæmpe medie hylder VM-dansker

Kritiserer VM-stjerne: ‘Jeg er i chok’

Kæmpe hyldest: ‘Vi så en ny superstjerne’

Afsløring: FC Midtjylland styrker trænerteamet

Iran – New Zealand



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Irak – Norge

Idømt otte et halvt års fængsel for overgreb