Eftertragtet dansk træner: Er allerede i drømmejob

Bo Svensson tiltrækker sig interesse fra andre klubber, men danskeren slår fast, at han allerede har sit drømmejob i Mainz 05.



For bare par måneder siden var Bo Svensson med egne ord “en helt uprøvet træner”, men nu tiltrækker han sig interesse fra store klubber. Mainz-træneren slår dog fast over for Ekstra Bladet, at han allerede er ansat i det, han betragter som et drømmejob.

Så sent som i går skrev det store tyske fodboldmagasin Kicker ellers, at RB Leipzig havde Svensson på listen over kandidater til det snart ledige trænerjob. Julian Nagelsmann skifter således til Bayern München til sommer.

Svensson kender da også Red Bulls fodboldimperium, da han fra 2019 til begyndelsen af 2021 var cheftræner i FC Lifering i Østrig, der fungerer som en slags satellitklub for RB Salzburg.

Men den danske Bundesliga-succes lyder ikke som en mand, der er på vej ind i et nyt job.

– Det er naturligt, at den positive udvikling, mens jeg har været i Mainz, bliver bemærket, men jeg har altså kun været træner i 16 kampe. Det er bare 110 dage siden, jeg ankom hertil som en helt uprøvet træner, siger Bo Svensson til Ekstra Bladet.

– Og så har jeg det altså sådan, at det her er mit drømmejob lige nu og her. Jeg har min familie her i byen, det går godt omkring mig, og jeg har mange ideer for fremtiden i klubben og til, hvordan tingene skal udvikle sig på længere sigt.

Allerede i Mainz har Svensson trådt i nogle prominente fodspor. Læs her, hvad han selv siger til sammenligningerne med Jürgen Klopp og Thomas Tuchel.







LIVE

LIVE: Interesse for dansk fodboldboss

Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’

Bendtner med FCK-bombe: Afslører tilbud

FCK-stjerne ude – ville ophæve aftale før tid

Han er færdig i Brøndby

Dyster SL-spådom: ‘De ryger under stregen’

Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller



Kæmpekøb retur til FC København?

‘Jeg tror næppe, han er der efter sommerferien’

Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub

Ståle Solbakken overvejede at sige op

Opfordrer til stor Superliga-ændring 



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Fyret træner havde hånligt øgenavn i Chelsea

Kompany kommer Hjulmand til undsætning

‘Det er min måde at gøre det på, Peter’

Ståle Solbakken forsøgte FCK-bombe i sommer

Glæd jer, Brøndby: ‘Han har hele pakken’

Morten Wieghorst stopper på landsholdet



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Dufter af Superliga – Lyngby banker Esbjerg

Billing pludselig tilbage: ‘Smertefuld behandling’

Sådan vil Vejle tilbage i Superligaen

Historisk lavpunkt fra Daniel Wass!

Her er 7 bud på Chelseas næste træner

Bombe på vej i Real Madrid?

100 millioner for Ambæk? Nu bliver det meget mere

Stor Superliga-transfer? ‘Vi har en god plan’

Medie: Frank er bedste bud til disse to PL-klubber

Superliga-retur? Danske stjerner kan hentes gratis

‘Hvis han ringer, siger jeg ikke nej’

Spår stor transferaktivitet i FC København

Kalder tronskifte i Danmark

Alle talte om det: AGF-profil afslører mental kamp