Eftertragtet dansk træner: Er allerede i drømmejob

Bo Svensson tiltrækker sig interesse fra andre klubber, men danskeren slår fast, at han allerede har sit drømmejob i Mainz 05.



For bare par måneder siden var Bo Svensson med egne ord “en helt uprøvet træner”, men nu tiltrækker han sig interesse fra store klubber. Mainz-træneren slår dog fast over for Ekstra Bladet, at han allerede er ansat i det, han betragter som et drømmejob.

Så sent som i går skrev det store tyske fodboldmagasin Kicker ellers, at RB Leipzig havde Svensson på listen over kandidater til det snart ledige trænerjob. Julian Nagelsmann skifter således til Bayern München til sommer.

Svensson kender da også Red Bulls fodboldimperium, da han fra 2019 til begyndelsen af 2021 var cheftræner i FC Lifering i Østrig, der fungerer som en slags satellitklub for RB Salzburg.

Men den danske Bundesliga-succes lyder ikke som en mand, der er på vej ind i et nyt job.

– Det er naturligt, at den positive udvikling, mens jeg har været i Mainz, bliver bemærket, men jeg har altså kun været træner i 16 kampe. Det er bare 110 dage siden, jeg ankom hertil som en helt uprøvet træner, siger Bo Svensson til Ekstra Bladet.

– Og så har jeg det altså sådan, at det her er mit drømmejob lige nu og her. Jeg har min familie her i byen, det går godt omkring mig, og jeg har mange ideer for fremtiden i klubben og til, hvordan tingene skal udvikle sig på længere sigt.

Allerede i Mainz har Svensson trådt i nogle prominente fodspor. Læs her, hvad han selv siger til sammenligningerne med Jürgen Klopp og Thomas Tuchel.





LIVE

TransferLIVE: AaB henter tidligere Inter-talent

Beijmo med kontant AGF-udmelding

Kasper Høgh jagtes af storklub – spår spotpris

Udeladt – kan slet ikke spille

Her kan du se AGF mod Lech Poznan

Ny FCK-juvel? ‘Han excellerer på de områder’



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

På blokken i Brøndby – drømmer om udlandet

Roony Bardghji og Barcelona er uenige

‘Jeg tror, at de skuffer fælt’

‘Der er ikke styr på noget som helst i FCK’

AC Horsens – FC Nordsjælland

De har genoptaget dialogen med Mathias Jensen



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

‘De har haft det værste transfervindue’

Superliga-træner måtte give meget svær besked

Afsløring: Plot-twist for FCK – skifter sin agent

AGF får drømmelodtrækning i Champions League

Viborg FF – OB



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Dansk duo trækker overskrifter i Italien

AGF – Brøndby IF

Afsløring: Vender hjem til dansk fodbold

Afsløring: FCK trækker sig efter afviste bud

Afsløring: AC Horsens scorer stort millionbeløb

Vil til Premier League – United foran Arsenal

Her er VM-turneringens hold

“Erstatningen for Vallys bliver en udlænding”

God Europa League-lodtrækning til FC Midtjylland

Endnu en FCK-transfer? De vil have Gabriel Pereira



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Slagter FCK: ‘Ringere end nogensinde’

Raser inden FCM-brag: ‘Uacceptabelt!’

Møde i Barcelona – vil have Guardiola som træner

Nu taler Messi