Ekspert om Bayern-exit: Vil kun puste til gløderne

Michael Laudrup forudser, at den interne ballade mellem Bayern München-træner Hans-Dieter Flick og sportsdirektøren Hasan Salihamidzic, vil bryde ud i lys luge efter tirsdagens CL-exit til PSG.



Paris Saint-Germain fik tirsdag aften revanche fra sidste sæsons Champions League-finale, da de over to kampe sendte de forsvarende mestre fra Bayern München ud i kvartfinalen.

Op til kampen har der været en del palaver internt i klubben, hvor cheftræner Hans-Dieter Flick er utilfreds med, at han ikke har fået forstærket sit hold tilstrækkeligt.

Det har klubbens sportsdirektør, Hasan Salihamidzic taget så personligt, at de tyske medier melder om en intern krig, der formentlig kommer til at koste en af de to herre jobbet.

Ekspert på TV3+ Champions League-dækning Michael Laudrup forudser, at tirsdagens exit ikke ligefrem bidrager til den gode stemning.

– Der har været nogle ting som for eksempel (situationen, red.) med Alaba, der ikke får forlænget, Thiago som tager til Liverpool. Det er klart, når man så taber sådan en kamp her, så vil det kun puste til gløderne, sagde han i studiet efter kampen.

Den tidligere topspiller er overrasket over temperamentet hos den tyske træner, som han betragtede som en rolig type.

– Det er pudsigt, for vi stod og snakkede om (Hansi, red.) Flick i sidste uge, den her personlighed, stille og rolig, men jeg må nok sige, at billedet har ændret sig lidt.

Ifølge de tyske medier skal Hans-Dieter Flick til samtale hos Oliver Kahn, der er i lære som CEO i den tyske storklub, som han vogtede buret for gennem mange år.





INTERVIEW

Afslører: Her kigger Brøndby efter ny træner

Færdig i Superligaen – sender stikpille til AGF

Forhandler om Albert Grønbæk

Peter Hyballa raser: Det er hyklerisk og uærligt!

Oliver Sonne vender tilbage

Her lander Superliga-kampprogrammet

Brøndby tæt på ansættelse: Han bliver dansk 



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Var en kæmpe SL-profil: I dag har jeg ikke en bil

Kasper Schmeichel færdig i Celtic

‘De forventer 450 millioner kroner for Hjulmand’

Christian Eriksen til OB? Drøm da om ham!

Bookmaker: Han er favorit som cheftræner i Brøndby



STORT INTERVIEW

Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner

Kontrakten udløber – nu flytter han til Danmark 

Efter fiasko: Tidligere FCK-stjerne vil væk

Afsløring: Froholdt laver lang aftale med Lyngby

Afsløring: Jacob Neestrup enig med Panathinaikos

Superliga-klub bør jagte Robert Skov



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

Kæmpe hyldest af Dorgu: ‘Utroligt at tænke på’

Storklub jagter to danskere

Tager afsked – varsler dialog med Brøndby

Her er FCM’s mulige modstandere i Europa League

Kan få store konsekvenser for Eriksen

SL-træner på blokken i Brøndby – nu svarer ny boss

‘Så kan han klare sig hvor som helst’

Usikker fremtid – det afgør Isaksens skæbne



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Dansk profil overrasker: Han er så god

Kæmpe brølere sender Horsens mod Superligaen

Forklarer – derfor gik det galt for Hoff Thorup

Afslører: Vi vil have Victor Nelsson

Han er årets træner i Premier League

Laudrup kritiserer: Kan kalde dem FC Hollywood