Ekspert om Bayern-exit: Vil kun puste til gløderne

Michael Laudrup forudser, at den interne ballade mellem Bayern München-træner Hans-Dieter Flick og sportsdirektøren Hasan Salihamidzic, vil bryde ud i lys luge efter tirsdagens CL-exit til PSG.



Paris Saint-Germain fik tirsdag aften revanche fra sidste sæsons Champions League-finale, da de over to kampe sendte de forsvarende mestre fra Bayern München ud i kvartfinalen.

Op til kampen har der været en del palaver internt i klubben, hvor cheftræner Hans-Dieter Flick er utilfreds med, at han ikke har fået forstærket sit hold tilstrækkeligt.

Det har klubbens sportsdirektør, Hasan Salihamidzic taget så personligt, at de tyske medier melder om en intern krig, der formentlig kommer til at koste en af de to herre jobbet.

Ekspert på TV3+ Champions League-dækning Michael Laudrup forudser, at tirsdagens exit ikke ligefrem bidrager til den gode stemning.

– Der har været nogle ting som for eksempel (situationen, red.) med Alaba, der ikke får forlænget, Thiago som tager til Liverpool. Det er klart, når man så taber sådan en kamp her, så vil det kun puste til gløderne, sagde han i studiet efter kampen.

Den tidligere topspiller er overrasket over temperamentet hos den tyske træner, som han betragtede som en rolig type.

– Det er pudsigt, for vi stod og snakkede om (Hansi, red.) Flick i sidste uge, den her personlighed, stille og rolig, men jeg må nok sige, at billedet har ændret sig lidt.

Ifølge de tyske medier skal Hans-Dieter Flick til samtale hos Oliver Kahn, der er i lære som CEO i den tyske storklub, som han vogtede buret for gennem mange år.





LIVE

LIVE: Godt FC København-nyt før derby

FC Midtjylland vil hente Kasper Dolberg

Felix Beijmo: ‘Derfor forlader jeg AGF’

FCM var interesseret – nu er han på vej hjem

UEFA med vild ændring

FC København revser Brøndby: Under al kritik!

Engelsk klub har tilbudt Niels Frederiksen job

Transfer på vej? De er i dialog med Jens Stage



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

José Mourinho vil have dansk stjerne

Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’

Host op: Nu koster han over 500 millioner kroner

FCK og FCM vil have AGF-stjerne



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Per Frimann spår dansk sportsdirektør på vej væk

Her kan du se Freiburg mod Aston Villa

Optionen for dyr – HSV arbejder på kreativ løsning

Pione Sisto færdig efter stor skuffelse

Dansker færdig i Premier League – åben for Danmark



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Afsløring: Vejle Boldklub henter Gustav Marcussen

‘Sæsonens talent’ på blokken i FC København

Dato for ny Brøndby-boss sat – er han favorit?

Afsløring: De er færdige i Randers

‘Håber min agent og FCK finder ud af det’

Guardiola stopper – han skal erstatte ham

Fantastisk – han kan blive det næste store salg!

Dansker pryder forsiden – jagtes af storklub

Dansk profil færdig i tysk klub, men

Tiden er ved at rinde ud

Afsløring: Nordsjælland-assistent lander stort job

Rørende afsked – nu vil han hjem til Danmark



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Sats på disse ni spillere, FCK!

Felix Beijmo er færdig i AGF