Ekspert om Bayern-exit: Vil kun puste til gløderne

Michael Laudrup forudser, at den interne ballade mellem Bayern München-træner Hans-Dieter Flick og sportsdirektøren Hasan Salihamidzic, vil bryde ud i lys luge efter tirsdagens CL-exit til PSG.



Paris Saint-Germain fik tirsdag aften revanche fra sidste sæsons Champions League-finale, da de over to kampe sendte de forsvarende mestre fra Bayern München ud i kvartfinalen.

Op til kampen har der været en del palaver internt i klubben, hvor cheftræner Hans-Dieter Flick er utilfreds med, at han ikke har fået forstærket sit hold tilstrækkeligt.

Det har klubbens sportsdirektør, Hasan Salihamidzic taget så personligt, at de tyske medier melder om en intern krig, der formentlig kommer til at koste en af de to herre jobbet.

Ekspert på TV3+ Champions League-dækning Michael Laudrup forudser, at tirsdagens exit ikke ligefrem bidrager til den gode stemning.

– Der har været nogle ting som for eksempel (situationen, red.) med Alaba, der ikke får forlænget, Thiago som tager til Liverpool. Det er klart, når man så taber sådan en kamp her, så vil det kun puste til gløderne, sagde han i studiet efter kampen.

Den tidligere topspiller er overrasket over temperamentet hos den tyske træner, som han betragtede som en rolig type.

– Det er pudsigt, for vi stod og snakkede om (Hansi, red.) Flick i sidste uge, den her personlighed, stille og rolig, men jeg må nok sige, at billedet har ændret sig lidt.

Ifølge de tyske medier skal Hans-Dieter Flick til samtale hos Oliver Kahn, der er i lære som CEO i den tyske storklub, som han vogtede buret for gennem mange år.





LIVE

TransferLIVE: Presser på for at hente stjerne

FC København-farvel rykker nærmere

Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job

Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!

Revser Brøndby-stemning: ‘Et fjendtligt miljø’

Imponeret Mortensen efter 8-1: ‘Det er vigtigt’

Afslører vilde kontraktdetaljer

Hård dom over Kvistgaarden



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’

Storroser profil efter målfest: ‘Betyder alverden’

Spændende melding

Usikker på Chido Obi-transfer



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Brøndby gik målamok i Nørgaards første kamp

Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’

Storroser 18-årig FCK-spiller

Brasilien – Japan



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Zorniger fremhæver transfervindue

Ekspert: Mest attraktivt at vende hjem til FCM

Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen

Her er 16.-delsfinalerne til VM

Vildt drama: Det er fuldstændig bindegalt

Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker

Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’

De vil have Gaaei – her er prisen

Træner i Danmark: Storklub har store danske planer

“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”

Zlatan Ibrahimovic revser Norge



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Lægetjek bestået – Ben Godfrey skifter klub

VM-Vækkeuret: Canada videre efter overtidsdrama

Spår vild Rasmus Højlund-sæson

De jagter Pantelis Hadzidiakos – her er prisen