Ekspert om Bayern-exit: Vil kun puste til gløderne

Michael Laudrup forudser, at den interne ballade mellem Bayern München-træner Hans-Dieter Flick og sportsdirektøren Hasan Salihamidzic, vil bryde ud i lys luge efter tirsdagens CL-exit til PSG.



Paris Saint-Germain fik tirsdag aften revanche fra sidste sæsons Champions League-finale, da de over to kampe sendte de forsvarende mestre fra Bayern München ud i kvartfinalen.

Op til kampen har der været en del palaver internt i klubben, hvor cheftræner Hans-Dieter Flick er utilfreds med, at han ikke har fået forstærket sit hold tilstrækkeligt.

Det har klubbens sportsdirektør, Hasan Salihamidzic taget så personligt, at de tyske medier melder om en intern krig, der formentlig kommer til at koste en af de to herre jobbet.

Ekspert på TV3+ Champions League-dækning Michael Laudrup forudser, at tirsdagens exit ikke ligefrem bidrager til den gode stemning.

– Der har været nogle ting som for eksempel (situationen, red.) med Alaba, der ikke får forlænget, Thiago som tager til Liverpool. Det er klart, når man så taber sådan en kamp her, så vil det kun puste til gløderne, sagde han i studiet efter kampen.

Den tidligere topspiller er overrasket over temperamentet hos den tyske træner, som han betragtede som en rolig type.

– Det er pudsigt, for vi stod og snakkede om (Hansi, red.) Flick i sidste uge, den her personlighed, stille og rolig, men jeg må nok sige, at billedet har ændret sig lidt.

Ifølge de tyske medier skal Hans-Dieter Flick til samtale hos Oliver Kahn, der er i lære som CEO i den tyske storklub, som han vogtede buret for gennem mange år.





FCM var interesseret – nu er han på vej hjem




Marcus Younis. LIVE

LIVE: Brøndby-lejesvend reserve på Årets Hold

José Mourinho vil have dansk stjerne

‘Håber min agent og FCK finder ud af det’

Sats på disse ni spillere, FCK!

Host op: Nu koster han over 500 millioner kroner

‘Sæsonens talent’ på blokken i FC København

FCK og FCM vil have AGF-stjerne

Transfer på vej? De er i dialog med Jens Stage



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Pione Sisto færdig efter stor skuffelse

Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’

FCK langer ud efter Brøndby: ‘Dybt kritisabelt’

Dansker færdig i Premier League – åben for Danmark



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Per Frimann spår dansk sportsdirektør på vej væk

Rørende afsked – nu vil han hjem til Danmark

Afsløring: De er færdige i Randers

Dansk profil færdig i tysk klub, men

Dato for ny Brøndby-boss sat – er han favorit?



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Afsløring: Nordsjælland-assistent lander stort job

Napoli-chok på vej

Tiden er ved at rinde ud

Dansker pryder forsiden – jagtes af storklub

Han var en ‘gulddreng’: Nu er der ridser i lakken

Thomas Delaney teaser

FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop

Fik FC Københavns gruppechat til at eksplodere

Alonso renser ud – dødsstød for dansker?

Munashe Garananga på vej tilbage til FCK

Salzburg på banen: Her er spillet om Mike Tullberg

Opfordrer FCK: Hent disse Superliga-stjerner nu!



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Snart sker det

Arsenal vinder Premier League