For tre år siden rykkede Mike Tullberg teltpælene op af den jyske muld for at indfri sit drømmeskifte til Dortmund.
Fra en position som assistenttræner i Vendsyssel FF, skulle han i sit første år stå i spidsen for Dortmunds reservehold. Siden sommeren 2020 har han imponeret stort som cheftræner for U19-holdet.
– Vi har spillet 35 kampe de sidste år i fire forskellige turneringer i Tyskland, og har vundet 33 og spillet to uafgjorte. Men nu handler det ikke kun om sejre, det handler også om at udvikle spillere. Mod Wolfsburg havde vi tre U18-spillere og en U19-spiller med, da førsteholdet vandt, så helt overordnet går det rigtig godt, siger Mike Tullberg til Tipsbladet.
En der i fremtiden er udset til at skulle spille på U19-holdet er det 15-årige danske målmandstalent Gustav Aabro, der for nyligt skrev kontrakt med Dortmund.
– Jeg har ikke haft noget med handlen at gøre. Det eneste jeg har haft med det at gøre, er, at jeg snakker dansk, så jeg tog den første samtale med Lyngby, fordi det var nemmest, siger Mike Tullberg, og fortsætter.
– Det er vores målmandsafdeling, som har valgt at hente ham ind. Vi har en tysk landsholdsmålmand fra samme årgang, og vi vil gerne have et bredt målmandsfelt med konkurrence om pladserne.
Vil vi også i fremtiden se Dortmund gå på rov blandt danske talenter?
– Vi kigger alle steder, og det gælder også Danmark. Det er ikke mere eller mindre i Danmark end alle mulige andre steder. Vi har en stor scoutingafdeling, hvor stort set alle spillere er i en database, så vi ved det meste om forskellige spillere rundt omkring i verden.
Hepper på AGF
Mike Tullberg har også en fodboldkarriere bag sig hos blandt andet AGF. Forbindelsen til Danmark er stadig intakt, og han følger fortsat med i dansk fodbold, så meget som kalenderen tillader det.
– Jeg var glad for at se dem (AGF, red.) spille uafgjort mod SønderjyskE. Så gjorde det mig heller ikke noget, at Jon [Jon Dagur Thorsteinsson, red.], som jeg var med til at hente til Vendsyssel, og som jeg stadig har kontakt til, kom ind, og fik bevist, at han er en god spiller. Det gør mig glad, når jeg kender ham personligt. Så jeg håber selvfølgelig, som det ligner lige nu, at AGF redder sig, siger Mike Tullberg til Tipsbladet.
Hvad tænker du om, at AGF valgte at sætte Jon på tribunen i løbet af foråret?
– Det har jeg ikke nogen kommentarer til. Det har de haft deres grunde til.
Han vil tilgengæld gerne snakke om Jesper Lindstrøm og Jonas Wind, der tidligere har udmærket sig i Superligaen, og siden har vokset sig til store profiler i Tyskland.
– Det er sjovt at se, når der kommer danskere herned i Bundesligaen, at de så også får ros. Det har de begge to fået.
– Nu har jeg fulgt en del mere med i Frankfurt end i Wolfsburg, da vi har Ansgar Knauff, som jeg selv har trænet, på udlån i Frankfurt. Så jeg har set en del af deres kampe, hvor Jesper også har spillet. Jeg synes, at han har gjort det fremragende, og det synes jeg også, at han gjorde i Brøndby.
Hvilke personlige drømme og ambitioner har du for dig selv og din trænergerning?
– Nu er jeg i en af Europas største klubber, og har det rigtig godt. Jeg har forlænget min kontrakt en gang, og har to år tilbage. Det kunne meget vel ske, at jeg forlænger igen. Jeg trives, føler jeg udvikler mig og udvikler de unge spillere, siger Mike Tullberg, og fortsætter.
– Jeg har et stort ansvarsområde, hvor jeg trives. Derudover har vi en slået en del rekorder, og så har vi fået en del spillere op omkring førsteholdet, hvilket ikke er nemt i Dortmund, så jeg bruger ikke så meget tid på, hvad der skal ske om en uge eller to år. Jeg er glad i Dortmund, og kan sagtens se mig selv mange år endnu i klubben.
Har der været tilbud fra andre klubber?
– Det er klart, at når det går som det går, så kommer der noget interesse, men det er overhovedet ikke noget, som jeg har brugt tid på. Jeg er glad for at være her, og her skal jeg også være et stykke tid endnu, afslutter han.
36-årige Mike Tullberg har kontrakt med Dortmund frem til sommeren 2024. Han har tidligere været U19-træner i AGF, og han har også været assitenttræner i Vendsyssel, inden han tog til Dortmund i sommeren 2019.
TRANSFER
Bekræfter Brøndby-skifte efter FCK-exit
AVIS
Helt vildt Cristiano Ronaldo-rygte
TOPNYHED
Spår triumf efter 22 år: ‘Det er helt uhørt’
MEDIE
PSG lurer – FC Midtjylland kan tjene 33,5 mio.
Tidl. FCK-flop spiller ikke: Jeg er ligeglad
BIZART
Rygter chokerer Laudrup: Det er helt vildt
Graulund sviner dansker: Det er håbløst jo
NYHEDER
Forløsende sejr for Thomas Frank og Tottenham
MEDIE
Meget tæt på at hente Pione Sisto
MEDIE
Dansk kæmpetransfer kan kollapse
Ingen Bo Henriksen – har truffet stor beslutning
TOPNYHED
Kenneth Perez i tvivl: Er han så god, som vi tror?
TIPSBLADET SPECIAL
Disse målmænd har tidligere vundet Det Gyldne Bur
EKSKLUSIVT
Afsløring: Store klubber forbereder bud på Iqbal
TOPNYHED
– Froholdt skifter helt sikkert dertil
TIPSBLADET SPECIAL
Her er Superligaens 5 bedste U21-spillere
Avis: Storklub smider kæmpe FCK-flop på porten
TOPNYHED
Omskoler dansker: Han er virkelig fantastisk
NYHEDER
Conte ser enormt potentiale hos Højlund
TOPNYHED
Italienske medier hylder ham
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 10 udlandsdanskere, der kan vende hjem
TOPNYHED
Jan Mølby kritisk: De har gamblet og ramt forbi
Spansk fodboldtræner og hans tre børn dør i ulykke
AVIS
Bo Henriksen bringes i spil til nyt job
TOPNYHED
“Sportschefer drømmer om at hente ham”
TOPNYHED
Ny Superliga-komet: Jeg har en stor fremtid
TOPNYHED
Storroser dansker: ‘En af de fem bedste i verden’
Eriksen ude med hård kritik
MEDIE
Erstatter han Andreas Christensen?
TOPNYHED
Fælder hård Schmeichel-dom
TIPSBLADET SPECIAL
Her er Superligaens 5 bedste angribere
Det er gået helt galt for Brøndby-flop
TOPNYHED
Rasmus Højlund skød Vardy og co. i sænk
TRANSFER
Forsøgte at hente ham i FC Nordsjælland
TOPNYHED
Kritisk FCK-interview: Det smarteste jeg har gjort
TOPNYHED
Hylder dansker: ‘Den største lige nu’
TIPSBLADET SPECIAL
Transferplanen: Overvej disse stjerner, Brøndby!
NYHEDER
Mads Pedersen slår Vingegaard i kamp om cykelhæder
TIPSBLADET SPECIAL
Transferplanen: Her skal de forstærke sig
Mourinho bekymret for Bah: Det er ikke godt
Højlund joker: Det sker ikke så ofte!
AVIS
Tidl. SL-profils situation er “temmelig håbløs”
TOPNYHED
Peter Møller svarer på kritik: Rolig nu
NYHEDER
Forlænger med stort angriber-talent
DAGENS SPILFORSLAG
Ørkenræv og Hingst scorer begge i Rabat
Fremhæver dansk klub: Det bedste eksempel
TOPNYHED
Thomas Frank ser mange Brøndby-paralleller
TOPNYHED
Blæst bagover af dansker: ‘Ødelægger modstanderne’
Arteta kan godt lide Arsenals “mange problemer”
TRANSFER
