Falsk identitet: Bundesliga-spiller straffes hårdt

Den målfarlige profil har spillet under falsk identitet i de seneste sæsoner. Nu straffes han for det.




VfB Stuttgart kunne tidligere på ugen dele en opsigtsvækkende historie om deres profil 21-årige Silas Wamangituka – eller rettere sagt 22-årige Silas Katompa Mvumpa.

For den målfarlige kantspiller fra Congo, der tidligere var kendt som Silas Wamangituka, har således spillet under falsk identitet i de seneste år. Hans navn er nemlig Silas Katompa Mvumpa, og han er et år ældre, end det var oplyst. Ifølge VfB Stuttgart var spillerens tidligere agent skyld i miseren.

Og nu har det tyske fodboldforbund valgt at straffe congoleseren for “usportslig opførsel”. Det meddeler VfB Stuttgart på klubbens hjemmeside.

Her fremgår det, at Silas Katompa Mvumpa er blevet idømt en tre måneder lang karantæne, så han ikke kan komme i aktion indtil 11. september. Derudover er han blevet idømt en bøde på 30.000 euro – svarende til 225.000 kroner.

– Det var klart for spilleren og os, at han ville blive sanktioneret af DFB, og ifølge vedtægterne skal det være sådan. Dommen tager også højde for de særlige omstændigheder i hans sag. Vi er glade for, at det nu er lukket for Silas, siger sportsdirektør Sven Mislintat.

Bundesligaen starter først 13. august, så Silas Katompa Mvumpa misser ikke mange kampe i ligaen for VfB Stuttgart.

Silas Katompa Mvumpa scorede i den forgangne sæson 13 gange på 27 kampe, mens han også leverede fem oplæg til scoringer. Han var deres næst mest scorende spiller, og kun Sasa Kalajdzic scorede flere gange for Stuttgart med 17 fuldtræffere.







Optakt til fredagens Bundesliga-dyst mellem Werder Bremen og Eintracht Frankfurt LIVE

LIVE: Rasmus Kristensen skaber ‘højlydt jubel’

Medie: Frank er bedste bud til disse to PL-klubber

Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund

Supercomputer: De vinder Superligaen 

FC København – OB

Ekspert blæst bagover – sender besked til Cooper

Junker: ‘Mere bange for AGF taber den kamp’

Vil have dansk stjerne til Brøndby



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

‘Du er en anelse for hurtigt ude med de ben der’

Måbende Chelsea-træner kritiserer sine spillere

Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er

Afslører samtale med Roony Bardghji



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Mulig Kasper Schmeichel-kovending

Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’

Klinsmanns søn brækker ryggen kort før VM

Stage-salg til sommer? Her er Werders svar

Stjernetræner spøger i Real Madrid



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Junker: ‘Jeg tror, de bliver danske mestre!’

Bekræfter: Spændende besøg i FC Midtjylland

Premier League-bombe? ‘Jeg kan ikke se ham blive’

FC Midtjylland-spiller stukket ned

Chelseas Champions League-håb ligger i ruiner

Gravesen dødsdømmer Superliga-klub

Afsløring: Succesfuld Trott åben for FCK-retur

Leverkusen – Bayern

Ekspert: Brøndby kan tjene kassen på ham!

Vanvittig debut! Horsens smadrer Esbjerg

Mareridt en realitet: Leicester rykker ned

Offentliggøres i dag



INTERVIEW

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Ekspert jubler over Brøndby-indkøb