Falsk identitet: Bundesliga-spiller straffes hårdt

Den målfarlige profil har spillet under falsk identitet i de seneste sæsoner. Nu straffes han for det.




VfB Stuttgart kunne tidligere på ugen dele en opsigtsvækkende historie om deres profil 21-årige Silas Wamangituka – eller rettere sagt 22-årige Silas Katompa Mvumpa.

For den målfarlige kantspiller fra Congo, der tidligere var kendt som Silas Wamangituka, har således spillet under falsk identitet i de seneste år. Hans navn er nemlig Silas Katompa Mvumpa, og han er et år ældre, end det var oplyst. Ifølge VfB Stuttgart var spillerens tidligere agent skyld i miseren.

Og nu har det tyske fodboldforbund valgt at straffe congoleseren for “usportslig opførsel”. Det meddeler VfB Stuttgart på klubbens hjemmeside.

Her fremgår det, at Silas Katompa Mvumpa er blevet idømt en tre måneder lang karantæne, så han ikke kan komme i aktion indtil 11. september. Derudover er han blevet idømt en bøde på 30.000 euro – svarende til 225.000 kroner.

– Det var klart for spilleren og os, at han ville blive sanktioneret af DFB, og ifølge vedtægterne skal det være sådan. Dommen tager også højde for de særlige omstændigheder i hans sag. Vi er glade for, at det nu er lukket for Silas, siger sportsdirektør Sven Mislintat.

Bundesligaen starter først 13. august, så Silas Katompa Mvumpa misser ikke mange kampe i ligaen for VfB Stuttgart.

Silas Katompa Mvumpa scorede i den forgangne sæson 13 gange på 27 kampe, mens han også leverede fem oplæg til scoringer. Han var deres næst mest scorende spiller, og kun Sasa Kalajdzic scorede flere gange for Stuttgart med 17 fuldtræffere.







LIVE

TransferLIVE: Stjerne på plads i Real Madrid

Afsløring: Trabzonspor byder 112,5 mio. på Simsir

Værsgo, Brøndby: Det får I med Max Ejdum 

“Du er en fucking maskine!”

FC Midtjylland ‘meget tæt’ på kæmpe transfer

Morten Bruun stjal pludselig showet til pressemøde

Scorer vanvittig løn i Premier League



EKSKLUSIVT

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Transfer på vej – dansker ikke med på træningslejr

På vej til Danmark – koster 880.000 kroner

Medie: Stort bud på AGF-stjerne

Portugal – Spanien

Brasilien – Norge



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Ny FC Midtjylland-angriber scorer igen-igen

Grotesk – godt det ikke var en Superliga-kamp

Spår transfer: ‘Jeg har ondt af Nørgaard’

Brasiliansk boost før Norge

‘Nogle tilsvininger, jeg godt kunne have undværet’



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Storklub forhørte sig på FCK-boss

Afsløring: Feyenoord lurer på Sabil Hansen

Dansker på blokken i ny storklub

Afsløring: Sønderjyske henter Eliteserien-spiller

Kontroversielt skifte: Der kommer formentlig flere

Derfor var flere Brøndby-stjerner fraværende

Guf for Superligaen – disse danskere er nu gratis

Mexico – England

Efter VM-exit: Vil have dansk succestræner

‘Den mest magtfulde nogensinde’

Stort FCK-talent er blevet solgt

Ikke i tvivl: De kommer i VM-semifinalen



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Dansk U17-bomber skal besøge Besiktas

Skyder stor FCM-historie ned