VfB Stuttgart kunne tidligere på ugen dele en opsigtsvækkende historie om deres profil 21-årige Silas Wamangituka – eller rettere sagt 22-årige Silas Katompa Mvumpa.
For den målfarlige kantspiller fra Congo, der tidligere var kendt som Silas Wamangituka, har således spillet under falsk identitet i de seneste år. Hans navn er nemlig Silas Katompa Mvumpa, og han er et år ældre, end det var oplyst. Ifølge VfB Stuttgart var spillerens tidligere agent skyld i miseren.
Og nu har det tyske fodboldforbund valgt at straffe congoleseren for “usportslig opførsel”. Det meddeler VfB Stuttgart på klubbens hjemmeside.
Her fremgår det, at Silas Katompa Mvumpa er blevet idømt en tre måneder lang karantæne, så han ikke kan komme i aktion indtil 11. september. Derudover er han blevet idømt en bøde på 30.000 euro – svarende til 225.000 kroner.
– Det var klart for spilleren og os, at han ville blive sanktioneret af DFB, og ifølge vedtægterne skal det være sådan. Dommen tager også højde for de særlige omstændigheder i hans sag. Vi er glade for, at det nu er lukket for Silas, siger sportsdirektør Sven Mislintat.
Bundesligaen starter først 13. august, så Silas Katompa Mvumpa misser ikke mange kampe i ligaen for VfB Stuttgart.
Silas Katompa Mvumpa scorede i den forgangne sæson 13 gange på 27 kampe, mens han også leverede fem oplæg til scoringer. Han var deres næst mest scorende spiller, og kun Sasa Kalajdzic scorede flere gange for Stuttgart med 17 fuldtræffere.
LIVE
TransferLIVE: SL-duo bejler til landsholdsspiller
TRANSFER
Brøndby har været i dialog med VM-profil
INTERVIEW
Hylder FCK: ‘Et ikonisk skandinavisk hold’
HELT VILDT
Flere slagter dansker efter grim aktion
NYHEDER
Tullberg bekræfter FCM-skifte
NYHEDER
Morten Hjulmand pillet ud af træning
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
TRANSFER
Jacob Neestrup henter tidligere Brøndby-emne
TOPNYHED
Daniel Wass får ny Brøndby-rolle
Maximilian Ibrahimovic får chancen i Alkmaar
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby hapser ung assistkonge fra FCK
NYHEDER
Ydmyget af FCK: Glemmer det aldrig
NYHEDER
Frankrig – England
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
TOPNYHED
Thomas Frank i svime: Jeg får kuldegysninger
TRANSFER
Snød FC København for keeper
TOPNYHED
Klar for FC København
MEDIE
Smadrer transferrekord
NYHEDER
FCK-transfer på vej? ‘Han er en god fyr’
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
EKSKLUSIVT
FCN-boss bekræfter samtaler med Real Madrid
EKSKLUSIVT
FCK må sænke ambitionerne – kan ende i katastrofe
TOPNYHED
‘Så er der ingen grund til at eje Brøndby IF’
NYHEDER
Luna Christofi: ‘Lev med det, Hjulmand!’
EKSKLUSIVT
‘Horsens var et helvede’
TOPNYHED
Nu er der nyt om Mads Roerslev
NYHEDER
Haaland ignorerede verdensstjerne: ‘Ydmygende’
AVIS
Stjernetræner observerer Jesper Lindstrøm
NYHEDER
Hjulmand vækker opsigt til første træning
NYHEDER
FCM-profiler skadet inden Superliga-start
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
NYHEDER
Aston Villa slår transferrekord for VM-stjerne
TOPNYHED
FCK-bekymring: Der er nogle store spørgsmålstegn
NYHEDER
Dansker fik rødt efter grim hævnaktion
MEDIE