Slovakiske Denis Vavro tog i sommer del i en større forsvarsrokade i FC København.
Munashe Garananga og Gabriel Pereira kom til, mens Denis Vavro rykkede til Wolfsburg på en lejeaftale frem til sommer – en aftale, der indeholder en købsoption.
Den lyder på 15 millioner kroner, som Tipsbladet afslørede kort efter skiftet, og ser ud til at blive indløst. Denis Vavros agent, Martin Petras, har i hvert fald udtalt følgende til Tipsbladet tilbage i august.
– Jeg tror ikke, der er nogle af parterne, der forventer, at Denis skal retur til FC København. Der kan ske meget på et år, men lejeaftalen indeholder en købsoption, og forhåbentlig præsterer Denis så godt i denne sæson, at Wolfsburg køber ham.
Nu fortæller Denis Vavro selv, at et permanent skifte er undervejs.
– Det er ved at blive løst, men jeg vil ikke forhaste noget. Jeg vil gerne slå mig ned et sted, og her passer Tyskland mig. Derudover er de glade for mig, og jeg vil gerne blive her, siger han ifølge Sportnet.
28-årige Denis Vavro har været fast mand siden sit skifte, hvorfor en permanent aftale giver god mening også med tanke på, at FCK som nævnt investerede store summer i nye forsvarsspillere sidste sommer.
– Jeg føler mig bedre end nogensinde. Mit liv har ændret sig en smule i Tyskland, hvilket måske skyldes mentaliteten her. Det handler måske også om, at jeg er blevet 28 og nyder fodbolden endnu mere. Jeg vil gerne blive her, da jeg ikke ønsker at være et andet sted i kort tid, lyder det fra Denis Vavro.
Bliver det ikke til en længerevarende aftale med Wolfsburg, skal han retur til FC København, hvor han netop har kort tid tilbage af den aftale, som udløber ved årsskiftet.
Denis Vavro vendte retur til FC København i vinteren 2022 efter et mislykket ophold i Lazio. Nu ser han altså ud til at forlade den københavnske hovedstad permanent endnu engang.
LIVE
TransferLIVE: Brøndby henter ny målmand
TOPNYHED
FC Porto-præsident: ‘Froholdt burde ikke være her’
MEDIE
Brøndby tæt på Superliga-profil
MEDIE
FC København i forhandlinger med svensk klub
EKSKLUSIVT
‘PC’ afslører: Sådan fik jeg AGF-stjerne
EKSKLUSIVT
Dansk U17-bomber skal besøge Besiktas
TOPNYHED
‘Det er et angreb på FCK’
LIVE
VM-LIVE: Stjerne stopper landsholdskarrieren
TIPSBLADET SPECIAL
På vej til Brøndby? En klon af stjernespiller
AVIS
Superliga-klub jagter Jakob Bonde
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viborg køber Mohamed Iyadh Riahi
TIPSBLADET SPECIAL
Guf for Superligaen – disse danskere er nu gratis
MEDIE
Her er prisen på Aral Simsir
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
TOPNYHED
Superliga-klub beder om hjælp: Har du en bolig?
NYHEDER
Officielt: Højlund får ny stjernetræner
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCM forlænger med stort talent
MEDIE
Nu er der nyt om Robert Skov
TRANSFER
Medie: Stort bud på AGF-stjerne
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby køber Thomas Villadsen
NYHEDER
‘Han kan blive en af historiens mest legendariske’
NYHEDER
Laudrup stopper på TV 2
MEDIE
Brøndby afgiver bud – enighed med spilleren
Søren Lerby rystet: ‘Det er ulækkert!’
OPTAKT
Australien – Egypten
NYHEDER
Youssef Toutouh får nyt job i dansk klub
NYHEDER
– Schwartau-handel giver ingen mening
MEDIE
Profil presser på for transfer – AGF afviser bud
NYHEDER
Real Madrid afviser køb af stjernespiller
AVIS
Tysk medie: Hjerteskærende besked til fans
TOPNYHED
Anderson: Derfor skifter jeg til AGF
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
MEDIE
Jürgen Klopp har særlig klausul og tjener kassen
OPTAKT