Afsløring: FCN tæt på salg af stort dansk talent

FC Nordsjælland’s nærmer sig et salg af unge Zidan Sertdemir til Bayer Leverkusen for et millionbeløb.



I årevis har FC Nordsjælland haft tradition for at udvilke spillere, lade dem slå igennem på førsteholdet og derefter sælge dem til udlandet. Nu springer en af klubbens store talenter dog det midterste trin over.

Ifølge tipsbladet.dk’s oplysninger er FCN tæt på at sælge den bare 16-årige Zidan Sertdemir til Bayer Leverkusen.

Prisen ligger ifølge vores kilder på mellem 2 og 2,5 millioner euro, altså 15 og 18,5 millioner kroner. Derudover har FC Nordsjælland sikret sig en videresalgsklausul på teenageren, der kan indbringe flere millioner i fremtiden.

Allerede i marts skrev den store tyske avis Bild, at Leverkusen var en af seks klubber, der bejlede til Sertdemir. De øvrige var ifølge avisen Borussia Mönchengladbach, VfL Wolfsburg, 1899 Hoffenheim, Ajax fra Amsterdam og engelske Arsenal.

Den dansk-tyrkiske teenager har stadig sin debut for FC Nordsjællands førstehold til gode. Til gengæld er han fast mand for U19-holdet og spillede to U16-landskampe i efteråret mod Tyskland. Han scorede blandt andet i sin debut. Så sent som i sidste uge fik han yderligere to U16-landskampe på en tur til Portugal.

Unge Sertdemir er central midtbanespiller, og ifølge OB’s U19-træner, Kim Engstrøm, er det ikke noget tilfælde, at han har været en eftertragtet ung mand.

– Zidan Sertdemir er formentlig den bedste 16-årige i Danmark. Han er en rigtig spændende spiller for teknisk stærke mandskaber, citerede Bild ham for i marts.

Går skiftet igennem, bliver Zidan Sertdemir FC Nordsjællands første egentlige salg denne sommer. Få overblik over alle Superliga-handler her.






VM-LIVE: Canada sikrer et point i åbningskamp




Brøndby-IF FCM BIF FC-Midtjylland Broendby-IF Han-beom-lee LIVE

TransferLIVE: Liverpool scouter FCM-profil

Trækker sig som akademichef i FC Midtjylland

Her er seks bud på Robert Skovs næste klub

Rasende stjerne vil flå kontrakten over

Premier League-job: Oddset på Steve Cooper stiger

AGF køber ham

Ny Brøndby-stjerne? Stjæler overskrifterne



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Transfer-bombe? ‘Vi gør alt, hvad vi kan’

Rasmus Højlund: De må gerne ryge tidligt ud af VM

Han tager hjem fra VM

Stolt over dansk transfer

Afsløring: Panathinaikos henter Casper Ankergren



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Dansk komet tæt på flot skifte: Her er prisen

FC Barcelona køber VM-angriber – her er prisen

På vej til Danmark: Stort medie døber ham “juvel”

‘Christian Eriksen havde advaret os’

Han elsker Brøndby – vil gerne tilbage til Danmark



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Thomas Frank overrasker: De vinder VM

Robert Skov meldes færdig – SL-transfer undervejs?

Overraskende melding om Oliver Christensen

Hjulmand enig med storklub – her er millionlønnen

Jubler over dansk transfer: ‘Vi kan se et boom’

Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’

Elias Jelert færdig

Brøndby henter Alexander Drexel

Brøndby-boss forklarer Ambæk-afvisning

Denne Superliga-klub lurer på Kalipha Jawla

FC Midtjylland jagter Paris Saint-Germain-bomber

Qatar – Schweiz



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Afsløring: Jonathan Agyekum skifter til Sarajevo

Lothar Matthäus med chokerende bud på VM-vinder