Afsløring: FCN tæt på salg af stort dansk talent

FC Nordsjælland’s nærmer sig et salg af unge Zidan Sertdemir til Bayer Leverkusen for et millionbeløb.



I årevis har FC Nordsjælland haft tradition for at udvilke spillere, lade dem slå igennem på førsteholdet og derefter sælge dem til udlandet. Nu springer en af klubbens store talenter dog det midterste trin over.

Ifølge tipsbladet.dk’s oplysninger er FCN tæt på at sælge den bare 16-årige Zidan Sertdemir til Bayer Leverkusen.

Prisen ligger ifølge vores kilder på mellem 2 og 2,5 millioner euro, altså 15 og 18,5 millioner kroner. Derudover har FC Nordsjælland sikret sig en videresalgsklausul på teenageren, der kan indbringe flere millioner i fremtiden.

Allerede i marts skrev den store tyske avis Bild, at Leverkusen var en af seks klubber, der bejlede til Sertdemir. De øvrige var ifølge avisen Borussia Mönchengladbach, VfL Wolfsburg, 1899 Hoffenheim, Ajax fra Amsterdam og engelske Arsenal.

Den dansk-tyrkiske teenager har stadig sin debut for FC Nordsjællands førstehold til gode. Til gengæld er han fast mand for U19-holdet og spillede to U16-landskampe i efteråret mod Tyskland. Han scorede blandt andet i sin debut. Så sent som i sidste uge fik han yderligere to U16-landskampe på en tur til Portugal.

Unge Sertdemir er central midtbanespiller, og ifølge OB’s U19-træner, Kim Engstrøm, er det ikke noget tilfælde, at han har været en eftertragtet ung mand.

– Zidan Sertdemir er formentlig den bedste 16-årige i Danmark. Han er en rigtig spændende spiller for teknisk stærke mandskaber, citerede Bild ham for i marts.

Går skiftet igennem, bliver Zidan Sertdemir FC Nordsjællands første egentlige salg denne sommer. Få overblik over alle Superliga-handler her.






Dansk talent: ‘Jeg har ikke haft ferie i to år’




Robertson__ LIVE

LIVE: Tottenham tæt på Robertson

Var en kæmpe SL-profil: I dag har jeg ikke en bil

Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Kontrakten udløber – nu flytter han til Danmark 

Tottenham enig med stjerne – en anden på vej

Kan få store konsekvenser for Eriksen

Kæmpe hyldest af Dorgu: ‘Utroligt at tænke på’



STORT INTERVIEW

Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner

Hårdt angreb på DBU-boss

Tager afsked – varsler dialog med Brøndby

Laudrup kritiserer: Kan kalde dem FC Hollywood

Kæmpe brølere sender Horsens mod Superligaen

Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

Afsløring: FCN forlænger med ombejlet stortalent

Usikker fremtid – det afgør Isaksens skæbne

“Han er den oplagte kandidat for Brøndby”

Afslører: Vi vil have Victor Nelsson

Højlund slutter sæsonen med bravour



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

FCM-emne koster kæmpe millionbeløb

Serie A-klubber jagter Randers-profil

Forstår ikke FCK: Det er et stort mysterie

Ekspert: Så mange VAR-fejl var der i Superligaen

Superliga-klub scorer millioner efter nedrykning

Massefyring i AC Milan

Jacob Neestrup er enig med ny klub

Topboss sviner Barça til



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Brøndby-rygte: Jeg håber, det bliver en dansker

‘En mulighed for at lokke en af de dygtige til’

Bakker Kvistgaarden op: Han er lidt undervurderet

Vildt: Brøndby-flop ønsket af store klubber

Dansker er indisk mester: Han kyssede mine fødder

Brøndby i opråb: Derby-kendelser skal forklares