I årevis har FC Nordsjælland haft tradition for at udvilke spillere, lade dem slå igennem på førsteholdet og derefter sælge dem til udlandet. Nu springer en af klubbens store talenter dog det midterste trin over.
Ifølge tipsbladet.dk’s oplysninger er FCN tæt på at sælge den bare 16-årige Zidan Sertdemir til Bayer Leverkusen.
Prisen ligger ifølge vores kilder på mellem 2 og 2,5 millioner euro, altså 15 og 18,5 millioner kroner. Derudover har FC Nordsjælland sikret sig en videresalgsklausul på teenageren, der kan indbringe flere millioner i fremtiden.
Allerede i marts skrev den store tyske avis Bild, at Leverkusen var en af seks klubber, der bejlede til Sertdemir. De øvrige var ifølge avisen Borussia Mönchengladbach, VfL Wolfsburg, 1899 Hoffenheim, Ajax fra Amsterdam og engelske Arsenal.
Den dansk-tyrkiske teenager har stadig sin debut for FC Nordsjællands førstehold til gode. Til gengæld er han fast mand for U19-holdet og spillede to U16-landskampe i efteråret mod Tyskland. Han scorede blandt andet i sin debut. Så sent som i sidste uge fik han yderligere to U16-landskampe på en tur til Portugal.
Unge Sertdemir er central midtbanespiller, og ifølge OB’s U19-træner, Kim Engstrøm, er det ikke noget tilfælde, at han har været en eftertragtet ung mand.
– Zidan Sertdemir er formentlig den bedste 16-årige i Danmark. Han er en rigtig spændende spiller for teknisk stærke mandskaber, citerede Bild ham for i marts.
Går skiftet igennem, bliver Zidan Sertdemir FC Nordsjællands første egentlige salg denne sommer. Få overblik over alle Superliga-handler her.
LIVE
TransferLIVE: Færdig i FC Midtjylland
MEDIE
Ekstremt dyr stjerne meldes enig med Liverpool
INTERVIEW
Ny FC København-stjerne imponerer
TRANSFER
Dansker i rekordtransfer
MEDIE
Surt show – dumpet!
TRANSFER
Landet i Danmark – lægetjek tirsdag
MEDIE
Her er FC Københavns pris på William Clem
LIVE
Superliga-LIVE: FCN skriver med Mikail Schumacher
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby-bud – nærmer sig Olti Hyseni
Danmark har solidt koefficient-udgangspunkt
MEDIE
Bomber løs – her er prisen på Amin Chiakha
TRANSFER
Slår transferrekord for Superliga-angriber
EKSKLUSIVT
Rekordtransfer sender penge til Danmarksserie-klub
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
MEDIE
Åbner for Kasper Dolberg-bombe
INTERVIEW
Er han FCK’s joker i europæisk gyserkamp?
Peter Graulund med hård Superliga-dom
MEDIE
Jagter dansk landsholdsspiller
EKSKLUSIVT
‘Jeg kan se Olti på den højeste hylde’
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
DBU vil granske FIFA-plan
TRANSFER
Her er Andreas Skov Olsens nye klub
TIPSBLADET SPECIAL
Dommerekspert: FCM-angriber var svineheldig!
TRANSFER
Superliga-retur?
TOPNYHED
Wolfsburg-boss med ny Eriksen-udmelding
TRANSFER
Transferjournalist med Nørgaard-melding
TOPNYHED
‘Hele Europa længes efter dette supertalent’
TRANSFER
Bekræfter: Salah-transfer droppet
MEDIE
Har budt en milliard
MEDIE
Diant Ramaj skal videre
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
TOPNYHED
‘Det vil være en skandale’
TOPNYHED
Tonni Adamsen stjæler overskrifter
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sviatchenko var tæt på denne SL-klub
TOPNYHED
