I årevis har FC Nordsjælland haft tradition for at udvilke spillere, lade dem slå igennem på førsteholdet og derefter sælge dem til udlandet. Nu springer en af klubbens store talenter dog det midterste trin over.
Ifølge tipsbladet.dk’s oplysninger er FCN tæt på at sælge den bare 16-årige Zidan Sertdemir til Bayer Leverkusen.
Prisen ligger ifølge vores kilder på mellem 2 og 2,5 millioner euro, altså 15 og 18,5 millioner kroner. Derudover har FC Nordsjælland sikret sig en videresalgsklausul på teenageren, der kan indbringe flere millioner i fremtiden.
Allerede i marts skrev den store tyske avis Bild, at Leverkusen var en af seks klubber, der bejlede til Sertdemir. De øvrige var ifølge avisen Borussia Mönchengladbach, VfL Wolfsburg, 1899 Hoffenheim, Ajax fra Amsterdam og engelske Arsenal.
Den dansk-tyrkiske teenager har stadig sin debut for FC Nordsjællands førstehold til gode. Til gengæld er han fast mand for U19-holdet og spillede to U16-landskampe i efteråret mod Tyskland. Han scorede blandt andet i sin debut. Så sent som i sidste uge fik han yderligere to U16-landskampe på en tur til Portugal.
Unge Sertdemir er central midtbanespiller, og ifølge OB’s U19-træner, Kim Engstrøm, er det ikke noget tilfælde, at han har været en eftertragtet ung mand.
– Zidan Sertdemir er formentlig den bedste 16-årige i Danmark. Han er en rigtig spændende spiller for teknisk stærke mandskaber, citerede Bild ham for i marts.
Går skiftet igennem, bliver Zidan Sertdemir FC Nordsjællands første egentlige salg denne sommer. Få overblik over alle Superliga-handler her.
LIVE
TransferLIVE: Bekræfter Superliga-interesse
EKSKLUSIVT
Afsløring: Strunck forhandler med andre klubber
NYHEDER
Vild genfødsel? Jesper Lindstrøm hyldes
EKSKLUSIVT
Brøndby-profil kan skifte for 0 kroner
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København sælger Achouri
Priske måtte berolige fans efter FCN-fadæse
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
EKSKLUSIVT
Emiliano Marcondes træner med i danskerklub
EKSKLUSIVT
Afsløring: Markus Jensen på plads i CD Nacional
NYHEDER
Tullberg bekræfter FCM-skifte
MEDIE
Er det Clement Bischoffs nye klub?
HELT VILDT
“Det går over i historien”
TOPNYHED
Klar for FC København
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
NYHEDER
Morten Hjulmand pillet ud af træning
EKSKLUSIVT
FCK må sænke ambitionerne – kan ende i katastrofe
NYHEDER
Ydmyget af FCK: Glemmer det aldrig
TOPNYHED
Daniel Wass får ny Brøndby-rolle
TRANSFER
Jacob Neestrup henter tidligere Brøndby-emne
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
NYHEDER
FCK-transfer på vej? ‘Han er en god fyr’
INTERVIEW
Hylder FCK: ‘Et ikonisk skandinavisk hold’
EKSKLUSIVT
FCN-boss bekræfter samtaler med Real Madrid
EKSKLUSIVT
Tidl. SL-profil er vendt hjem: ‘Folk stortudede’
NYHEDER
Luna Christofi: ‘Lev med det, Hjulmand!’
TRANSFER
Snød FC København for keeper
HELT VILDT
Flere slagter dansker efter grim aktion
NYHEDER
FCM-profiler skadet inden Superliga-start
EKSKLUSIVT
‘Horsens var et helvede’
TRANSFER
Brøndby har været i dialog med VM-profil
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
EKSKLUSIVT
Sender flere millionbud – Brøndby trækker sig
MEDIE
Fransk klub overvejer Victor Bak
NYHEDER
Aston Villa slår transferrekord for VM-stjerne
NYHEDER
