Frankfurt vandt sikkert i Berlin

Eintracht Frankfurt besejrede fredag aften Hertha Berlin med 3-1 på sidstnævntes hjemmebane.



Hertha Berlin fik i sidste weekend en glimrende start på Bundesliga-sæsonen ved at besejre Werder Bremen med 4-1, og det skulle man forsøge at bygge videre på, da Eintracht Frankfurt fredag aften lagde vejen forbi Olympiastadion.

Gæsterne havde spillet 1-1 med oprykkerne fra Arminia Bielefeld i sæsonåbneren.

Alligevel lignede Frankfurt mandskabet med størst selvtillid, og det var også dem, der stod bag de første større chancer. Efter 20 minutter fik Bas Dost en god hovedstødsmulighed, mens Andre Silva noterede sig for en lignende chance fem minutter senere.

1-0 blev det derimod efter en halv times spilletid.

Læs også:Officielt: Sørloth er på plads i Leipzig

Dedryck Boyata nedlagde Andre Silva i eget felt, og den portugisiske angriber tog sig selv af sparket fra ellevemeterpletten. Det gjorde han stensikkert, og så var gæsterne fra Frankfurt i front.

Umiddelbart efter var Dodi Lukebakio lige ved at bringe balance i regnskabet, men belgieren fik ikke ordentligt træf på bolden, hvorfor Kevin Trapp kunne afværge forsøget.

36 minutter inde i kampen blev det i stedet 2-0 til Frankfurt, da Bas Dost steg til vejrs i feltet og headede et frispark fra Daichi Kamada i nettet.

I pausen reagerede Hertha Berlin-træner Bruno Labbadia ved at skifte både Deyoraiso Zeefuik, Arne Maier og Jhon Cordoba ind fra anden halvlegs start, og hovedstadsklubben kom da også langt bedre ud til de sidste 45 minutter.

Læs også:Lyngby sælger offensivspiller til tysk klub

Et lille kvarter inde i halvlegen havde Lukebakio desuden et farligt hovedstødsforsøg, der sneg sig snært forbi den ene oppasser.

Indskiftede Cordoba fik også et par halve chancer, men det var Eintracht Frankfurt, der scorede kampens tredje mål i det 71. minut. Sebastian Rode fandt plads på kanten af Hertha-feltet, og med sit venstre ben fik midtbanespilleren drejet bolden over i det lange hjørne.

Netop som det lignede, at spændingen i opgøret var forsvundet, besluttede midtforsvarer Jordan Torunarigha sig imidlertid for at tage en lang dribletur ind i Frankfurt-feltet, hvorfra han spillede bolden ind centralt i feltet.

Her ville Martin Hinteregger cleare bolden, men forsvarsspilleren kom i stedet til at sende den i eget net, og så var der reduceret til 3-1 efter 78 minutter.

Det blev dog ikke til flere scoringer for Labbadias mandskab, så Frankfurt snupper alle tre point og overtager førstepladsen i Bundesligaen inden de resterende kampe i anden spillerunde.

Læs også:Utilfredshed i Bundesliga-klub: Spillere udebliver fra træning
Læs også:Leipzig-boss om coronakrisen: Vi mærker ikke, at markedet er gået i stå
Læs også:Avis: Manchester United er klar med sidste bud på Jadon Sancho




Optakt til mandagens Superliga-match mellem FC Midtjylland og Viborg LIVE

LIVE: Annulleret scoring – det er rigtig, men…

Klar transferbesked til Christian Eriksen

Står klar med 675 mio. for Barca-stjerne

Frygteligt nyt for Yuito Suzuki

I chok: ‘Jeg håber, han siger op i dag!’

‘Mesterskabet er ude af vores hænder’

Tordner: ‘Helt vanvittigt – det er en katastrofe!’



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

Frygtede rødt: Måtte skifte stjerne ud

Wayne Rooney vild med dansk angriber

FCM-skurk: ‘Jeg kostede os den her kamp’

Højlund-bekymring: Et kæmpe problem for Napoli

HSV-boss: ‘Transferen i vinter var et absolut kup’



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Sker det til sommer? ‘Tror Brøndby skal i gang’

– Det er grimt at sige til et Superliga-mandskab..

Serie A-klub afviste tilbud på milliondyr dansker

I dialog om Albert Grønbæk

Dansk sensation: Der er interesse for ham



EKSKLUSIVT

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

Dansk træner: ‘De bruger milliarder!’

Dansker blev kaldt “problembarn” – nu hyldes han

Thomas Gravesen: FCK skal af med 10 mand!

Stort drop: FCM smider sejr mod Viborg

Afsløring: Lyngby-talent til prøvetræning i Verona

Kan blive første gang: Real-træner vil stoppe det

Respekt for AGF’er: Må ikke sig det på tv, men…

Sammenligner Dolberg med kæmpe stjerne

Spillede for FCM og AGF: Dem peger han på

AGF-stjerne: ‘Nu skal jeg passe på…’

Kræver flere hold i Superligaen

Marvin Schwäbe spøger i kæmpeklub



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Vil hente gratis Superliga-spiller: Vild x-faktor!

Ny Tottenham-træner: Dét har løst mentalt problem