Frankfurt vandt sikkert i Berlin

Eintracht Frankfurt besejrede fredag aften Hertha Berlin med 3-1 på sidstnævntes hjemmebane.



Hertha Berlin fik i sidste weekend en glimrende start på Bundesliga-sæsonen ved at besejre Werder Bremen med 4-1, og det skulle man forsøge at bygge videre på, da Eintracht Frankfurt fredag aften lagde vejen forbi Olympiastadion.

Gæsterne havde spillet 1-1 med oprykkerne fra Arminia Bielefeld i sæsonåbneren.

Alligevel lignede Frankfurt mandskabet med størst selvtillid, og det var også dem, der stod bag de første større chancer. Efter 20 minutter fik Bas Dost en god hovedstødsmulighed, mens Andre Silva noterede sig for en lignende chance fem minutter senere.

1-0 blev det derimod efter en halv times spilletid.

Læs også:Officielt: Sørloth er på plads i Leipzig

Dedryck Boyata nedlagde Andre Silva i eget felt, og den portugisiske angriber tog sig selv af sparket fra ellevemeterpletten. Det gjorde han stensikkert, og så var gæsterne fra Frankfurt i front.

Umiddelbart efter var Dodi Lukebakio lige ved at bringe balance i regnskabet, men belgieren fik ikke ordentligt træf på bolden, hvorfor Kevin Trapp kunne afværge forsøget.

36 minutter inde i kampen blev det i stedet 2-0 til Frankfurt, da Bas Dost steg til vejrs i feltet og headede et frispark fra Daichi Kamada i nettet.

I pausen reagerede Hertha Berlin-træner Bruno Labbadia ved at skifte både Deyoraiso Zeefuik, Arne Maier og Jhon Cordoba ind fra anden halvlegs start, og hovedstadsklubben kom da også langt bedre ud til de sidste 45 minutter.

Læs også:Lyngby sælger offensivspiller til tysk klub

Et lille kvarter inde i halvlegen havde Lukebakio desuden et farligt hovedstødsforsøg, der sneg sig snært forbi den ene oppasser.

Indskiftede Cordoba fik også et par halve chancer, men det var Eintracht Frankfurt, der scorede kampens tredje mål i det 71. minut. Sebastian Rode fandt plads på kanten af Hertha-feltet, og med sit venstre ben fik midtbanespilleren drejet bolden over i det lange hjørne.

Netop som det lignede, at spændingen i opgøret var forsvundet, besluttede midtforsvarer Jordan Torunarigha sig imidlertid for at tage en lang dribletur ind i Frankfurt-feltet, hvorfra han spillede bolden ind centralt i feltet.

Her ville Martin Hinteregger cleare bolden, men forsvarsspilleren kom i stedet til at sende den i eget net, og så var der reduceret til 3-1 efter 78 minutter.

Det blev dog ikke til flere scoringer for Labbadias mandskab, så Frankfurt snupper alle tre point og overtager førstepladsen i Bundesligaen inden de resterende kampe i anden spillerunde.

Læs også:Utilfredshed i Bundesliga-klub: Spillere udebliver fra træning
Læs også:Leipzig-boss om coronakrisen: Vi mærker ikke, at markedet er gået i stå
Læs også:Avis: Manchester United er klar med sidste bud på Jadon Sancho




LIVE

LIVE: Kasper Schmeichel deler nyt

Farvel til Cooper? ‘Control, Alt, Delete’

Afsløring: Brøndby forlænger med Daniel Wass

FCK lurer på landsholdsspiller

Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’

Storklub i dialog med Mohamed Salah

‘FCK-profil er den store vinder under Bo Svensson’



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Emre Mor færdig

To Brøndby-profiler er ude resten af sæsonen

Gravesen rystet: ‘En katastrofe du har skabt!’

Her er kandidaterne til trænerjobbet i Real Madrid

Braithwaite lukker døren til stjernes klub: ‘Nej!’



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Melder Lindstrøm helt færdig

Manchester United – Liverpool

Afslører: Angriber vender retur til Brøndby

Miraklernes tid er ikke forbi

Laudrup og Elkjær tordner: ‘Tag dog ansvar!’



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Dårligt nyt – Schmeichel melder ud

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

Tyrkisk storklub jagter Anders Dreyer

Det ser sort ud for B.93

Martin Jørgensen lander nyt job

Kæmpe klub er i ‘pole position’ for Hjulmand

Fønsskov løfter sløret: ‘Han tog lige ordet’

– John Faxe er den eneste hund, der har snydt!

Et markant problem for Silkeborg

Rygtet til danske topklubber – træffer stort valg

Billing: ‘Vil smadre vores guldchancer!’

Brøndby-transfersaga: Nu kan han blive rekorddyr



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Han gjorde Brøndby Stadion til sin legeplads!

Manchester United jagter Patrick Dorgu-konkurrent