Hertha Berlin fik i sidste weekend en glimrende start på Bundesliga-sæsonen ved at besejre Werder Bremen med 4-1, og det skulle man forsøge at bygge videre på, da Eintracht Frankfurt fredag aften lagde vejen forbi Olympiastadion.
Gæsterne havde spillet 1-1 med oprykkerne fra Arminia Bielefeld i sæsonåbneren.
Alligevel lignede Frankfurt mandskabet med størst selvtillid, og det var også dem, der stod bag de første større chancer. Efter 20 minutter fik Bas Dost en god hovedstødsmulighed, mens Andre Silva noterede sig for en lignende chance fem minutter senere.
1-0 blev det derimod efter en halv times spilletid.
Læs også:Officielt: Sørloth er på plads i Leipzig
Dedryck Boyata nedlagde Andre Silva i eget felt, og den portugisiske angriber tog sig selv af sparket fra ellevemeterpletten. Det gjorde han stensikkert, og så var gæsterne fra Frankfurt i front.
Umiddelbart efter var Dodi Lukebakio lige ved at bringe balance i regnskabet, men belgieren fik ikke ordentligt træf på bolden, hvorfor Kevin Trapp kunne afværge forsøget.
36 minutter inde i kampen blev det i stedet 2-0 til Frankfurt, da Bas Dost steg til vejrs i feltet og headede et frispark fra Daichi Kamada i nettet.
I pausen reagerede Hertha Berlin-træner Bruno Labbadia ved at skifte både Deyoraiso Zeefuik, Arne Maier og Jhon Cordoba ind fra anden halvlegs start, og hovedstadsklubben kom da også langt bedre ud til de sidste 45 minutter.
Læs også:Lyngby sælger offensivspiller til tysk klub
Et lille kvarter inde i halvlegen havde Lukebakio desuden et farligt hovedstødsforsøg, der sneg sig snært forbi den ene oppasser.
Indskiftede Cordoba fik også et par halve chancer, men det var Eintracht Frankfurt, der scorede kampens tredje mål i det 71. minut. Sebastian Rode fandt plads på kanten af Hertha-feltet, og med sit venstre ben fik midtbanespilleren drejet bolden over i det lange hjørne.
Netop som det lignede, at spændingen i opgøret var forsvundet, besluttede midtforsvarer Jordan Torunarigha sig imidlertid for at tage en lang dribletur ind i Frankfurt-feltet, hvorfra han spillede bolden ind centralt i feltet.
Her ville Martin Hinteregger cleare bolden, men forsvarsspilleren kom i stedet til at sende den i eget net, og så var der reduceret til 3-1 efter 78 minutter.
Det blev dog ikke til flere scoringer for Labbadias mandskab, så Frankfurt snupper alle tre point og overtager førstepladsen i Bundesligaen inden de resterende kampe i anden spillerunde.
Læs også:Utilfredshed i Bundesliga-klub: Spillere udebliver fra træning
Læs også:Leipzig-boss om coronakrisen: Vi mærker ikke, at markedet er gået i stå
Læs også:Avis: Manchester United er klar med sidste bud på Jadon Sancho
LIVE
TransferLIVE: Host op, Man City – koster 950 mio.!
Han afløser Mourinho
MEDIE
Han bliver cheftræner i Brøndby
TRANSFER
Salah i uventet skifte? Kræver voldsom løn
MEDIE
Han er topfavorit til at erstatte Kent Nielsen
LIGE NU
Nu melder Christian Eriksen ud
TRANSFER
Afslører: Storklub missede Højlund
TOPNYHED
Fatter intet af Barcas AC-beslutning: Hensynsløst!
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
AVIS
OB jagter tidligere Superliga-profil
TOPNYHED
Klubpræsident udtaler sig om Simsir
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kæmpeskifte – millioner til dansk klub
TRANSFER
Dansk stortalent meldes færdig – bejlere står i kø
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
MEDIE
Mathias Jensen kan få kæmpe hyre i Panathinaikos
Avis: Derfor afviser Ian Subiabre skifte til FCM
MEDIE
Jonas Wind til danskerklub?
NYHEDER
FCK henter svensk talent
TOPNYHED
Bud på 1,12 milliard afvist
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
Supercomputer: De vinder VM
AVIS
Lyngby-stjerne i chokskifte til Barcelona?
TOPNYHED
Tragisk: Tidl. Esbjerg-spiller er død – blev 27 år
MEDIE
Rygtet til Danmark i år: Nu er han på klubjagt
NYHEDER
Bayern meldes på Rashford-jagt, men der et problem
NYHEDER
Jens Rohde kræver DBU-handling efter VM-afvisning
TOPNYHED
Klar melding fra Thomas Gravesen
DR og TV 2: De er værter og eksperter til VM
MEDIE
Sat til salg – så dyr er han
TOPNYHED
Han bliver IKKE Brøndbys nye cheftræner
MEDIE
Jagter rekorddyr Premier League-stjerne
TIPSBLADET SPECIAL
Røven i klaskehøjde: De overrasker til VM
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
TOPNYHED
Vildt: Håner Real Madrid efter gigantbud
EKSKLUSIVT
