Frankfurt vandt sikkert i Berlin

Eintracht Frankfurt besejrede fredag aften Hertha Berlin med 3-1 på sidstnævntes hjemmebane.



Hertha Berlin fik i sidste weekend en glimrende start på Bundesliga-sæsonen ved at besejre Werder Bremen med 4-1, og det skulle man forsøge at bygge videre på, da Eintracht Frankfurt fredag aften lagde vejen forbi Olympiastadion.

Gæsterne havde spillet 1-1 med oprykkerne fra Arminia Bielefeld i sæsonåbneren.

Alligevel lignede Frankfurt mandskabet med størst selvtillid, og det var også dem, der stod bag de første større chancer. Efter 20 minutter fik Bas Dost en god hovedstødsmulighed, mens Andre Silva noterede sig for en lignende chance fem minutter senere.

1-0 blev det derimod efter en halv times spilletid.

Læs også:Officielt: Sørloth er på plads i Leipzig

Dedryck Boyata nedlagde Andre Silva i eget felt, og den portugisiske angriber tog sig selv af sparket fra ellevemeterpletten. Det gjorde han stensikkert, og så var gæsterne fra Frankfurt i front.

Umiddelbart efter var Dodi Lukebakio lige ved at bringe balance i regnskabet, men belgieren fik ikke ordentligt træf på bolden, hvorfor Kevin Trapp kunne afværge forsøget.

36 minutter inde i kampen blev det i stedet 2-0 til Frankfurt, da Bas Dost steg til vejrs i feltet og headede et frispark fra Daichi Kamada i nettet.

I pausen reagerede Hertha Berlin-træner Bruno Labbadia ved at skifte både Deyoraiso Zeefuik, Arne Maier og Jhon Cordoba ind fra anden halvlegs start, og hovedstadsklubben kom da også langt bedre ud til de sidste 45 minutter.

Læs også:Lyngby sælger offensivspiller til tysk klub

Et lille kvarter inde i halvlegen havde Lukebakio desuden et farligt hovedstødsforsøg, der sneg sig snært forbi den ene oppasser.

Indskiftede Cordoba fik også et par halve chancer, men det var Eintracht Frankfurt, der scorede kampens tredje mål i det 71. minut. Sebastian Rode fandt plads på kanten af Hertha-feltet, og med sit venstre ben fik midtbanespilleren drejet bolden over i det lange hjørne.

Netop som det lignede, at spændingen i opgøret var forsvundet, besluttede midtforsvarer Jordan Torunarigha sig imidlertid for at tage en lang dribletur ind i Frankfurt-feltet, hvorfra han spillede bolden ind centralt i feltet.

Her ville Martin Hinteregger cleare bolden, men forsvarsspilleren kom i stedet til at sende den i eget net, og så var der reduceret til 3-1 efter 78 minutter.

Det blev dog ikke til flere scoringer for Labbadias mandskab, så Frankfurt snupper alle tre point og overtager førstepladsen i Bundesligaen inden de resterende kampe i anden spillerunde.

Læs også:Utilfredshed i Bundesliga-klub: Spillere udebliver fra træning
Læs også:Leipzig-boss om coronakrisen: Vi mærker ikke, at markedet er gået i stå
Læs også:Avis: Manchester United er klar med sidste bud på Jadon Sancho


Tidligere Premier League-boss sviner Højlund til

Raser over dansk stjerne

‘Den værste transfer nogensinde’

Brøndby-spiller peger på to udfordringer i Danmark

Det har taget røven på Steve Cooper

Mathias Jensen rygtes til mesterklub

Massiv hyldest! Medier i svime over Nørgaard

Christian Eriksen: ‘Jeg vender hjem til Danmark’

Dansk stjernespiller har fremtiden på plads

FCK-komet: ‘Vil aldrig spille for denne klub’

Afsløring: Norsk klub byder rekordstort på Vester

Denis Vavro amok til indendørsstævne i Slovakiet

Transferplanen: Send ham hjem til FC København

Nyt job – Johannes Hoff Thorup skriver snart under

Arsenal lurede på Remco Evenepoel

Afsløring: Derby tæt på at købe Oscar Fraulo

Supercomputer: Værste nogensinde!

Råder storklub: Hent Christian Nørgaard!

Danske klubber var ude efter Lukas Lerager

Thomas Gravesen i chok: Jeg er bange, bange, bange

– Han har været en decideret atombombe

Forlod FCK i sommer – nu vil han lave stort skifte

Michael Gregoritsch flirter med denne klub

Bekræfter: Skifter til FC Midtjylland

Rigtigt godt nyt for Gustav Isaksen

Her er Superligaens 5 bedste off. midtbanespillere

Klart ønske fra Ruben Amorim

Benhård transfermelding

Forbereder bud på United-flop – vil ikke sælge

Det er til dumpekarakter

I svime over Gidsel: ‘Legestue!’

Tidligere Superliga-bomber sættes af på øde ø nu

Lerager ser forandret Kamil Grabara

Eriksen med kontant udmelding

Marokko mishandler Mali

AFCON inviterer til gratis fodbold

Skidt nyt for Tottenham-stjerne

Gounies kan røve Banken

Mads Kristensen vælger Horsens: Store ambitioner

Brøndby-stjerne med stor donation

Udenlandsk klub henter OB’s U19-træner

Afsløring: Ny trænerduo på plads i Lyngby Boldklub

Magisk aften for FC København-stjerne

Målfattigt lokalderby i Afrika

Kevin Diks jubler: Det var fantastisk!

Ny nedtur for Ansu Fati

Dansker stjal overskrifterne: Virkelig smertefuldt

Store problemer for tidligere FC Midtylland-bomber

Kryptisk Vingegaard: Vil pludselig ikke sige det

Han har fået et gennembrud – ser livsfarlig ud!