– Han bliver den dyreste dansker nogensinde

Viaplay-eksperten er ikke i tvivl om, at Jesper Lindstrøm kommer til at blive den dyreste dansker nogensinde, hvis han sælges i 2023.



Jesper Lindstrøm har gang i en forrygende sæson for Eintracht Frankfurt i Bundesligaen, og med succes følger også transferrygter. Alene i denne sæson har Arsenal, Liverpool og Napoli været nævnt som bejlere, ligesom Bayern München er blevet opfordret til at gå efter det danske stjernefrø.

I en eventuel transfer skal der dog slås dansk rekord, spår Tommy Bechmann, der er tidligere Bundesliga-spiller og nuværende Viaplay-ekspert.

I øjeblikket er Joachim Andersen den dansker, der er blevet solgt dyrest, efter at Lyon betalte 225 millioner kroner for at hente ham i sommeren 2019. Men der skal noget mere på bordet for at hente “Jobbe”, lyder vurderingen.

– Jeg synes, hvis man kigger på Joachim Andersen til 225 millioner kroner som den dyreste dansker nogensinde, jamen, så er der ingen tvivl om, at Jesper Lindstrøm bliver den dyreste dansker nogensinde, hvis han bliver solgt i det her transfervindue eller det næste.

– Jeg tænker, at man skal op med over 300 millioner, og hvis det er en klub fra Premier League, bliver det ikke billigere. Man ved, at når engelske klubber melder sig på banen, stiger værdien, fordi de har så mange penge derovre på øen. Så jeg tænker, at det bliver over 300 millioner, siger Tommy Bechmann til Viaplay.

Se hele klippet i videoafspilleren øverst i artiklen, hvor også Ken Ilsø giver sit besyv med.

Hvis Jesper Lindstrøm, 22 år, sælges for over 300 millioner vil der også falde en god luns af til hans tidligere klub, Brøndby IF. Det kunne Tipsbladet afsløre tidligere på ugen – læs mere om det lige her

Få de hotteste rygter, de største handler og seneste transfernyheder i Tipsbladets store TRANSFER-LIVE





LIVE

LIVE: Flere ændringer – stort navn ude igen

Kæmpe succes for Albert Grønbæk

Færdig i Real Madrid

Farvel til Cooper? ‘Control, Alt, Delete’

Drama i Real Madrid: ‘Han skal IKKE kontakte mig!’

AGF – Sønderjyske

10. gang i træk



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Mikkel Damsgaard på tavlen – kan drømme stort

Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’

Enorm interesse – millionregn over FCK?

Stort Brøndby-drama – nu reagerer Alexander Lind

Dansk træner: ‘De bruger milliarder!’



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Benhård kritik af Brøndby-stjerne: ‘Undskyld mig’

OB – Silkeborg IF

FCK lurer på landsholdsspiller

Dårligt nyt – Schmeichel melder ud

Braithwaite lukker døren til stjernes klub: ‘Nej!’



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Randers FC – Vejle Boldklub

‘FCK-profil er den store vinder under Bo Svensson’

Storklub i dialog med Mohamed Salah

Gravesen rystet: ‘En katastrofe du har skabt!’

Manchester United – Liverpool

Emre Mor færdig

Brøndby staffes hårdt til AGF-brag

Kæmpe klub er i ‘pole position’ for Hjulmand

Afsløring: Brøndby forlænger med Daniel Wass

Wass: ‘Han går en stor fremtid i møde’

Gravesen dømte dem svagest: ‘Interessant drejning’

Martin Jørgensen lander nyt job



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Kultklub jagtede Brøndby-flop

Overraskende? Moukoko næstbedst i Superligaen