Jesper Lindstrøm har gang i en forrygende sæson for Eintracht Frankfurt i Bundesligaen, og med succes følger også transferrygter. Alene i denne sæson har Arsenal, Liverpool og Napoli været nævnt som bejlere, ligesom Bayern München er blevet opfordret til at gå efter det danske stjernefrø.
I en eventuel transfer skal der dog slås dansk rekord, spår Tommy Bechmann, der er tidligere Bundesliga-spiller og nuværende Viaplay-ekspert.
I øjeblikket er Joachim Andersen den dansker, der er blevet solgt dyrest, efter at Lyon betalte 225 millioner kroner for at hente ham i sommeren 2019. Men der skal noget mere på bordet for at hente “Jobbe”, lyder vurderingen.
– Jeg synes, hvis man kigger på Joachim Andersen til 225 millioner kroner som den dyreste dansker nogensinde, jamen, så er der ingen tvivl om, at Jesper Lindstrøm bliver den dyreste dansker nogensinde, hvis han bliver solgt i det her transfervindue eller det næste.
– Jeg tænker, at man skal op med over 300 millioner, og hvis det er en klub fra Premier League, bliver det ikke billigere. Man ved, at når engelske klubber melder sig på banen, stiger værdien, fordi de har så mange penge derovre på øen. Så jeg tænker, at det bliver over 300 millioner, siger Tommy Bechmann til Viaplay.
Se hele klippet i videoafspilleren øverst i artiklen, hvor også Ken Ilsø giver sit besyv med.
Hvis Jesper Lindstrøm, 22 år, sælges for over 300 millioner vil der også falde en god luns af til hans tidligere klub, Brøndby IF. Det kunne Tipsbladet afsløre tidligere på ugen – læs mere om det lige her.
Få de hotteste rygter, de største handler og seneste transfernyheder i Tipsbladets store TRANSFER-LIVE.
LIVE
TransferLIVE: SL-klub bekræfter rekord-transfer
NYHEDER
FCK forhandler: Han koster mindst 30 millioner
MEDIE
Meldt enig med Brøndby – laver stort millionskifte
AVIS
PSG med vanvittigt prisskilt: 1,125 milliarder kr.
EKSKLUSIVT
‘Han ville passe rigtigt godt i FC Midtjylland’
INTERVIEW
Dansk interesse: ‘Han er rigtig meget værd’
LIVE
VM-LIVE: Egypten klager til FIFA
Ude på ubestemt tid af personlige årsager
TOPNYHED
Eriksen ringede lørdag – klubboss giver status
TRANSFER
Man. Utd. henter Chelsea-profil i stor handel
MEDIE
Her er Aral Simsirs kongeløn i Tyrkiet
INTERVIEW
Dansker jubler over skifte: ‘En verdenskendt klub’
Vil købe Brøndby: Lover 7 ud af 10 mesterskaber
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viborg sælger forsvarsspiller
Dommervalg til VM-brag vækker opsigt – fans raser
‘Meget konkrete henvendelser’ på FCK-emne
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mathias Zanka træner med i dansk klub
NYHEDER
Efter fyring: Her er Johnny Mølbys nye job
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
MEDIE
Transfer på vej? FCM kan få millionbonus
TIPSBLADET SPECIAL
På vej til FCK: En kæmpe overpræstation
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De vinder VM
EKSKLUSIVT
Arbejder på Brøndby-exit
Knuser transferrekord
NYHEDER
Medier: Thomasberg kædet sammen med landstrænerjob
OPTAKT
Frankrig – Marokko
TRANSFER
Stort FCK-indkøb? ‘Han er en kopi af Dembélé’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Aarhus Fremad tæt på millionsalg
NYHEDER
Norges kronprins rejser til USA
EKSKLUSIVT Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig
TRANSFER
Uwe Rösler henter dansker
NYHEDER
Dansk stortalent får chancen hos Serie A-klub
Stor profil ude af Frankrig-brag