Drømmescenarie: Kæmpe Lindstrøm-gevinst venter BIF

Brøndby IF har udsigt til en kæmpe millionindsprøjtning den dag, at Jesper Lindstrøm bliver solgt.



Når det regner på præsten, drypper det på degnen, og når det regner med millioner over Frankfurt, drypper det på den københavnske Vestegn.

Jesper Lindstrøm kan for anden gang i sin relativt korte karriere forgylde barndomsklubben Brøndby IF, når han forventeligt bliver solgt fra Eintracht Frankfurt til en storklub.

I sidste uge kunne Tipsbladet afsløre, at mastodonter som Liverpool og Napoli viser interesse for den danske landsholdsspiller, og det er blændende nyt for Brøndby.

Ifølge Tipsbladets oplysninger skal Brøndby IF have tæt på 20 procent af et fremtidigt salg af Jesper Lindstrøm. Brøndby skal helt nøjagtig have knap 20 procent af det beløb, som overstiger 52 millioner, der var den pris, Frankfurt betalte i sommeren 2021. 

Det vil altså sige, at hvis Eintracht Frankfurt sælger Jesper Lindstrøm for 250 millioner, hvad der næppe er helt urealistisk, indkasserer Brøndby i omegnen af 35 millioner kroner. Sælges Lindstrøm for 300 millioner, er Brøndbys andel tæt på 45 millioner. 

Carsten V. Jensen gnider sig i hænderne
På direktionsgangen i Brøndby IF har Carsten V. Jensen svært ved at skjule et skævt smil, når snakken falder på Jesper Lindstrøm og de millioner, offensivspilleren kan indbringe klubben i fremtiden.

– Forhåbentlig kommer et skifte til at smitte af på Brøndby, siger "CV".

Han fastslår, at pengene kommer, hvis de kommer, og at det ikke er millioner, han regner med i ligningen, når han ser ud i fremtiden. 

– Vi er ikke i kontrol over det, men vi kan have en forhåbning om, at der sker noget. Vi har lavet en rigtig fin transfer, og der er kommet fine bonusser ind undervejs. Skulle der blive en transfer af ham til en stor sum penge, vil det igen gavne Brøndby.

– Alt i alt må man bare sige, at det har været et drømmescenarie med ”Jobbe”, lyder det fra Carsten V. Jensen.

Brøndby-bossen kalder Jesper Lindstrøm for en "super ambassadør" for klubben, og selv om der ryger millioner i kassen den dag, Frankfurt-spilleren bliver solgt, håber han, at Lindstrøm har is i maven og ikke træffer en forhastet beslutning.

– Det vigtigste er, at han er et godt sted, og det er han. Der er tale om en ung spiller, som skal tage skridtene i det rigtige tempo. Om det er nok med halvanden eller to sæsoner i Bundesligaen, før ”Jobbe” skal videre, skal jeg ikke vurdere, men han er måske på næsthøjeste niveau lige nu, så hvis han skal skifte, skal det være til den absolutte top, siger Carsten V. Jensen.

22-årige Jesper Lindstrøm har i 62 kampe for Eintracht Frankfurt scoret 14 mål og lavet 12 assists. 



Medier i svime: ‘Millioner godt givet ud!’

Lothar Matthaüs storroser dansker

Dansk dominans: Ikke sket i 70 år

FC København henter Geovanni Vianney Aboh Ndjee

Sådan stemte trænerne til Efterårets Profil

Mohamed Salah på vej til danskerklub?

Kæmpe ros: ‘Efterårets træner i Superligaen!’

Forlænger Nartey? Brøndby-boss deler nyt

– Det er fuldkommen meningsløst

Kræver benhård straf til Mohamed Salah

– Hader er et stort ord, men jeg kan ikke lide AGF

Voldelig FCM-fan anholdt: Gemte på hemmelighed

– De skal skille sig af med ham!

Kæmpe optur for Yussuf Poulsen

Afsløring: Ny assistent til David Nielsen

Klubboss i angreb på FCK

AaB-talent prøver sig af i Italien

Arne Slot svarer efter Mohamed Salah-ballade

Voldsom Franculino-spådom

FCM-stjerne udgik i tårer: Tullberg giver status

Thomas Frank afviser at tale om det

Forfærdeligt nyt for Mustapha Bundu 

Har hevet fat i Cooper: Ikke det jeg købte ind på

Wolfsburg-boss roser Eriksen

Tidligere Superliga-stjerne gratis om lidt

Spanske medier i ekstase

Dumper FCK-indkøb: ‘Tankevækkende’

Gigantisk eufori: ‘Kan slutte min karriere nu’

Frustreret FCM-lejr: Det irriterer mig grænseløst

Steve Cooper skifter tre mand

Viktor Claesson bliver i FC København

Kæmpe triumf for Frank

Stjerner til FCK? ‘De må have været i dialog’

Krisemøde: Stjernetræner på vej?

Vejle Boldklub – Brøndby IF

Mourinho raser: Dansk stjerne er ‘urørlig’

– Jeg frygter ikke at blive fyret

Klar besked til fans: ‘Det hjælper IKKE’

Brøndby skuffer fælt mod Vejle

FIFA indfører obligatoriske drikkepauser til VM

Efter vildt interview: Liverpool straffer Salah

Real Madrid-profil ventes ude i adskillige måneder

AGF og Sønderjyske er bedst mod de andre i top-6

Engelske eksperter kritiserer Salah for interview

Brøndby-profil: ‘Skuffende at det kunne ske’

Brøndby-stjerner ude – Cooper udtager U19-spillere

Får fire års fængsel for at afpresse stjerne

FCK totalt forvandlet – ikke set værre siden 1996

Sejr til Vitoria i lokalderby

Ser et udbrændt hold: ‘Vi skal forstærke os’