Drømmescenarie: Kæmpe Lindstrøm-gevinst venter BIF

Brøndby IF har udsigt til en kæmpe millionindsprøjtning den dag, at Jesper Lindstrøm bliver solgt.



Når det regner på præsten, drypper det på degnen, og når det regner med millioner over Frankfurt, drypper det på den københavnske Vestegn.

Jesper Lindstrøm kan for anden gang i sin relativt korte karriere forgylde barndomsklubben Brøndby IF, når han forventeligt bliver solgt fra Eintracht Frankfurt til en storklub.

I sidste uge kunne Tipsbladet afsløre, at mastodonter som Liverpool og Napoli viser interesse for den danske landsholdsspiller, og det er blændende nyt for Brøndby.

Ifølge Tipsbladets oplysninger skal Brøndby IF have tæt på 20 procent af et fremtidigt salg af Jesper Lindstrøm. Brøndby skal helt nøjagtig have knap 20 procent af det beløb, som overstiger 52 millioner, der var den pris, Frankfurt betalte i sommeren 2021. 

Det vil altså sige, at hvis Eintracht Frankfurt sælger Jesper Lindstrøm for 250 millioner, hvad der næppe er helt urealistisk, indkasserer Brøndby i omegnen af 35 millioner kroner. Sælges Lindstrøm for 300 millioner, er Brøndbys andel tæt på 45 millioner. 

Carsten V. Jensen gnider sig i hænderne
På direktionsgangen i Brøndby IF har Carsten V. Jensen svært ved at skjule et skævt smil, når snakken falder på Jesper Lindstrøm og de millioner, offensivspilleren kan indbringe klubben i fremtiden.

– Forhåbentlig kommer et skifte til at smitte af på Brøndby, siger "CV".

Han fastslår, at pengene kommer, hvis de kommer, og at det ikke er millioner, han regner med i ligningen, når han ser ud i fremtiden. 

– Vi er ikke i kontrol over det, men vi kan have en forhåbning om, at der sker noget. Vi har lavet en rigtig fin transfer, og der er kommet fine bonusser ind undervejs. Skulle der blive en transfer af ham til en stor sum penge, vil det igen gavne Brøndby.

– Alt i alt må man bare sige, at det har været et drømmescenarie med ”Jobbe”, lyder det fra Carsten V. Jensen.

Brøndby-bossen kalder Jesper Lindstrøm for en "super ambassadør" for klubben, og selv om der ryger millioner i kassen den dag, Frankfurt-spilleren bliver solgt, håber han, at Lindstrøm har is i maven og ikke træffer en forhastet beslutning.

– Det vigtigste er, at han er et godt sted, og det er han. Der er tale om en ung spiller, som skal tage skridtene i det rigtige tempo. Om det er nok med halvanden eller to sæsoner i Bundesligaen, før ”Jobbe” skal videre, skal jeg ikke vurdere, men han er måske på næsthøjeste niveau lige nu, så hvis han skal skifte, skal det være til den absolutte top, siger Carsten V. Jensen.

22-årige Jesper Lindstrøm har i 62 kampe for Eintracht Frankfurt scoret 14 mål og lavet 12 assists. 





TOPNYHED

Bekræfter: Stor Andreas Christensen-nyhed

Arteta er utilfreds med disciplinen

Ange Postecoglou reagerer på Frank-exit

Thomas Frank topfavorit til dette trænerjob

‘Usædvanligt’: Stort medie hylder Nørgaard

Utroligt: Brøndby må glæde sig

Bud landet: Dansker i sen transfer?

Lukker og slukker i dansk klub: Tak for kampen!



AVIS

Fyret Thomas Frank står til kæmpe gyldent håndtryk

Tøfting revser: ‘Høvl den væk’

Godt nyt – nu er han landet i København

Neestrup hev fat i dommeren: ‘Jeg skal styre mig’

Ny FCK-stjerne? ‘En potentiel topspiller’



TIPSBLADET SPECIAL

Farvel og tak: Fem bud på Thomas Franks nye job

United-ejer giver offentlig undskyldning

Nations League: Her er Danmarks dødspulje

LIVE: ‘Jeg tror dommeren har glemt sine gule kort’

Her er Danmarks Nations League-pulje!

Storklub på trænerjagt: Hent Jens Berthel Askou



EKSKLUSIVT

‘Mit livs bedste beslutning at skifte til FCK’

Derfor var Moukoko vraget

Afsløring: SIF-spiller meget tæt på udlandsskifte

‘Det er sidste gang, jeg vil høre på det vrøvl!’

‘Mand op, det er simpelthen ikke i orden!’

Hård dom over Franks fremtid

Frank-interview vækker opsigt: ‘Usædvanligt’

Snestorm kan udfordre OB

‘Kontraktchok’ i Manchester United

FCM vinder duelpræget kamp i Aarhus

United-legende afslører: ‘Jeg sidder i kørestol’

Randers FC – Vejle Boldklub

Store sommersalg skaber overskud i Brøndby



INTERVIEW

Glæd jer, Brøndby: ‘Han er vild!’

Reagerer på ‘sure gamle mænd’: Det er meget sjovt

Kæmpe Superliga-transfer skriver historie

Enestående mulighed – tæt dialog med Kim Vilfort

Afviser Anderlecht

Hård dom: Kuldsejlet forhold

Afgjort: Her er Danmarks Nations League-pulje

Ørkeløshed i Østjylland

Gensyn med Solbakken: ‘Som i skolen’

Thomas Tuchel laver ny aftale

Andrew Zolotko i helt vild millionaftale

‘Skader falder aldrig belejligt’

‘Man kan kun tabe i sådan en situation’

Sean Dyche fyret

Liverpool tager smal sejr

Bayern München videre i pokalturneringen

Manchester City knuser Fulham

Gunners plaffer danske bier i Brentford

Afsløring: Jon Dahl forhandler med Anderlecht

James Milner tangerer vild Premier League-rekord

FCK tager vigtig sejr efter kæmpe Viborg-fejl

Vild aften! Kun sket én gang før

Riemer reagerer på Frank-fyring