Drømmescenarie: Kæmpe Lindstrøm-gevinst venter BIF

Brøndby IF har udsigt til en kæmpe millionindsprøjtning den dag, at Jesper Lindstrøm bliver solgt.



Når det regner på præsten, drypper det på degnen, og når det regner med millioner over Frankfurt, drypper det på den københavnske Vestegn.

Jesper Lindstrøm kan for anden gang i sin relativt korte karriere forgylde barndomsklubben Brøndby IF, når han forventeligt bliver solgt fra Eintracht Frankfurt til en storklub.

I sidste uge kunne Tipsbladet afsløre, at mastodonter som Liverpool og Napoli viser interesse for den danske landsholdsspiller, og det er blændende nyt for Brøndby.

Ifølge Tipsbladets oplysninger skal Brøndby IF have tæt på 20 procent af et fremtidigt salg af Jesper Lindstrøm. Brøndby skal helt nøjagtig have knap 20 procent af det beløb, som overstiger 52 millioner, der var den pris, Frankfurt betalte i sommeren 2021. 

Det vil altså sige, at hvis Eintracht Frankfurt sælger Jesper Lindstrøm for 250 millioner, hvad der næppe er helt urealistisk, indkasserer Brøndby i omegnen af 35 millioner kroner. Sælges Lindstrøm for 300 millioner, er Brøndbys andel tæt på 45 millioner. 

Carsten V. Jensen gnider sig i hænderne
På direktionsgangen i Brøndby IF har Carsten V. Jensen svært ved at skjule et skævt smil, når snakken falder på Jesper Lindstrøm og de millioner, offensivspilleren kan indbringe klubben i fremtiden.

– Forhåbentlig kommer et skifte til at smitte af på Brøndby, siger "CV".

Han fastslår, at pengene kommer, hvis de kommer, og at det ikke er millioner, han regner med i ligningen, når han ser ud i fremtiden. 

– Vi er ikke i kontrol over det, men vi kan have en forhåbning om, at der sker noget. Vi har lavet en rigtig fin transfer, og der er kommet fine bonusser ind undervejs. Skulle der blive en transfer af ham til en stor sum penge, vil det igen gavne Brøndby.

– Alt i alt må man bare sige, at det har været et drømmescenarie med ”Jobbe”, lyder det fra Carsten V. Jensen.

Brøndby-bossen kalder Jesper Lindstrøm for en "super ambassadør" for klubben, og selv om der ryger millioner i kassen den dag, Frankfurt-spilleren bliver solgt, håber han, at Lindstrøm har is i maven og ikke træffer en forhastet beslutning.

– Det vigtigste er, at han er et godt sted, og det er han. Der er tale om en ung spiller, som skal tage skridtene i det rigtige tempo. Om det er nok med halvanden eller to sæsoner i Bundesligaen, før ”Jobbe” skal videre, skal jeg ikke vurdere, men han er måske på næsthøjeste niveau lige nu, så hvis han skal skifte, skal det være til den absolutte top, siger Carsten V. Jensen.

22-årige Jesper Lindstrøm har i 62 kampe for Eintracht Frankfurt scoret 14 mål og lavet 12 assists. 





FANKLUBBEN

‘Det bliver fandeme et dyrt vindue, det her’

Glæd jer, Brøndby: ‘Han er vild!’

I ekstase over ny stjerne: ‘Ekstremt spændende’

Fodboldboss: FCK udnytter smuthuller i systemet

Viaplay-boss langer ud efter AGF

Så mange millioner kræver de for Bo Henriksen

Hylder Manchester United-stjerne

Han kan blive den næste store profil!



Victor Laursen Hegelund EKSKLUSIVT

Færdig i Italien – talent træner med i dansk klub

Brøndby henter stortalent i Superliga-klub

Dansk guldfugl træner med tidligere topangriber

AGF og OB var enige om at spille søndag

Lukas Lerager sammenlignes med verdensstjerner



Ny Brøndby-juvel? Steve Cooper roser

‘Han kommer til at give Brøndby en masse penge’

Top 6-gyser: ‘Dem tror jeg på’

De 10 største handler i vinterens transfervindue

Røven i klaskehøjde: Han bliver Forårets Profil

José Mourinho på charmeoffensiv i dansk klub



AVIS

Scoop: Her er prisen på Jacob Rasmussen

FCK forventer kæmpe overskud i 2026

Albert Grønbæk: ‘Vanvid!’

Tilbudt kontrakt: Er det en stor, fed løgn?

Reagerer på dansk stjernes skifte: Held og lykke!

Godt nyt for Brøndby – stjerne overrasker

FC Midtjylland – FC København

Ni danske byer står til at få fodboldcentre

Foto fra lufthavn – angriber på vej til Danmark

Afsløring: Malmö FF henter dansk stortalent

Tror på overraskelse i startopstilling

Skal smadre transferrekord for FCK-spiller

Superliga-premiere aflyst



TOPNYHED

FCMs store hæmsko: ‘Måske havde Carrizo valgt FCK’

– Priserne er eksploderet

Victor Nelsson topper statistikker i Serie A

Zanka hjem til FCK? ‘Vil ikke udelukke det’

Røven i klaskehøjde: Han bliver SL-topscorer

Fælder bekymrende dom efter chok

Officielt: Her spilles AGF-OB

Kæmpe scoop: Hylder Nordjyllands Thomas Delaney

Tidligere United-stjerne øjner overraskende skifte

Flere kampe i fare? Turneringschef med klart svar

Ny kampdato? Det siger reglerne om udsættelse

Superliga-profil skadet

Brian Riemer på plads til topkamp

Må undvære topspiller mod AGF: ‘Vil savne ham’

Hurtig franskmand kan drille Rønnow

Transfers: Man har fået ilt til hjernen

Røven i klaskehøjde: De får Superliga-gennembrud

Ramt af pointstraf

126 millioner kroner! Afslører transfer-tallene

Hylder ny stjerne: ‘Han er a pain in the ass’

Må undvære profil til AGF-brag: Kan påvirke holdet

Superliga-stjerne: ‘Var i dialog med Brøndby’

Helt vildt: ‘Havde tinnitus i to timer efter’