Når det regner på præsten, drypper det på degnen, og når det regner med millioner over Frankfurt, drypper det på den københavnske Vestegn.
Jesper Lindstrøm kan for anden gang i sin relativt korte karriere forgylde barndomsklubben Brøndby IF, når han forventeligt bliver solgt fra Eintracht Frankfurt til en storklub.
I sidste uge kunne Tipsbladet afsløre, at mastodonter som Liverpool og Napoli viser interesse for den danske landsholdsspiller, og det er blændende nyt for Brøndby.
Ifølge Tipsbladets oplysninger skal Brøndby IF have tæt på 20 procent af et fremtidigt salg af Jesper Lindstrøm. Brøndby skal helt nøjagtig have knap 20 procent af det beløb, som overstiger 52 millioner, der var den pris, Frankfurt betalte i sommeren 2021.
Det vil altså sige, at hvis Eintracht Frankfurt sælger Jesper Lindstrøm for 250 millioner, hvad der næppe er helt urealistisk, indkasserer Brøndby i omegnen af 35 millioner kroner. Sælges Lindstrøm for 300 millioner, er Brøndbys andel tæt på 45 millioner.
Carsten V. Jensen gnider sig i hænderne
På direktionsgangen i Brøndby IF har Carsten V. Jensen svært ved at skjule et skævt smil, når snakken falder på Jesper Lindstrøm og de millioner, offensivspilleren kan indbringe klubben i fremtiden.
– Forhåbentlig kommer et skifte til at smitte af på Brøndby, siger "CV".
Han fastslår, at pengene kommer, hvis de kommer, og at det ikke er millioner, han regner med i ligningen, når han ser ud i fremtiden.
– Vi er ikke i kontrol over det, men vi kan have en forhåbning om, at der sker noget. Vi har lavet en rigtig fin transfer, og der er kommet fine bonusser ind undervejs. Skulle der blive en transfer af ham til en stor sum penge, vil det igen gavne Brøndby.
– Alt i alt må man bare sige, at det har været et drømmescenarie med ”Jobbe”, lyder det fra Carsten V. Jensen.
Brøndby-bossen kalder Jesper Lindstrøm for en "super ambassadør" for klubben, og selv om der ryger millioner i kassen den dag, Frankfurt-spilleren bliver solgt, håber han, at Lindstrøm har is i maven og ikke træffer en forhastet beslutning.
– Det vigtigste er, at han er et godt sted, og det er han. Der er tale om en ung spiller, som skal tage skridtene i det rigtige tempo. Om det er nok med halvanden eller to sæsoner i Bundesligaen, før ”Jobbe” skal videre, skal jeg ikke vurdere, men han er måske på næsthøjeste niveau lige nu, så hvis han skal skifte, skal det være til den absolutte top, siger Carsten V. Jensen.
22-årige Jesper Lindstrøm har i 62 kampe for Eintracht Frankfurt scoret 14 mål og lavet 12 assists.
INTERVIEW Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’
Ny kæmpe nedtur for Wolfsburg
Ny optur for Man Utd – ny nedtur for Tottenham
Flemming Povlsen stjæler overskrifter i udlandet
LIGE NU
Her er forklaringen på Kasper Schmeichel-chok
HELT VILDT
Kasper Hjulmand raser: Det er ufatteligt
Her ser du sidste runde i Superliga-grundspillet
EKSKLUSIVT Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub
HELT VILDT
I struben på Thorup: Han er svag og under niveau
AVIS
Han bliver Man Utd-træner på én betingelse
NYHEDER
Cooper og Tullberg overrasker begge
TOPNYHED
Bekymret for FCK-spiller: Alarmklokkerne ringer
LIGE NU
‘Zanka’ er anfører i FC Københavns skæbnekamp
NYHEDER Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De rykker ud af Superligaen
“Der bliver sagt ting, som ikke er passende”
MEDIE
Chokfyring af Jürgen Klopp? Nu reagerer Red Bull
OPTAKT
Vejle Boldklub – AGF
OPTAKT
FC København – Randers FC
TOPNYHED Denne Superliga-kamp droppet på TV
OPTAKT
FC Midtjylland – Brøndby IF
OPTAKT
Sønderjyske – OB
TRANSFER
Jagtet af Brøndby – nu kan han hentes gratis
AVIS
Voldsomt skænderi i FC København
OPTAKT
FC Fredericia – Silkeborg IF
TRANSFER
Henter kæmpe Superliga-flop
NYHEDER
Trænerlegende fremhæver Steve Cooper
MEDIE
Fælder dom over FCK: 27,2%
OPTAKT
Viborg FF – FC Nordsjælland
HELT VILDT
Chokpris på Victor Froholdt
Blæst bagover: ‘Han udstrålede klasse’
Ophæver i Brøndby – dansk klub henter ham
NYHEDER Hvem kommer i top-6? Her er alle scenarierne
MEDIE
FC Midtjylland en af de største ‘tabere’
HELT VILDT
I chok: ‘Tragikomisk’
‘Zanka’ med – men profil er ikke klar for FCK
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mads Agger sælges i millionhandel
Björn Wesström overrasker – scorer nyt job
MEDIE
Barcelona køber Rashford – her er prisen
NYHEDER
Nu svarer Pochettino på Tottenham-jobbet
INTERVIEW
Store transferspørgsmål – skal stjerner sælges?
NYHEDER
Lyngby buldrer afsted – AaB dummer sig
TOPNYHED
I spil til kæmpe job? “Ellers er der noget galt”
Kontant Lerager: Det er tid til at vågne op
AGF’er med transferanbefaling: ‘Kig på ham i FCK’
Lamine Yamal med karrierens første
Dolberg til debat: Han tager ingen steder
Tilbage efter regelbrud
BIZART
VM-deltagelsen er i alvorlig fare
Nye regler udvider VAR og skal mindske tidsspild
Farzam: Hans bundniveau var skræmmende
EKSKLUSIVT
Gyser: Så store er FCK’s chancer for top seks
Bayern München besejrer Dortmund i drama
HELT VILDT
Vilde Mikkel Damsgaard i hopla