I aften kan Dortmunds vidunderbarn få debut i Bundesligaen

Youssoufa Moukoko er bare 16 år, men det er ventet, at han inden længe vil blive kendt i hele fodboldens verden med sit vanvittige talent og en utrolig statistik.



Hvad er egentlig navnet på den næste helt store stjerne i fodboldens verden. Det er der mange bud på, men et god af slagsen kunne være, at han lørdag aften meget vel kan få debut i den tyske Bundesliga som den yngste nogensinde.

Dagen efter sin 16-års fødselsdag må Youssoufa Moukoko nemlig træde ind på den helt store scene. Det er ventet, at han får spilletid i lørdagens kamp ude mod Hertha Berlin, for det ligner et helt vanvittigt stjerneskud, som Dortmund har på græs.

Indtil nu har han spillet for klubbens U/19-hold, og her blev det til urealistiske 47 mål og ti assists i bare 25 kampe. Han brændte tingene yderligere af på U/17-holdet, hvor det blev til 90 mål i 56 kampe.

Borussia Dortmund er godt klar over, at man har at gøre med noget helt særligt i Youssoufa Moukoko. Den tyske klub har gjort alt den kunne for at holde ham væk fra rampelyset, og blandt andet er der blevet lukket helt af for interviews.

Nu går den dog ikke længere, og Dortmund har på sociale medier lørdag givet hint om, at man meget vel kan se noget til Youssoufa Moukoko i Berlin.

I Bundesligaen må man spille, når man er 16 år, og det blev Youssoufa Moukoko i går, fredag. I midtugen kan han også få debut i Champions League i en alder af 16 år, når Dortmund møder Club Brügge.





Tiden er ved at rinde ud




LIVE

LIVE: Får vanvittig hård straf

Afsløring: Nordsjælland-assistent lander stort job

Dato for ny Brøndby-boss sat – er han favorit?

Per Frimann spår dansk sportsdirektør på vej væk

Pione Sisto færdig efter stor skuffelse

Arsenal vinder Premier League

Thomas Delaney teaser

Afsløring: De er færdige i Randers



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Napoli-chok på vej

Bekræfter: ‘Jeg har et tilbud fra AGF’

Dansker pryder forsiden – jagtes af storklub

Bo Svensson: ‘Økonomisk måske ikke så fornuftigt’



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Fik FC Københavns gruppechat til at eksplodere

Rørende afsked – nu vil han hjem til Danmark

FCK og FCM vil have AGF-stjerne

Guardiola stopper – han skal erstatte ham

Alonso renser ud – dødsstød for dansker?



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Dansk klub vil ‘rigtig gerne’ beholde AGF’er

Han var en ‘gulddreng’: Nu er der ridser i lakken

Salzburg på banen: Her er spillet om Mike Tullberg

Nicolai Poulsen: Han ender et langt større sted!

Munashe Garananga på vej tilbage til FCK

Lyon forhandler med dansk profil

FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop

Kovending? Han kan blive i Brøndby

Opfordrer FCK: Hent disse Superliga-stjerner nu!

Vil hente FC Midtjylland-profil

Fortryder FC Barcelona-transfer

AGF jagter hollandsk talent



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Sådan stemte trænerne til Forårets Profil

Chelsea – Tottenham