I aften kan Dortmunds vidunderbarn få debut i Bundesligaen

Youssoufa Moukoko er bare 16 år, men det er ventet, at han inden længe vil blive kendt i hele fodboldens verden med sit vanvittige talent og en utrolig statistik.



Hvad er egentlig navnet på den næste helt store stjerne i fodboldens verden. Det er der mange bud på, men et god af slagsen kunne være, at han lørdag aften meget vel kan få debut i den tyske Bundesliga som den yngste nogensinde.

Dagen efter sin 16-års fødselsdag må Youssoufa Moukoko nemlig træde ind på den helt store scene. Det er ventet, at han får spilletid i lørdagens kamp ude mod Hertha Berlin, for det ligner et helt vanvittigt stjerneskud, som Dortmund har på græs.

Indtil nu har han spillet for klubbens U/19-hold, og her blev det til urealistiske 47 mål og ti assists i bare 25 kampe. Han brændte tingene yderligere af på U/17-holdet, hvor det blev til 90 mål i 56 kampe.

Borussia Dortmund er godt klar over, at man har at gøre med noget helt særligt i Youssoufa Moukoko. Den tyske klub har gjort alt den kunne for at holde ham væk fra rampelyset, og blandt andet er der blevet lukket helt af for interviews.

Nu går den dog ikke længere, og Dortmund har på sociale medier lørdag givet hint om, at man meget vel kan se noget til Youssoufa Moukoko i Berlin.

I Bundesligaen må man spille, når man er 16 år, og det blev Youssoufa Moukoko i går, fredag. I midtugen kan han også få debut i Champions League i en alder af 16 år, når Dortmund møder Club Brügge.





LIVE

LIVE: Flere ændringer – stort navn ude igen

Færdig i Real Madrid

Kæmpe succes for Albert Grønbæk

Farvel til Cooper? ‘Control, Alt, Delete’

Drama i Real Madrid: ‘Han skal IKKE kontakte mig!’

Mikkel Damsgaard på tavlen – kan drømme stort

Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

10. gang i træk

Stort Brøndby-drama – nu reagerer Alexander Lind

Dansk træner: ‘De bruger milliarder!’

AGF – Sønderjyske

Storklub i dialog med Mohamed Salah



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Braithwaite lukker døren til stjernes klub: ‘Nej!’

Randers FC – Vejle Boldklub

Dårligt nyt – Schmeichel melder ud

Chok i Wolfsburg

Brøndby staffes hårdt til AGF-brag



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Benhård kritik af Brøndby-stjerne: ‘Undskyld mig’

Afsløring: Brøndby forlænger med Daniel Wass

FCK lurer på landsholdsspiller

Manchester United – Liverpool

Gravesen dømte dem svagest: ‘Interessant drejning’

Brøndby-transfersaga: Nu kan han blive rekorddyr

Her er kandidaterne til trænerjobbet i Real Madrid

Enorm interesse – millionregn over FCK?

Det ser sort ud for B.93

To Brøndby-profiler er ude resten af sæsonen

FCM-boss om stjerne: Klar til Premier League

Ny regel: Det kan koste direkte rødt kort



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Superliga-komet overgår flere monstersalg

OB – Silkeborg IF