I svime – FCK-stjerne skriver historie

Kevin Diks skifte til Bundesligaen er historieskrivning.



Fra sommer bytter Kevin Diks FC København ud med Borussia Mönchengladbach.

Det blev officielt tidligere søndag.

Og når han træder ind på grønsværen for sin nye klub vil det være historieskrivning.

Han vil nemlig blive den første indoneser til at spille Bundesliga-fodbold, skriver flere af landets medier, der i øvrigt er i svimer over Kevin Diks skifte.

Harry de Vlugt, som er født i den indonesiske by Bandoeng, spillede Bundesliga for Rot-Weiss Essen i 1970’erne, men han havde hollandsk pas.

Det ville Kevin Diks også have haft, hvis ikke det var fordi, han skiftede nationalitet sidste år og valgte at repræsentere Indonesien.

– Jeg ser frem til at se den første indoneser skifte til Bundesligaen og være professionel i Tyskland, har Dortmunds tidligere målmand Roman Weidenfeller udtalt til Jakarta Globe, da han var på visit i Indonesien.

Nu får han sit ønske opfyldt, men først skal 28-årige Kevin Diks gøre sæsonen i FC København færdig, hvor han håber på at opnå store ting.

– Når jeg tager afsked med F.C. København, skal det være med en guldmedalje. Vi skal vinde det danske mesterskab og pokalen, og det har jeg fuldt fokus på. Vi træder ind i et forår nu, hvor vi skal gøre det færdigt, og det er her, jeg har mine tanker, siger Kevin Diks i FCK’s pressemeddelelse.

Omvendt var tilbuddet fra Borussia Mönchengladbach på flere parametre for godt til at takke nej til.

– Borussia Mönchengladbach har givet mig en mulighed, jeg ikke kan sige nej til. Både i forhold til de sportslige udfordringer og de økonomiske rammer, siger forsvarsspilleren, der har underksrevet en femårig aftale med sin nye klub.

Borussia Mönchengladbach indtager ottendepladsen i Bundesligaen og har fortsat de europæiske pladser inden for rækkevidde.







LIVE

LIVE: Interesse for dansk fodboldboss

Han er færdig i Brøndby

Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’

Bendtner med FCK-bombe: Afslører tilbud

Dyster SL-spådom: ‘De ryger under stregen’

FCK-stjerne ude – ville ophæve aftale før tid

Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub



Kæmpekøb retur til FC København?

Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller

Ståle Solbakken overvejede at sige op

Dufter af Superliga – Lyngby banker Esbjerg

Opfordrer til stor Superliga-ændring 



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

‘Jeg tror næppe, han er der efter sommerferien’

Historisk lavpunkt fra Daniel Wass!

Morten Wieghorst stopper på landsholdet

Fyret træner havde hånligt øgenavn i Chelsea

Glæd jer, Brøndby: ‘Han har hele pakken’

Spår stor transferaktivitet i FC København



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

100 millioner for Ambæk? Nu bliver det meget mere

‘Det er min måde at gøre det på, Peter’

Bombe på vej i Real Madrid?

Ståle Solbakken forsøgte FCK-bombe i sommer

‘Hvis han ringer, siger jeg ikke nej’

Stor Superliga-transfer? ‘Vi har en god plan’

Her er 7 bud på Chelseas næste træner

Sådan vil Vejle tilbage i Superligaen

Kompany kommer Hjulmand til undsætning

Kalder tronskifte i Danmark

Rundens Hold i Superligaen – 28. runde

Hård Cooper-besked: Troede han var færdig i BIF

Det dufter af guld – Superligaen er galimatias

Billing pludselig tilbage: ‘Smertefuld behandling’