I svime – FCK-stjerne skriver historie

Kevin Diks skifte til Bundesligaen er historieskrivning.



Fra sommer bytter Kevin Diks FC København ud med Borussia Mönchengladbach.

Det blev officielt tidligere søndag.

Og når han træder ind på grønsværen for sin nye klub vil det være historieskrivning.

Han vil nemlig blive den første indoneser til at spille Bundesliga-fodbold, skriver flere af landets medier, der i øvrigt er i svimer over Kevin Diks skifte.

Harry de Vlugt, som er født i den indonesiske by Bandoeng, spillede Bundesliga for Rot-Weiss Essen i 1970’erne, men han havde hollandsk pas.

Det ville Kevin Diks også have haft, hvis ikke det var fordi, han skiftede nationalitet sidste år og valgte at repræsentere Indonesien.

– Jeg ser frem til at se den første indoneser skifte til Bundesligaen og være professionel i Tyskland, har Dortmunds tidligere målmand Roman Weidenfeller udtalt til Jakarta Globe, da han var på visit i Indonesien.

Nu får han sit ønske opfyldt, men først skal 28-årige Kevin Diks gøre sæsonen i FC København færdig, hvor han håber på at opnå store ting.

– Når jeg tager afsked med F.C. København, skal det være med en guldmedalje. Vi skal vinde det danske mesterskab og pokalen, og det har jeg fuldt fokus på. Vi træder ind i et forår nu, hvor vi skal gøre det færdigt, og det er her, jeg har mine tanker, siger Kevin Diks i FCK’s pressemeddelelse.

Omvendt var tilbuddet fra Borussia Mönchengladbach på flere parametre for godt til at takke nej til.

– Borussia Mönchengladbach har givet mig en mulighed, jeg ikke kan sige nej til. Både i forhold til de sportslige udfordringer og de økonomiske rammer, siger forsvarsspilleren, der har underksrevet en femårig aftale med sin nye klub.

Borussia Mönchengladbach indtager ottendepladsen i Bundesligaen og har fortsat de europæiske pladser inden for rækkevidde.







LIVE

Superliga-LIVE: FCK forlænger

Trist Jesper Lindstrøm-nyhed bekræftet

Siger op: Superliga-ekspert stopper

Afsløring: FC København afviser millionbud

Afsløring: Akos Markgraf på plads i FC København

Anton Gaaei-handel meldes død

LIVE: Drømmelodtrækning for FC København!



LIVE

TransferLIVE: De er tæt på Valdemar Lund

FCK-boss om transfers: ‘Det er virkelig svært’

LIVE: Skrækkelig lodtrækning for AGF i EL!

Chido Obi kan være på vej væk fra Man Utd

Transferkollaps: Napoli truer med retssag

LIVE: AGF får benhård CL-lodtrækning!



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Voldsom dommerkritik: ‘SL-sæsonens dårligste’

Thomasberg vinder i sin OB-debut

Træner med i Brøndby: Ikke et velgørenhedsprojekt

Afsløring: Belgisk klub jagter ubrugt Noah Sahsah

Gravesen slagter FCK-spiller: Han skal have hjælp



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Afsløring: FCM sælger Han-beom Lee i kæmpehandel

Stor ændring i AGF?

Så meget overbød Brøndby rivalerne for Hyseni

Chokskifte til FCK? Han passer ikke ind alligevel

Ny FCK-stjerne er “klog, smuk og god til engelsk”

Ekstraregning på 441.942,58 kroner

“Jeg kunne godt mærke, Thomas blev lidt irriteret”

– FCK-stjerne er ‘helt ved siden af sig selv’

Kæmpe drama: Bombe i Lindstrøm-transfer

Rygtet til FCK – nu bekræfter klubben handlen

Dansker scorer mod Barcelona

Afsløring: AGF køber Colin Rösler fra Malmö FF

Tidligere Zorniger-spiller undrer sig over fyring

Ude af Brøndby-truppen: ‘Afsøger markedet’