I svime – FCK-stjerne skriver historie

Kevin Diks skifte til Bundesligaen er historieskrivning.



Fra sommer bytter Kevin Diks FC København ud med Borussia Mönchengladbach.

Det blev officielt tidligere søndag.

Og når han træder ind på grønsværen for sin nye klub vil det være historieskrivning.

Han vil nemlig blive den første indoneser til at spille Bundesliga-fodbold, skriver flere af landets medier, der i øvrigt er i svimer over Kevin Diks skifte.

Harry de Vlugt, som er født i den indonesiske by Bandoeng, spillede Bundesliga for Rot-Weiss Essen i 1970’erne, men han havde hollandsk pas.

Det ville Kevin Diks også have haft, hvis ikke det var fordi, han skiftede nationalitet sidste år og valgte at repræsentere Indonesien.

– Jeg ser frem til at se den første indoneser skifte til Bundesligaen og være professionel i Tyskland, har Dortmunds tidligere målmand Roman Weidenfeller udtalt til Jakarta Globe, da han var på visit i Indonesien.

Nu får han sit ønske opfyldt, men først skal 28-årige Kevin Diks gøre sæsonen i FC København færdig, hvor han håber på at opnå store ting.

– Når jeg tager afsked med F.C. København, skal det være med en guldmedalje. Vi skal vinde det danske mesterskab og pokalen, og det har jeg fuldt fokus på. Vi træder ind i et forår nu, hvor vi skal gøre det færdigt, og det er her, jeg har mine tanker, siger Kevin Diks i FCK’s pressemeddelelse.

Omvendt var tilbuddet fra Borussia Mönchengladbach på flere parametre for godt til at takke nej til.

– Borussia Mönchengladbach har givet mig en mulighed, jeg ikke kan sige nej til. Både i forhold til de sportslige udfordringer og de økonomiske rammer, siger forsvarsspilleren, der har underksrevet en femårig aftale med sin nye klub.

Borussia Mönchengladbach indtager ottendepladsen i Bundesligaen og har fortsat de europæiske pladser inden for rækkevidde.





LIVE

VM-LIVE: Dårligt nyt for Brasilien

Sverige – Tunesien

Landet i lufthavnen: Nu er skifte tæt på

‘Zanka’ melder ud om fremtiden

Trækker sig som akademichef i FC Midtjylland

Seks spillere kan forlade FC Midtjylland

Spottet i København



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Den sejr var et plaster på et åbent FCK-benbrud

Her er seks bud på Robert Skovs næste klub

Rasende stjerne vil flå kontrakten over

Transfer-bombe? ‘Vi gør alt, hvad vi kan’

Stolt over dansk transfer



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Ny Brøndby-stjerne? Stjæler overskrifterne

AGF køber ham

Rasmus Højlund: De må gerne ryge tidligt ud af VM

Han tager hjem fra VM

‘Christian Eriksen havde advaret os’



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Han elsker Brøndby – vil gerne tilbage til Danmark

Hjulmand enig med storklub – her er millionlønnen

Denne Superliga-klub lurer på Kalipha Jawla

Elias Jelert færdig

Qatar – Schweiz

Afsløring: Jonathan Agyekum skifter til Sarajevo

Premier League-job: Oddset på Steve Cooper stiger

Robert Skov meldes færdig – SL-transfer undervejs?

På vej til Danmark: Stort medie døber ham “juvel”

Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’

Overraskende melding om Oliver Christensen

Brasilien – Marokko



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Dansk komet tæt på flot skifte: Her er prisen

FC Midtjylland jagter Paris Saint-Germain-bomber