Det blev absolut ikke mødt med klapsalver alle steder i fodboldverdenen, da Jürgen Klopp for nogle uger siden fik nyt job efter sin afsked med Liverpool.
Jürgen Klopp skal være fodboldchef hos Red Bull, hvilket blandt andet er blevet beskrevet som 'et åbenlyst forræderi mod alt, hvad Klopp har stået for i sin karriere', mens stjernetræneren også er blevet anklaget for at 'ødelægge sit eftermæle'.
Jürgen Klopp giver nu selv udtryk for, at han ikke helt forstår den hårde kritik af hans jobvalg.
– Du kan ikke tage beslutninger ud fra, hvordan reaktionerne vil være. Jeg ønskede ikke at træde nogen over tæerne. Jeg elsker alle mine tidligere klubber, men jeg ved ikke, hvad jeg kunne have gjort, som ville have gjort alle glade.
– Jeg er 57 år og jeg kan stadig arbejde nogle år endnu, men jeg kunne ikke se mig selv på sidelinjen for nuværende. Det var tydeligt for mig, at jeg ønskede at lave noget. Og så kom Red Bull på banen, siger Jürgen Klopp i den tidligere Real Madrid-stjerne Toni Kroos' podcast.
Jürgen Klopp peger endvidere på, at det er svært at gøre alle glade.
– Jeg kan ikke lave en afstemning blandt fansene og spørge 'hvad burde jeg gøre?' Hvis jeg var taget til Bayern München, så var der kommet et ramaskrig i Dortmund. Hvad skal jeg gøre? Jeg vil gerne fortsætte med at arbejde. Hvis du lader dig styre af, at du gerne vil gøre alle glade, så vil du nå frem til, at du kommer til at fejle hver dag.
– Min eneste reelle mulighed ville have været at blive landstræner, men jeg har ikke et ønske om at være træner længere, lyder det fra Jürgen Klopp.
Modstanden mod Red Bull bunder primært i, at koncernen har fundet en måde at komme rundt om den tyske '50+1'-model, der ellers skal sikre, at klubbers medlemmer har medbestemmelse, ligesom Red Bull har en model med at opkøbe og ændre andre klubbers farver, navn og logoer og på den måde gøre klubberne til en reklamesøjle for firmaet.
LIVE
VM-LIVE: Han bliver Portugals nye træner
USA’s landstræner er frustreret: Hvad var pointen?
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De vinder VM
NYHEDER
Dyrt FCM-indkøb droppet til træningslejr
INTERVIEW
‘Jeg er rigtig dårlig til at holde min kæft’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Horsens laver rekordtransfer
LIVE
TransferLIVE: VM-argentiner skifter for 150 mio.
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCM sælger Aral Simsir i kæmpe transfer
MEDIE
Medie: FCK-spiller enig med ny klub
TOPNYHED
Superliga-profil: Derfor skifter jeg til Brøndby
Ekspert: ‘Han kan brænde Superligaen af!’
EKSKLUSIVT
– De kom uanmeldt og jagtede mig rundt i Aarhus
Morten Bruun stjal pludselig showet til pressemøde
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
TOPNYHED
Eriksen ringede lørdag – klubboss giver status
MEDIE
‘Overraskende’ fravær sætter gang i spekulationer
TOPNYHED
Reagerer på trænerfyring: Kan ikke være anderledes
Færdig
NYHEDER
Cornelius med klar besked til FCK-ledelse
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Thelander vender tilbage til Danmark
OPTAKT
Argentina – Egypten
TOPNYHED
Ronaldo i konfrontation: ‘Du kan ikke lide mig’
MEDIE
Enig med FC Midtjylland-angriber
Belgien knuser USA
MEDIE
Byder på dansker – 44,5 millioner i spil
Don Ø: Mange rystede på hovedet
NYHEDER
Huescas hylder FCK’er: ‘Han er fucking god’
AVIS
Scorer vanvittig løn i Premier League
EKSKLUSIVT
Transfer på vej – dansker ikke med på træningslejr
EKSKLUSIVT Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig
HELT VILDT
Vanvittigt – så mange millioner er Froholdt værd
INTERVIEW
Brøndby-profil om transfer: ‘Har ikke hans nummer’
NYHEDER
Klausul udløst: ‘Vi er blevet fint kompenseret’
EKSKLUSIVT