Det blev absolut ikke mødt med klapsalver alle steder i fodboldverdenen, da Jürgen Klopp for nogle uger siden fik nyt job efter sin afsked med Liverpool.
Jürgen Klopp skal være fodboldchef hos Red Bull, hvilket blandt andet er blevet beskrevet som 'et åbenlyst forræderi mod alt, hvad Klopp har stået for i sin karriere', mens stjernetræneren også er blevet anklaget for at 'ødelægge sit eftermæle'.
Jürgen Klopp giver nu selv udtryk for, at han ikke helt forstår den hårde kritik af hans jobvalg.
– Du kan ikke tage beslutninger ud fra, hvordan reaktionerne vil være. Jeg ønskede ikke at træde nogen over tæerne. Jeg elsker alle mine tidligere klubber, men jeg ved ikke, hvad jeg kunne have gjort, som ville have gjort alle glade.
– Jeg er 57 år og jeg kan stadig arbejde nogle år endnu, men jeg kunne ikke se mig selv på sidelinjen for nuværende. Det var tydeligt for mig, at jeg ønskede at lave noget. Og så kom Red Bull på banen, siger Jürgen Klopp i den tidligere Real Madrid-stjerne Toni Kroos' podcast.
Jürgen Klopp peger endvidere på, at det er svært at gøre alle glade.
– Jeg kan ikke lave en afstemning blandt fansene og spørge 'hvad burde jeg gøre?' Hvis jeg var taget til Bayern München, så var der kommet et ramaskrig i Dortmund. Hvad skal jeg gøre? Jeg vil gerne fortsætte med at arbejde. Hvis du lader dig styre af, at du gerne vil gøre alle glade, så vil du nå frem til, at du kommer til at fejle hver dag.
– Min eneste reelle mulighed ville have været at blive landstræner, men jeg har ikke et ønske om at være træner længere, lyder det fra Jürgen Klopp.
Modstanden mod Red Bull bunder primært i, at koncernen har fundet en måde at komme rundt om den tyske '50+1'-model, der ellers skal sikre, at klubbers medlemmer har medbestemmelse, ligesom Red Bull har en model med at opkøbe og ændre andre klubbers farver, navn og logoer og på den måde gøre klubberne til en reklamesøjle for firmaet.
LIVE
TransferLIVE: Dansk klub i millionsalg
TOPNYHED
KÆMPE nedgang – så meget går AC ned i løn
MEDIE
Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?
AVIS
Dialog med Brøndby – er dette prisen?
TRANSFER
De køber ham for 740 mio.
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mohamed Sankoh tæt på Superliga-klub
EKSKLUSIVT
Brøndby tæt på denne keeper
TRANSFER
Til lægetjek i Danmark: FCM betaler ‘pænt beløb’
LIVE
VM-LIVE: Stjerne frygtes færdig ved VM
TRANSFER
Her er Jonas Winds nye klub
TOPNYHED
Brøndby med transferscoop?
TRANSFER
Spurs vil slå transferrekord og give en kongeløn
NYHEDER
‘Risikerer, at dit eftermæle smadres for altid!’
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
MEDIE
Mesterhold vil hente gratis Real Madrid-legende
NYHEDER
Rasmus Nissen afslører: Derfor skifter jeg til FCM
MEDIE
Brøndby IF og Feyenoord er i dialog
NYHEDER
‘Han ryger 100 procent!’
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
OPTAKT
Frankrig – Sverige
EKSKLUSIVT
Afsløring: Chelsea-talent får tre år i Horsens
TOPNYHED
Rygtet til Superligaen: ‘Jeg vil prøve noget nyt’
TRANSFER
De meldes i forhandlinger med Andreas Skov Olsen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jens Jønsson skifter til AGF
På vej til Brøndby? Her er hans millionløn
England – DR Congo
TOPNYHED
Spår rekordtransfer i dette vindue
MEDIE
Nu er Brøndby IF konkret på banen
TOPNYHED
Her er 16.-delsfinalerne til VM
TRANSFER
Kryptisk transfermelding
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
TRANSFER
Medie: FCN betaler 10 mio. for VM-spiller
TOPNYHED
Revser Brøndby-stemning: ‘Et fjendtligt miljø’
MEDIE
Schwartau er et emne i storklub – her er buddet
EKSKLUSIVT