Det blev absolut ikke mødt med klapsalver alle steder i fodboldverdenen, da Jürgen Klopp for nogle uger siden fik nyt job efter sin afsked med Liverpool.
Jürgen Klopp skal være fodboldchef hos Red Bull, hvilket blandt andet er blevet beskrevet som 'et åbenlyst forræderi mod alt, hvad Klopp har stået for i sin karriere', mens stjernetræneren også er blevet anklaget for at 'ødelægge sit eftermæle'.
Jürgen Klopp giver nu selv udtryk for, at han ikke helt forstår den hårde kritik af hans jobvalg.
– Du kan ikke tage beslutninger ud fra, hvordan reaktionerne vil være. Jeg ønskede ikke at træde nogen over tæerne. Jeg elsker alle mine tidligere klubber, men jeg ved ikke, hvad jeg kunne have gjort, som ville have gjort alle glade.
– Jeg er 57 år og jeg kan stadig arbejde nogle år endnu, men jeg kunne ikke se mig selv på sidelinjen for nuværende. Det var tydeligt for mig, at jeg ønskede at lave noget. Og så kom Red Bull på banen, siger Jürgen Klopp i den tidligere Real Madrid-stjerne Toni Kroos' podcast.
Jürgen Klopp peger endvidere på, at det er svært at gøre alle glade.
– Jeg kan ikke lave en afstemning blandt fansene og spørge 'hvad burde jeg gøre?' Hvis jeg var taget til Bayern München, så var der kommet et ramaskrig i Dortmund. Hvad skal jeg gøre? Jeg vil gerne fortsætte med at arbejde. Hvis du lader dig styre af, at du gerne vil gøre alle glade, så vil du nå frem til, at du kommer til at fejle hver dag.
– Min eneste reelle mulighed ville have været at blive landstræner, men jeg har ikke et ønske om at være træner længere, lyder det fra Jürgen Klopp.
Modstanden mod Red Bull bunder primært i, at koncernen har fundet en måde at komme rundt om den tyske '50+1'-model, der ellers skal sikre, at klubbers medlemmer har medbestemmelse, ligesom Red Bull har en model med at opkøbe og ændre andre klubbers farver, navn og logoer og på den måde gøre klubberne til en reklamesøjle for firmaet.
LIVE
VM-LIVE: Stjerneparade klar for Tyskland
STORT INTERVIEW
‘Det SKAL give stjernespillere til FCK’
EKSKLUSIVT
Åben for skifte: ‘Kan virkelig godt lide Danmark’
NYHEDER
Klar besked til Haaland: Jeg er ligeglad
MEDIE
De er enige med Mathias Jensen
VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu
NYHEDER
På vej til Danmark: ‘Jeg har ventet længe’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby henter Mads Emil Larsen
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
AVIS
AGF-transfer ventes på plads inden 13. juli
Medier i chok: ‘Er han historiens dårligste?’
Supercomputer: Her er VM-finalen
MEDIE
Tysk VM-stjerne er særligt interessant for PL-hold
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
EKSKLUSIVT
Bech: ‘Derfor er porten sparket op’
Brager sammen med FCK: Hvilken forskel gør det?
INTERVIEW
Delaney: ‘Han har niveauet til FC København’
OPTAKT
Norge – Frankrig
Afslører danskers pris – så meget vil OB få
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
Her er Brasiliens vej til VM-finalen
OPTAKT
Ecuador – Tyskland
MEDIE
Real Madrid køber stjerne – vil sælge ham dyrt
Afslører: FCK ringede aldrig
OPTAKT
Curaçao – Elfenbenskysten
OPTAKT
Uruguay – Spanien
TOPNYHED
Nørgaard sætter ord på Brøndbys angrebshierarki
INTERVIEW
FC København-stjerner ikke klar til sæsonstart
NYHEDER
Bombede løs i danske U-rækker: Ny chance venter
MEDIE
Ny bejler til dansk guldfugl
MEDIE
Vildt! Everton-stopper kan ende i Superligaen
EKSKLUSIVT
I dialog om dansk bomber
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
HELT VILDT
Revser stjerne: ‘Fuldkommen katastrofalt!’