Jacob Friis var i spil til stort job

Ifølge Tipsbladets oplysninger blev Jacob Friis i sommer tilbudt at komme til samtale hos belgiske Union Saint-Gilliose angående det ledige cheftrænerjob. Friis sagde nej til samtalen, da han trives i tyske Augsburg.



Fra Superligaen til Bundesligaen.

Den rejse tog Jacob Friis i november 2023, da Bundesliga-klubben Augsburg købte den daværende Viborg-cheftræner. 

Nu har danskeren været assistent i Bundesliga-klubben i et års tid, men en stor mulighed dumpede ind i sommer.

Ifølge Tipsbladets oplysninger var belgiske Union Saint-Gilliose nemlig meget interesseret i Jacob Friis. 

Klubben stod og manglede en cheftræner, og holdet fra den belgiske hovedstad tog kontrakt til Jacob Friis-lejren. 

Her blev danskeren tilbudt at komme til samtale med klubbens ejer, men Friis valgte at sige 'nej tak', da han har det godt i Augsburg.

Union Saint-Gillioise havde blandt andet kastet sin kærlighed på Jacob Friis, da klubben er meget datadrevent, og her har den danske træner bonet ud grundet gode resultater i Danmark. 

47-årige Jacob Friis ønsker ikke at kommentere Tipsbladets oplysninger, men han indrømmer dog, at flere klubber har vist interesse for ham. 

– Det er altid det, at der har været nogle følere ude, men det betyder ikke, at jeg er blevet tilbudt jobbet. Jeg har dog fået nogle forespørgsler, hvor jeg så ikke har valgt at gå videre med det. Det betyder ikke, at jeg har sagt nej til andre jobs, for jeg aner jo ikke, om jeg ville have fået det.

– Jeg føler mig vildt priviligeret over, at der er blevet stukket en føler ud. Jeg har ikke valgt at tage det videre. Jeg blev jo hentet herned, og så vil jeg gerne over en længere periode være med til at gøre en positiv forskel, inden man har for travlt med at komme videre, siger Jacob Friis til Tipsbladet.

Union Saint-Gilliose endte i stedet for med at ansætte Sebastién Pocognoli. 

Jacob Friis har kontrakt med Augsburg frem til sommeren 2025.





Mysteriet Bardghji – har et hav af tilbud




MEDIE

FC København i intense transferforhandlinger

Hjemvendt dansk profil: ‘Drømmen er AGF’

Nørgaard om Brøndby-stortalent: ‘Ubehagelig’

Blev Norge snydt? Ekspert er ikke i tvivl

Peter Crouch i kødet på Schmeichel efter kritik

Afslører på TV 2: Ville hente VM-stjerne til FCM



LIVE

VM-LIVE: Stjerne sendt på bænken

FCK enig med danskerklub om Elias Achouri

FCK-spiller har revet skulderen af led

Nørgaard fremlægger sin Vallys-plan

Maxsø til Brøndby? Nu reagerer Nørgaard

‘Kæmpe cadeau til AGF’

Afsløring: Lægetjek i dag – henter Patrick Olsen



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Zorniger var sur – Ejdum reagerede prompte

Forhandler med Jannik Vestergaard

Mathias Zanka i svime: På et helt andet niveau

Sønderjyske henter landsholdsspiller

Paolo Maldini lander stort job



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Afsløring: San Diego vil give 22 mio. for Achouri

Tager Superliga-klub stor beslutning?

Choktransfer: Liverpool-stjerne til Man Utd?

Høj klasse – det var vidunderligt lavet!

Kenneth Perez advarer: Det bliver et helvede

Afsløring: Viktor Fischer træner med i dansk klub

Jubler over transfer: Tak, Brøndby!

FCM-flop i chokskifte

Zorniger skriger på transfers: Her er bekymringen

Sebastian Hindstam på blokken i danske klubber



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Historisk transfer – FC København tjener kassen

Tæt på aftale med Jürgen Klopp

Sur Zorniger med opsang til Ejdum

Stort medie: Blev Norge snydt?