Fra Superligaen til Bundesligaen.
Den rejse tog Jacob Friis i november 2023, da Bundesliga-klubben Augsburg købte den daværende Viborg-cheftræner.
Nu har danskeren været assistent i Bundesliga-klubben i et års tid, men en stor mulighed dumpede ind i sommer.
Ifølge Tipsbladets oplysninger var belgiske Union Saint-Gilliose nemlig meget interesseret i Jacob Friis.
Klubben stod og manglede en cheftræner, og holdet fra den belgiske hovedstad tog kontrakt til Jacob Friis-lejren.
Her blev danskeren tilbudt at komme til samtale med klubbens ejer, men Friis valgte at sige 'nej tak', da han har det godt i Augsburg.
Union Saint-Gillioise havde blandt andet kastet sin kærlighed på Jacob Friis, da klubben er meget datadrevent, og her har den danske træner bonet ud grundet gode resultater i Danmark.
47-årige Jacob Friis ønsker ikke at kommentere Tipsbladets oplysninger, men han indrømmer dog, at flere klubber har vist interesse for ham.
– Det er altid det, at der har været nogle følere ude, men det betyder ikke, at jeg er blevet tilbudt jobbet. Jeg har dog fået nogle forespørgsler, hvor jeg så ikke har valgt at gå videre med det. Det betyder ikke, at jeg har sagt nej til andre jobs, for jeg aner jo ikke, om jeg ville have fået det.
– Jeg føler mig vildt priviligeret over, at der er blevet stukket en føler ud. Jeg har ikke valgt at tage det videre. Jeg blev jo hentet herned, og så vil jeg gerne over en længere periode være med til at gøre en positiv forskel, inden man har for travlt med at komme videre, siger Jacob Friis til Tipsbladet.
Union Saint-Gilliose endte i stedet for med at ansætte Sebastién Pocognoli.
Jacob Friis har kontrakt med Augsburg frem til sommeren 2025.
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
Kæmpe krise: Han er favorit til Chelsea-job
NYHEDER
– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!
TOPNYHED
Arsenal skal til Danmark
MEDIE
Medie: Frank er bedste bud til disse to PL-klubber
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De vinder Superligaen
Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund
OPTAKT
Viborg FF – Brøndby IF
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
INTERVIEW
Melder klart ud: ‘Det har altid været Danmark’
EKSKLUSIVT
Kæmpe hyldest: ‘Så findes der ingen bedre træner’
MEDIE
Historisk katastrofe – dyreste nogensinde!
TRANSFER
Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
Mulig Kasper Schmeichel-kovending
Grimt sammenstød – SL-spiller ude på ubestemt tid
‘Det er det værste, vi kan gøre lige nu’
OPTAKT
FC København – OB
EKSKLUSIVT
Vil have dansk stjerne til Brøndby
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
EKSKLUSIVT
Bekræfter: Spændende besøg i FC Midtjylland
NYHEDER
Ekspert blæst bagover – sender besked til Cooper
NYHEDER
Afslører samtale med Roony Bardghji
NYHEDER
Junker: ‘Mere bange for AGF taber den kamp’
Måbende Chelsea-træner kritiserer sine spillere
FC Midtjylland-spiller stukket ned
NYHEDER
Junker: ‘Jeg tror, de bliver danske mestre!’
MEDIE
Stjernetræner spøger i Real Madrid
INTERVIEW
‘Du er en anelse for hurtigt ude med de ben der’
Premier League-klub præsenterer ny cheftræner
Premier League-bombe? ‘Jeg kan ikke se ham blive’
Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’
INTERVIEW ‘Min tid i FC København var helt perfekt’
MEDIE
Offentliggøres i dag