Jacob Friis var i spil til stort job

Ifølge Tipsbladets oplysninger blev Jacob Friis i sommer tilbudt at komme til samtale hos belgiske Union Saint-Gilliose angående det ledige cheftrænerjob. Friis sagde nej til samtalen, da han trives i tyske Augsburg.



Fra Superligaen til Bundesligaen.

Den rejse tog Jacob Friis i november 2023, da Bundesliga-klubben Augsburg købte den daværende Viborg-cheftræner. 

Nu har danskeren været assistent i Bundesliga-klubben i et års tid, men en stor mulighed dumpede ind i sommer.

Ifølge Tipsbladets oplysninger var belgiske Union Saint-Gilliose nemlig meget interesseret i Jacob Friis. 

Klubben stod og manglede en cheftræner, og holdet fra den belgiske hovedstad tog kontrakt til Jacob Friis-lejren. 

Her blev danskeren tilbudt at komme til samtale med klubbens ejer, men Friis valgte at sige 'nej tak', da han har det godt i Augsburg.

Union Saint-Gillioise havde blandt andet kastet sin kærlighed på Jacob Friis, da klubben er meget datadrevent, og her har den danske træner bonet ud grundet gode resultater i Danmark. 

47-årige Jacob Friis ønsker ikke at kommentere Tipsbladets oplysninger, men han indrømmer dog, at flere klubber har vist interesse for ham. 

– Det er altid det, at der har været nogle følere ude, men det betyder ikke, at jeg er blevet tilbudt jobbet. Jeg har dog fået nogle forespørgsler, hvor jeg så ikke har valgt at gå videre med det. Det betyder ikke, at jeg har sagt nej til andre jobs, for jeg aner jo ikke, om jeg ville have fået det.

– Jeg føler mig vildt priviligeret over, at der er blevet stukket en føler ud. Jeg har ikke valgt at tage det videre. Jeg blev jo hentet herned, og så vil jeg gerne over en længere periode være med til at gøre en positiv forskel, inden man har for travlt med at komme videre, siger Jacob Friis til Tipsbladet.

Union Saint-Gilliose endte i stedet for med at ansætte Sebastién Pocognoli. 

Jacob Friis har kontrakt med Augsburg frem til sommeren 2025.







LIVE

TransferLIVE: Kæmpetransfer – skifter for 450 mio.

Norsk ekspert håner Danmark

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Sender stort millionbud på brandvarmt Brøndby-emne

Ny FCM-stjerne? Så vild var han under Tullberg

Christian Eriksen skal genoptræne i Danmark



LIVE

VM-LIVE: Egypten klager til FIFA

FCK forhandler: Han koster mindst 30 millioner

PSG med vanvittigt prisskilt: 1,125 milliarder kr.

Nu har FCM-profil skrevet under med ny klub

Meldt enig med Brøndby – laver stort millionskifte

Bekræfter dansk kæmpetransfer

Ingen Brøndby? Overraskende transfermelding



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

På vej til FCK: En kæmpe overpræstation

‘Han ville passe rigtigt godt i FC Midtjylland’

Ude på ubestemt tid af personlige årsager

Man. Utd. henter Chelsea-profil i stor handel

Frankrig – Marokko



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Dansker jubler over skifte: ‘En verdenskendt klub’

Vil købe Brøndby: Lover 7 ud af 10 mesterskaber

Knuser transferrekord

Afsløring: Viborg sælger forsvarsspiller 

‘Meget konkrete henvendelser’ på FCK-emne

Dansk interesse: ‘Han er rigtig meget værd’

Efter fyring: Her er Johnny Mølbys nye job

Afsløring: Kæmpe dansk agentfirma i gigant-fusion 

Her er Aral Simsirs kongeløn i Tyrkiet

Dommervalg til VM-brag vækker opsigt – fans raser



EKSKLUSIVT

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Stor profil ude af Frankrig-brag

Supercomputer: De vinder VM

Afsløring: Aarhus Fremad tæt på millionsalg

Norges kronprins rejser til USA