I 2017 hentede Werder Bremen Thomas Delaney i FC København. Danskerens ophold hos de grønblusede udviklede sig til en stor succes, som har sendt ham forbi Dortmund og Sevilla.
Nu er tiden skruet over fem år frem, og igen er Werder Bremen gået på rov i FC København. Denne gang har de købt Jens Stage, der besidder mange af de samme evner på banen som sin danske landsmand.
Derfor er det tyske medie Kicker heller ikke sen til at drage paralleller mellem de to. Samme medie griber også hurtigt mikrofonen ved klubbens træningslejr, og spørger Jens Stage om han tror, at sammenligningen med den danske stjerne vil fortsætte under hans tyske eventyr.
– Det forventer jeg, siger Jens Stage kortfattet til Kicker, inden han sætter flere ord på Thomas Delaney-sammenligningen.
– Jeg vil helst ikke tale mig ind i en anden æra. Men Thomas er også en boks-til-boks midtbanespiller og en stor rollemodel i Danmark.
Thomas Delaney nåede en enkelt sæson i Werder Bremen, inden Dortmund hentede danskeren til klubben. Her spillede han tre sæsoner, som bød på en tysk pokaltriumf. Siden sidste sommer har han tørnet ud for Sevilla.
Jens Stage, 25 år, skal nu forsøge at gøre Delaney kunsten efter i tysk fodbold. Den nye sæson begynder for Werder Bremen den 1. august med en pokalkamp mod Cottbus. Få dage efter venter Jonas Wind og Wolfsburg i Bundesliga-åbneren.
Jens Stage har underskrevet en aftale for de næste fire år, hvor der har været en del polemik omkring danskerens pris. Ekstra Bladet fortalte om en pris på 45 millioner kroner, mens tyske medier meldte om en helt anden pris.
Kicker har samme prissætning som sine tyske kollegaer, men de skriver også, at prisen kan nærme sig 60 millioner kroner. Det er samme pris, som Ekstra Bladet fortalte, at Jens Stage kan ende med at koste afhængig af bonusser.
Har du styr på de danske hold og Europa? Hvis ikke, så tjek overblikket her
Sommerpause i Superligaen: Sådan gør din klub
Her får du et overblik over alle sommerens til- og afgange i Superligaen.
LIVE
TransferLIVE: Kæmpetransfer – skifter for 450 mio.
NYHEDER
Ekspert: ‘Viser man har nosser!’
TOPNYHED
Norsk ekspert håner Danmark
MEDIE
Sender stort millionbud på brandvarmt Brøndby-emne
TOPNYHED
Christian Eriksen skal genoptræne i Danmark
NYHEDER
FCK forhandler: Han koster mindst 30 millioner
LIVE
VM-LIVE: Egypten klager til FIFA
AVIS
PSG med vanvittigt prisskilt: 1,125 milliarder kr.
MEDIE
Meldt enig med Brøndby – laver stort millionskifte
Bekræfter dansk kæmpetransfer
MEDIE
Ingen Brøndby? Overraskende transfermelding
Ude på ubestemt tid af personlige årsager
TIPSBLADET SPECIAL
På vej til FCK: En kæmpe overpræstation
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
EKSKLUSIVT
‘Han ville passe rigtigt godt i FC Midtjylland’
OPTAKT
Spanien – Belgien
INTERVIEW
Dansker jubler over skifte: ‘En verdenskendt klub’
TRANSFER
Man. Utd. henter Chelsea-profil i stor handel
Vil købe Brøndby: Lover 7 ud af 10 mesterskaber
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
NYHEDER
Efter fyring: Her er Johnny Mølbys nye job
Dommervalg til VM-brag vækker opsigt – fans raser
INTERVIEW
Dansk interesse: ‘Han er rigtig meget værd’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kæmpe dansk agentfirma i gigant-fusion
MEDIE
Her er Aral Simsirs kongeløn i Tyrkiet
EKSKLUSIVT
Afsløring: Aarhus Fremad tæt på millionsalg
EKSKLUSIVT
Arbejder på Brøndby-exit
Stor profil ude af Frankrig-brag
TRANSFER
Stort FCK-indkøb? ‘Han er en kopi af Dembélé’
MEDIE
Transfer på vej? FCM kan få millionbonus
EKSKLUSIVT Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De vinder VM
NYHEDER
Norges kronprins rejser til USA
‘Meget konkrete henvendelser’ på FCK-emne