I 2017 hentede Werder Bremen Thomas Delaney i FC København. Danskerens ophold hos de grønblusede udviklede sig til en stor succes, som har sendt ham forbi Dortmund og Sevilla.
Nu er tiden skruet over fem år frem, og igen er Werder Bremen gået på rov i FC København. Denne gang har de købt Jens Stage, der besidder mange af de samme evner på banen som sin danske landsmand.
Derfor er det tyske medie Kicker heller ikke sen til at drage paralleller mellem de to. Samme medie griber også hurtigt mikrofonen ved klubbens træningslejr, og spørger Jens Stage om han tror, at sammenligningen med den danske stjerne vil fortsætte under hans tyske eventyr.
– Det forventer jeg, siger Jens Stage kortfattet til Kicker, inden han sætter flere ord på Thomas Delaney-sammenligningen.
– Jeg vil helst ikke tale mig ind i en anden æra. Men Thomas er også en boks-til-boks midtbanespiller og en stor rollemodel i Danmark.
Thomas Delaney nåede en enkelt sæson i Werder Bremen, inden Dortmund hentede danskeren til klubben. Her spillede han tre sæsoner, som bød på en tysk pokaltriumf. Siden sidste sommer har han tørnet ud for Sevilla.
Jens Stage, 25 år, skal nu forsøge at gøre Delaney kunsten efter i tysk fodbold. Den nye sæson begynder for Werder Bremen den 1. august med en pokalkamp mod Cottbus. Få dage efter venter Jonas Wind og Wolfsburg i Bundesliga-åbneren.
Jens Stage har underskrevet en aftale for de næste fire år, hvor der har været en del polemik omkring danskerens pris. Ekstra Bladet fortalte om en pris på 45 millioner kroner, mens tyske medier meldte om en helt anden pris.
Kicker har samme prissætning som sine tyske kollegaer, men de skriver også, at prisen kan nærme sig 60 millioner kroner. Det er samme pris, som Ekstra Bladet fortalte, at Jens Stage kan ende med at koste afhængig af bonusser.
Har du styr på de danske hold og Europa? Hvis ikke, så tjek overblikket her
Sommerpause i Superligaen: Sådan gør din klub
Her får du et overblik over alle sommerens til- og afgange i Superligaen.
LIVE
VM-LIVE: Bizar sviner af VM-træner
TOPNYHED
‘Christian Eriksen havde advaret os’
MEDIE
Hjulmand enig med storklub – her er millionlønnen
LIGE NU
Nu melder Christian Eriksen ud
MEDIE
Han bliver ny cheftræner i Silkeborg
MEDIE
Brøndby henter Arnar Bjarki Gunnleifsson
EKSKLUSIVT
Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’
TRANSFER
FC Barcelona køber VM-angriber – her er prisen
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCN forlænger med Superliga-spiller
TransferLIVE: Vender retur til Brøndby
NYHEDER
Jens Jønsson flirter med dansk retur
INTERVIEW
Brøndby-chef reagerer på Christian Nørgaard
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
NYHEDER
Peger på ham som ny Superliga-træner
EKSKLUSIVT
Ny TV2-satsning: ‘Tror Per Frimann er bekymret’
TIPSBLADET SPECIAL
Røven i klaskehøjde: Han får et gennembrud til VM
NYHEDER
VM-deltager skal ændre spilletrøje efter Fifa-krav
INTERVIEW
Stortalent gratis til FC København: ‘Han er unik’
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
NYHEDER
Kostede 640 millioner – nu er han færdig i United
NYHEDER
Hamburger SV afviser at møde Superliga-klub
INTERVIEW
Brøndby-direktør melder ham færdig i klubben
TOPNYHED
Fatter intet af Barcas AC-beslutning: Hensynsløst!
EKSKLUSIVT
Tæt på vild Superliga-handel – får option
NYHEDER
Infantino i stort forsvar af billetpriser
NYHEDER
Succestræner forlader Premier League-klub
OPTAKT
Optakt: Mexico – Sydafrika
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCN forlænger med stortalentet Callaku
STORT INTERVIEW
Thomas Nørgaard fremlægger sin Brøndby-plan
Supercomputer: De vinder VM
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 10 stortalenter du bare SKAL se til VM
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kæmpeskifte – millioner til dansk klub
MEDIE