Jens Stage forventer konstant stjernesammenligning

Det er ikke kun Jens Stage, der har taget et karriereforløb gennem først FC København og sidenhen Werder Bremen. Han forventer, at sammenligningerne med den danske landsholdsstjerne fortsætter i Tyskland.



I 2017 hentede Werder Bremen Thomas Delaney i FC København. Danskerens ophold hos de grønblusede udviklede sig til en stor succes, som har sendt ham forbi Dortmund og Sevilla.

Nu er tiden skruet over fem år frem, og igen er Werder Bremen gået på rov i FC København. Denne gang har de købt Jens Stage, der besidder mange af de samme evner på banen som sin danske landsmand.

Derfor er det tyske medie Kicker heller ikke sen til at drage paralleller mellem de to. Samme medie griber også hurtigt mikrofonen ved klubbens træningslejr, og spørger Jens Stage om han tror, at sammenligningen med den danske stjerne vil fortsætte under hans tyske eventyr.

– Det forventer jeg, siger Jens Stage kortfattet til Kicker, inden han sætter flere ord på Thomas Delaney-sammenligningen.

– Jeg vil helst ikke tale mig ind i en anden æra. Men Thomas er også en boks-til-boks midtbanespiller og en stor rollemodel i Danmark.

Thomas Delaney nåede en enkelt sæson i Werder Bremen, inden Dortmund hentede danskeren til klubben. Her spillede han tre sæsoner, som bød på en tysk pokaltriumf. Siden sidste sommer har han tørnet ud for Sevilla.

Jens Stage, 25 år, skal nu forsøge at gøre Delaney kunsten efter i tysk fodbold. Den nye sæson begynder for Werder Bremen den 1. august med en pokalkamp mod Cottbus. Få dage efter venter Jonas Wind og Wolfsburg i Bundesliga-åbneren.

Jens Stage har underskrevet en aftale for de næste fire år, hvor der har været en del polemik omkring danskerens pris. Ekstra Bladet fortalte om en pris på 45 millioner kroner, mens tyske medier meldte om en helt anden pris.

Kicker har samme prissætning som sine tyske kollegaer, men de skriver også, at prisen kan nærme sig 60 millioner kroner. Det er samme pris, som Ekstra Bladet fortalte, at Jens Stage kan ende med at koste afhængig af bonusser.

Har du styr på de danske hold og Europa? Hvis ikke, så tjek overblikket her

Sommerpause i Superligaen: Sådan gør din klub

Her får du et overblik over alle sommerens til- og afgange i Superligaen.





Danske kongekasser sikrer Ajax’ sejr

AGF henter ‘sensation’ for næsen af Man Utd

Maxsø melder ud om fremtidsplaner

Voldsom Froholdt-spådom: Tæt på transferrekord

Moukoko trækker overskrifter i udlandet

FC København interesseret i denne angriber

Gidsel skriver historie – den første nogensinde

Tæt på dansk kæmpetransfer – her er hans løn

Cooper åbner op om sit forhold til Daniel Wass

FC København tager vild sejr i Champions League

Kæmpetransfer: ‘Jeg er virkelig imponeret’

Vild med ny Eriksen-løsning

Peger på mulig gave til FCK

Brøndbys store karantænemareridt

Revser stjerner: ‘Skidt!’

Jacob Neestrup med klokkeklar Delaney-besked

Fyret i AaB – nu kan han lande helt vildt job 

Køber sig ind i dansk klub

Spørgsmål sværmer om Pytlick – vil koste millioner

Trist Kvistgaarden-melding

Roser Wass-beslutning: ‘Han er frygtløs’

Medie: Her skal Mikael Uhre sandsynligvis hen

FCM-stjerne færdig for i år

Nu er der nyt – var til møde med FCK mandag

Stort spansk medie fremhæver William Clem

De vil hente Andreas Maxsø

Fik kun 18 minutter – Pohl færdig i topklub

Lothar Matthaüs storroser dansker

– Ville være godt med en mere pålidelig målmand

‘Jeg har det ikke særlig godt’

Roony Bardghji overrasker Michael Laudrup

Bliver Slot fyret? Vildt navn bringes i spil

Cooper har italesat stort Ambæk- og Nartey-dilemma

Storklub ansætter kvinde som sportsdirektør

Thomas Thomasberg: Det koster Franculino

– Noget af det dummeste, jeg nogensinde har set

Rigtig dårlig melding

Coopers reformation: Her er ændringerne i Brøndby

Store ændringer: Her er Coopers transferplan

Afsløring: Stortalent til prøvetræning hos FCM

AGF præsenterer James Bogere og Hamuza Sengooba

Dansk dominans: Ikke sket i 70 år

Her kan du se Villarreal mod FC København

Pogba investerer i kamelvæddeløb

Udpeger: Her kan FCK straffe os

Ikke FCM – Dortmund-talent tæt på ny klub

Dansk stjerne kan vinde stor pris

Bekræfter millionbud på dansker

Frank ser stærke muligheder for CL-avancement

Slot: Internt opgør med Salah påvirker holdet