Det er ikke hverdagskost, at Augsburg sætter europæiske giganter som FC Barcelona og Real Madrid til vægs, men det er ikke desto mindre sket på ét parameter i 2025.
Tirsdag bragte Transfermarkt nemlig en artikel med følgende overskrift: ‘Belønnet for målmandsskift: Augsburg har den bedste defensiv i Europas topligaer’. Her indtager Augsburg førstepladsen med 0,38 mål indkasseret per ligakamp i 2025, mens giganter som FC Barcelona, Atlético Madrid og Real Madrid må tage til takke med sekundære placeringer.
– Jeg så det godt. Det var et fedt billede, foran Barcelona og hvem det ellers var, siger Jess Thorup, da Tipsbladet taler med Augsburgs danske cheftræner torsdag aften.
Førstepladsen har selvsagt resulteret i stor glæde i danskerklubben, da Augsburg som bekendt er en klub, der arbejder med et noget andet budget end ovennævnte mastodonter.
– Det er klart, at det glæder vi os over. En ting er, at resultaterne efter jul har været, som de har været, men vigtigere er, at vi er på rette vej, og vi laver vores egne statistikker over, hvad vi gør godt, og vi sammenligner os med dem i Bundesligaen, men der var da ikke nogen af os, der havde set på sådan et internationalt plan, at vi lå der, hvor vi lå, siger Jess Thorup og fortsætter:
– Men det gør jo endnu engang, at man bliver bekræftet i, at det arbejde, vi går og laver i dagligdagen, at det bærer frugt. Det ser vi på resultattavlen og i tabellen, men det er klart, at det jo også ind imellem også er spændende at måle sig mod de bedste, ikke kun i Tyskland, men også i top-fem ligaerne.
Bedste defensiv i Europas top fem-ligaer i 2025 (mål imod pr. kamp)
- Augsburg (0,38)
- FC Barcelona (0,5)
- Mainz (0,5)
- Atlético Madrid (0,57)
- Strasbourg (0,62)
Kilde: Transfermarkt.
Augsburg har hentet 15 pointer i de seneste syv ligakampe, hvor holdet er ubesejret, og ifølge Jess Thorup kan en væsentlig del af forklaringen meget vel være, at danskerklubben i vinterpausen prøvede at tage en lidt anderledes tilgang til at få løst de udfordringer, holdet havde kæmpet med i efterårssæsonen.
– Vi gjorde det henover vinteren – i Tyskland er pausen jo rigtig kort – at vi havde en kort træningslejr på et par dage, hvor vi samlede truppen og involverede spillerne og tog nogle snakke med dem og sagde: ‘Hvor er det, vi skal hen? Hvad er det, vi skal forbedre?’ Vi tog alle temaer op og fik tingene snakket igennem, siger Jess Thorup og fortsætter:
– Spillerne skulle i små grupper diskutere tingene, og de skulle forelægge det for de andre. I stedet for, at det altid kun er træneren, der skal stå og tale foran dem, prøvede vi ligesom at involvere spillerne. Og det gav en masse spændende ting, som vi har arbejdet med.
– Så kan man spørge, hvorfor det lykkedes. Det kan der være flere grunde til. Det kan være på grund af nogle af de her snakke, men det kan også have noget at gøre med, at vi i sommer lavede en stor udskiftning i truppen. Vi har spillet det første halve års tid med syv-otte nye spillere i startopstillingen, og det er klart, at det tager tid. Men der føler vi nu, at vi har fundet systemet, balancen og relationerne, hvor det hele begynder at gå op i en højere enhed.
– Lige nu har spillerne en fornemmelse af, at hver gang, vi går på banen, kan vi vinde. Den fornemmelse er ikke noget, man kan købe eller træne sig til, det er noget, man opbygger over tid. Det har vi formået at gøre over den seneste periode.

Jess Thorup sammen med Bayern München-cheftræner Vincent Kompany tilbage i november (Foto: Alamy).
Situationen vendt fuldstændigt på hovedet
I Transfermarkts artikel om Augsburgs jerndefensiv blev danskerklubbens målmandsskift fremhævet som årsagen til succesen, men der er en del flere nuancer i udviklingen, understreger Jess Thorup.
– Det har givet noget omtale hernede, at jeg har valgt at skifte målmand. Men min helt klare overbevisning er, at det er holdet som helhed, der har fundet hinanden, fundet strukturen, fundet trygheden og skabt relationerne. Og så er det klart, at når vi pludselig vinder i Berlin (2-0-sejr over Union Berlin den 15. januar efter tre nederlag i træk, red.) og vinder i Werder (2-0-sejr over Werder Bremen den 19. januar, red.), så gør de her succesoplevelser, at de næste skridt går lidt nemmere, siger Jess Thorup og fortsætter:
– Det, at vi nu ikke har tabt i syv kampe i streg, det rykker på alle parametre, og udviklingen går pludseligt hurtigere, end den gjorde før. Så jeg tror, at det er mere det overordnede end lige, at det er et målmandsskifte, der er lykkedes.
Augsburgs aktuelle succes er ekstra iøjnefaldende med tanke på, at der så sent som i januar blev skrevet om ‘en urolig stemning’ i danskerklubben efter en periode med tre nederlag i træk, hvilket efterlod Jess Thorup og co. med blot tre point ned til stregen.
Augsburgs seneste syv ligakampe
- Mönchengladbach – Augsburg 0-3
- Augsburg – Leipzig 0-0
- Mainz – Augsburg 0-0
- St. Pauli – Augsburg 1-1
- Augsburg – Heidenheim 2-1
- Werder Bremen – Augsburg 0-2
- Union Berlin – Augsburg 0-2
Med den forrygende pointhøst i den seneste halvanden måned er der dog nu hele 16 point ned til stregen, og derfor må situationen i Augsburgs siges at være blevet fuldstændigt på hovedet.
– Ja, det er den da helt sikkert. Det kan man mærke på omklædningsrummet, på fansene på journalisterne. Nu begynder folk at kigge opad og på, hvad der er af muligheder. De snakker ikke nedrykning mere, på trods af, at hvis man kigger på de seneste ni sæsoner, så er klubben endt mellem 12. og 15. pladsen i Bundesligaen, siger Jess Thorup og fortsætter:
– I sidste sæson blev vi nummer 11, og det var den tredjebedste sæson i klubbens historie. Augsburgs målsætning er at overleve. Men det er klart, at vi også ser på, hvad de næste skridt nu kan være, og om vi kan begynde at sætte nye målsætninger.
– Men lige nu gør vi klogt i at holde fokus på det, vi har været gode til, nemlig at tage én kamp ad gangen, og holde det momentum så længe som muligt. 16 point fra nedrykningsstregen giver en ro og en tryghed til at kunne planlægge fremadrettet.

Augsburg har den bedste defensive statistik af alle klubber i Europas fem største ligaer i 2025 (Foto: Alamy).
‘Vi kender vores position i ligaen’
Det var i oktober 2023, at Jess Thorup blev ansat som cheftræner i Augsburg, og dermed kan den tidligere FC København- og FC Midtjylland-boss se tilbage på omtrent halvandet år i Bundesliga-klubben.
Starten i Tyskland var helt forrygende for Jess Thorup, der gik ubesejret igennem sine første seks kampe, men i slutningen af sidste sæson røg Augsburg så ind i fem nederlag i træk. Generelt har danskerklubben kæmpet lidt med stabiliteten, hvilket skyldes et par forskellige ting ifølge Thorup.
– Jeg har haft en fantastisk tid i klubben. Det er en klub, der de seneste 14 sæsoner har været i Bundesligaen. I august 2023 ansatte klubben en ny sportsdirektør, som efterfølgende ansatte mig i oktober 2023. Klubben ville prøve noget andet, man ville prøve at se, om vi kunne udvikle os, samtidig med at vi skulle udvikle vores egne talenter til førsteholdet. En proces, vi er godt i gang med, men som også kræver noget tid og nogle transfervinduer, samt at finde ud af, hvad vi har brug for, for at tage de næste skridt. En proces, som helt naturligt kan give lidt svingende resultater.
– Man skal stadigvæk huske, at sidste sæson var den tredjebedste sæson i klubbens historie, og folk begyndte allerede sidste år at snakke om Europa. Vi får så nogle skader og taber de sidste fem kampe i sæsonen og ender så ‘kun’ som nummer 11. Men bare det, at vi var oppe at snuse til det, gør, at vi tænker: ‘Er der flere muligheder? Kan vi tage de næste skridt?’ Samtidig med, at forventningerne stiger med sidste års resultater.
– Så sælger vi pludselig vores tre-fire bedste spillere, og vi starter sæsonen med syv eller otte nye spillere i startopstillingen. Der kender vi også vores position i ligaen, har vi en god spiller, så tager de store klubber ham. Det er vores måde at overleve på. På den anden side, som træner, sidder man og håber på, at vi kan snakke kontinuitet.
Næste kamp for Jess Thorup og Augsburg er søndag kl. 17.30, hvor Freiburg kommer på besøg.
Læs med i weekenden, hvor de øvrige dele af Tipsbladets interview med Jess Thorup bringes.
Tipsbladet har også talt med Jess Thorups assistent Lars Knudsen om Augsburgs aktuelle succes – det interview kan læses her.
LIVE
TransferLIVE: Forlænger med stortalent
EKSKLUSIVT
Afsløring: Vejle køber lynhurtige Ransford Amoo
MEDIE
Chok: Han kan erstatte Thomas Frank
NYHEDER
Fremhæver nye Brøndby-profiler efter debut
TOPNYHED
‘En af mine bedste beslutninger nogensinde’
HELT VILDT
I svime over Dorgu – sammenligner med Haaland
TIPSBLADET SPECIAL
Monsterdyrt FCM-emne har et kæmpe problem
Tipsbladets transfershow: Her er den nye vært
MEDIE
FC Midtjylland klar med vanvidsbud på 82 millioner
EKSKLUSIVT
Afsløring: Vejle Boldklub sælger Luka Hujber
TRANSFER
Koster kæmpe beløb: ‘FCK har vist interesse’
I chok: ‘Jeg er færdig – fyr Thomas Frank!’
TOPNYHED
Reagerer på bombe: ‘Den her verden er vanvittig’
TRANSFER Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt
HELT VILDT
Dansk choktransfer: ‘Det sygeste salg!’
NYHEDER
Cooper om Nartey: ‘Ville være respektløst!’
STORT INTERVIEW
Daniel Wass overrasker i hitserie på DR
AGF i milliontransfer? Kan blive rekorddyr
NYHEDER
– Jeg havde det oprigtigt dårligt som menneske
TIPSBLADET SPECIAL Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026
INTERVIEW
Gidsel: ‘Jeg kunne sagtens vende hjem til Danmark’
MEDIE
Manchester United overvejer denne stjernetræner
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCK-talent skifter til Næstved Boldklub
MEDIE
Vil hente megastjerne og italiensk cheftræner
AVIS
Helt vildt – får FC Barcelona-stjerne til spotpris
EKSKLUSIVT
Afsløring: OB køber ny profil for en slik
Dorgu lyner! Manchester United slår City
MEDIE
Den værste i 18 år – de overvejer det
NYHEDER
Dansk landsholdsspiller imponerer
INTERVIEW
Kasper Fisker tilbage i Brøndby IF
Kommer med stikpille – nævner pludselig Højlund
MEDIE
Kongerne af transfervinduet
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen
Verdensstjernes søn landet i København
INTERVIEW
Er det Narteys kongeløn i Lyon?
TOPNYHED
Michael Carrick storhylder
EKSKLUSIVT
I svime over Superliga-transfer: Fantastisk, OB!
TOPNYHED
Medie: Derfor er Thomas Frank ikke blevet fyret
TOPNYHED
Superliga-boss flirter med Albert Grønbæk
TIPSBLADET SPECIAL
Farzams Fanzone: Så dyr er Thomas Jørgensen
Nyt tilbageslag for Hjulmand
MEDIE
FCK’s nye højre back? Har et tilbud på bordet
NYHEDER
Brøndby-transfer på vej? ‘Tror, det sker’
LIGE NU
Brøndby udsender opdatering om Jacob Ambæk
DAGENS SPILFORSLAG
Bretonere bøllebanker normannere
MEDIE
‘Afgørende dage’
Optur før FC København-brag
NYHEDER
– Jeg var meget, meget tæt på anden klub
PL-stjerner misser og koster Egypten bronze
– Buhråb var mod alle, først og fremmest mig
Nederlag sender Thomas Frank dybere ned i krisen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Ajax sælger Lasse Abildgaard
NYHEDER
‘Det kommer aldrig til at ske’
NYHEDER
Lauge i tårer i tv-interview: ‘Har været hårdt’
NYHEDER