Jonas Wind er i København

Jonas Wind befinder sig angiveligt i København, hvor han forbereder sit comeback.



Jonas Wind kan have spillet sin sidste kamp for Wolfsburg i 2025.

Han har nemlig pådraget sig en skade i låret, der holder ham ude på ubestemt tid. Det fortalte Wolfsburg i sidste uge.

– Vi må undvære Jonas Wind i øjeblikket. Den 26-årige spiller har pådraget sig en lårskade, og han blev opereret i München i dag og er ude på ubestemt tid, skriver klubben og ønsker danskeren god bedring.

Sent onsdag skriver Kicker, at Jonas Wind er tilbage i træning, men den foregår ikke i Wolfsburg. Landsholdsangriberen er nemlig i København, hvor han genoptræner i det omfang han kan efter operationen, lyder det i avisen.

Jonas Wind har blot spillet otte kampe for Wolfsburg i denne sæson uden at komme på tavlen.

– Det gør ondt på os som hold, og det gør naturligvis ondt på ham. Det er et tilbageslag for os alle, men det er et, vi skal overvinde, sagde Daniel Bauer, der er vikarierende cheftræner i Wolfsburg, i sidste uge.

Også Jonas Wind reagerede efter operationen i et opslag på Instagram.

– Den er hård. Det her gør ondt for at være ærlig, men sådan er fodbold og livet. Jeg har gjort det før, og jeg vil gøre det igen. Komme endnu stærkere tilbage. Operationen gik godt, og nu vil jeg støtte holdet, indtil jeg er tilbage på banen med drengene.

Skifte til januar?

Sidder Jonas Wind ude i resten af 2025, kan han potentielt have spillet sin sidste kamp for Wolfsburg.

Danskeren har nemlig kontraktudløb til sommer, hvorfor januar sagtens kan blive måneden, hvor han søger nye græsgange.

Ifølge Wolfsburger Allgemeine har Kasper Hjulmands Bayer Leverkusen henvendt sig i forhold til angriberens tilgængelighed.

LÆS MERE: Spørger på Jonas Wind

Og så er der selvsagt det store spørgsmål omkring en retur til FC København, som mange af klubbens fans håber på.

Den mulighed har Jonas Wind parkeret for nu.

– FCK vil altid være attraktivt – i hvert fald med hjertet. Der er mange gange, jeg tænker, det vil være fedt at vende tilbage, og jeg håber også, det sker en dag, men om det bliver i nærmeste fremtid, er usikkert. Det tror jeg ikke umiddelbart, men man skal aldrig sige aldrig, sagde Jonas Wind til TV 2 Sport.  

Ifølge Kicker skal Wolfsburg være interesseret i at hente West Hams Niclas Füllkrug retur til Tyskland. Det taler ikke ligefrem for, at Jonas Wind skal have en fremtid i folkevognbyen.

Det var fra FC København, 26-årige Jonas Wind skiftede til Wolfsburg. Han har scoret 34 mål, siden han kom til klubben på januarvinduets sidste dag i 2022 for omkring 90 millioner kroner.







LIVE

LIVE: De er tæt på Tonni Adamsen

Thomas Frank scorer sommerjob

Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg

Transferfri stjerne i København

Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg

Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet

Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage



TIPSBLADET SPECIAL

Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’

Højlund får kæmpe frikøbsklausul

Revser FCM: ‘De kan ikke sælge ham for 150 mio.!’

Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind

Nedtur for Arsenal: Stjerne ude af titelkampe

Stor Niels Frederiksen-nyhed på vej



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Fremhæver fyret træner: ‘Man må ikke glemme…’

Jon Dahl Tomasson lander alternativt job

– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg

Født i Danmark og på vej til VM

Uenige i studiet: ‘Så må det sæde være brandvarmt’



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Torskedumt: Mike Tullberg misser pokalfinalen

Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!

FC Midtjylland henter ny back

Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig

Medie er stensikker: Kasper Hjulmand færdig

Dansker er færdig i Premier League-klubben Everton

Florentino Perez udskriver valg i Real Madrid

Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner

AGF er mestre – her er deres vej i Europa

Brøndby-flop færdig i danskerklub

Rundens Hold i Superligaen – 31. runde

Glipper guld: Her er Claus Steinleins reaktion



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Tjener kassen: Nu kan dansker ryge ned i 4. div

VM-chok: Legendarisk træner vender tilbage