Kæmpe forløsning for Yussuf Poulsen

Yussuf Poulsen scorede sit første ligamål i mere end et år, mens Bo Henriksens Mainz dummede sig mod bundprop.



Efter en fragmenteret sæson med flere skadespauser scorede den danske angriber Yussuf Poulsen lørdag sit første mål i Bundesligaen i mere end et år.

30-årige Poulsen, der ikke var med i landstræner Brian Riemers seneste trup, scorede til 3-1 i RB Leipzigs hjemmekamp mod Hoffenheim, som blev vundet med samme cifre.

Danskeren kom ind efter 82 minutter, og to minutter senere havde han med højrebenet sparket bolden i nettet efter at have forsøgt sig to gange i feltet.

Poulsen kom dermed på tavlen for første gang i Bundesligaen siden 15. marts 2024, men han har dog scoret i både pokalen og i en europæisk kamp i mellemtiden.

Faktisk står han efter lørdagens træffer noteret for fire sæsonmål i løbet af knap 530 minutter på banen i denne sæson, hvilket giver et ganske glimrende gennemsnit på 132 minutter per scoring.

Med sejren halede Poulsen og kompagni i kapløbet om en plads i Champions League lidt ind på Bo Henriksen og Mainz, der hjemme kun fik 1-1 mod bundproppen Holstein Kiel.

I en omskiftelig og lige første halvleg bragede Mainz-topscorer Jonathan Burkhardt efter 20 minutter bolden på stolpen, mens opgøret stadig var målløst.

Et kvarter senere viste svenske Alexander Bernhardsson større træfsikkerhed i den anden ende, da han fra kanten af feltet ude i den ene side bragede bolden op i krydset til 1-0, og så var Mainz til tælling.

I et opgør, der bedst kan beskrives som en åben slagudveksling skabte hjemmeholdet fint med chancer, men udeholdet havde også flere muligheder for at udbygge føringen, men det lykkedes heldigvis for Henriksen ikke.

I stedet lynede en af danskerens indskiftere og bragte balance i regnskabet efter 75 minutter.

Midtbanespilleren Paul Nebel slog præcist bolden frem mod Nelson Weiper, og efter en flot brysttæmning sparkede den tyske U21-landsholdsspiller sit tredje ligamål i denne sæson i kassen.

Målet sikrede, at Mainz trods tre kampe uden sejr stadig er nummer fire i Bundesligaen. Holdet har 46 point for 28 kampe.

Leipzig har 45 point på femtepladsen, mens Dortmund og Stuttgart lever i kampen om fjerdepladsen efter henholdsvis 4-1 over Freiburg og 4-0 over Bochum lørdag eftermiddag.

Bayer Leverkusen vandt via et sent sejrsmål 1-0 over bundholdet Heidenheim og holder dermed afstanden til Bayern München nede på seks point helt i toppen af tabellen.

/ritzau/



Anders Antonsen begræder Axelsen-skade

Klar med 5,5 millioner kroner i løn

Her er AGF’s transferplaner

Vender han hjem til FCK? Nu er der nyt

Dansk talent nyder stor succes – enorm interesse

Brøndby vil købe Marten Leon Johannsson

Alle Superliga-klubber eksploderer – undtagen FCK

Jagtet af Brøndby – nu er der nyt

Helt vildt! ‘En af de værste handler nogensinde’

Dansker færdig i Ajax?

Brøndby takker nej til to spillere

Drømmer om Andreas Maxsø, men…

Medier i svime: Den bedste!

Perfekt match? Foreslår vild FC Midtjylland-handel

Kan købe dansker for 97 millioner kroner

Afsløring: Markus Uglebjerg tæt på AGF

Kæmpetransfer? Jens Stage spøger i Premier League

Hurtigløber rygtet til FCK: ‘Oplagt skifte!’

– De skal købe ‘AC’ og Hjulmand!

Efter Lerager-handel – transferbombe meldes på vej

Brøndby bekræfter salg

Afslører drøm: ‘Det kunne være meget sjovt!’

‘En af sæsonens bedste transfers’

Stor interesse: Kæmpeklub vil have Højbjerg

Konen spottet – Lewandowski i dialog med ny klub

Afsløring: Her er prisen på Brøndby-spiller

Truer med at skride – de skylder ham kassen!

Ingen tvivl: AGF bør købe rivalens skarpe angriber

Sindssyg udvikling – kun overgået af Dorgu og Clem

Der arbejdes på Bo Svensson-retur

Dømt: Skal betale ham 455 millioner

Pønser på Niels Frederiksen-forhandlinger

Tager transferbeslutning: Dropper stjerneangriber

FCK overvejer januarkøb af Isak Brusberg

Mads P. langer ud: ‘Burde holde deres kæft!’

Hård kritik af FC København-stjerne

Ambitionerne er helt vilde: Det skal Lerager opnå

Ekspert: Kig på disse trænere, FCK

Ren gift for Thomas Frank? ‘Imod kodeks’

Afsløring: FC København rykker Viktor Dadason op 

Manchester City klar til semifinale

Mens vi venter på Godo

FCK-direktør: ‘Ikke et stolt øjeblik af mig’

Afsløring: Lukas Lerager skifter til Widzew Lodz

FC Københavns søsterklub henter spændende spiller

Præmiepuljen stiger – så meget får VM-vinderen

‘En fodboldmæssig katastrofe’

Albert Grønbæk skifter agent

Helt vildt: Nu knuser Leragers klub transferrekord

Manchester United rasende