Kæmpe forløsning for Yussuf Poulsen

Yussuf Poulsen scorede sit første ligamål i mere end et år, mens Bo Henriksens Mainz dummede sig mod bundprop.



Efter en fragmenteret sæson med flere skadespauser scorede den danske angriber Yussuf Poulsen lørdag sit første mål i Bundesligaen i mere end et år.

30-årige Poulsen, der ikke var med i landstræner Brian Riemers seneste trup, scorede til 3-1 i RB Leipzigs hjemmekamp mod Hoffenheim, som blev vundet med samme cifre.

Danskeren kom ind efter 82 minutter, og to minutter senere havde han med højrebenet sparket bolden i nettet efter at have forsøgt sig to gange i feltet.

Poulsen kom dermed på tavlen for første gang i Bundesligaen siden 15. marts 2024, men han har dog scoret i både pokalen og i en europæisk kamp i mellemtiden.

Faktisk står han efter lørdagens træffer noteret for fire sæsonmål i løbet af knap 530 minutter på banen i denne sæson, hvilket giver et ganske glimrende gennemsnit på 132 minutter per scoring.

Med sejren halede Poulsen og kompagni i kapløbet om en plads i Champions League lidt ind på Bo Henriksen og Mainz, der hjemme kun fik 1-1 mod bundproppen Holstein Kiel.

I en omskiftelig og lige første halvleg bragede Mainz-topscorer Jonathan Burkhardt efter 20 minutter bolden på stolpen, mens opgøret stadig var målløst.

Et kvarter senere viste svenske Alexander Bernhardsson større træfsikkerhed i den anden ende, da han fra kanten af feltet ude i den ene side bragede bolden op i krydset til 1-0, og så var Mainz til tælling.

I et opgør, der bedst kan beskrives som en åben slagudveksling skabte hjemmeholdet fint med chancer, men udeholdet havde også flere muligheder for at udbygge føringen, men det lykkedes heldigvis for Henriksen ikke.

I stedet lynede en af danskerens indskiftere og bragte balance i regnskabet efter 75 minutter.

Midtbanespilleren Paul Nebel slog præcist bolden frem mod Nelson Weiper, og efter en flot brysttæmning sparkede den tyske U21-landsholdsspiller sit tredje ligamål i denne sæson i kassen.

Målet sikrede, at Mainz trods tre kampe uden sejr stadig er nummer fire i Bundesligaen. Holdet har 46 point for 28 kampe.

Leipzig har 45 point på femtepladsen, mens Dortmund og Stuttgart lever i kampen om fjerdepladsen efter henholdsvis 4-1 over Freiburg og 4-0 over Bochum lørdag eftermiddag.

Bayer Leverkusen vandt via et sent sejrsmål 1-0 over bundholdet Heidenheim og holder dermed afstanden til Bayern München nede på seks point helt i toppen af tabellen.

/ritzau/





LIVE

LIVE: Topspiller færdig

Højlund stjæler overskrifter

Fælder hård dom: ‘Alt for mange problemer’

Medie: Alt peger på, at han er færdig

29 år: Tidl. Superliga-stjerne klubløs på 8. måned

Spotpris – så billig er Højbjerg

Jakob Poulsen med dyster melding

På vej væk – nu roses Jonas Wind til skyerne



KOMMENTAR

Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet

Ekspert: ‘Ufølsom dommerpåsætning’ til FCK-brag

Jakob Poulsen afslører besked til Neestrup

FC Midtjylland – Sønderjyske

Transferpres på Albert Grønbæk



EKSKLUSIVT

Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub

Delaney: Tiden er ikke den rette til det

– Nu har Riemers hold et helt andet ry i verden

Tjekkiske medier fokuserer på én ting ved Riemer

Tøfting: ‘Hvad fanden’ gjorde FCK dét for?

Smider stjerne til 900 mio. af holdet



MEDIE

Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han

Dansk topscorer jubler over monstertransfer

Kæmpe forløsning: FCM-stjerne er tilbage

Møde afsløret – han vil til Manchester United

Chokskifte? Pep Guardiola nævnes

Kongeløn: Så meget tjener Højbjerg

– Den SL-spiller der har tjent allerflest penge!

Målamok i udlandet: ‘Kent Nielsen lærte mig meget’

Dansk fiasko – nu reagerer Riemer

Udenlandske medier med ens kritik af Danmark

Henter FC København-spiller

Vild debat: ‘Han mangler nosser!’

Revser dansk retorik: Kan ikke holde det ud!



EKSKLUSIVT

Voldsomme forskelle – her er Table of Justice

Rystet Gravesen: Han er ikke dygtig nok!

‘Hvem fanden ringer man til?’

Ny mavepuster til udlejet FC København-spiller 

Ikke sket i 33 år – nu kan han gøre det

Det afgør Chido Obis United-fremtid

Ukendt spiller fra dansk klub fik landsholdsdebut

– Jeg er ked af, hvis jeg har stødt nogen

Morten Bruun: ‘Det var simpelthen et mareridt!’

Katjiiing: Dansker tjener kassen i Frankrig

Nicolaisen scorede mod PSG

Romere spiser skinkeklub til aftensmad

Chelsea-profil forstår ikke sin straf

Louka Prip på tavlen i uforløst topbrag

Det er han ekstremt god til

Færdig – nåede kun otte kampe

Sønderjyske melder klar transferambition ud

Brøndby med opløftende nyt om profil

Store spørgsmålstegn inden FCK

FCK bød på landsholdsmålmand

Helt gal med stjerne: Indlagt i tre døgn

Mål i Madrid

Rønnow om fremtiden: Det kommer ikke til at ske