Kæmpe forløsning for Yussuf Poulsen

Yussuf Poulsen scorede sit første ligamål i mere end et år, mens Bo Henriksens Mainz dummede sig mod bundprop.



Efter en fragmenteret sæson med flere skadespauser scorede den danske angriber Yussuf Poulsen lørdag sit første mål i Bundesligaen i mere end et år.

30-årige Poulsen, der ikke var med i landstræner Brian Riemers seneste trup, scorede til 3-1 i RB Leipzigs hjemmekamp mod Hoffenheim, som blev vundet med samme cifre.

Danskeren kom ind efter 82 minutter, og to minutter senere havde han med højrebenet sparket bolden i nettet efter at have forsøgt sig to gange i feltet.

Poulsen kom dermed på tavlen for første gang i Bundesligaen siden 15. marts 2024, men han har dog scoret i både pokalen og i en europæisk kamp i mellemtiden.

Faktisk står han efter lørdagens træffer noteret for fire sæsonmål i løbet af knap 530 minutter på banen i denne sæson, hvilket giver et ganske glimrende gennemsnit på 132 minutter per scoring.

Med sejren halede Poulsen og kompagni i kapløbet om en plads i Champions League lidt ind på Bo Henriksen og Mainz, der hjemme kun fik 1-1 mod bundproppen Holstein Kiel.

I en omskiftelig og lige første halvleg bragede Mainz-topscorer Jonathan Burkhardt efter 20 minutter bolden på stolpen, mens opgøret stadig var målløst.

Et kvarter senere viste svenske Alexander Bernhardsson større træfsikkerhed i den anden ende, da han fra kanten af feltet ude i den ene side bragede bolden op i krydset til 1-0, og så var Mainz til tælling.

I et opgør, der bedst kan beskrives som en åben slagudveksling skabte hjemmeholdet fint med chancer, men udeholdet havde også flere muligheder for at udbygge føringen, men det lykkedes heldigvis for Henriksen ikke.

I stedet lynede en af danskerens indskiftere og bragte balance i regnskabet efter 75 minutter.

Midtbanespilleren Paul Nebel slog præcist bolden frem mod Nelson Weiper, og efter en flot brysttæmning sparkede den tyske U21-landsholdsspiller sit tredje ligamål i denne sæson i kassen.

Målet sikrede, at Mainz trods tre kampe uden sejr stadig er nummer fire i Bundesligaen. Holdet har 46 point for 28 kampe.

Leipzig har 45 point på femtepladsen, mens Dortmund og Stuttgart lever i kampen om fjerdepladsen efter henholdsvis 4-1 over Freiburg og 4-0 over Bochum lørdag eftermiddag.

Bayer Leverkusen vandt via et sent sejrsmål 1-0 over bundholdet Heidenheim og holder dermed afstanden til Bayern München nede på seks point helt i toppen af tabellen.

/ritzau/





LIVE

LIVE: Kæmpe guldfeber i Aarhus!

Medie: Køber Højlund for 330 millioner

Peter Schmeichel lander stort job

‘Ansæt denne træner, Brøndby – og få stjerne med!’

Stort medie: Bo Henriksen kandidat til dette job

United nærmer sig vanvittig sponsoraftale

Trækker overskrifter – i svime over Braithwaite



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

Ekspert: Hvis det sker, bliver Tullberg fyret!

‘Sæsonens dårligste kendelse’ – nu svarer dommer

AGF køber dansk profil

PSG er i Champions League-finalen efter drama

Kristiansen om FCK: ‘Jeg har en livline derinde’



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Trænerskifte: Steve Cooper meldes i spil

Træner fyret: Medie nævner Jacob Neestrup

Thomasberg lokker Superliga-dansker til Polen

Jagter Brøndbys drømmetransfer fra i sommer

Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag



EKSKLUSIVT

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

Dansk træner vinder stor pris

Tidligere Brøndby-assistent til Premier League?

Peter Schmeichel overrasker: Køb ham, Man Utd!

‘Vi må se, hvad FC København vil’

Afsløring: Færdig i Silkeborg

Stor klub har FCM-profil på blokken, men…..

Færdig i Brøndby – nu er de i dialog

KEP: ‘Tror FCK taber den kamp’

Kritiserer SL-dommer: ‘En svinestreg af rang’

Aston Villa – Nottingham Forest

Morten Bruun: ‘Velkendt at FCM har dette problem’

Jagtet af Brøndby og FCK – kan købes til spotpris



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Blev svinet til af Mourinho: ‘You f…… bastard’

Laudrup og Elkjær: ‘Dér så det sort ud!’