Efter en fragmenteret sæson med flere skadespauser scorede den danske angriber Yussuf Poulsen lørdag sit første mål i Bundesligaen i mere end et år.
30-årige Poulsen, der ikke var med i landstræner Brian Riemers seneste trup, scorede til 3-1 i RB Leipzigs hjemmekamp mod Hoffenheim, som blev vundet med samme cifre.
Danskeren kom ind efter 82 minutter, og to minutter senere havde han med højrebenet sparket bolden i nettet efter at have forsøgt sig to gange i feltet.
Poulsen kom dermed på tavlen for første gang i Bundesligaen siden 15. marts 2024, men han har dog scoret i både pokalen og i en europæisk kamp i mellemtiden.
Faktisk står han efter lørdagens træffer noteret for fire sæsonmål i løbet af knap 530 minutter på banen i denne sæson, hvilket giver et ganske glimrende gennemsnit på 132 minutter per scoring.
Med sejren halede Poulsen og kompagni i kapløbet om en plads i Champions League lidt ind på Bo Henriksen og Mainz, der hjemme kun fik 1-1 mod bundproppen Holstein Kiel.
I en omskiftelig og lige første halvleg bragede Mainz-topscorer Jonathan Burkhardt efter 20 minutter bolden på stolpen, mens opgøret stadig var målløst.
Et kvarter senere viste svenske Alexander Bernhardsson større træfsikkerhed i den anden ende, da han fra kanten af feltet ude i den ene side bragede bolden op i krydset til 1-0, og så var Mainz til tælling.
I et opgør, der bedst kan beskrives som en åben slagudveksling skabte hjemmeholdet fint med chancer, men udeholdet havde også flere muligheder for at udbygge føringen, men det lykkedes heldigvis for Henriksen ikke.
I stedet lynede en af danskerens indskiftere og bragte balance i regnskabet efter 75 minutter.
Midtbanespilleren Paul Nebel slog præcist bolden frem mod Nelson Weiper, og efter en flot brysttæmning sparkede den tyske U21-landsholdsspiller sit tredje ligamål i denne sæson i kassen.
Målet sikrede, at Mainz trods tre kampe uden sejr stadig er nummer fire i Bundesligaen. Holdet har 46 point for 28 kampe.
Leipzig har 45 point på femtepladsen, mens Dortmund og Stuttgart lever i kampen om fjerdepladsen efter henholdsvis 4-1 over Freiburg og 4-0 over Bochum lørdag eftermiddag.
Bayer Leverkusen vandt via et sent sejrsmål 1-0 over bundholdet Heidenheim og holder dermed afstanden til Bayern München nede på seks point helt i toppen af tabellen.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: Lyngby præsenterer nyindkøb
NYHEDER
Trump og Infantino skal overrække VM-trofæet
NYHEDER
Historiske Ronaldo stempler ind i VM med to mål
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCN giver Lind fire år i rekordkøb
MEDIE
Forbereder bud på 970 mio.
INTERVIEW
Thomas Nørgaard: Han skal væk fra Brøndby
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København sælger Theo Sander
TRANSFER
‘Jeg begik en kæmpe fejl med Rasmus Højlund’
EKSKLUSIVT Tæt på FCK: ‘Han er meget tæt med superstjerne’
MEDIE
Færdig i Real Madrid – han kan skifte helt gratis
INTERVIEW
– Det sagde Mortensen til mig, da han skiftede
MEDIE
Kommende Brøndby-spiller overgår kæmpestjerne
Skylder FC København penge – straffes hårdt
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
MEDIE
Chokskifte på vej?
MEDIE
Dovbyk på vej væk? Det forlanger Roma
INTERVIEW
Åbner op for sommertransfer
TRANSFER
FC Barcelona køber VM-angriber
AVIS
Han vil til Tottenham – koster 688 millioner
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
NYHEDER
Viborg FF på rov hos Superliga-rivaler
MEDIE
Til lægetjek i Superliga-klub
NYHEDER
– Derfor fyrer vi Thomasberg
OPTAKT
England – Ghana
Tilbudt FCK sidste år – nu henter Neestrup ham
AVIS
Dybt upopulær – VM-træner kan fyres torsdag
Thomas Frank afslører: Var tæt på kæmpestjerne
HELT VILDT
Revser stjerne: ‘Fuldkommen katastrofalt!’
Peter Schmeichel frustreret: ‘Klar dommerfejl!’
TOPNYHED
FCK går på rov i Viborg
NYHEDER
Neestrup afslører: Det gav et tillidsbrud i FCK
OPTAKT
Bosnien-Hercegovina – Qatar
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
MEDIE
Liverpool meldes varm på tidligere OB-profil
TRANSFER