Kæmpe forløsning for Yussuf Poulsen

Yussuf Poulsen scorede sit første ligamål i mere end et år, mens Bo Henriksens Mainz dummede sig mod bundprop.



Efter en fragmenteret sæson med flere skadespauser scorede den danske angriber Yussuf Poulsen lørdag sit første mål i Bundesligaen i mere end et år.

30-årige Poulsen, der ikke var med i landstræner Brian Riemers seneste trup, scorede til 3-1 i RB Leipzigs hjemmekamp mod Hoffenheim, som blev vundet med samme cifre.

Danskeren kom ind efter 82 minutter, og to minutter senere havde han med højrebenet sparket bolden i nettet efter at have forsøgt sig to gange i feltet.

Poulsen kom dermed på tavlen for første gang i Bundesligaen siden 15. marts 2024, men han har dog scoret i både pokalen og i en europæisk kamp i mellemtiden.

Faktisk står han efter lørdagens træffer noteret for fire sæsonmål i løbet af knap 530 minutter på banen i denne sæson, hvilket giver et ganske glimrende gennemsnit på 132 minutter per scoring.

Med sejren halede Poulsen og kompagni i kapløbet om en plads i Champions League lidt ind på Bo Henriksen og Mainz, der hjemme kun fik 1-1 mod bundproppen Holstein Kiel.

I en omskiftelig og lige første halvleg bragede Mainz-topscorer Jonathan Burkhardt efter 20 minutter bolden på stolpen, mens opgøret stadig var målløst.

Et kvarter senere viste svenske Alexander Bernhardsson større træfsikkerhed i den anden ende, da han fra kanten af feltet ude i den ene side bragede bolden op i krydset til 1-0, og så var Mainz til tælling.

I et opgør, der bedst kan beskrives som en åben slagudveksling skabte hjemmeholdet fint med chancer, men udeholdet havde også flere muligheder for at udbygge føringen, men det lykkedes heldigvis for Henriksen ikke.

I stedet lynede en af danskerens indskiftere og bragte balance i regnskabet efter 75 minutter.

Midtbanespilleren Paul Nebel slog præcist bolden frem mod Nelson Weiper, og efter en flot brysttæmning sparkede den tyske U21-landsholdsspiller sit tredje ligamål i denne sæson i kassen.

Målet sikrede, at Mainz trods tre kampe uden sejr stadig er nummer fire i Bundesligaen. Holdet har 46 point for 28 kampe.

Leipzig har 45 point på femtepladsen, mens Dortmund og Stuttgart lever i kampen om fjerdepladsen efter henholdsvis 4-1 over Freiburg og 4-0 over Bochum lørdag eftermiddag.

Bayer Leverkusen vandt via et sent sejrsmål 1-0 over bundholdet Heidenheim og holder dermed afstanden til Bayern München nede på seks point helt i toppen af tabellen.

/ritzau/



Jacob Neestrup med klokkeklar Delaney-besked

Medier i svime: ‘Millioner godt givet ud!’

Klubboss i angreb på FCK

Afsløring: Ny assistent til David Nielsen

Viktor Claesson bliver i FC København

Brøndby-stjerner ude – Cooper udtager U19-spillere

Kræver benhård straf til Mohamed Salah

Mourinho raser: Dansk stjerne er ‘urørlig’

– De skal skille sig af med ham!

– Hader er et stort ord, men jeg kan ikke lide AGF

Tidligere Superliga-stjerne gratis om lidt

Kæmpe ros: ‘Efterårets træner i Superligaen!’

Kæmpe triumf for Frank

FCM-stjerne udgik i tårer: Tullberg giver status

Fyring på vej? ‘Han har kniven for struben’

Ser et udbrændt hold: ‘Vi skal forstærke os’

Voldsom Franculino-spådom

Kæmpe ros: – Han var fuldstændigt forrygende

Tysk medie fælder hård Eriksen-dom

Kæmpe optur for Yussuf Poulsen

Stjerner til FCK? ‘De må have været i dialog’

Får fire års fængsel for at afpresse stjerne

Klar besked til fans: ‘Det hjælper IKKE’

Derby-drama: ‘Noget af det er meget alvorligt’

FCK totalt forvandlet – ikke set værre siden 1996

Har hevet fat i Cooper: Ikke det jeg købte ind på

Spanske medier i ekstase

Nu drømmer de stort i AGF

Afsløring: Topklubber i dialog om hurtig dansker

– Jammerligt og forfærdeligt at se på!

‘Brøndby kan ramme denne pris på Nartey i januar’

Sådan stemte trænerne til Efterårets Profil

Solbakken slagter VM-lodtrækning: Et freak show

Brøndby-profil: ‘Skuffende at det kunne ske’

Frustreret FCM-lejr: Det irriterer mig grænseløst

Conrad Harder roses til skyerne efter forløsning

Dumper FCK-indkøb: ‘Tankevækkende’

Trækker overskrifter i Sydkorea

Her er Efterårets Hold i Superligaen

Frank med opsang: ‘Absolut INGEN skal gøre det!’

Afsløring: Her er prisen på Franculino Djú

Her er fire bud på Bo Henriksens næste job

Sejr til Vitoria i lokalderby

– Jeg frygter ikke at blive fyret

Rystet Delaney: ‘Det er et stormvejr!’

‘Jeg er ked af det, men jeg kan ikke forklare det’

Slagter FCK efter gigantisk nedtur

Krisen kradser: FCK ydmyget af Sønderjyske

Kæmpe FCK-chok – man er fuldstændig lamslået!

Her sætter Vingegaard grænsen