Kæmpe forløsning for Yussuf Poulsen

Yussuf Poulsen scorede sit første ligamål i mere end et år, mens Bo Henriksens Mainz dummede sig mod bundprop.



Efter en fragmenteret sæson med flere skadespauser scorede den danske angriber Yussuf Poulsen lørdag sit første mål i Bundesligaen i mere end et år.

30-årige Poulsen, der ikke var med i landstræner Brian Riemers seneste trup, scorede til 3-1 i RB Leipzigs hjemmekamp mod Hoffenheim, som blev vundet med samme cifre.

Danskeren kom ind efter 82 minutter, og to minutter senere havde han med højrebenet sparket bolden i nettet efter at have forsøgt sig to gange i feltet.

Poulsen kom dermed på tavlen for første gang i Bundesligaen siden 15. marts 2024, men han har dog scoret i både pokalen og i en europæisk kamp i mellemtiden.

Faktisk står han efter lørdagens træffer noteret for fire sæsonmål i løbet af knap 530 minutter på banen i denne sæson, hvilket giver et ganske glimrende gennemsnit på 132 minutter per scoring.

Med sejren halede Poulsen og kompagni i kapløbet om en plads i Champions League lidt ind på Bo Henriksen og Mainz, der hjemme kun fik 1-1 mod bundproppen Holstein Kiel.

I en omskiftelig og lige første halvleg bragede Mainz-topscorer Jonathan Burkhardt efter 20 minutter bolden på stolpen, mens opgøret stadig var målløst.

Et kvarter senere viste svenske Alexander Bernhardsson større træfsikkerhed i den anden ende, da han fra kanten af feltet ude i den ene side bragede bolden op i krydset til 1-0, og så var Mainz til tælling.

I et opgør, der bedst kan beskrives som en åben slagudveksling skabte hjemmeholdet fint med chancer, men udeholdet havde også flere muligheder for at udbygge føringen, men det lykkedes heldigvis for Henriksen ikke.

I stedet lynede en af danskerens indskiftere og bragte balance i regnskabet efter 75 minutter.

Midtbanespilleren Paul Nebel slog præcist bolden frem mod Nelson Weiper, og efter en flot brysttæmning sparkede den tyske U21-landsholdsspiller sit tredje ligamål i denne sæson i kassen.

Målet sikrede, at Mainz trods tre kampe uden sejr stadig er nummer fire i Bundesligaen. Holdet har 46 point for 28 kampe.

Leipzig har 45 point på femtepladsen, mens Dortmund og Stuttgart lever i kampen om fjerdepladsen efter henholdsvis 4-1 over Freiburg og 4-0 over Bochum lørdag eftermiddag.

Bayer Leverkusen vandt via et sent sejrsmål 1-0 over bundholdet Heidenheim og holder dermed afstanden til Bayern München nede på seks point helt i toppen af tabellen.

/ritzau/





Superliga-transfer på vej – konkret dialog om løn




LIVE

TransferLIVE: Byder 60 millioner på dansk bomber

Farzams Fanzone: Aktivitet omkring Randers-stjerne

Kontant transfermelding fra FCK

Skoldhed dansker fuldender norsk mirakel i Madrid

– God idé, Brøndby – han koster over 20 millioner!

Ingen kontakt med AGF

LIVE: FCK taber i Barcelona

Drama – monsterdyre Karim Benzema nægter at spille



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – BIF klar med stort bud på Myhre

Afsløring: Drama – AGF vil kapre Tonni Adamsen

Han kan erstatte Patrick Dorgu

‘Det er virkelig stærkt, hvis Brøndby henter ham!’

Fløjter FCK-brag: Dommerekspert meget overrasket



EKSKLUSIVT

Voldsom løn: Sådan har Brøndby råd til Ben Godfrey

Medie: Betaler 11 millioner kroner

Premier League-stjerne knuser transferrekord

Engelsk dominans i toppen af Champions League

Monstertransfer til FCM? Han græd i nat

Afsløring: FCM bokser om historisk handel



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Afskedskamp i Danmark – kæmpeskifte til 37,5 mio.

AGF-juvel er stemplet ind: Hattrick i første kamp

Jordan Larsson trækker pludselig overskrifter

FCK færdige i Champions League

Barca-træner om Andreas Christensen: Det gør ondt

Åben for FCK – nu er der frygteligt nyt

– Et kanon sted for ham

Blev røvrendt i sommer – nu er han på vej til FCK

Brøndby har budt på endnu en Superliga-profil

Afsløring: Næstved henter to spændende talenter

Eksperter med hård kritik af Dolberg

Kæmpetransfer – AGF betaler en formue



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Stjerne i helt vildt angreb på Conte

Hentet fra FC København: Nu reagerer Kamil Wilczek

West Ham forventer Hermansen-skifte

Her kan du se FC Barcelona mod FC København

Kræver fuldstændig vanvittig løn

Bombe – Fremad Amager fratrækkes point

Brøndby går transferamok: 3 salg og 4 køb på vej?

Afsløring: Her er “prisen” på Stijn Spierings

Kæmpe Superliga-salg ude i kulden – nu skifter han

Tidligere FC København-angriber skifter klub

Han var HELT væk – men så stak det af!

Gevaldige trupproblemer – hvad nu, FCK?

Fælder dom over Dorgu: ‘Frækhed!’

Flere Brøndby-handler lige om hjørnet

Afsløring: Silkeborg udlejer Sebastian Biller

– Det kan jeg seriøst ikke forholde mig til

Færdig i dansk klub

Vær på vagt, FC København: Rotter på Camp Nou!

Afsløring: Lyngby Boldklub køber Mikkel Fischer

– Det er ikke rigtig min beslutning

– FC København skal købe en stjerneangriber nu!

Afviser Youssoufa Moukoko-rygte