Kæmpe ros til Jesper Lindstrøm: Superdanskeren!

Jesper Lindstrøm bliver rost af den store tyske sportsavis BILD ovenpå sin seneste brandkamp.



Jesper Lindstrøm har for alvor fundet fodfæste i Bundesligaen med tre mål og to oplæg i sine seneste fem kampe for Eintracht Frankfurt. Og danskerens præstationer er så sandelig også blevet bemærket i de tyske sportsmedier.

Ovenpå danskerens seneste præstation, hvor han scorede og assisterede i en sejr over Borussia Mönchengladbach, sætter BILD fokus på den tidligere Brøndby-darling.

“Superdanskeren bringer glæde til Eintracht!” lyder overskriften hos BILD, der i artiklen tilføjer om både Jesper Lindstrøms jubelscene og evner på banen:

“En jubel, der symboliserer al hans kraft og begejstring! Med knyttede næver, udstrakte arme og både spændte biceps og lår stod Jesper Lindstrøm som en gigant i Gladbachs straffesparksfelt.”

“Lindstrøm demonstrerer endelig, hvorfor Eintracht købte ham for 6,5 millioner euro (ca. 50 millioner kroner) fra Brøndby IF i sommer: Fart, overraskelsesmomenter, afslutningsstyrke.”

Ovenpå brandkampen mod Borussia Mönchengladbach kom cheftræner Oliver Glasner også med rosende ord om den danske landsholdsbobler:

– Jesper var meget vigtig for os i dag. Ser man på måden, hvorpå han satte det første mål op på og så scorede det andet, kan man se, at han har fundet sine fødder i Bundesligaen. Han har mere selvtillid nu, fordi han præsterer godt. Han kunne endda have kronet sin præstation med endnu et mål, men det var tydeligt, at han var træt til sidst, lød det fra træneren ifølge bulinews.com.

21-årige Jesper Lindstrøm har spillet 18 kampe for Eintracht Frankfurt i den indeværende sæson, og det er blevet til tre mål og fire oplæg. Lørdag møder han og holdkammeraterne Bo Svensson og Mainz 05.





EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Slagter FCM-profil: ‘Han kan ikke spille fodbold!’

Pokalmestre: Her er FC Midtjyllands vej i Europa

Stjerner gav klar besked til Eriksen

Er du gal en spiller – han koster over 100 mio.!

Kæmpe salg på vej? Superliga-stjerne med afsløring

De er favoritter til at hente Kasper Høgh



Optakt til onsdagens Superliga-kamp mellem FC København og OB LIVE

LIVE: ‘Verdens største frispark!’

De overvejer Christian Eriksen

Nederlag koster dyrt: FC København nedjusterer

FCM-profil tordner: ‘En skandale’

Højlund-statistik bekymrer i Napoli

Opfordrer danske stjerner: Kom nu hjem!



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Delaney: Elsker atmosfære men det var i overkanten

Her kan du se FC København mod FC Midtjylland

Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’

LIVE: Slutfløjt i Parken

– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’

Sker for første gang i 20 år for Real Betis

Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg

Manchester United med chokbud på Real-stjerne?

Raser: Det er latterligt!

Profil til Brøndby-ledelse: Skal ske til sommer

Manchester United vil i dialog: Er han ny træner?

– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg

Røg ud hos Cooper: Brøndby-spiller i kovending

Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu

Bo Svensson åbner op om forbehold ved FCK-job

Er Slot fyringstruet? ‘Verden er kommet dertil…’



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Pokalhelt knækker FC København

– Nørgaard vender ikke retur til Brøndby nu