“Kongetransfer” – henter tidligere FCK-angriber

Den tidligere Superliga-angriber Marvin Pouriés skifte beskrives af hans nye klub som en "kongetransfer."



Marvin Pourié har gennem en lang karriere prøvet lidt af hvert.

Han tog som helt ung til akademiet i Liverpool og har spillet på den allerstørste scene mod verdenseliten i Champions League i løbet af sin tid i FC København.

Nu frister han dog en noget mere ydmyg tilværelse som amatørspiller i Tyskland på trods af, at alderen kun siger 33 år.

Her blev han for nyligt præsenteret i Rot Weiss Ahlen, der spiller i den femtebedste række i Tyskland.

For den lille klub beliggende mellem Dortmund og Bielefeld er det et gigantisk scoop. I præsentationen beskrives Marvin Pourié nemlig som en "kongetransfer."

– Vi er utroligt glade for at at have Marvin her. Hans erfaringer og succes taler for sig selv. Marvin vil berige os med sit spil og personlighed. Jeg har kendt ham personligt i mange år og sammen med Luka (Tankulic, spillende assistenttræner og Pouriés gode ven, red.) har vi arbejdet hårdt de seneste uger for at få det til at ske, siger bestyrelsesmedlem Dennis Kocker om tilgangen.

Angriberen har underskrevet en kontrakt frem til sommer og har allerede været i aktion for sin nye klub. I begge kampe scorede han, uden det dog blev til sejre.

281577

Foto: Alamy

Færdig som professionel
Marvin Pourié tilbragte syv år i Superligaen hos Silkeborg IF, FC København, Sønderjyske og Randers FC foruden lejeophold i Belgien og Rusland undervejs. 45 mål i 143 kampe blev det til.

Nu er tiden som topatlet endegyldigt forbi.

– Jeg har haft forskellige tilbud fra klubber i udlandet, hvor jeg kunne spille som professionel i yderligere to år. Jeg ønsker bare at tage en anden vej nu, siger Marvin Pourié til Fussball.de.

Han fortæller samtidig, at han begynder at kigge ind i træneruddannelsen.

– Jeg vil stille og roligt begynde at få de nødvendige trænerlicenser. Jeg vil gerne være træner efter spillerkarrieren. Her i Rot Weiss Ahlen er jeg også med i nogle af de ting, der sker i kulissen. Et af mine fokusområder er arbejdet med talenter her i Rot Weiss Ahlen, fordi jeg gerne vil give mine erfaringer videre til de unge.

Rot Weiss Ahlen er placeret i tabellens midterfelt, men Marvin Pourié fortæller, at man har store drømme og ambitioner om at nå Regionalligaen (fjerdebedste række).





Medie vurderer: Danskere kan fås til spotpris




EKSKLUSIVT

Thelander holder døren åben efter stærk sæson

Medie vurderer: Danskere kan fås til spotpris

Riemer om akut indlæggelse: ‘Bløder i mit hjerte’

Kommer med kæmpe Agger-nyhed

– Han har fået et bedre tilbud af Brøndby!

Journalist: Nu byder de på Superliga-stjerne

‘Jeg har ikke en ambition om at spille for FCK’

Ny klub i Danmark? Stor SIF-profil klar på exit



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Ademola Ola-Adebomi kan være på vej til Danmark

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Fem bud – de kan erstatte Kent Nielsen

Panathinaikos spøger: Dansk stjerne til Neestrup?



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Bidstrup hyldes i Frankrigs største sportsavis

Værsgo’, AGF: Her er 6 mulige Mortensen-afløsere

Transferklar bomber har scoret flest mål i Danmark

Monsterbud på vej

På vej væk fra FCK? ‘Sker forhåbentlig i juni’



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Svensk transferrekord knust – smider 210 mio. kr.

Scorer kassen på dansk drømmeskifte

Foreslår dansk fyrtårn til storklub

Stjernetræner til Brøndby? ‘Vil være spektakulært’

Afslører: Dolberg sat til salg

De jagter Henrik Meister

Skadesramt VM-nation aflyser test mod Norge

Arsenal-dansker vender hjem

Solgte ham i sidste uge – nu er han købt tilbage

Melder ud om fremtiden efter nedrykning

I spil til stort job? Nævner Frederik Birk

– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Fifa i VM-kovending: Nu bliver det tilladt

Medier sender ham hjem til AGF