“Kongetransfer” – henter tidligere FCK-angriber

Den tidligere Superliga-angriber Marvin Pouriés skifte beskrives af hans nye klub som en "kongetransfer."



Marvin Pourié har gennem en lang karriere prøvet lidt af hvert.

Han tog som helt ung til akademiet i Liverpool og har spillet på den allerstørste scene mod verdenseliten i Champions League i løbet af sin tid i FC København.

Nu frister han dog en noget mere ydmyg tilværelse som amatørspiller i Tyskland på trods af, at alderen kun siger 33 år.

Her blev han for nyligt præsenteret i Rot Weiss Ahlen, der spiller i den femtebedste række i Tyskland.

For den lille klub beliggende mellem Dortmund og Bielefeld er det et gigantisk scoop. I præsentationen beskrives Marvin Pourié nemlig som en "kongetransfer."

– Vi er utroligt glade for at at have Marvin her. Hans erfaringer og succes taler for sig selv. Marvin vil berige os med sit spil og personlighed. Jeg har kendt ham personligt i mange år og sammen med Luka (Tankulic, spillende assistenttræner og Pouriés gode ven, red.) har vi arbejdet hårdt de seneste uger for at få det til at ske, siger bestyrelsesmedlem Dennis Kocker om tilgangen.

Angriberen har underskrevet en kontrakt frem til sommer og har allerede været i aktion for sin nye klub. I begge kampe scorede han, uden det dog blev til sejre.

281577

Foto: Alamy

Færdig som professionel
Marvin Pourié tilbragte syv år i Superligaen hos Silkeborg IF, FC København, Sønderjyske og Randers FC foruden lejeophold i Belgien og Rusland undervejs. 45 mål i 143 kampe blev det til.

Nu er tiden som topatlet endegyldigt forbi.

– Jeg har haft forskellige tilbud fra klubber i udlandet, hvor jeg kunne spille som professionel i yderligere to år. Jeg ønsker bare at tage en anden vej nu, siger Marvin Pourié til Fussball.de.

Han fortæller samtidig, at han begynder at kigge ind i træneruddannelsen.

– Jeg vil stille og roligt begynde at få de nødvendige trænerlicenser. Jeg vil gerne være træner efter spillerkarrieren. Her i Rot Weiss Ahlen er jeg også med i nogle af de ting, der sker i kulissen. Et af mine fokusområder er arbejdet med talenter her i Rot Weiss Ahlen, fordi jeg gerne vil give mine erfaringer videre til de unge.

Rot Weiss Ahlen er placeret i tabellens midterfelt, men Marvin Pourié fortæller, at man har store drømme og ambitioner om at nå Regionalligaen (fjerdebedste række).





LIVE

VM-LIVE: Vanvid – Østrig er videre!

Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen

Lægetjek bestået – Ben Godfrey skifter klub

Superliga-bombe trækker overskrifter i udlandet

Her er 16.-delsfinalerne til VM

Storroser 18-årig FCK-spiller

“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”

Transferbombe på vej



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’

Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine

Meldes tæt på storklub

Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Zlatan Ibrahimovic revser Norge

Spår vild Rasmus Højlund-sæson

De vil have Gaaei – her er prisen

Dansk VM-træner i tvivl om fremtiden



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Monstertransfer: Her er hans kongeløn

De forbereder et bud på Roony Bardghji

Rangnick: Det mest dramatiske i 40 år

Sydafrika – Canada

Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!

Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden

Werge glemmer det aldrig: ‘Det var første gang…’

FC København jagter Romane Amane

Afsløring: Brøndby vil købe Amin Boudri

Topklub forsøger at overtale Skov Olsen

FCK-profil med hattrick i målfest



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu

‘Vi har et spændende transfervindue foran os’

Bech: ‘Derfor er porten sparket op’

Supercomputer: Her er VM-finalen