“Kongetransfer” – henter tidligere FCK-angriber

Den tidligere Superliga-angriber Marvin Pouriés skifte beskrives af hans nye klub som en "kongetransfer."



Marvin Pourié har gennem en lang karriere prøvet lidt af hvert.

Han tog som helt ung til akademiet i Liverpool og har spillet på den allerstørste scene mod verdenseliten i Champions League i løbet af sin tid i FC København.

Nu frister han dog en noget mere ydmyg tilværelse som amatørspiller i Tyskland på trods af, at alderen kun siger 33 år.

Her blev han for nyligt præsenteret i Rot Weiss Ahlen, der spiller i den femtebedste række i Tyskland.

For den lille klub beliggende mellem Dortmund og Bielefeld er det et gigantisk scoop. I præsentationen beskrives Marvin Pourié nemlig som en "kongetransfer."

– Vi er utroligt glade for at at have Marvin her. Hans erfaringer og succes taler for sig selv. Marvin vil berige os med sit spil og personlighed. Jeg har kendt ham personligt i mange år og sammen med Luka (Tankulic, spillende assistenttræner og Pouriés gode ven, red.) har vi arbejdet hårdt de seneste uger for at få det til at ske, siger bestyrelsesmedlem Dennis Kocker om tilgangen.

Angriberen har underskrevet en kontrakt frem til sommer og har allerede været i aktion for sin nye klub. I begge kampe scorede han, uden det dog blev til sejre.

281577

Foto: Alamy

Færdig som professionel
Marvin Pourié tilbragte syv år i Superligaen hos Silkeborg IF, FC København, Sønderjyske og Randers FC foruden lejeophold i Belgien og Rusland undervejs. 45 mål i 143 kampe blev det til.

Nu er tiden som topatlet endegyldigt forbi.

– Jeg har haft forskellige tilbud fra klubber i udlandet, hvor jeg kunne spille som professionel i yderligere to år. Jeg ønsker bare at tage en anden vej nu, siger Marvin Pourié til Fussball.de.

Han fortæller samtidig, at han begynder at kigge ind i træneruddannelsen.

– Jeg vil stille og roligt begynde at få de nødvendige trænerlicenser. Jeg vil gerne være træner efter spillerkarrieren. Her i Rot Weiss Ahlen er jeg også med i nogle af de ting, der sker i kulissen. Et af mine fokusområder er arbejdet med talenter her i Rot Weiss Ahlen, fordi jeg gerne vil give mine erfaringer videre til de unge.

Rot Weiss Ahlen er placeret i tabellens midterfelt, men Marvin Pourié fortæller, at man har store drømme og ambitioner om at nå Regionalligaen (fjerdebedste række).





Gravesen i tvivl: Spørgsmålene hober sig op




LIVE

VM-LIVE: Bekymrende nyt for Brasilien

Serie 4-klub henter Bjørn Paulsen

Afsløring: Brøndby henter FC København-talent

Kæmpe dansk succes: ‘Han har taget byen med storm’

Lurer på to Midtjylland-spillere: ‘Vi står klar’

Flere Superliga-kamp rykkes

Marcondes afviser tilbud, men…

Sunderland jagter dansk guldfugl



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Afsløring: AGF afviser stort million-bud på Links

FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen

Rygte: Topklub i dialog med Hatzidiakos

Forlænger med Brøndby trods interesse fra Salzburg



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Neestrup og co. vil lokke stjerne med kæmpe løn

Jens Stage-skifte i fare

Enighed – dansk stortransfer tæt på

Spanien – Saudi-Arabien

Tunesien – Japan



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Superliga-boss med spændende transfermelding

På jagt: ‘Har haft de første samtaler’

Tyskland – Elfenbenskysten

Arsenal jagter Spurs-talent – den nye Campbell?

Uruguay – Kap Verde

I dialog med Steve Cooper

Interessant melding om VM-profil

Alexander Lind i kæmpe hyldest

Brøndby bekræfter: Arbejder på transfer

Belgien – Iran

VM-profil med rørende brev til sin afdøde søster

Dame N’Doye scorer nyt job



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

AGF i Europa: Svær lodtrækning kan gavne senere

New Zealand – Egypten