Marvin Pourié har gennem en lang karriere prøvet lidt af hvert.
Han tog som helt ung til akademiet i Liverpool og har spillet på den allerstørste scene mod verdenseliten i Champions League i løbet af sin tid i FC København.
Nu frister han dog en noget mere ydmyg tilværelse som amatørspiller i Tyskland på trods af, at alderen kun siger 33 år.
Her blev han for nyligt præsenteret i Rot Weiss Ahlen, der spiller i den femtebedste række i Tyskland.
For den lille klub beliggende mellem Dortmund og Bielefeld er det et gigantisk scoop. I præsentationen beskrives Marvin Pourié nemlig som en "kongetransfer."
– Vi er utroligt glade for at at have Marvin her. Hans erfaringer og succes taler for sig selv. Marvin vil berige os med sit spil og personlighed. Jeg har kendt ham personligt i mange år og sammen med Luka (Tankulic, spillende assistenttræner og Pouriés gode ven, red.) har vi arbejdet hårdt de seneste uger for at få det til at ske, siger bestyrelsesmedlem Dennis Kocker om tilgangen.
Angriberen har underskrevet en kontrakt frem til sommer og har allerede været i aktion for sin nye klub. I begge kampe scorede han, uden det dog blev til sejre.

Færdig som professionel
Marvin Pourié tilbragte syv år i Superligaen hos Silkeborg IF, FC København, Sønderjyske og Randers FC foruden lejeophold i Belgien og Rusland undervejs. 45 mål i 143 kampe blev det til.
Nu er tiden som topatlet endegyldigt forbi.
– Jeg har haft forskellige tilbud fra klubber i udlandet, hvor jeg kunne spille som professionel i yderligere to år. Jeg ønsker bare at tage en anden vej nu, siger Marvin Pourié til Fussball.de.
Han fortæller samtidig, at han begynder at kigge ind i træneruddannelsen.
– Jeg vil stille og roligt begynde at få de nødvendige trænerlicenser. Jeg vil gerne være træner efter spillerkarrieren. Her i Rot Weiss Ahlen er jeg også med i nogle af de ting, der sker i kulissen. Et af mine fokusområder er arbejdet med talenter her i Rot Weiss Ahlen, fordi jeg gerne vil give mine erfaringer videre til de unge.
Rot Weiss Ahlen er placeret i tabellens midterfelt, men Marvin Pourié fortæller, at man har store drømme og ambitioner om at nå Regionalligaen (fjerdebedste række).
LIVE
TransferLIVE: Store PL-transfers i hus
MEDIE
Meldt enig med Brøndby – laver stort millionskifte
EKSKLUSIVT
‘Han ville passe rigtigt godt i FC Midtjylland’
Vil købe Brøndby: Lover 7 ud af 10 mesterskaber
INTERVIEW
Dansker jubler over skifte: ‘En verdenskendt klub’
MEDIE
Her er Aral Simsirs kongeløn i Tyrkiet
LIVE
VM-LIVE: Egypten klager til FIFA
EKSKLUSIVT
Arbejder på Brøndby-exit
‘Meget konkrete henvendelser’ på FCK-emne
Dommervalg til VM-brag vækker opsigt – fans raser
NYHEDER
Toptræner hylder Danmark og FC København
TIPSBLADET SPECIAL
På vej til FCK: En kæmpe overpræstation
Knuser transferrekord
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
MEDIE
Tager kontakt om Kamil Grabara
EKSKLUSIVT
FCK-spiller vil væk – missede lægetjek i januar
NYHEDER
Medier: Thomasberg kædet sammen med landstrænerjob
NYHEDER
Hylder kæmpe FCM-transfer
TOPNYHED
Eriksen ringede lørdag – klubboss giver status
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
NYHEDER
Norges kronprins rejser til USA
EKSKLUSIVT
Afsløring: Horsens laver rekordtransfer
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De vinder VM
Marquez overtager ansvaret for Mexicos landshold
TRANSFER
Uwe Rösler henter dansker
EKSKLUSIVT
Afsløring: Aarhus Fremad tæt på millionsalg
TRANSFER
Stort FCK-indkøb? ‘Han er en kopi af Dembélé’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viborg sælger forsvarsspiller
MEDIE
Her er danskers millionløn i Lazio
TRANSFER
Fredberg henter italiensk legende
EKSKLUSIVT Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig
NYHEDER
Afslører detaljer om Brøndby-skifte
TOPNYHED
FCK-spiller imponerer: ‘Har været vanvittig god’
USA’s landstræner er frustreret: Hvad var pointen?
NYHEDER