“Kongetransfer” – henter tidligere FCK-angriber

Den tidligere Superliga-angriber Marvin Pouriés skifte beskrives af hans nye klub som en "kongetransfer."



Marvin Pourié har gennem en lang karriere prøvet lidt af hvert.

Han tog som helt ung til akademiet i Liverpool og har spillet på den allerstørste scene mod verdenseliten i Champions League i løbet af sin tid i FC København.

Nu frister han dog en noget mere ydmyg tilværelse som amatørspiller i Tyskland på trods af, at alderen kun siger 33 år.

Her blev han for nyligt præsenteret i Rot Weiss Ahlen, der spiller i den femtebedste række i Tyskland.

For den lille klub beliggende mellem Dortmund og Bielefeld er det et gigantisk scoop. I præsentationen beskrives Marvin Pourié nemlig som en "kongetransfer."

– Vi er utroligt glade for at at have Marvin her. Hans erfaringer og succes taler for sig selv. Marvin vil berige os med sit spil og personlighed. Jeg har kendt ham personligt i mange år og sammen med Luka (Tankulic, spillende assistenttræner og Pouriés gode ven, red.) har vi arbejdet hårdt de seneste uger for at få det til at ske, siger bestyrelsesmedlem Dennis Kocker om tilgangen.

Angriberen har underskrevet en kontrakt frem til sommer og har allerede været i aktion for sin nye klub. I begge kampe scorede han, uden det dog blev til sejre.

281577

Foto: Alamy

Færdig som professionel
Marvin Pourié tilbragte syv år i Superligaen hos Silkeborg IF, FC København, Sønderjyske og Randers FC foruden lejeophold i Belgien og Rusland undervejs. 45 mål i 143 kampe blev det til.

Nu er tiden som topatlet endegyldigt forbi.

– Jeg har haft forskellige tilbud fra klubber i udlandet, hvor jeg kunne spille som professionel i yderligere to år. Jeg ønsker bare at tage en anden vej nu, siger Marvin Pourié til Fussball.de.

Han fortæller samtidig, at han begynder at kigge ind i træneruddannelsen.

– Jeg vil stille og roligt begynde at få de nødvendige trænerlicenser. Jeg vil gerne være træner efter spillerkarrieren. Her i Rot Weiss Ahlen er jeg også med i nogle af de ting, der sker i kulissen. Et af mine fokusområder er arbejdet med talenter her i Rot Weiss Ahlen, fordi jeg gerne vil give mine erfaringer videre til de unge.

Rot Weiss Ahlen er placeret i tabellens midterfelt, men Marvin Pourié fortæller, at man har store drømme og ambitioner om at nå Regionalligaen (fjerdebedste række).







LIVE

LIVE: Brøndby med nyt tiltag – starter næste sæson

– Vi har alle fejlet

Superliga-boss til Brøndby? ‘Outstanding’

Dansk toptræner vil have Adamsen – FCK i spil

Bombe på vej? ‘Der er IKKE kontakt!’

Raser over Brian Riemer-interview

Chok i Wolfsburg



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

– En af Superligaens bedste angribere nogensinde

Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp

Rasmus Højlund-transfer kan ske mandag

Husk navnet: 16-årig dansker bomber løs i West Ham

Martin Jørgensen lander nyt job



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Millioner til Brøndby? Så dyr er Frendrup

Meldes færdig: Han kan vende hjem til FCK

Arteta rasede: Nu reagerer UEFA

Drømmer om FCK-kamp: En meget positiv oplevelse

Stor Yussuf Poulsen-hyldest



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Stjerne til Brøndby? Ja, hvis Steve Cooper smutter

Bekræfter farvel – angriber rygtes til Superligaen

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Stortransfer på vej? De vil hente Jens Stage

Arsenal-træner er rasende

Overrasker: Her er Lars Søndergaards nye job

Mølby om Eriksen: ‘Er du sindssyg?’

Morten Bruun: Man tænker bare ‘wauw’

‘Sindssygt højt niveau’: Nu træner han i Brøndby

Ekspert peger på choktransfer for Dolberg

AC Milan kigger på dansker

Michael Laudrup jubler: ‘Meget sjældent’ 



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Kæmpe klapsalver og utilfredshed i Parken

Sådan bør strukturen i Superligaen være