Kriseramt gigant vil have Jesper Lindstrøm

Jesper Lindstrøm har fået endnu en bejler, skriver velinformeret tysk transferjournalist.



Det spiller ikke for Liverpool i denne sæson, og det kan betyde en større revolution til sommer.

Det er allerede meldt ud, at Roberto Firmino stopper i klubben efter denne sæson, mens aldrende spillere som James Milner og breddespillere som Alex Oxlade-Chamberlain formentlig også må sige farvel til Liverpool ved kontraktudløb.

Man har brug for nye kræfter i stort set samtlige geledder for at blive relevante igen. Her har Liverpool angiveligt kastet sin kærlighed over Jesper Lindstrøm til offensiven.

Det skriver den normalt velinformerede tyske transferjournalist Florian Plettenberg på Twitter. Sammen med Arsenal er de to engelske giganter forrest i kampen om den danske stjerne.

Ifølge Florian Plettenberg var begge klubber allerede i dialog med Jesper Lindstrøms klub Eintracht Frankfurt i sommer. Kantspilleren fik sit store gennembrud i sidste sæson, hvor han blev kåret til årets unge spiller i Bundesligaen.

I denne sæson har Jesper Lindstrøm fortsat sit tårnhøje niveau, og det har kørt ham i stilling til et sommerskifte. Frankfurt skulle være klar til at lade ham gå, hvor man håber på en pris omkring 375 millioner kroner.

Jesper Lindstrøm sidder lige nu ude med en skade, mens formkurven har været for nedadgående i løbet af foråret. Derfor kan det meget vel ende med, at Frankfurt må gå en smule på kompromis med deres prissætning.

Florian Plettenberg skriver, at det er mere sandsynligt, at enten Liverpool eller Arsenal kan købe ham for omkring 300 millioner kroner. Jesper Lindstrøm har i denne sæson scoret ni gange og leveret fire assister. Danskerens kontrakt løber frem til 2026.





LIVE

LIVE: Kæmpe guldfeber i Aarhus!

Rayo holder skansen i Alsace

Medie: Køber Højlund for 330 millioner

Peter Schmeichel lander stort job

‘Ansæt denne træner, Brøndby – og få stjerne med!’

Stort medie: Bo Henriksen kandidat til dette job

PSG er i Champions League-finalen efter drama



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

Ekspert: Hvis det sker, bliver Tullberg fyret!

Trækker overskrifter – i svime over Braithwaite

‘Sæsonens dårligste kendelse’ – nu svarer dommer

United nærmer sig vanvittig sponsoraftale

Træner fyret: Medie nævner Jacob Neestrup



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Trænerskifte: Steve Cooper meldes i spil

Jagter Brøndbys drømmetransfer fra i sommer

Thomasberg lokker Superliga-dansker til Polen

AGF køber dansk profil

Dansk træner vinder stor pris



EKSKLUSIVT

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

Peter Schmeichel overrasker: Køb ham, Man Utd!

Kritiserer SL-dommer: ‘En svinestreg af rang’

Morten Bruun: ‘Velkendt at FCM har dette problem’

Stor klub har FCM-profil på blokken, men…..

‘Vi må se, hvad FC København vil’

Millionregn over ‘PC’

Premier League-klub går all-in

Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag

Tidligere Brøndby-assistent til Premier League?

Afsløring: Færdig i Silkeborg

Færdig i Brøndby – nu er de i dialog

Laudrup og Elkjær: ‘Dér så det sort ud!’



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

I chok: ‘Jeg håber, han siger op i dag!’

Freiburg – Braga