Kriseramt gigant vil have Jesper Lindstrøm

Jesper Lindstrøm har fået endnu en bejler, skriver velinformeret tysk transferjournalist.



Det spiller ikke for Liverpool i denne sæson, og det kan betyde en større revolution til sommer.

Det er allerede meldt ud, at Roberto Firmino stopper i klubben efter denne sæson, mens aldrende spillere som James Milner og breddespillere som Alex Oxlade-Chamberlain formentlig også må sige farvel til Liverpool ved kontraktudløb.

Man har brug for nye kræfter i stort set samtlige geledder for at blive relevante igen. Her har Liverpool angiveligt kastet sin kærlighed over Jesper Lindstrøm til offensiven.

Det skriver den normalt velinformerede tyske transferjournalist Florian Plettenberg på Twitter. Sammen med Arsenal er de to engelske giganter forrest i kampen om den danske stjerne.

Ifølge Florian Plettenberg var begge klubber allerede i dialog med Jesper Lindstrøms klub Eintracht Frankfurt i sommer. Kantspilleren fik sit store gennembrud i sidste sæson, hvor han blev kåret til årets unge spiller i Bundesligaen.

I denne sæson har Jesper Lindstrøm fortsat sit tårnhøje niveau, og det har kørt ham i stilling til et sommerskifte. Frankfurt skulle være klar til at lade ham gå, hvor man håber på en pris omkring 375 millioner kroner.

Jesper Lindstrøm sidder lige nu ude med en skade, mens formkurven har været for nedadgående i løbet af foråret. Derfor kan det meget vel ende med, at Frankfurt må gå en smule på kompromis med deres prissætning.

Florian Plettenberg skriver, at det er mere sandsynligt, at enten Liverpool eller Arsenal kan købe ham for omkring 300 millioner kroner. Jesper Lindstrøm har i denne sæson scoret ni gange og leveret fire assister. Danskerens kontrakt løber frem til 2026.







LIVE

TransferLIVE: Til lægetjek i Brøndby

Uefa kritiserer Fifa: ‘Det skader VM’

Enig med FC Midtjylland-angriber

Eriksen ringede lørdag – klubboss giver status

Raser over VM-chok: ‘En total skændsel!’

Cornelius med klar besked til FCK-ledelse

Morten Bruun stjal pludselig showet til pressemøde



LIVE

VM-LIVE: Harry Kane-interview går viralt

David Nielsen i svime: Ingen andre på kloden kan!

Huescas hylder FCK’er: ‘Han er fucking god’

Jagter dansk erstatning

Brøndby-profil om transfer: ‘Har ikke hans nummer’

Ny FC Midtjylland-angriber scorer igen-igen



EKSKLUSIVT

Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig

Stjernesalg i Brøndby? ‘Der kan godt ske noget’

Scorer vanvittig løn i Premier League

Afsløring: Trabzonspor byder 112,5 mio. på Simsir

Portugal – Spanien

Drama midt i jubel: Engelsk stjerne ‘slemt’ skadet



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Værsgo, Brøndby: Det får I med Max Ejdum 

Enige med Hjulmand – her er kontrakten

Byder på dansker – 44,5 millioner i spil

“Du er en fucking maskine!”

FC Midtjylland ‘meget tæt’ på kæmpe transfer

På vej til Danmark – koster 880.000 kroner

Transfer på vej – dansker ikke med på træningslejr

Frøkjær hylder nyt tiltag: ‘Det er monstervigtigt’

Her er 1/8-finalerne ved VM

Klapper i om stor Superliga-transfer



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

‘Den mest magtfulde nogensinde’

Jens Jønsson: ‘Det var sindssygt’

Dansker på blokken i ny storklub

‘Kaos’ – journalister råber ad stjerner