Kvist vil ikke hjem til FCK – endnu

Selv om der spekuleres om William Kvists fremtid i Stuttgart, fortsætter han ikke med Champions League-bold i FCK til efteråret. Han vil lege videre med de største.



FC København er med det danske mesterskab klar til endnu et møde med Champions League, men kunne måske godt bruge en midtbanespiller til at styrke defensiven og forstærke omstillingerne fra forsvar til angreb i Europa.

Den mange-årige FCK’er William Kvist, der for knap tre år siden imponerede stort i det europæiske gruppespil mod Rubin, Panathinaikos og Barcelona, har haft en skuffende anden sæson i Stuttgart og har ikke spillet fra start i to måneder, så tyske medier spekulerer nu i en sommertransfer.

To fakta fra fodbold-Europa, men ikke to fakta man kan sætte sammen til et oplagt slutresultat.

– Jeg vil meget gerne tilbage til FCK, ja, men det skal altså først være, når jeg er 37 år gammel og kan stå en god højre back, siger William Kvist med et grin til Tipsbladet og fortsætter:

– Det er ikke aktuelt nu. Jeg har stadig væk ambitionen om at lege med de bedste, og jeg har vist i mit første år i Stuttgart, at jeg kan være en profil i Bundesligaen. Så det er stadig væk min ambition at spille med blandt de bedste, siger den 28-årige midtbanemand, der har to år tilbage af aftalen med Stuttgart.

Men hvordan forholder William Kvist sig selv til spekulationerne om fremtiden, hvorfor røg han pludselig på bænken i Stuttgart efter fast spilletid fra start i 54 Bundesliga-runder, hvordan er udsigten til spilletid i lørdagens pokalfinale mod Bayern München, hvorfor er den tyske pokalturnering både noget særligt og noget økonomisk værdifuldt, og hvorfor drømmer midtbanemanden stadig om samba-dans til næste sommer?

Læs mere: Tipsbladet er på gaden igen, blandt andet med et stort interview med Stuttgarts William Kvist før lørdagens pokalfinale mod Bayern München i Berlin.

OG HUSK:
For at få Tipsbladet skal du købe Ekstra Bladet fredag, da Tipsbladet nu ligger som separat blad inde i Ekstra Bladet. Du får begge dele for kun 18 kroner!

Hos din bladforhandler kan du også få fingre i fredagens udgave af Tipsbladet+Ekstra Bladet lørdag og søndag. Husk at spørg efter det, hvis du først vil købe Tipsbladet lørdag eller søndag. Og så kan du altid få fat i Tipsbladet via Ekstra Bladets E-avis, som du finder her på ebladet.eb.dk



Helt blæst bagover: ‘Han er toplækker at se på’

Danske klubber vil have ham

Bo Svensson på vej? ‘100 procent sikker på fyring’

‘Ham ser vi ikke igen efter transfervinduet’

Tyske medier rasler med sablen: Fyres han i dag?

Benhård kritik af FCK-stjerne: Dårlig opførsel!

Klar transfermelding: ‘Det er helt klart planen’

FCK-spiller om Nicolai Poulsen: Han er top usaglig

Helt vildt! Kommer til at koste over 400 millioner

Superliga-drama: Dommerekspert undrer sig stort

Her er favoritten til at afløse Thomas Frank

Benhård FCK-dom: ‘De to kan ikke være med’

Dansk kæmpetransfer? Han vil kun til denne klub

Superliga-træner forlænger kontrakten

Seks anholdt for overfald på Brøndby-ansat

Vendsyssel-træner fyret: Aldrig set så lavt niveau

Clem var syg – Moukoko-fravalg tages internt

Isak sikrer Liverpool-sejr – stjerne taber hovedet

– Tillykke til Anders Dreyer og Jeppe Tverskov

FC København-handling går verden rundt 

Har talt med Brøndby: ‘Klubber har kontaktet mig’

Brøndby IF – FC Fredericia

Superliga-ekspert: Han er voldsomt undervurderet!

Farzam: ‘Han kunne godt være Leragers arvtager’

Bekræfter: ‘Vi forhandler med Mikael Uhre’

Overvejede udleje: Kan nu blive ny Brøndby-stjerne

AGF sejrede på ny – så har vi balladen igen i FCK

Udskældt dansker henvender sig til van Persie

Endelig er der godt nyt!

Steve Cooper-uheld til træning: Av min ryg

Stærk Eriksen-kamp – men Vavro koster sejren

Københavns Vestegns Politi rykkede ud

I dialog med lynhurtig Superliga-angriber

Neestrup: Vi kommer aldrig til at give op, men…

‘Siger jeg dét, bliver det blæst op’

Simulerede FCM 10.000 gange – det samme skete

Kasper Hjulmand taber storkamp

Afsløring: Dansk rekordbud på Franculino Djú

Ekspert svarer på spørgsmål om Superliga-kendelser

Dagens Spilforslag: Bologna slår oprykker

Krisen kradser: Bo Henriksen og co. skraber bunden

Kæmpe skandale: Ajax-kamp aflyst

OB tager revanche mod Vejle og styrer mod top-6

Arsenal smider point mod Chelseas 10 mand

Viking er norsk mester for første gang i 34 år

FC Midtjylland tangerer klubrekord

AaB og Horsens lukker efteråret med uforløst duel

AGF sejrer og sender FCK tilbage i sin krise

Silkeborg med løst krudt mod tamme Randers

Manchester United henter comebacksejr