Landsholdsangriber overvejer Stuttgart-exit

Cacau er klar til at skifte Stuttgart ud i sin søgen efter mere spilletid og en billet til VM 2014 i hjemlandet Brasilien.



Cacau startede sæsonen 2011/2012 godt, hvor det blandt andet blev til et mål mod Schalke 04. Det gav Cacau et opkald fra den tyske landstræner Joachim Löw, der ville have den brasilianskfødte angriber med mod netop Brasilien.

Siden gik det dog ned ad bakke for 31-årige, der måtte kigge længere og længere efter spilletid i Stuttgart, og netop derfor overvejer Cacau nu fremtiden.

– Det kostede mig pladsen til EM, at jeg ikke spillede så meget for Stuttgart. Jeg har tænkt meget over, hvad der ikke har fungeret over de seneste 18 måneder, og hovedårsagen er, at jeg ikke har fået lov at spille min favoritposition, siger Cacau til Bild.

– Jeg kan ikke vise min fylde styrke som enlig angriber. Hvis jeg fortsætter med at spile her, så skal jeg spille på min position. Træneren forklarede, at Tamas Hajnal er foran mig, og han kan ikke love mig, at jeg har en fast plads.

At Cacau er utilfreds med den manglende spilletid skyldes ikke bare spillelyst. Det er i ligeså høj grad i erkendelsen af, at hans helt store drøm ingen chance har for at blive til virkelighed, hvis ikke han oftere er blandt Stuttgarts foretrukne 11.

– Hvis jeg fortsætter med at spille så få kampe, så kan jeg glemme alt om min drøm om at spille VM i Brasilien. Jeg vil være lydhør over for tilbud, og hvis alt er rigtigt, så kan jeg godt forestille mig at smutte. Jeg vil spille, siger Cacau.

Han har pt. 23 tyske landskampe på cv’et med seks mål til følge.





LIVE

VM-LIVE: Tuchel med mange ændringer

Meldes tæt på storklub

Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine

“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”

Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker

Afsløring: Brøndby vil købe Amin Boudri

Spår vild Rasmus Højlund-sæson

Transferbombe på vej



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Uafgjort kan forsone historiske VM-fjender

Werge glemmer det aldrig: ‘Det var første gang…’

De vil have Gaaei – her er prisen

Zlatan Ibrahimovic revser Norge



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Supercomputer: Her er VM-finalen

Topklub forsøger at overtale Skov Olsen

Ståle i raserianfald: Han var ekstra “sur”

Monstertransfer: Her er hans kongeløn



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Graulund chokeret: Ingen havde set det komme

Colombia – Portugal

Så dyr er FC København-emnet Romeo Amane

Klar besked til Haaland: Jeg er ligeglad

Schmeichel ellevild: Det er fodboldens essens

Stjerne opfordrer til mere dommerbrok ved VM

Algeriet – Østrig

FCK bekræfter salg: ‘Et ønske fra alle parter’

Afsløring: Viborg afviser kæmpe Bundesliga-bud

Ståle Solbakken i stort forsvar

Bech: ‘Derfor er porten sparket op’



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Irriteret Jürgen Klopp skrider fra interview

VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu

Markant ændring i Silkeborg

Dembele lavede hattrick mod de norske reserver