Der er lagt op til en regulær gyser for Wolfsburg, der i sidste runde af Bundesligaen skal ud i en direkte duel om nedrykning mod St. Pauli.
I næstsidste runde tabte danskerklubben med Christian Eriksen, Joakim Mæhle og Adam Daghim fra start 0-1 til Bayern München.
Jesper Lindstrøm blev skiftet ind i anden halvleg, men han kunne heller ikke ændre på, at nedrykningen er mere end højaktuel.
Inden sidste runde indtager Wolfsburg tredjesidstepladsen, der betyder playoff mod et hold fra 2. Bundesliga. Men det kan lige så vel ende med direkte nedrykning.
St. Pauli ligger under stregen med samme pointantal, mens bundproppen Heidenheim spiller søndag og kan komme op på siden af de to øvrige klubber inden sidste runde.
Og netop Wolfsburg og St. Pauli brager altså sammen i næste weekend i Hamburg.
Wolfsburg var ellers i hopla fra start mod Bayern og skabte den ene chance efter den anden, men de blev også misbrugt.
Det så ud til at koste dyrt, da Bayern efter en halv time fik et straffespark. Men den ellers normalt usvigeligt sikre Harry Kane bankede bolden forbi.
Wolfsburg fortsatte derfra stilen med at brænde store chancer, og ti minutter inde i anden halvleg kunne en af gæsternes store offensive profiler så ikke længere holdes nede.
Franske Michael Olise, der var en af Bayerns helt store stjerner i semifinalenederlaget i Champions League til Paris Saint-Germain, leverede noget af en perle fra distancen.
Kantspilleren trak ind fra sin position i højre side og sparkede uden for feltet bolden op i det fjerne hjørne via overliggeren.
Det var en mavepuster for Wolfsburg, der dog mod slutningen jagtede et potentielt utrolig vigtigt point.
I det sidste ordinære minut fik Mattias Svanberg en kæmpe mulighed, men Wolfsburg-svenskeren sendte bolden på stolpen.
Den afbrænder kommer han formentlig til at ligge søvnløs over, for det lykkedes ikke Wolfsburg at udligne. Dermed venter en kamp mod St. Pauli for at undgå nedrykning.
Hvis den vindes, er overlevelse dog langtfra sikker endnu.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: Dansker får sit store skifte
TOPNYHED
Han bliver IKKE Brøndbys nye cheftræner
LIGE NU
Nu melder Christian Eriksen ud
MEDIE
Sat til salg – så dyr er han
INTERVIEW
TV 2-profiler kunne have forladt skærmen
TOPNYHED
Klar melding fra Thomas Gravesen
MEDIE
Jonas Wind til danskerklub?
NYHEDER
Ståle raser over Skotland: ‘Det er skuffende’
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
MEDIE
Udrensning på vej: Vil sælge seks spillere
TOPNYHED
Hold øje med FCK – sker det i denne uge?
MEDIE
De vil købe Munashe Garananga i FCK
Vildt skifte på vej: ‘Voldsomt – og klogt lavet!’
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
MEDIE
I fremskredne forhandlinger med Jens Jønsson
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby Boldklub skriver med Hjulmand
TRANSFERPLANEN
De 2 MÅ være aktuelle for store danske klubber
NYHEDER
Kommer med kæmpe Agger-nyhed
MEDIE
Alexander Sørloth tæt på storklub – her er lønnen
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
Danske klubber scorer millioner på VM
TRANSFER
Færdig i Brøndby? Nu melder svensk klub ud
NYHEDER
– Han har fået et bedre tilbud af Brøndby!
EKSKLUSIVT
Færdig i Brøndby: ‘Vi tager stilling i denne uge’
TOPNYHED
Ny klub i Danmark? Stor SIF-profil klar på exit
Revser Harry Kane: Galskab – tænk dig om!
MEDIE
‘AC’-forlængelse på plads, men…
MEDIE
Monsterbud på vej
EKSKLUSIVT
‘Jeg har ikke en ambition om at spille for FCK’
Medie vurderer: Danskere kan fås til spotpris
AVIS
Stort gyldent håndtryk til Kasper Hjulmand
TRANSFER
Ademola Ola-Adebomi kan være på vej til Danmark
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
TOPNYHED
Scorer kassen på dansk drømmeskifte
TIPSBLADET SPECIAL