Bayern München har vundet det tyske mesterskab i de seneste otte sæsoner, og om knap et halvt år kan det nemt blive det niende i rækken.
Lørdag aften blev det en kendsgerning, at Bayern holder jul på førstepladsen som efterårsmester i Bundesligaen.
Det lå ellers for fødderne af Bayer Leverkusen i lørdagens topbrag, men Bayern vendte 0-1 til udesejr på 2-1 på to mål af Robert Lewandowski – det sidste i kampens sidste minut.
Dermed understregede polakken, hvorfor Fifa torsdag kårede ham som verdens bedste fodboldspiller i 2020.
Med sejren fører Bayern ligaen med 30 point foran Leverkusen og RB Leipzig med hver 28.
Leverkusen kom til kampen som ubesejret i ligaen og med tre sejre i træk, og holdet var tydeligvis spækket med selvtillid.
Hjemmeholdet angreb aggressivt, og Bayern havde svært ved at stå imod. Der skulle også bare gå 13 minutter, før Leverkusen kom foran på et drømmemål.
Efter et hjørnespark tog Patrik Schick chancen og bragede en helflugter i mål fra kanten af feltet. Keeper Manuel Neuer var chanceløs.
Bayerns angreb var mere sporadiske, men efter 20 minutter havnede et indlæg hos Robert Lewandowski, men polakken fik et helt skævt træf på sin afslutning.
Leverkusen havde flere gode skudforsøg, og Schick udnyttede en friløber, men VAR annullerede målet for marginal offside.
Leverkusen var altså klart bedst i første halvleg, men alligevel fik Bayern 1-1 med til pausen.
Keeper Lukas Hradecky og en forsvarer gik fejl af et indlæg og generede hinanden, og ved bageste stolpe stod Lewandowski klar og kunne heade bolden i det tomme mål.
Hradecky, der har en fortid i Esbjerg og Brøndby, gjorde skaden god igen midtvejs i anden halvleg. Serge Gnabry afsluttede skarpt efter et kontraangreb, men finnen viftede bolden uden om stolpen til hjørnespark.
Hos Bayern var Kingsley Coman udgået med en skade efter en halv time. Hans afløser, Leroy Sane, havde ikke nogen stor aften, og træner Hansi Flick hev ham ud allerede midtvejs i anden halvleg.
I stedet fik den 17-årige Jamal Musiala chancen, og han var tæt på at afgøre kampen ti minutter før tid, men hans følte afslutning prellede af på stolpen.
Det trak op til pointdeling, men i dommerens sidste tillægsminut tabte Leverkusen bolden på egen banehalvdel, og Lewandowski kunne fra en fri position score via en afretning til 2-1.
/ritzau/
LIVE
LIVE: Daniel Wass teaser
NYHEDER
Medie: Køber Højlund for 330 millioner
MEDIE
Medie bringer Neestrup i spil til topklub
EKSKLUSIVT
Afsløring: AaB sikrer sig eftertragtet guldæg
MEDIE
Stor interesse – FC København kan miste stjerne
NYHEDER
– Dét de gjorde med Højlund var helt forkert!
INTERVIEW
– Han har spillet sin sidste kamp i sæsonen, men..
EKSKLUSIVT Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’
Husker du? Xabi Alonsos benhårde Real Madrid-dom
HELT VILDT
Trækker overskrifter – i svime over Braithwaite
AVIS
Derfor røg Real Madrid-stjerner i karambolage
AVIS
Køber snart Brøndby-angriber
NYHEDER
Kontant Eriksen-besked: ‘Ændrer ingenting!’
AVIS Tror på millionkøb af FC København-spiller
TOPNYHED
– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden
NYHEDER
Peter Schmeichel lander stort job
AVIS
Vild udvikling – melder 3 danskere færdige
NYHEDER
‘Ansæt denne træner, Brøndby – og få stjerne med!’
NYHEDER
‘Sæsonens dårligste kendelse’ – nu svarer dommer
EKSKLUSIVT Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM
OPTAKT
Manchester City – Brentford
NYHEDER
Stort medie: Bo Henriksen kandidat til dette job
MEDIE
United nærmer sig vanvittig sponsoraftale
NYHEDER
Gravesen i svime: ‘Han er den afgørende spiller’
MEDIE
FCK sendte stort bud – nu jages han af storklub
NYHEDER
Morten Bruun: ‘Velkendt at FCM har dette problem’
Gravesen fortryder: Ville til denne Superliga-klub
EKSKLUSIVT
Afsløring: Færdig i Silkeborg
MEDIE
FCK lå til højrebenet – skal nu til kæmpeklub
NYHEDER
Kristiansen om FCK: ‘Jeg har en livline derinde’
OPTAKT
Liverpool – Chelsea
Real Madrid melder ud: Han er ramt af hovedskade
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
Store fejl koster Fredericia sejren mod FCK
NYHEDER
