Lewandowski gør Bayern til efterårsmester i topdrama

Bayern München overhalede Bayer Leverkusen på et sejrsmål af Robert Lewandowski i Bundesligaens topbrag.



Bayern München har vundet det tyske mesterskab i de seneste otte sæsoner, og om knap et halvt år kan det nemt blive det niende i rækken.

Lørdag aften blev det en kendsgerning, at Bayern holder jul på førstepladsen som efterårsmester i Bundesligaen.

Det lå ellers for fødderne af Bayer Leverkusen i lørdagens topbrag, men Bayern vendte 0-1 til udesejr på 2-1 på to mål af Robert Lewandowski – det sidste i kampens sidste minut.

Dermed understregede polakken, hvorfor Fifa torsdag kårede ham som verdens bedste fodboldspiller i 2020.

Med sejren fører Bayern ligaen med 30 point foran Leverkusen og RB Leipzig med hver 28.

Leverkusen kom til kampen som ubesejret i ligaen og med tre sejre i træk, og holdet var tydeligvis spækket med selvtillid.

Hjemmeholdet angreb aggressivt, og Bayern havde svært ved at stå imod. Der skulle også bare gå 13 minutter, før Leverkusen kom foran på et drømmemål.

Efter et hjørnespark tog Patrik Schick chancen og bragede en helflugter i mål fra kanten af feltet. Keeper Manuel Neuer var chanceløs.
Bayerns angreb var mere sporadiske, men efter 20 minutter havnede et indlæg hos Robert Lewandowski, men polakken fik et helt skævt træf på sin afslutning.

Leverkusen havde flere gode skudforsøg, og Schick udnyttede en friløber, men VAR annullerede målet for marginal offside.

Leverkusen var altså klart bedst i første halvleg, men alligevel fik Bayern 1-1 med til pausen.

Keeper Lukas Hradecky og en forsvarer gik fejl af et indlæg og generede hinanden, og ved bageste stolpe stod Lewandowski klar og kunne heade bolden i det tomme mål.

Hradecky, der har en fortid i Esbjerg og Brøndby, gjorde skaden god igen midtvejs i anden halvleg. Serge Gnabry afsluttede skarpt efter et kontraangreb, men finnen viftede bolden uden om stolpen til hjørnespark.

Hos Bayern var Kingsley Coman udgået med en skade efter en halv time. Hans afløser, Leroy Sane, havde ikke nogen stor aften, og træner Hansi Flick hev ham ud allerede midtvejs i anden halvleg.

I stedet fik den 17-årige Jamal Musiala chancen, og han var tæt på at afgøre kampen ti minutter før tid, men hans følte afslutning prellede af på stolpen.

Det trak op til pointdeling, men i dommerens sidste tillægsminut tabte Leverkusen bolden på egen banehalvdel, og Lewandowski kunne fra en fri position score via en afretning til 2-1.

/ritzau/





Ekspert: Han kunne være interessant, FCK!




NYHEDER

Hvem kommer i top-6? Her er alle scenarierne

Brøndbys offensive problemer fortsatte

Flere ændringer på vej i FC København  

Værsgo, FCK: Her er syv bud på Sune Smiths afløser

Alle ved det: Han fik 3,8 millioner kroner

Joel Kabongo lander aftale med Brøndby

Er han Brøndbys nye Michael Laudrup?

Historisk dårlig runde fra Superliga-dommerne



TOPNYHED

‘Absolut ingen tvivl’ om Thomas Franks fremtid

Slagter FCK-stjerne: ‘Tåbeligt og uansvarligt’

Nu kommenterer Sune Smith-Nielsen sin fyring

Thomasberg står bag sensation – ikke sket i 17 år

Storklub jagter Jacob Neestrup



Dommer-ekspert i chok: Fuldkommen grotesk! 

Afsløring: FCK henter Mathias ‘Zanka’ Jørgensen

Ny massiv Schmeichel-kritik: ‘For helvede!’

Hylder FCM-profil: ‘Det er fantastisk!’

Thomas Franks afløser revser selvtilliden

Zanka-bombe i FCK: ‘En desperat løsning’ 



Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!

‘AGF gav mig alt – jeg håber, de vinder guld’

Indkøbene var for dårlige – uenighed med Neestrup?

Christian Eriksen er usikker på fremtiden

Hylder Mads Hermansen

Det har jeg ikke set før i Superligaen

Historisk tidligt: Dansk træner rykker ned

Thomas Frank-afløser fik stor øretæve

Hvad fan*** foregår der? Har aldrig set magen!

Victor Froholdt bliver matchvinder

Brøndby IF – Sønderjyske

Spår stor Kasper Schmeichel-beslutning

– Det er lort!



EKSKLUSIVT

Dybt bekymrende tal: Her er Brøndbys store problem

I chok over ‘gakgak’ træner-valg: Ringer til ham

Chokeret Tengstedt: Det havde jeg ikke forventet

Kæmpe optur for Orri Oskarsson

Må undvære mange profiler: ‘Hårdt ramt’

Neestrup afslører reprimande

Formand freder Jacob Neestrup

Thomasberg “bidrager ikke til polsk fodbold”

Fuldstændig vanvittigt – hvordan gør han det!?

Sune Smith-Nielsen færdig

Tre bud: Sune Smiths bedste og værste FCK-indkøb

Søndag modtager Jesper Hansen prestigefyldt pris

Tidligere FCN-spiller angriber Flemming Pedersen

Har truffet stor Rasmus Højlund-beslutning

Raser – Jacob Bruun Larsen hevet til samtale

Cooper ryster posen mod Sønderjyske

Suspenderes efter racisme-anklager

Fakta: FCK-boss fik halvandet år

Fredet men ‘måske er Neestrup meget udsat’

Han afløser Sune Smith lige nu

Viola vinder toscanerderby

Barcelona generobrede førstepladsen

Eksperter enige – snydt for straffe mod AGF