Lewandowski gør Bayern til efterårsmester i topdrama

Bayern München overhalede Bayer Leverkusen på et sejrsmål af Robert Lewandowski i Bundesligaens topbrag.



Bayern München har vundet det tyske mesterskab i de seneste otte sæsoner, og om knap et halvt år kan det nemt blive det niende i rækken.

Lørdag aften blev det en kendsgerning, at Bayern holder jul på førstepladsen som efterårsmester i Bundesligaen.

Det lå ellers for fødderne af Bayer Leverkusen i lørdagens topbrag, men Bayern vendte 0-1 til udesejr på 2-1 på to mål af Robert Lewandowski – det sidste i kampens sidste minut.

Dermed understregede polakken, hvorfor Fifa torsdag kårede ham som verdens bedste fodboldspiller i 2020.

Med sejren fører Bayern ligaen med 30 point foran Leverkusen og RB Leipzig med hver 28.

Leverkusen kom til kampen som ubesejret i ligaen og med tre sejre i træk, og holdet var tydeligvis spækket med selvtillid.

Hjemmeholdet angreb aggressivt, og Bayern havde svært ved at stå imod. Der skulle også bare gå 13 minutter, før Leverkusen kom foran på et drømmemål.

Efter et hjørnespark tog Patrik Schick chancen og bragede en helflugter i mål fra kanten af feltet. Keeper Manuel Neuer var chanceløs.
Bayerns angreb var mere sporadiske, men efter 20 minutter havnede et indlæg hos Robert Lewandowski, men polakken fik et helt skævt træf på sin afslutning.

Leverkusen havde flere gode skudforsøg, og Schick udnyttede en friløber, men VAR annullerede målet for marginal offside.

Leverkusen var altså klart bedst i første halvleg, men alligevel fik Bayern 1-1 med til pausen.

Keeper Lukas Hradecky og en forsvarer gik fejl af et indlæg og generede hinanden, og ved bageste stolpe stod Lewandowski klar og kunne heade bolden i det tomme mål.

Hradecky, der har en fortid i Esbjerg og Brøndby, gjorde skaden god igen midtvejs i anden halvleg. Serge Gnabry afsluttede skarpt efter et kontraangreb, men finnen viftede bolden uden om stolpen til hjørnespark.

Hos Bayern var Kingsley Coman udgået med en skade efter en halv time. Hans afløser, Leroy Sane, havde ikke nogen stor aften, og træner Hansi Flick hev ham ud allerede midtvejs i anden halvleg.

I stedet fik den 17-årige Jamal Musiala chancen, og han var tæt på at afgøre kampen ti minutter før tid, men hans følte afslutning prellede af på stolpen.

Det trak op til pointdeling, men i dommerens sidste tillægsminut tabte Leverkusen bolden på egen banehalvdel, og Lewandowski kunne fra en fri position score via en afretning til 2-1.

/ritzau/






Vilde Mikkel Damsgaard i hopla




INTERVIEW

Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’

Lamine Yamal med karrierens første

Vilde Mikkel Damsgaard i hopla

Chokfyring af Jürgen Klopp? Nu reagerer Red Bull

Henter kæmpe Superliga-flop

Ophæver i Brøndby – dansk klub henter ham

Chokpris på Victor Froholdt



EKSKLUSIVT

Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub

FC København – Randers FC

Vejle Boldklub – AGF

Dansker i kæmpe skifte? ‘Hent ham nu!’ 

Helt sikker: ‘Uundgåeligt – det sker til sommer’

Farzam: Så havde Maxsø været Brøndby-spiller nu



NYHEDER

Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’

Björn Wesström overrasker – scorer nyt job

Barcelona køber Rashford – her er prisen

Sådan fik de mistanke om norsk matchfixing

Jubler over transfer: God dialog med FC København

Ekspert: De rykker op i Superligaen



TOPNYHED

Denne Superliga-kamp droppet på TV

AGF’er med transferanbefaling: ‘Kig på ham i FCK’

Traditionsklub henter Stephen Odey

Nu svarer Pochettino på Tottenham-jobbet

Afsløring: Brøndby forhandler om Lauritsen

FCM-profil – Riemer har ikke ringet

Lyngby buldrer afsted – AaB dummer sig

‘Han er tilgivet’

Hjulmands Leverkusen dummer sig igen

Superliga-guf: Hold øje med disse 1. div-stjerner

Dommerekspert rystet over Superliga-justitsmord

Arsenal – Chelsea

Peger på FCK: ‘Det er pinligt’



NYHEDER

Hvem kommer i top-6? Her er alle scenarierne

Skrækkeligt af Dominik Sarapata

Stort medie langer ud efter Jens Stage

Kasper Hjulmand brager ind i Arsenal

Rørt Wass: ‘Det betyder rigtig meget for mig’

Vil gøre det onde ved Brøndby

Officielt: Victor Lind i rekordhandel

Hjulmand blev vraget – nu forklarer træneren

Kontant melding fra ny Spurs-boss

‘Jeg hadede verden’

Skal Schmeichel spille? Nu svarer Riemer

Lyngby på jagt efter uventede spillersalg

Vallys jubler over mirakel: ‘Det er fedt!’

FC Nordsjælland reagerer på afvisning

Celtic vrager Kasper Schmeichel

Frimann i rørende farvel: ‘Utroligt trist dag’

Leeds kan lege med mod Man City

Jesse Lingard tæt på eksotisk eventyr

– Det er en frustration for os alle

Skandale: Eliteserien-spillere anholdt

Raser over afgørelse: Himmelråbende og tåbeligt!

Stats til Superligaen: Kæmpe overpræstation

Bekræfter: Afviser FC Nordsjælland