Lewan”goal”ski overgår Bayerns målkonge

Med 41 kasser er Robert Lewandowski nu den spiller, der har scoret flest mål i én bundesligasæson.



Han skulle bruge hele kampen, men Robert Lewandowski kan nu prale af at være indehaver af en vild målrekord i Bundesligaen.

Den polske angriber scorede i den ordinære spilletids sidste minut, da Bayern München lørdag slog Augsburg med 5-2 i sæsonens sidste runde.

Dermed nåede han 41 sæsonscoringer og overgår på den måde Gerd Müllers rekord på 40 mål fra 1971/72-sæsonen.

I næstsidste runde tangerede han rekorden, og lørdag forsøgte han kampen igennem ihærdigt at få bolden over stregen, men det var ikke så ligetil for den polske målmaskine.

Da det endelig lykkedes kort før slutfløjt var det tydeligt, at rekorden betyder rigtig meget for ham.

Med scoringen og sejren over Augsburg, som havde danske Mads Valentin med fra start, kunne Bayern München med manér fejre det mesterskab, der allerede for flere uger siden kom i hus.

Bayern var knusende farlig i første halvleg. Efter at Jeffrey Gouweleeuw scorede selvmål og sendte Bayern foran i kampens indledning, gik målmaskinen i gang.

Serge Gnabry gjorde det til 2-0 efter 23 minutter, Joshua Kimmich scorede til 3-0 med et brag af et langskud efter 33 minutter, og inden pausefløjt blev føringen udbygget til 4-0, da Kingsley Coman også viste skudstyrke fra distancen.

Det var imidlertid Robert Lewandowski, alle kiggede på. Den store polske angriber havde flere store chancer for at tage målrekorden alene, og det var tydeligt, at hans holdkammerater forsøgte at hjælpe ham.

Tydeligt var det også, at Robert Lewandowski godt vidste, at han var i fokus. Efter hver eneste afbrænder stod han tilbage med et skævt smil og kiggede på holdkammeraterne.

I anden halvleg begyndte Bayern München at skifte ud. Spillere, der tager afsked med klubben i løbet af sommeren, blev taget ud og fik en form for hyldest, selv om der ikke var tilskuere på lægterne.

Samtidig begyndte mestrene at sløse. Augsburg udnyttede blundere i Bayern-defensiven og nettede to gange.

Det så altså ud til, at Robert Lewandowskis mission skulle mislykkes, men kort før tid kom forløsningen.

I den ordinære spilletids allersidste minut var polakken på plads i feltet og opsnappede en løs bold efter en redning fra Augsburgs keeper.

Polakken tog et enkelt træk udenom målmanden, trillede bolden i nettet og jublede i vilden sky. Kort efter løftede Bayern München bundesligatrofæet for niende år i træk.

/ritzau/





Lukker døren for dansk kæmpetransfer



HELT VILDT

FCK straffes benhårdt – intet capo-tårn i guldkamp


Twente tryner NEC i playoff-semifinale

Kæmpe forløsning: Tottenham vinder Europa League



Sådan undgår man, at børnene kan se kampene!

Afslører lang jagt

FCK med badedyr-opfordring inden guldkamp

Superliga-stjerne ofrer ferien

Kastede forbandelse for FCK- og Brøndby-profiler



Yuito-Suzuki Orri-Oskarsson Gustav-Isaksen FCN FCM FCK BIF Brøndby-IF Broendby-IF
” Det mener Tipsbladet

Suzuki-salg er kæmpe strategisk sejr for Brøndby


Forlænger med Hansi Flick

Ville til FCM – nu får han lov til at skifte

– Det er forfærdeligt

David Beckham: Giv ham alt, hvad han peger på!



TOPNYHED

Uforstående Daniel Wass: Det er voldsomt 


I dialog med FCK-stjerne

Gør sig klar til at byde på FCK-emne

Bataljer til AGF-træning: – Fint med en smule ild

Arsenal overvejer at købe Real Madrid-stjerne


Kenneth Emil Petersen Viaplay Superligaen HELT VILDT

Revser Superliga-klub: Pak jeres ting og smut!


Henrik Heggheim er eksploderet efter Brøndby-exit

– Brøndby-stjerne har ikke ramt niveau

Møde i aften – raser over nyt dansk stadion

Ny kæmpetransfer? I dialog om Superliga-komet

OB vil investere 210 millioner i stadion



Drømmer om Brøndby-comeback

Absurd: Superliga-klubber svæver i uvished

Skal han til Superligaen nu?

Tidligere FC København-spiller kan hentes gratis

Guldregn! Suzuki-handel kan ende ved magisk beløb

Premier League-klub lurer på Tochi Chukwuani

‘Vanvid – største trænerpræstation i Superligaen’

Vender retur til Danmark efter skuffende sæson


EKSKLUSIVT

Afsløring: Hoff Thorup er tæt på stort job


I dag sker det

Kæmpe sag – nu bryder Schmeichel tavsheden

Lurer stjernesalg? – Det vil jeg elske

‘Hvorfor har han sådan en lorte attitude?’

Satset spillestil giver målrig finale i Bilbao

Kræver 1,1 milliarder for stjernefrø

Oliver Christensen står midt i italiensk skandale

Forrygende Mikkel Damsgaard vinder to priser

Wrexham-direktør benovet over dansk stjernetræner

Klar i spyttet: Hvorfor arresterer I dem ikke?

Ufortjent? FCK pulveriserer FCM i Table of Justice

Kan Midtjylland stjæle guldet? Så stor er chancen

‘Han er Danmarks mest succesfulde træner’

– Det er helt vanvittigt!

Suveræne Suzuki – BIF mister den største stjerne

Økonomisk rod i engelsk klub

Dansker starter i europæisk finale

Rundens hold i Superligaen – 31. spillerunde

Voldsom anklage mod Ankersen: Tåbeligt!

Afslører: Forlader AaB

Bravo, Brøndby – kæmpe transferscoop

Jakob Busk vender retur