Lindstrøm i kamp mod uret inden pokalfinale

Jesper Lindstrøm er stadig ikke sin ankelskade helt kvit, men håber på at være helt klar til pokalfinale.



Jesper Lindstrøm er tilbage på grønsværen, men anklen, der i marts og april holdt ham ude i halvanden måned, driller stadig den danske kreatør.

Det siger Lindstrøm i et interview med Viaplay efter Eintracht Frankfurts kamp lørdag mod Mainz.

Her fik Lindstrøm de sidste cirka 20 minutter på banen efter at have startet kampen på bænken.

– Jeg har stadig lidt problemer med min ankel. Jeg kan ikke gøre andet end at spille, men det tager noget tid. Også længere end jeg lige havde regnet med, men det bliver bedre og bedre for hver dag, siger Lindstrøm til Viaplay.

– Forhåbentlig kan jeg snart få lov til at starte inde, men det handler om at blive 100 procent klar først. Jeg er ikke 100 procent endnu, men jo mere jeg spiller, jo bedre bliver det, så vi tager et skridt af gangen.

Frankfurt skal i starten af juni spille tysk pokalfinale. En kamp, som Jesper Lindstrøm ikke overraskende meget gerne vil være en del af.

– Det skal jeg. Ellers må jeg spille med højre fod. Det var det samme sidste år i Europa League-finalen. Der havde jeg også en skade, men fik lov af træneren til at starte inde, så det håber jeg også, jeg gør nu her, siger Lindstrøm til Viaplay.

– Men jeg vil hellere have, at alle spiller på 100 procent, end at jeg løber rundt på 80 procent. Vi må se, hvad der sker. Vi vil gerne vinde, og hvis jeg ikke er på 100 procent, så er det selvfølgelig ikke fair for de andre i truppen, at jeg skal spille fra start, men jeg håber det, og jeg gør alt for at komme tilbage hurtigt.

Jesper Lindstrøm missede otte kampe for Frankfurt, inden han var tilbage i aktion 29. april i en ligakamp mod Augsburg. Danskeren har siden sit comeback højst spillet en halvleg.

/ritzau/





LIVE

LIVE: Urimeligt at FCK har hjemmebane hver gang

Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’

De overvejer Christian Eriksen

Højlund-statistik bekymrer i Napoli

Bo Svensson åbner op om forbehold ved FCK-job

Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu

– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen



TIPSBLADET SPECIAL

Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’

Thomas Frank scorer sommerjob

Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’

Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet

Hård AGF-dom: Det nægter jeg simpelthen at tro på

Sker for første gang i 20 år for Real Betis



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg

Fra B.93 til MLS – her er danskers millionløn

Stor hyldest af Mike Tullberg

Dansk klub henter Nicolai Larsen

Manchester United med chokbud på Real-stjerne?



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg

Revser FCM: ‘De kan ikke sælge ham for 150 mio.!’

Røg ud hos Cooper: Brøndby-spiller i kovending

FC København og AGF jagter Igor Drapinski

Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage

Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind

Uenige i studiet: ‘Så må det sæde være brandvarmt’

Hylder ‘CV’: ‘Han snød mig hver gang’

Cooper: ‘Har været hårdt ramt’

Claesson: ‘Det har været et langt mareridt’

‘Sker det, får det store konsekvenser i FCM’

Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Ekspert: Sig farvel til denne stjerne, AGF

Flick med Yamal-kritik: ‘Jeg kan ikke lide det’