Lössl passeret i debutnederlag

Jonas Lössl debuterede for Mainz i Bundesligaen, men måtte se Pierre-Emerick Aubameyang blive dobbelt målscorer og Dortmund vinde 2-1 på Signal Iduna Park i sæsonpremieren. Emre Mor kom ikke i spil.



Bayern München åbnede i går Bundesligaen med stort fyrværkeri, da man vandt 6-0 over Werder Bremen, og i dag var det så forfølgernes tur til at komme i gang efter sommeren.

På Signal Iduna Park i Dortmund var Mainz og Jonas Lössl på besøg. Og danskeren var ikke eneste nye ansigt. Uden Mats Hummels var der således også plads til mange nye ansigter for hjemmebanefavroitterne, hvor Andre Schürrle, Ousmane Dembele, Sebastian Rode og Marc Bartra alle var med fra start, ligesom EM-vinderen Raphaël Guerreiro blev indskiftet.

16 minutter var der spillet, da Pierre-Emerick Aubameyang testede den danske målmand for første gang. FCM-kendingen hentede bolden under overliggeren og viftede til hjørnespark, der dog fortalte, hvad der ventede.

Længe gik der dog ikke, inden Dortmund kom foran. Schürrles kirurgisk præcise indlæg nåede bagerste stolpe, hvor Aubameyang var umarkeret og Lössl uden større chancer for at redde fra nært hold. 1-0. Gabon-angriberen scorede på den måde for første gang efter sine 25 sæsonscoringer sidste år.

Mainz’ Christian Clemens havde senere i første halvleg en god aflsutning, men Mainz kom aldrig rigtig ind i kampen, hvor Dortmund havde en stor, stor del af boldbesiddelsen og kun meget sjældent lignede et hold i vanskeligheder i kampen, hvor Thomas Tuchel mødte sin gamle klub, og Schürrle og Dembele virkede livlige og stærke på hver sin kant og som nogle, der kan blive afgørende.

Emre Mor kom ikke i spil for Dortmund, og FC Nordsjælland-kendingen kunne derfor til sidst se sine holdkammerater score igen. Aubameyang fik chancen fra straffesparkspletten, Lössl var langt fra at redde sparket, og så var den voldsomt eksplosive og målfarlige angriber dobbelt målscorer for første gang i sæsonen.

Mainz’ Yoshinori Muto fik reduceret til 2-1 til allersidst og skabte noget for hjemmeholdet unødvendig spænding, men Dortmund fik sig altså alligevel en fortjent 2-1-åbningssejr efter sidste sæsons andenplads.

Nytilkomne Daniel Divadi og Ricardo Rodriguez sørgede andetsteds for, at Wolfsburg åbnede med en 2-0-sejr over Augsburg, mens Schalke skuffede på udebane, hvor Frankfurt vandt 1-0 over favoritterne fra Gelsenkirchen.







LIVE

LIVE: SL-klub får medhold: Gult kort annulleret

Schmeichel afslører sin løn i Brøndby

Millionregn over FC Midtjylland

Emiliano Marcondes færdig i Norwich

‘Mathias Jensen har grund til at være sur’

Afsløring: Viborg har afvist Hammarby

Afsløring: Toulouse vil have Sami Jalal

Bekræfter stor ‘AC’-nyhed – overrasker Laudrup



TIPSBLADET SPECIAL

Watch along: Se landskamp med Tipsbladet

Afsløring: FC Nordsjælland afviser tysk storklub

Morten Bruun med dyster spådom

Stor FCM-nedtur: Philip Billing er skadet

Vejle Boldklub – OB



TOPNYHED

Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer

Dansker jubler: Vil være topscorer i Italien

Det kommer formentlig til at ske

TV 2 hyrer Bo Henriksen og David Nielsen

Man Utd forhandler om PL-stjerne til 600 millioner

FC København-talent har truffet stor beslutning



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Mike Tullberg: Vi er ramt i øjeblikket

Lars Jacobsen scorer landsholdsjob

Bizart interview: AGF er ikke det bedste hold!

Vanvidsdebut i Danmark: Hans pakke er exceptionel

Jubler over ny Brøndby-chef

‘De bygger fremtidens hold omkring Rasmus Højlund’

Ballade i Brøndby – nu forklarer Steve Cooper

Stjerne ude: ‘Ved ikke om jeg vil have ham med’

– De spiller hasard med Narteys kontrakt

Her kan du se FC Midtjylland mod Nottingham Forest

Drama – noget af det dårligste under Mike Tullberg

Færdig? Manchester City har udset afløser



FANKLUBBEN

‘Han har været en stærk signing for AGF’

Håber på FC København-exit

Benhård Brian Riemer-melding

Moukoko trækker overskrifter i Tyskland

Er FCK Danmarks førende klub? – Nu svarer Neestrup

Brighton – Liverpool

‘Det må gøre ondt på selvforståelsen’

Stolt Steinlein: ‘Jeg er sindssygt skuffet!’

Barcelona – Rayo Vallecano

Peger på toptræner: Han forkæler sin danske sjæl

Overraskende U21-trupudtagelse

Andreas Bjelland elsker det og har klart mål

Lens reagerer mod impotente Angers

Stor dramatik: FCM er ude af Europa League

Messi rammer gyldent tal

Live: Nej, nej, nej – ren elendighed for FCM

‘Jeg har fået kærligheden til fodbolden tilbage’

Jubler over David Nielsen og Bo Henriksen

Kæmpe FCM-boost – Her er truppen til Europa-brag

Stjerner rammer eksklusiv klub

Tullbergs vilde statistik trækker overskrifter

Liverpool vender dobbeltopgøret

Tottenham kom i gang, men skæbnekamp venter