Bayern München åbnede i går Bundesligaen med stort fyrværkeri, da man vandt 6-0 over Werder Bremen, og i dag var det så forfølgernes tur til at komme i gang efter sommeren.
På Signal Iduna Park i Dortmund var Mainz og Jonas Lössl på besøg. Og danskeren var ikke eneste nye ansigt. Uden Mats Hummels var der således også plads til mange nye ansigter for hjemmebanefavroitterne, hvor Andre Schürrle, Ousmane Dembele, Sebastian Rode og Marc Bartra alle var med fra start, ligesom EM-vinderen Raphaël Guerreiro blev indskiftet.
16 minutter var der spillet, da Pierre-Emerick Aubameyang testede den danske målmand for første gang. FCM-kendingen hentede bolden under overliggeren og viftede til hjørnespark, der dog fortalte, hvad der ventede.
Længe gik der dog ikke, inden Dortmund kom foran. Schürrles kirurgisk præcise indlæg nåede bagerste stolpe, hvor Aubameyang var umarkeret og Lössl uden større chancer for at redde fra nært hold. 1-0. Gabon-angriberen scorede på den måde for første gang efter sine 25 sæsonscoringer sidste år.
Mainz’ Christian Clemens havde senere i første halvleg en god aflsutning, men Mainz kom aldrig rigtig ind i kampen, hvor Dortmund havde en stor, stor del af boldbesiddelsen og kun meget sjældent lignede et hold i vanskeligheder i kampen, hvor Thomas Tuchel mødte sin gamle klub, og Schürrle og Dembele virkede livlige og stærke på hver sin kant og som nogle, der kan blive afgørende.
Emre Mor kom ikke i spil for Dortmund, og FC Nordsjælland-kendingen kunne derfor til sidst se sine holdkammerater score igen. Aubameyang fik chancen fra straffesparkspletten, Lössl var langt fra at redde sparket, og så var den voldsomt eksplosive og målfarlige angriber dobbelt målscorer for første gang i sæsonen.
Mainz’ Yoshinori Muto fik reduceret til 2-1 til allersidst og skabte noget for hjemmeholdet unødvendig spænding, men Dortmund fik sig altså alligevel en fortjent 2-1-åbningssejr efter sidste sæsons andenplads.
Nytilkomne Daniel Divadi og Ricardo Rodriguez sørgede andetsteds for, at Wolfsburg åbnede med en 2-0-sejr over Augsburg, mens Schalke skuffede på udebane, hvor Frankfurt vandt 1-0 over favoritterne fra Gelsenkirchen.
TRANSFER
Melder om svære forhandlinger med Brøndby
MEDIE
FC Midtjylland kan score gode penge
TRANSFER
Leragers næste klub? Her er Per Frimanns bud
NYHEDER
Kæmpe nedtur for Ohi Omoijuanfo
NYHEDER
Yuito Suzuki chokerer Bayern München
OPTAKT
Sønderjyske – FC Midtjylland
Tadej Pogacar i stor hyldest af Jonas Vingegaard
Biereth og Dolberg bryder måltørke
LIGE NU
Kæmpe nedtur for AaB
Rasmus Højlund involveret i Napoli-triumf
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF holder øje med dansker i Norge
Bo Svensson favorit til stort job
TRANSFER
‘Så tror jeg, han kan skifte væk fra FCK’
HELT VILDT
Superliga-legende stråler som 41-årig
TOPNYHED
Revser Superliga-klub: ‘Bliver lidt for fattigt’
Her er Kamil Wilczek i dag
TRANSFER
Kongesæson – de køber Pep Biel
OPTAKT
FC København – Brøndby IF
TOPNYHED
I svime over German Onugkha
MEDIE
‘Han har tryllebundet halvdelen af Europa’
OPTAKT
FC Nordsjælland – FC Fredericia
EKSKLUSIVT
Afsløring: Braga lurer på rekorddyr Viborg-stjerne
Dansk klub snydt af dommeren? Ekspert vurderer
HELT VILDT
Franculino med 6. flest mål i verden i denne sæson
OPTAKT
Randers FC – OB
TOPNYHED
Vækker opsigt: ‘Det er sgu go’ stil, Højlund!’
OPTAKT
Viborg FF – Vejle Boldklub
HELT VILDT
Stjæler overskrifterne: I svime over dansk stjerne
TOPNYHED
Ståle blander sig i FCK-debat: ‘Helt idiotisk’
Krise i Liverpool: ‘Det fungerer ikke for tiden’
INTERVIEW
– Agger og Kahlenberg var specielt
Ydmygelse: Sidste møde med Nordmakedonien
HELT VILDT
Thomas Gravesen stjæler overskrifter i udlandet
MEDIE
Er det nu? Storklub mener det seriøst med dansker
Hjulmand forlænger Wolfsburg-krisen
Starter foran Max Verstappen i Las Vegas
AVIS
Transfer på vej? AGF sværmer om Superliga-stopper
Sportsdirektør med Mathias Kvistgaarden-erkendelse
– Den her sidder dybt i sjælen
Newcastle spænder ben for Manchester City
Barcelonas stjerner bankede Athletic Club
Liverpool ydmyget
Pogba kan få comeback
TOPNYHED
Bizart: Dansk stjernes klub har fået stjålet trofæ
Brøndby-stjerne: ‘Han er en helt i hele landet!’
INTERVIEW
Afslører “frisk” SMS fra Tyskland
Nikolaj Ehlers straffer sin tidligere klub
DAGENS SPILFORSLAG
Eintracht tæmmer Gedebukke
INTERVIEW
– Jeg vil være den bedste
