Lössl passeret i debutnederlag

Jonas Lössl debuterede for Mainz i Bundesligaen, men måtte se Pierre-Emerick Aubameyang blive dobbelt målscorer og Dortmund vinde 2-1 på Signal Iduna Park i sæsonpremieren. Emre Mor kom ikke i spil.



Bayern München åbnede i går Bundesligaen med stort fyrværkeri, da man vandt 6-0 over Werder Bremen, og i dag var det så forfølgernes tur til at komme i gang efter sommeren.

På Signal Iduna Park i Dortmund var Mainz og Jonas Lössl på besøg. Og danskeren var ikke eneste nye ansigt. Uden Mats Hummels var der således også plads til mange nye ansigter for hjemmebanefavroitterne, hvor Andre Schürrle, Ousmane Dembele, Sebastian Rode og Marc Bartra alle var med fra start, ligesom EM-vinderen Raphaël Guerreiro blev indskiftet.

16 minutter var der spillet, da Pierre-Emerick Aubameyang testede den danske målmand for første gang. FCM-kendingen hentede bolden under overliggeren og viftede til hjørnespark, der dog fortalte, hvad der ventede.

Længe gik der dog ikke, inden Dortmund kom foran. Schürrles kirurgisk præcise indlæg nåede bagerste stolpe, hvor Aubameyang var umarkeret og Lössl uden større chancer for at redde fra nært hold. 1-0. Gabon-angriberen scorede på den måde for første gang efter sine 25 sæsonscoringer sidste år.

Mainz’ Christian Clemens havde senere i første halvleg en god aflsutning, men Mainz kom aldrig rigtig ind i kampen, hvor Dortmund havde en stor, stor del af boldbesiddelsen og kun meget sjældent lignede et hold i vanskeligheder i kampen, hvor Thomas Tuchel mødte sin gamle klub, og Schürrle og Dembele virkede livlige og stærke på hver sin kant og som nogle, der kan blive afgørende.

Emre Mor kom ikke i spil for Dortmund, og FC Nordsjælland-kendingen kunne derfor til sidst se sine holdkammerater score igen. Aubameyang fik chancen fra straffesparkspletten, Lössl var langt fra at redde sparket, og så var den voldsomt eksplosive og målfarlige angriber dobbelt målscorer for første gang i sæsonen.

Mainz’ Yoshinori Muto fik reduceret til 2-1 til allersidst og skabte noget for hjemmeholdet unødvendig spænding, men Dortmund fik sig altså alligevel en fortjent 2-1-åbningssejr efter sidste sæsons andenplads.

Nytilkomne Daniel Divadi og Ricardo Rodriguez sørgede andetsteds for, at Wolfsburg åbnede med en 2-0-sejr over Augsburg, mens Schalke skuffede på udebane, hvor Frankfurt vandt 1-0 over favoritterne fra Gelsenkirchen.





AGF var klar med rekordbeløb




LIVE

TransferLIVE: Tidl. AGF’er på vej væk

Helt ude af truppen: ‘Håber, han sidder i et fly’

Lerager overrasket over én ting efter skifte

Siet helt fra lørdag – er det nu, Brøndby?

Brøndby-spiller fremhæver kæmpe FCM-transfer

Klar besked: ‘Hent Højlund tilbage til United!’

Bekymrende melding om Andreas Cornelius



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Brøndby tæt på Mayckel Lahdo

Reagerer på choktransfer: ‘Kan blive guld værd’

Thomas Frank ‘bryder reglerne’ på pressemøde

Storroser FCM-stjerne: ‘Noget man sjældent ser’

– Det er et jordskælv i fodboldverdenen

Dansk toptræner vil have ny nationalitet



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – BIF klar med stort bud på Myhre

Maxsø til Brøndby? ‘Villige til at bruge penge’

Kupper FCM-handel: Et stort aktiv for fremtiden

Afsløring: Store klubber flokkes om FCK-stjerne

Morten Bruun er dybt, dybt bekymret

Froholdt med klar transfermelding



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Stort uheld: Dansk profil færdig for sæsonen

Stort Brøndby-bud: ‘Jeg er skuffet’

Afsløring: Randers sælger Touré i kæmpe handel

Dansk klub i kæmpe transferscoop

Medier raser efter FC Midtjylland-kamp

Jacob Rasmussen i chokskifte

Helt vildt: Gidsel kan skrive historie

Stjerne flirter med Brøndby

Kræver 86 millioner for dansk stjerne

– Tror Superligaklub slår egen transferrekord

Barcelona i hopla – tager ny sejr

Dansk klub teaser – tæt på ny spiller



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Forhandlinger om dansk midtbanespiller

Liverpool tager storsejr

I kødet på Anton Gaaei: Det er uacceptabelt

FCK-direktør: Derfor er Yoram Zague nu fortid

‘Han har potentialet til toppen af Premier League’

Klart svar: ‘Kan man forsvare andet?’

Kan købes til spotpris

Afsløring: Brøndby henter Mayckel Lahdo

Alarmklokkerne ringer: ‘Så enkelt er det’

Afsløring: FCM ude – Ajax køber Maher Carrizo

Semenyo scorer igen mod Spurs

HSV sikrer første point mod Bayern i 11 år

AaB sælger midtbanetalent til norsk storklub

FCK-profil holder VM-drøm i live

Afsløring: Nyt Brøndby-bud på Felix Myhre afvist

Jess Thorup sender advarsel til tidligere FCM-flop

Kæmpe mavepuster: ‘Et frygteligt scenarie’

Foreslår Kamil Grabara til danskerklubber

Afsløring: Stort FC Köln-bud på Silas Andersen

Dramatisk udvikling: På vej til danskerklub?

City-stjerne udsat for indbrud under CL-kamp

– En sindssygt fed følelse