Lössl passeret i debutnederlag

Jonas Lössl debuterede for Mainz i Bundesligaen, men måtte se Pierre-Emerick Aubameyang blive dobbelt målscorer og Dortmund vinde 2-1 på Signal Iduna Park i sæsonpremieren. Emre Mor kom ikke i spil.



Bayern München åbnede i går Bundesligaen med stort fyrværkeri, da man vandt 6-0 over Werder Bremen, og i dag var det så forfølgernes tur til at komme i gang efter sommeren.

På Signal Iduna Park i Dortmund var Mainz og Jonas Lössl på besøg. Og danskeren var ikke eneste nye ansigt. Uden Mats Hummels var der således også plads til mange nye ansigter for hjemmebanefavroitterne, hvor Andre Schürrle, Ousmane Dembele, Sebastian Rode og Marc Bartra alle var med fra start, ligesom EM-vinderen Raphaël Guerreiro blev indskiftet.

16 minutter var der spillet, da Pierre-Emerick Aubameyang testede den danske målmand for første gang. FCM-kendingen hentede bolden under overliggeren og viftede til hjørnespark, der dog fortalte, hvad der ventede.

Længe gik der dog ikke, inden Dortmund kom foran. Schürrles kirurgisk præcise indlæg nåede bagerste stolpe, hvor Aubameyang var umarkeret og Lössl uden større chancer for at redde fra nært hold. 1-0. Gabon-angriberen scorede på den måde for første gang efter sine 25 sæsonscoringer sidste år.

Mainz’ Christian Clemens havde senere i første halvleg en god aflsutning, men Mainz kom aldrig rigtig ind i kampen, hvor Dortmund havde en stor, stor del af boldbesiddelsen og kun meget sjældent lignede et hold i vanskeligheder i kampen, hvor Thomas Tuchel mødte sin gamle klub, og Schürrle og Dembele virkede livlige og stærke på hver sin kant og som nogle, der kan blive afgørende.

Emre Mor kom ikke i spil for Dortmund, og FC Nordsjælland-kendingen kunne derfor til sidst se sine holdkammerater score igen. Aubameyang fik chancen fra straffesparkspletten, Lössl var langt fra at redde sparket, og så var den voldsomt eksplosive og målfarlige angriber dobbelt målscorer for første gang i sæsonen.

Mainz’ Yoshinori Muto fik reduceret til 2-1 til allersidst og skabte noget for hjemmeholdet unødvendig spænding, men Dortmund fik sig altså alligevel en fortjent 2-1-åbningssejr efter sidste sæsons andenplads.

Nytilkomne Daniel Divadi og Ricardo Rodriguez sørgede andetsteds for, at Wolfsburg åbnede med en 2-0-sejr over Augsburg, mens Schalke skuffede på udebane, hvor Frankfurt vandt 1-0 over favoritterne fra Gelsenkirchen.





FANKLUBBEN

‘Det bliver fandeme et dyrt vindue, det her’

Han kan blive den næste store profil!

Glæd jer, Brøndby: ‘Han er vild!’

I ekstase over ny stjerne: ‘Ekstremt spændende’

Fodboldboss: FCK udnytter smuthuller i systemet

De 10 største handler i vinterens transfervindue

Viaplay-boss langer ud efter AGF

Lukas Lerager sammenlignes med verdensstjerner



Victor Laursen Hegelund EKSKLUSIVT

Færdig i Italien – talent træner med i dansk klub

Så mange millioner kræver de for Bo Henriksen

AGF og OB var enige om at spille søndag

Brøndby henter stortalent i Superliga-klub

Hylder Manchester United-stjerne



Ny Brøndby-juvel? Steve Cooper roser

FCK forventer kæmpe overskud i 2026

Dansk guldfugl træner med tidligere topangriber

‘Han kommer til at give Brøndby en masse penge’

Røven i klaskehøjde: Han bliver Forårets Profil

Tøffe om Brøndbys vilde vinter: ‘Ragnarok’



AVIS

Scoop: Her er prisen på Jacob Rasmussen

Top 6-gyser: ‘Dem tror jeg på’

Ni danske byer står til at få fodboldcentre

Medier fælder hård dom

Flere kampe i fare? Turneringschef med klart svar

José Mourinho på charmeoffensiv i dansk klub

Tror på overraskelse i startopstilling

Brøndby IF – Randers FC

FC Midtjylland – FC København

Zanka hjem til FCK? ‘Vil ikke udelukke det’

Reagerer på dansk stjernes skifte: Held og lykke!

Foto fra lufthavn – angriber på vej til Danmark

Kæmpe scoop: Hylder Nordjyllands Thomas Delaney



TOPNYHED

FCMs store hæmsko: ‘Måske havde Carrizo valgt FCK’

– Priserne er eksploderet

Officielt: Her spilles AGF-OB

Albert Grønbæk: ‘Vanvid!’

Skal smadre transferrekord for FCK-spiller

Superliga-stjerne: ‘Var i dialog med Brøndby’

Godt nyt for Brøndby – stjerne overrasker

Røven i klaskehøjde: Han bliver SL-topscorer

Tilbudt kontrakt: Er det en stor, fed løgn?

Ny kampdato? Det siger reglerne om udsættelse

Superliga-premiere aflyst

Bekræfter: Godt nyt for FC København

Fælder bekymrende dom efter chok

Tidligere United-stjerne øjner overraskende skifte

Superliga-profil skadet

Brian Riemer på plads til topkamp

Må undvære topspiller mod AGF: ‘Vil savne ham’

Afsløring: Malmö FF henter dansk stortalent

Victor Nelsson topper statistikker i Serie A

Hurtig franskmand kan drille Rønnow

Transfers: Man har fået ilt til hjernen

Røven i klaskehøjde: De får Superliga-gennembrud

Ramt af pointstraf