Bayern München åbnede i går Bundesligaen med stort fyrværkeri, da man vandt 6-0 over Werder Bremen, og i dag var det så forfølgernes tur til at komme i gang efter sommeren.
På Signal Iduna Park i Dortmund var Mainz og Jonas Lössl på besøg. Og danskeren var ikke eneste nye ansigt. Uden Mats Hummels var der således også plads til mange nye ansigter for hjemmebanefavroitterne, hvor Andre Schürrle, Ousmane Dembele, Sebastian Rode og Marc Bartra alle var med fra start, ligesom EM-vinderen Raphaël Guerreiro blev indskiftet.
16 minutter var der spillet, da Pierre-Emerick Aubameyang testede den danske målmand for første gang. FCM-kendingen hentede bolden under overliggeren og viftede til hjørnespark, der dog fortalte, hvad der ventede.
Længe gik der dog ikke, inden Dortmund kom foran. Schürrles kirurgisk præcise indlæg nåede bagerste stolpe, hvor Aubameyang var umarkeret og Lössl uden større chancer for at redde fra nært hold. 1-0. Gabon-angriberen scorede på den måde for første gang efter sine 25 sæsonscoringer sidste år.
Mainz’ Christian Clemens havde senere i første halvleg en god aflsutning, men Mainz kom aldrig rigtig ind i kampen, hvor Dortmund havde en stor, stor del af boldbesiddelsen og kun meget sjældent lignede et hold i vanskeligheder i kampen, hvor Thomas Tuchel mødte sin gamle klub, og Schürrle og Dembele virkede livlige og stærke på hver sin kant og som nogle, der kan blive afgørende.
Emre Mor kom ikke i spil for Dortmund, og FC Nordsjælland-kendingen kunne derfor til sidst se sine holdkammerater score igen. Aubameyang fik chancen fra straffesparkspletten, Lössl var langt fra at redde sparket, og så var den voldsomt eksplosive og målfarlige angriber dobbelt målscorer for første gang i sæsonen.
Mainz’ Yoshinori Muto fik reduceret til 2-1 til allersidst og skabte noget for hjemmeholdet unødvendig spænding, men Dortmund fik sig altså alligevel en fortjent 2-1-åbningssejr efter sidste sæsons andenplads.
Nytilkomne Daniel Divadi og Ricardo Rodriguez sørgede andetsteds for, at Wolfsburg åbnede med en 2-0-sejr over Augsburg, mens Schalke skuffede på udebane, hvor Frankfurt vandt 1-0 over favoritterne fra Gelsenkirchen.
FIFA indfører obligatoriske drikkepauser til VM
Medier i svime: ‘Millioner godt givet ud!’
MEDIE
Mohamed Salah på vej til danskerklub?
TOPNYHED
Dansk dominans: Ikke sket i 70 år
NYHEDER
– De skal skille sig af med ham!
HELT VILDT
Efter vildt interview: Liverpool straffer Salah
TOPNYHED
Wolfsburg-boss roser Eriksen
TOPNYHED
Gigantisk eufori: ‘Kan slutte min karriere nu’
OPTAKT
Vejle Boldklub – Brøndby IF
– Hader er et stort ord, men jeg kan ikke lide AGF
INTERVIEW
Viktor Claesson bliver i FC København
TOPNYHED
Klubboss i angreb på FCK
HELT VILDT
Kræver benhård straf til Mohamed Salah
MEDIE
Krisemøde: Stjernetræner på vej?
EKSKLUSIVT
Afsløring: Ny assistent til David Nielsen
Brøndby-stjerner ude – Cooper udtager U19-spillere
TOPNYHED
Mourinho raser: Dansk stjerne er ‘urørlig’
NYHEDER
FCM-stjerne udgik i tårer: Tullberg giver status
NYHEDER
Kæmpe triumf for Frank
NYHEDER
Real Madrid-profil ventes ude i adskillige måneder
TRANSFER
Stjerner til FCK? ‘De må have været i dialog’
TRANSFER
Tidligere Superliga-stjerne gratis om lidt
TOPNYHED
Kæmpe optur for Yussuf Poulsen
STORT INTERVIEW
Ser et udbrændt hold: ‘Vi skal forstærke os’
TOPNYHED
Kæmpe ros: ‘Efterårets træner i Superligaen!’
Klar besked til fans: ‘Det hjælper IKKE’
TOPNYHED
Spanske medier i ekstase
TOPNYHED
Kæmpe ros: – Han var fuldstændigt forrygende
TOPNYHED
Voldsom Franculino-spådom
Får fire års fængsel for at afpresse stjerne
EKSKLUSIVT
‘Brøndby kan ramme denne pris på Nartey i januar’
NYHEDER
– Jammerligt og forfærdeligt at se på!
TOPNYHED
Conrad Harder roses til skyerne efter forløsning
NYHEDER
AGF og Sønderjyske er bedst mod de andre i top-6
TOPNYHED
Dumper FCK-indkøb: ‘Tankevækkende’
TOPNYHED
Har hevet fat i Cooper: Ikke det jeg købte ind på
INTERVIEW
– Jeg frygter ikke at blive fyret
Nu drømmer de stort i AGF
NYHEDER
Engelske eksperter kritiserer Salah for interview
INTERVIEW
Brøndby-profil: ‘Skuffende at det kunne ske’
HELT VILDT
FCK totalt forvandlet – ikke set værre siden 1996
DAGENS SPILFORSLAG
Sejr til Vitoria i lokalderby
INTERVIEW
Rystet Delaney: ‘Det er et stormvejr!’
LIGE NU
‘Jeg er ked af det, men jeg kan ikke forklare det’
NYHEDER
Slagter FCK efter gigantisk nedtur
NYHEDER
Krisen kradser: FCK ydmyget af Sønderjyske
TIPSBLADETS DOM
Kæmpe FCK-chok – man er fuldstændig lamslået!
NYHEDER
Her sætter Vingegaard grænsen
NYHEDER
AGF kriger sejren hjem
TIPSBLADETS DOM
